zapotrzebowanie, na, sen , dziecko
Sen

Zapotrzebowanie dziecka na sen

Odpowiednia ilość i długość snu sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Dowiedz się, ile snu potrzebuje twoja pociecha.

Sen jest najlepszym sposobem wypoczynku po dniu pełnym wrażeń. Odpowiednia jego ilość i długość sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Dlatego tak istotną sprawą jest poznanie zapotrzebowania na sen twojego malucha.

To jak dziecko śpi, czy ma problemy z zasypianiem i spaniem, jak długo trwa jego sen, czy śpi w ciągu dnia — wszystko to zależy od tego w jakim jest wieku, czy jest zdrowy, czy ma odpowiednie warunki do spania i czy atmosfera w domu temu sprzyja. Istotną rolę odgrywają również indywidualne cechy dziecka, dlatego warto takie indywidualne preferencje zaobserwować i do nich dostosować spanie w dzień i w nocy. Oczywiście potrzeba snu zmienia się wraz z wiekiem dziecka

Ile snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku

  • Zapotrzebowanie na sen dziecka w wieku 1-2 lata

Wiele dzieci po skończeniu pierwszego roku życia, w ciągu dnia rezygnuje z drugiej drzemki. Przez to zmienia się rytm dnia dziecka, przesuwają się godziny spania, a tym samym pora drugiego śniadania i obiadu. Śpią już wtedy tylko raz, około dwóch godzin, zwykle przed południem lub we wczesnych godzinach popołudniowych. Ważne jest, aby dostosować posiłki do tego nowego rytmu, tak aby dziecko przed snem zdążyło coś zjeść. Dzięki temu będzie lepiej i dłużej spać. Jednak zanim dziecko przywyknie do jednej drzemki często już wczesnym wieczorem jest zmęczone i płaczliwe więc będzie wcześniej demonstrować chęć pójścia spać. Nie należy temu przeciwdziałać, tylko przesunąć również porę kąpieli, kolacji i zasypiania na wcześniejszą godzinę. Ponadto, zaburzenie ustalonego już nowego rytmu dnia może spowodować, że dziecko będzie niespokojne, marudne i płaczliwe.
Natomiast w nocy większość dzieci w tym wieku przesypia około 10-12 godzin. Głód już nie jest podstawowym powodem nocnych pobudek. Sen jest głęboki i spokojny. Po przebudzeniu się dziecko jest w stanie poczekać na śniadanie i nie domaga się go krzykiem.

  • Zapotrzebowanie na sen dziecka w wieku 2-4 lata

Wiele dzieci w tym wieku rezygnuje już z dziennej drzemki, choć większość trzylatków potrzebuje jeszcze popołudniowego snu lub przynajmniej odpoczynku, który w przedszkolu często nazywany jest "leżakowaniem".
Już około drugiego roku życia wieczorne usypianie może zacząć sprawiać problemy: maluszek wynajduje tysiące powodów, aby mama albo tata byli przy nim obecni i żeby odwlec chwilę pójścia do łóżka. Pomocne w takich sytuacjach są wieczorne rytuały, które ułatwią mu łagodne zasypianie. Pomaga również rodzicielska konsekwentna stanowczość, która przekonuje dziecko, że dalsze próby przytrzymania przy sobie rodziców będą bezowocne i pozostaje mu tylko przytulenie się do poduszki i zaśnięcie.
W tym wieku dziecko przesypia około 10-12 godzin w ciągu doby, choć oczywiście zdarzają się dzieci, które potrzebują albo mniej albo więcej nocnego snu i nieznacznymi wahaniami jego długości nie należy się przejmować. Natomiast jeśli dziecko przesypia mniej niż 8 godzin w nocy, biorąc pod uwagę fakt, że zrezygnowało z drzemki popołudniowej, może się okazać, że w ciągu dnia będą zmęczone i marudne.
Zdarza się również, że dziecko za nic nie chce spać samo i w nocy "przeprowadza się" do łóżka rodziców. Najlepszym sposobem jest stopniowe przyzwyczajenie go do spania we własnym łóżku.

Zobacz też: Nie chce samo zasypiać – znamy na to metody

  • Zapotrzebowanie na sen dziecka w wieku 4-6 lat

Dzieci w tym wieku śpią mniej więcej 11-13 godzin snu. W tym okresie dziecko powinno już umieć samo zasypiać. Maluch może w łóżku przed snem chwilę pobawić się swoimi zabawkami lub przejrzeć książeczkę. W tym czasie dzieci często zaczynają bać się ciemności. Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie mu włączonej lampki nocnej. Trzeba pamiętać, że im dziecko starsze, tym ważniejsze jest jak bardzo aktywnie spędzi ono dzień. Łatwo zaobserwować zależność, że po ciekawej wycieczce, czy wesołej zabawie z kolegami i koleżankami, sen dziecka jest o wiele mocniejszy. Natomiast jeżeli maluch jest pełen wrażeń i emocji po burzliwym dniu dobrze jest je wyciszyć przez snem - poczytać książkę, spokojnie porozmawiać, puścić uspokajające kołysanki.

Zobacz także: Lęk przed ciemnością

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

sen dziecka, dziecko, dziewczynka, usypianie dzieci
Fotolia
Sen
Sprawdź, ile snu potrzebują dzieci w różnym wieku
Martwisz się, że twoje dziecko nie chce spać w ciągu dnia? Poznaj zapotrzebowanie na sen dzieci w różnym wieku.

Ile śpi dziecko w wieku 1-2 lata Dwuletnie dzieci przesypiają w nocy około 10-12 godzin. Najczęściej wystarcza im już tylko jedna dwugodzinna, popołudniowa drzemka w ciągu dnia. W tym czasie rytm dziecka jest stały, a zaburzenie jego dnia może spowodować, że dziecko jest niespokojne i marudne. Poznaj 8 powodów, dla których dziecko źle śpi.   Ile śpi dziecko w wieku 2-4 lata Wiele dzieci w tym wieku rezygnuje już z dziennej drzemki, choć większość trzylatków jeszcze potrzebuje popołudniowego snu. Wieczorne usypianie może sprawiać problemy: maluszek ma tysiąc powodów, aby odwlec chwilę pójścia do łóżka. Pomocne są wieczorne rytuały , które ułatwią mu łagodne zasypianie. Dziecko przesypia około 12 godzin w ciągu doby, choć czasem może jeszcze potrzebować nieco więcej. Sprawdź 5 rad, dzięki którym dziecko będzie łatwiej zasypiać.     Ile śpi dziecko w wieku 4-6 lat Dzieci w tym wieku śpią mniej więcej 11-13 godzin. W tym okresie dziecko powinno już umieć samo zasypiać. Maluch może w łóżku przed snem chwilę pobawić się swoimi zabawkami lub przejrzeć książeczkę. W tym czasie dzieci często zaczynają bać się ciemności , dobrym rozwiązaniem jest zostawienie dziecku włączonej lampki nocnej.       Zobacz, co przeszkadza dziecku w śnie.    

mama, niemowlę, sen, spać, łóżko
Rozwój
Wyspane dziecko i wyspana mama czyli jak sprawić, abyśmy mogły z naszym dzieckiem spać spokojnie i bezpiecznie.
Znaczenie snu najlepiej doceniają ci, którzy mają go za mało. Najczęściej są to... rodzice małego dziecka. Sen jest nieodzowny, aby organizm człowieka mógł prawidłowo funkcjonować.

Deficyt nocnego odpoczynku może bowiem spowodować nie tylko złe samopoczucie, ale i stać się przyczyną wielu chorób współistniejących z bezsennością. Wymieńmy tylko depresję, której jednym z objawów są problemy z zasypianiem, co bywa szczególnie uciążliwe dla chorego, bo niedobór snu ujawnia się dopiero za dnia. Rola snu jest niebagatelna, ponieważ optymalizuje struktury pamięci i ma fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego. Podczas snu wyłącza się świadomość i następuje bezruch. Warto też wiedzieć, że chociaż we śnie zmniejsza się częstotliwość fal mózgowych, to niektóre obszary mózgu lepiej pracują w nocy niż w fazie czuwania. Bez snu umieramy Niedobór snu może być przyczyną wielu chorób somatycznych, bo już jedna nieprzespana noc powoduje obniżenie sprawności psychofizycznej. W przypadku dłuższej deprywacji snu dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń: od gwałtownego spadku nastroju, poprzez spowolnienie reakcji fizycznych, dekoncentracji uwagi aż do upośledzenia aktywności układu odpornościowego oraz do stanów paranoidalnych (psychozy, halucynacje). Dłuższe pozbawienie snu może doprowadzić nawet do śmierci. To, w jaki sposób śpimy, determinuje nasze zachowania w ciągu dnia. Dzieci mające problemy z zasypianiem, a także te, które łatwo przebudzają się w środku nocy i nie mogą później zasnąć, są bardziej podatne na negatywne wpływy z zewnątrz i bardziej pobudliwe. Ile spać? Noworodki potrzebują 16 – 18 godzin snu na dobę, nie rozróżniają dnia od nocy, aa ich sen nie jest głęboki. U niemowląt okresy czuwania i spania wyraźnie się rozgraniczają, bo maluchy zaczynają już interesować się światem. Nadal jednak nie przesypiają całych nocy, kompensując brak snu drzemkami za dnia. Do czwartego miesiąca przesypiają od 6 do 9 godzin za dnia i 5 – 9 godzin w nocy. Ośmiomiesięczny bobas przesypia w dzień około 2- 4 godzin,...

dziecko, niemowlę, sen dziecka, sen niemowlaka, sen noworodka, usypianie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Poznaj sposoby, które pomogą zasnąć każdemu dziecku - od noworodka do przedszkolaka.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj