wzdryganie podczas snu u dziecka
sansandid/Adobe Stock
Sen

Wzdryganie się dziecka podczas snu – czy to niebezpieczne?

Wielu rodziców obserwuje u niemowląt i starszych dzieci wzdryganie się podczas snu lub zasypiania. Taki objaw nie musi świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, dlaczego dziecko wzdryga się podczas snu.

Wzdryganie się dziecka podczas snu to tak zwane mioklonie lub zrywy miokloniczne, czyli niekontrolowane skurcze mięśni. Mogą być symetryczne, a więc występować po obu stronach ciała jednocześnie, lub asymetryczne. Miokolonie mogą pojawiać się w różnych częściach ciała – w rękach, nogach, tułowiu. Ma je wiele osób, nie tylko dzieci. Wielu rodziców niepokoi się takim niespokojnym snem niemowlaka lub starszego dziecka. Czy wzdryganie się dziecka podczas snu jest powodem do niepokoju? Niekoniecznie.

Jak nauczyć niemowlę zasypiać? Plan na 7 dni [WIDEO]

Wzdryganie się podczas snu – o czym to świadczy?

Mioklonie występujące w czasie snu dzieli się na dwa typy: mioklonie przysenne oraz mioklonie zasypiania i periodyczne. Różnią się przede wszystkim momentem, w jakim występują. Łączy je natomiast to, że jeśli nie zakłócają snu, są zupełnie niegroźne.

1. Mioklonie przysenne – dziecko wzdryga się podczas zasypiania, czyli jeszcze zanim na dobre zaśnie. Są to gwałtowne i krótkotrwałe skurcze mięśni, którym może towarzyszyć uczucie spadania. Najprawdopodobniej miokolnie przysenne związane są ze zmianami w mózgu, jakie powodują spadek napięcia mięśni oraz z krótkimi chwilami snu, występującymi podczas zasypiania, przypominającego fazę REM.

2. Mioklonie zasypiania i periodyczne – to wzdryganie pojawiające się po tym, gdy dziecko zaśnie – w I lub II fazie snu. Od mioklonii przysennych różnią się tym, że występują zwykle w seriach. Są to powtarzające się w niewielkich odstępach czasu krótkotrwałe skurcze mięśni lub grup mięśniowych. Poniżej przykład takich mioklonii:


 

Wzdryganie się podczas snu często dotyczy noworodków. U dzieci w pierwszym miesiącu życia mioklonie mogą trwają kilka minut, a nawet godzin, i występują w seriach. Najczęściej samoistnie ustępują do 4. miesiąca życia. Nie wymagają leczenia i nie są powodem do niepokoju. Poniżej przykład takiego wzdrygania się niemowlęcia:

 

Co robić, gdy dziecko wzdryga się podczas snu?

Mioklonie występujące podczas snu, czyli wzdryganie dziecka w czasie zasypiania lub już po zaśnięciu, zwykle są zjawiskiem normalnym. Jeżeli nie utrudniają dziecku zasypiania lub nie wybudzają go ze snu i są chwilowe, nie ma powodów do niepokoju. Nie trzeba dziecka wybudzać, konsultacja u lekarza też nie jest konieczna.

Do lekarza należy się zgłosić, jeśli wzdryganie się dziecka zaburza zasypianie lub sen, trwa długo lub pojawia się w czasie czuwania lub podczas wysiłku fizycznego. Mioklonie występujące w takich sytuacjach mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach i być objawem:

  • zaburzeń metabolicznych (np. mocznica, niewydolność wątroby)
  • młodzieńczej padaczki mioklonicznej
  • choroby zwyrodnieniowej układu nerwowego (np. choroba Huntingtona)
  • infekcji wirusowej mózgu
  • uszkodzenia urazowego mózgu
  • zatrucia metalami ciężkimi
  • uszkodzenia splotów lub korzeni nerwowych
  • guza mózgu
  • stwardnienia rozsianego
  • udaru.

Przed wizytą u lekarza warto zanotować, jak często dziecko się wzdryga, w jakich sytuacjach, o jakich porach dnia, a jeśli będzie to możliwe, nagrać napad mioklonii.

