Fotolia
Rozwój

Czy wiesz, ile snu potrzebuje twoje dziecko?

Czy wiesz, ile powinno spać twoje dziecko mając miesiąc a ile mając rok? Podpowiadamy szczególnie świeżo upieczonym mamom.

Jako świeżo upieczona mama pewnie zastanawiasz się, po ile godzin dziennie będzie spało twoje niemowlę. Poniżej przedstawiamy ci ściągawkę w tabeli z godzinami snu dziecka. Oczywiście nie należy traktować jej dosłownie, ponieważ każde dziecko jest inne i potrzeba snu u maluchów jest indywidualna i może różnić się nawet do 2 godzin. Jednak rodzicom ściągawka może okazać się przydatna do ogólnej orientacji, ile, w różnym wieku będzie spać ich pociecha.

 

Wiek

Nocny sen

Dzienny sen

Całkowity sen

1 miesiąc

8

8

16

3 miesiąc

10

5 (3)

15

6 miesiąc

11

3 1/4 (2)

14 1/4

9 miesiąc

11

3 (2)

14

12 miesiąc

11 1/4

2 1/2 (2)

13 3/4

18 miesiąc

11 1/4

2 1/4 (1)

13 1/2

2 lata

11

2 (1)

13

3 lata

10 1/2

1 1/2 (1)

12

W nawiasie podana jest liczba drzemek


Należy pamiętać, że sen jest bardzo ważny dla dziecka. Dlatego tak istotne są zwyczaje dziecka odnośnie snu. Maluch nie może być kładziony, czy kąpany o różnych porach, bo wówczas może zaburzać mu to potrzebę snu. A dobry sen dziecka gwarantuje mu prawidłowy rozwój.

Zobacz też na Polki.pl: Joga na dobry sen dla mamy
 

Czy twoje dziecko ma prawidłowe nawyki odnośnie snu?

Sprawdź zatem, czy twoje dziecko ma prawidłowe nawyki wiązane ze snem i odpowiedź sobie na poniższe pytania:

  • Twoje dziecko zasypia prawie za każdym razem gdy wsiadacie do samochodu?
  • Musisz budzić swoje dziecko prawie codziennie rano?
  • Twoje dziecko jest marudne, drażliwe, albo przemęczony w ciągu dnia?
  • Czy podczas niektórych nocy twoje dziecko idzie spać wcześniej niż zazwyczaj?

Jeśli odpowiedziałaś/eś „tak” na którekolwiek z tych pytań, oznacza to, twoje dziecko ma mniej snu niż potrzebuje. Dobrze byłoby to zmienić. Spróbuj wówczas inaczej ustawić pory spania. Jeśli natomiast masz olbrzymie problemy z położeniem dziecka spać i wieczorne usypianie kończy się płaczem i awanturą powinniście skorzystać z pomocy specjalisty. Słyszałaś o dziecięcym trenerze snu?

Polecamy: Baby Sleep Trainer rozwiąże problemy ze snem dziecka


Ostatecznie twoje dziecko w wieku kilku lat przestanie drzemać w ciągu dnia. Pamiętaj wtedy, tym bardziej o nie przedłużaniu nocnej pory snu.  Dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie pierwszych klas podstawówki powinni spać w nocy powyżej 10 godzin. Do czasu gdy twoje dziecko będzie nastolatkiem, powinno spać nie mniej niż około 9 godzin. 
Źródło: www.babycenter.com

 

A u was jak jest ze snem?

Wasze dzieci śpią w godzinach wyznaczonych w tabeli?

Polecamy: Zrób test i sprawdź, czy wiesz, ile snu potrzebuje Twoje dziecko?
 

Senny niemowlak nie tylko płacze. Objawy zmęczenia mogą mylić

rodzina, niemowlę, tata, mama, sen
Sen
Baby Sleep Trainer rozwiąże problemy ze snem dziecka
Twoje dziecko zasypia tylko na rękach? Marzysz o przesypianiu nocy niezakłóconych płaczem dziecka? Skorzystaj z usług Baby Sleep Trainer’a – profesjonalisty zajmującego się rozwiązywaniem problemów ze snem dzieci.

Dobry sen a zdrowie dziecka Czy wiesz, że niedobór snu ma ogromny wpływ na rozwój neurologiczny dziecka? Według wielu badaczy może on powodować problemy z nauką, chroniczne zmęczenie, a także bezsenność w późniejszym czasie. Sen ma również duży wpływ na zachowanie i temperament – bardzo często dzieci marudne, płaczliwe, mające problem z adaptacją w grupie czy koncentracją, a nawet dzieci nadpobudliwe i agresywne, to dzieci, które za mało śpią. Złej jakości sen jest tak samo szkodliwy dla dziecka, jak złej jakości jedzenie. Nawet jeśli zdajesz sobie sprawę z konsekwencji niedoboru snu na zdrowie dziecka, to możliwe, że nie wiesz, jak nauczyć je dobrze spać. Zwróć uwagę, że 90% problemów ze snem dzieci ma podłoże nawykowe , a nie medyczne. Oznacza to, że to rodzice odpowiedzialni są za kształtowanie przyzwyczajeń związanych ze snem. Samodzielne zasypianie i przesypianie całej nocy czy drzemki to umiejętności, których powinnaś nauczyć dziecko – tak, jak uczymy je samodzielnego jedzenia czy mycia zębów. Oczywiście łatwiej jest zapobiegać wykształceniu się złych nawyków związanych ze snem, niż je korygować. Przełamywanie dotychczasowych przyzwyczajeń dziecka związanych z zasypianiem w zasadzie zawsze wiąże się z jego protestami. Pamiętaj jednak,że na zmiany nigdy nie jest za późno. Nie przestawaj wierzyć w to, że możliwe jest przespanie całej nocy mając się małe dziecko. Baby Sleep Trainer – pomoc profesjonalisty na dziecięce problemy ze snem Jeśli twoje dziecko ma problem ze spaniem , a ty jesteś zdeterminowana, aby to zmienić, masz dwa wyjścia. Możesz spróbować zrobić to sama – jest wiele książek, artykułów, stron internetowych na ten temat. Jeśli jednak czujesz, że może zabraknąć ci konsekwencji i siły, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego Baby Sleep Trainer’a – osoby doświadczonej w...

sen dziecka, niemowlę, noworodek
Fotolia
Rozwój
10 pytań o to, ile powinno spać dziecko
Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen? To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy. Czy budzić dziecko do karmienia? Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach: gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny. gdy dziecko słabo przybiera na wadze gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ile powinien spać noworodek? Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata. Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam? Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć. Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy? Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci...

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę? Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Ile śpi niemowlę: tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny? Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc? Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę? Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień, i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka. Ile śpi miesięczne niemowlę? Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz