Rozwój małej motoryki pełni u małego dziecka ogromną rolę – tłumaczy psycholog, Dorota Maciejec. Sprawność paluszków i dłoni decyduje o tym, jak maluch będzie radził sobie w codziennych zadaniach – czynnościach samoobsługowych i zabawie.

Reklama

Jak poznać, że ten rozwój przebiega prawidłowo?

Dziecko odbiera pierwsze bodźce dotykowe jeszcze w łonie mamy, kiedy dotyka pępowiny, bawi się rączką, ssie kciuk. Po porodzie tylko doskonali tę umiejętność. Później wygląda to tak, że im dziecko mniejsze, tym przedmioty, którymi manipuluje są większe. Im dziecko starsze, tym te czynności stają się bardziej precyzyjne. Rozwój małej motoryki przebiega bowiem od ogółu, do szczegółu.

Zobacz też: Turlanie i inne zabawy wspierające rozwój dziecka

Ćwiczenia na rozwój sprawności paluszków

Podstawową zabawą usprawniającą paluszki smyka jest układanie klocków, zestawów czy pojedynczych klocków dostosowanych do możliwości dziecka. Łączenie dwóch przedmiotów ze sobą, manipulowanie nimi. Nakładanie na siebie poszczególnych elementów, wymagające koncentracji i mniejszej lub większej precyzji ruchów. pamiętajmy –nauczyciele szkolni alarmują, że coraz więcej dzieci ma poważne problemy z nauką. Rączki sześcio- siedmiolatków, które zaczynają edukację szkolną, nie są gotowe do tego, by pisać, a to dopiero początek kłopotów... Warto zadbać o to wcześniej, w domu!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama