Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców i właśnie opublikowane w „Experimental Physiology” dowodzą, że proste badanie krwi pozwala stwierdzić, czy dzieci śpią odpowiednio dużo. Wynik takiego badania może też być wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia – bo zbyt mała ilość snu powoduje podatność na wiele chorób.

Reklama

Za mało snu = choroba

Powszechnie wiadomo, że sen jest niezbędny dla zdrowia dzieci, a jego niewystarczająca ilość snu wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia, np. zwiększa ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Zapotrzebowanie na sen i jego jakość zależy też jednak od czynników genetycznych, środowiskowych i społecznych. Trudno więc ustalić, ile dokładnie godzin na dobę powinny spać dzieci – zwykle podaje się takie dane w widełkach. Choć test z krwi nie odpowie na pytanie, ile powinno spać konkretne dziecko, to dzięki niemu uzyskamy odpowiedź, czy śpi ono wystarczająco dużo.

Na czym polegało badanie?

Naukowcy z Institute of Food Sciences z National Research Council we Włoszech badali dzieci i młodzież o normalnej masie ciała z ośmiu krajów europejskich (Hiszpania, Włochy, Cypr, Niemcy, Belgia, Estonia, Węgry i Szwecja). Badani sami deklarowali, czy nie dosypiają (śpią zbyt krótko: dzieci mniej niż 9 godzin na dobę, nastolatki mniej niż 8 godzin) czy też śpią normalnie (dzieci co najmniej 9 godzin, nastolatki co najmniej 8 godzin na dobę).
Po pobraniu krwi od dzieci naukowcy przyjrzeli się mikroRN, czyli cząsteczkom mającym bezpośredni wpływ na to, który z naszych genów jest włączony, a który wyłączony. Stwierdzono, że niektóre mikroRNA miały znacząco różne poziomy w zależności od tego, czy dzieci spały krótko czy normalnie. Badacze wzięli pod uwagę kraj pochodzenia, wiek, płeć, dojrzewanie, średni dzienny czas badania oraz poziom wykształcenia rodziców i wykluczyli wpływ tych czynników na poziomy mikroRNA.

Badanie krwi wykryje podatność na choroby

Wyniki badań włoskich naukowców mogą stanowić podstawę do opracowania testu z krwi, który posłuży nie tylko do oceny higieny snu, ale także do określenia podatności na choroby. Taki test być może pomoże w bardziej wiarygodnej ocenie ryzyka zapadnia na niektóre choroby. – Nasze ustalenia po raz pierwszy pokazują, że czas snu odzwierciedla profil określonych krążących mikroRNA u dzieci i młodzieży. Proste badanie krwi mogłoby ułatwić lekarzom ustalenie, czy dzieci śpią wystarczająco dużo. Mogliby też wykorzystać jego wynik jako wskaźnik do badania innych aspektów ich zdrowia – podsumowuje Fabio Laura, jeden z autorów badania.

Źródło: The Physiological Society

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama