Zabawy rozwijające małą motorykę
Sznurowanie bucików czy malowanie kredkami, to czynności, które wydają się banalnie proste, jednak dla malucha są nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Bo wymagają dużej precyzji i dobrej koordynacji ręka–oko. Jak pomóc dziecku wytrenować umiejętności niezbędne do wykonywania tego typu czynności?
Każde dziecko przychodząc na świat, zaczyna już ćwiczyć motorykę małą poprzez sięganie po grzechotkę, smoczek, czy łapanie nóżek. Rolą rodzica jest wspieranie i motywowanie malucha, aby to czego nauczy się w dzieciństwie, mógł wykorzystać w dorosłości.
Dlaczego rozwój motoryczny jest ważny w rozwoju dziecka?
Pierwsze miesiące życia maluch intensywnie ćwiczy sprawność manualną oraz koordynację ruchową oko-ręka. Robi to poprzez chwytanie. To właśnie dzięki temu, dziecko w wieku przedszkolnym lepiej trzyma w ręku długopis czy pędzel do malowania. Mięśnie dłoni ulegają stopniowemu, ale szybkiemu rozwojowi, a dzięki regularnym doświadczeniom tworzą się właściwe połączenia neuronalne umożliwiające coraz bardziej precyzyjny chwyt i koordynację wzrokowo-ruchową. Prawidłowy rozwój małej motoryki wpływa również na motorykę dużą, czyli sprawność całego ciała. Dzięki temu dziecko lepiej sobie radzi np. z utrzymaniem równowagi, co może przydać się choćby podczas nauki jazdy na rowerze.
Od kiedy można ćwiczyć umiejętności motoryczne i jak to robić?
Nie ma chyba malucha, który nie lubiłby rysować lub malować. Aby jednak ofiarą twórczości brzdąca nie padły ściany lub meble, warto zapewnić dziecku odpowiedni „warsztat malarski”. Potrzebny Wam będzie duży brystol oraz różne przybory do malowania – kredki, flamastry, farby, pastele itp. Zacznijcie od malowania przy użyciu rąk i bezpiecznych, łatwo zmywalnych farb! Z czasem stopniowo zmniejszaj dziecku obszar do malowania, podsuwając coraz mniejsze arkusze papieru oraz inne narzędzie – pastele, a później kredki ołówkowe, które wymagają większej precyzji. Alternatywą dla malowideł może być lepienie figurek z plasteliny. Ugniatanie jest bowiem świetnym treningiem dla mięśni dłoni, a lepienie określonych kształtów rozwija precyzję ruchów. Zacznijcie od prostych figur geometrycznych, aż przejdziecie do rzeźbienia np. ulubionych bohaterów z bajek.
W jaki sposób zabawa klockami wspiera małą motorykę?
Jedną z zabaw, która wspiera rozwój motoryczny dziecka, jest budowanie różnych rzeczy z klocków. Przede wszystkim usprawnią one pracę mięśni i palców, a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zdolności matematyczne u dziecka. Chwytanie klocków oraz zabawa w ich wkładanie i wyjmowanie pomaga dziecku w wyrabianiu koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zręczności. Z zestawem LEGO DUPLO "Moje pierwsze pojazdy" twój mały konstruktor nauczy się łączyć podwozia z kolorowymi klockami, by tworzyć najróżniejsze samochody i ciężarówki. To zestaw pełen inspiracji o ogromnym potencjale tworzenia i opowiadania historii, a dekorowane klocki i karty z instrukcjami stanowią gotowe źródło nowych pomysłów. Zobaczysz, że brzdąc szybko puści wodze fantazji i zacznie budować coraz trudniejsze i bardziej wymyślne konstrukcje. Z zestawami klocków LEGO DUPLO maluch może nie tylko ćwiczyć małe rączki i budować mikroświaty, lecz także zdobywać wiedzę na temat otaczającej go rzeczywistości.
Więcej: LEGO DUPLO