Zobacz także:

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu w zależności od wieku dziecka [Tabela snu niemowląt]
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobno jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę Tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale to, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy Tutaj dowiesz się, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień i ile czasu między nimi dziecko zwykle jest aktywne. Ile śpi miesięczne niemowlę: podczas dziennej drzemki od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60 minut. Ile śpi 2-miesięczne niemowlę (2-3 miesiące): drzemie przez 1-3 godziny, a aktywne pozostaje w ciągu dnia przez ok. 60 minut...

chrapanie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Chrapanie u dzieci oznacza zatkany nos. Ale nie tylko! Jak pomóc?
Chrapanie u dziecka może mieć wiele przyczyn – zdarza się, że ustępuje ono wraz z wyeliminowaniem przyczyny (np. infekcji lub alergenów). W niektórych sytuacjach należy jednak niezwłocznie zgłosić się do lekarza – chrapanie podczas snu u dziecka może mieć poważne konsekwencje, takie jak bezdech senny.

Dzieci najczęściej chrapią podczas snu, ale zdarza się, że chrapanie, trudności w oddychaniu i świszczący oddech pojawiają się także w dzień. Zlekceważenie chrapania u dziecka może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Jeżeli chrapanie u dziecka długo się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Przyczyny chrapania u dzieci Skutki chrapania u dziecka Chrapanie u dziecka – jak pomóc? Chrapanie u dziecka a bezdech Chrapanie u dziecka – leczenie Przyczyny chrapania u dzieci Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko chrapie w nocy? Wśród przyczyn chrapania wymienia się: Przeziębienie . Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, a powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie u dziecka ustanie po wyleczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Powiększony migdałek . To najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie. Wiotkie tkanki krtani. W tej sytuacji dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”. Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie i powodować chrapanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu...

wymioty w nocy
Adobe Stock
Aktualności
Dziecko wymiotuje w nocy: przyczyny i leczenie nocnych wymiotów
Kiedy dziecko wymiotuje w nocy, przyczyną tego najczęściej jest zatrucie pokarmowe lub infekcja wirusowa. Należy wtedy podawać wodę, aby zapobiec odwodnieniu i nie popadać w panikę, gdyż nocne wymioty dziecka niczym nie różnią się od tych, które ma w ciągu dnia i należy postępować z nimi tak samo, jak zawsze, gdy dziecko wymiotuje.

Nocne wymioty u dziecka z reguły spowodowane są niestrawnością pokarmową, infekcją rotawirusową lub refluksem żołądkowo-przełykowym, który jest częstą przypadłością niemowląt do około 6 miesiąca życia.  Kiedy dziecko wymiotuje w nocy, jest wybudzone ze snu i wystraszone nagłymi torsjami. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice zachowali spokój, nie wpadali w panikę i zastosowali takie same metody leczenia, jakie są zawsze zalecane przy leczeniu wymiotów – radzi lekarz rodzinny pediatra Jolanta Tyczyńska z Luxmedu. Dziecko wymiotuje w nocy: charakterystyka objawy przyczyny leczenie domowymi sposobami dieta kiedy do lekarza Na czym polegają nocne wymioty u dziecka Wymioty u dziecka nocą, tak jak i w ciągu dnia polegają na gwałtownym wydaleniu pod ciśnieniem treści pokarmowej z żołądka, przez jamę ustną, a nawet przez nos. Mogą być delikatne lub chlustające, czyli wydobywać się pod dużym ciśnieniem. U niemowląt mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym lub też zbyt łapczywym jedzeniem, przez co dziecko nałykało się powietrza i dochodzi do zwrotu pokarmu. W przypadku starszych, kilkuletnich dzieci najczęściej są sprowokowane zatruciem pokarmowym lub infekcją wirusową np. rotawirusami. Objawy nocnych wymiotów u dziecka Kiedy dziecko wymiotuje nocą, mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy, które są uzależnione od przyczyn torsji. Należą do nich: biegunka, ból brzucha , mdłości, gorączka, nawet powyżej 39 stopni Celsjusza, ból głowy, dreszcze i zimny pot, bladość skóry. Dlaczego dziecko wymiotuje w nocy Dolegliwości związane z układem pokarmowym to najczęstsza przyczyna wymiotów nocnych. Ich powodem są: nieżyt żołądkowo-jelitowy ( grypa żołądkowa ) – spowodowany zakażeniem rotawirusami , salmonellą,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz