Reklama

Teoretycznie wieczorem u każdego z nas wzrasta poziom melatoniny. Jest to hormon, który sprzyja zasypianiu. Jednak nie zawsze poziom melatoniny rośnie wieczorem. Tak jest też u dzieci, co zdecydowanie utrudnia im zasypianie.

Reklama

Biologiczny zegar zależy od światła

Dzieci, podobnie jak dorośli, mają wewnętrzny zegar biologiczny. Można powiedzieć, że jest on zasilany światłem. Rano, gdy słońce wschodzi, ten zegar mówi nam, że czas się obudzić i działać. Wieczorem z kolei, gdy światła jest mało, organizm wchodzi w stan wyciszenia, co sprzyja zasypianiu. Tak jest w teorii, bo elektryczne światło może zaburzać ten naturalny rytm.

Sprawdź: Co jeszcze źle wpływa na sen dziecka

Światło pobudza dzieci

Podczas eksperymentu naukowcy badali poziom melatoniny u dzieci podczas dwóch wieczorów. Pierwszego dzieci przez godzinę przed pójściem spać spędzały czas w pomieszczeniu z bardzo niewielką ilością światła. Drugiego, bawiły się przy jasno oświetlonym stole.

Te odmienne warunki spowodowały zmianę w wydzielaniu melatoniny – po wieczorze spędzonym przy jasnym świetle, poziom melatoniny u dzieci był aż o 88 proc. niższy, niż po wieczorze spędzonym z małą ilością światła. Ten niski poziom utrzymywał się jeszcze przez 50 minut po zgaszeniu jasnego światła. Co ciekawe, u dorosłych poziom melatoniny spada tylko w takich warunkach o 39 proc.

Nie ma mowy o zasypianiu!

Jasne światło sprawia, że dzieci wchodzą w stan czuwania. Pobudzone nim niedługo przed czasem pójścia do łóżka, nie będą chciały spać. Koniec, kropka.

Nie oczekuj więc, że po zabawie w jasno oświetlonym pokoju albo przy jasno oświetlonym stole, twoja pociecha nie będzie w nastroju do pójścia spać. Ale to nie wszystko. Światło ma wpływ także na inne funkcje organizmu, np. na ciśnienie krwi, temperaturę ciała i metabolizm glukozy.

Zobacz: Niedrogie lampki nocne do pokoju dziecięcego

Jeśli więc nie chcesz rozregulować organizmu dziecka, zapewniaj mu wieczorami spokojne zabawy przy ograniczonym świetle. Zasłaniaj okna i używaj w otoczeniu dziecka niezbyt żarówek. Zobaczysz, że tak przygotowane do nocnego odpoczynku chętniej powędruje do łóżka i sprawniej zaśnie.

Źródło: sciencedialy.com

Więcej o śnie dzieci:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama