ile powinno spać dziecko
AdobeStock
Sen

Ile powinno spać dziecko – aktualne rekomendacje WHO

Na pytanie, ile powinno spać dziecko, można odpowiedzieć przytaczając oficjalne zalecenia. Jednak warto pamiętać, że są one jedynie orientacyjne. Każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby, innych charakter i inaczej przeżywa emocje. Dlatego jeśli twoje dziecko śpi nieco mniej lub więcej, nie ma powodu do niepokoju.

Sen to zdrowie. Zatem ile powinno spać dziecko? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe rekomendacje dla dzieci w wieku 0-5 lat, podając, ile powinno spać dziecko, aby zdrowo się rozwijało. Warto sprawdzić, czy twoja pociecha śpi wystarczającą ilość czasu, a jeśli śpi znacznie mniej lub dłużej, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż zaburzenia snu niekorzystnie wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci.

Spis treści:

Ile powinno spać dziecko – tabela

Poniżej tabela z informacją WHO, ile powinno spać dziecko. Taka ilość snu jest według specjalistów niezbędna dziecku dla zdrowia i prawidłowego rozwoju:
 

wiek dziecka ilość snu na dobę
0-3 miesiące 14-17 godzin
4-11 miesięcy 12-16 godzin
1-2 lata 11-14 godzin –  sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki oraz dzienne drzemki
3-4 lata 10-13 – jedna dzienna drzemka oraz sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki

Ile powinno spać kilkumiesięczne dziecko

Im młodsze dziecko tym więcej snu potrzebuje. Miesięczne dziecko zwykle przesypia 16-18 godzin na dobę, dwumiesięczne – 15-17 godzin, trzymiesięczne – ok. 15 godzin, cztero- i pięciomiesięczne – ok. 15 godzin, a między dziewiątym a trzynastym miesiącem życia niemowlęta śpią ok. 14 godzin na dobę.

ile śpi niemowlę tabela snu niemowląt
Adobe Stock

Ile snu potrzebuje dziecko i jak zapewnić mu dobry sen

Żeby dziecko przesypiało tyle czasu, ile powinno, musi prowadzić zdrowy tryb życia. To oznacza prawidłowe żywienie niemowląt i dzieci oraz odpowiednią dawkę ruchu i pozbawione nadmiaru emocji środowisko.

Eksperci przestrzegają przed spędzaniem czasu przed ekranami telewizorów, komputerów czy tabletów, a także na zbyt częste „więzienie’’ dzieci w fotelikach, wózkach, czy bujaczkach. Wczesne dzieciństwo to czas szybkiego wzrostu i dynamicznego rozwoju, dlatego tak ważne, by jak najwcześniej wpajać dziecku nawyki związane ze zdrowym trybem życia i dawać jak najwięcej szansy na zabawę w ruchu.

– Poprawa aktywności fizycznej, skrócenie czasu siedzącego i zapewnienie wysokiej jakości snu u małych dzieci poprawi ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie, a także pomoże w zapobieganiu otyłości dziecięcej i związanym z nią chorobom w późniejszym życiu – oceniła dr Fiona Bull, kierownik programu ds. nadzoru i zapobiegania populacyjnym chorobom niezakaźnym w WHO.

Ile ruchu u dziecka sprzyja prawidłowej ilości snu

W przypadku chodzących dzieci sprawa jest prosta – spacery na świeżym powietrzu i zabawy w domu zapewnią wystarczająca dawkę ruchu. A co z niechodzącymi jeszcze dziećmi?
 

Dziecko niechodzące

W ich przypadku wystarczy 30 minut aktywnej zabawy na podłodze na brzuszku. Czas ten może być rozłożony w ciągu dnia. W wózku, krzesełku czy bujaczku dziecko nie powinno siedzieć dłużej niż godzinę dziennie. Natomiast dzieci w wieku 1-2 latka powinny spędzać co najmniej 180 minut na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o dowolnej intensywności. Podobnie jak młodsze dzieci nie powinny być krępowane w krzesełkach i wózkach dłużej niż 60 minut. 
 

Maluszki powinny mieć swój kącik, w którym będą miały okazję na swobodną zabawę. Dla najmłodszych idealnie sprawdzają się maty edukacyjne, które są bardzo atrakcyjne i zachęcają do aktywności.


Aktywny przedszkolak

Dzieci w wieku 3-4 lat powinny spędzać, co najmniej 180 min dziennie na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych, z czego minimum 60 minut powinna być umiarkowana bądź intensywna. 
 


Dzieci w tym wieku nie powinny spędzać dłużej niż godzinę w wymuszonej (fotelikiem, nosidłem, czy wózkiem) pozycji siedzącej, a czas spędzony przed ekranem nie powinien wynosić więcej niż 60 minut. Jednocześnie w tym wieku WHO zaleca opiekunom regularne czytanie książek dzieciom oraz opowiadanie historii.

Źródło: WHO

Sprawdź też:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu w zależności od wieku dziecka [Tabela snu niemowląt]
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobno jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę Tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale to, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy Tutaj dowiesz się, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień i ile czasu między nimi dziecko zwykle jest aktywne. Ile śpi miesięczne niemowlę: podczas dziennej drzemki od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60 minut. Ile śpi 2-miesięczne niemowlę (2-3 miesiące): drzemie przez 1-3 godziny, a aktywne pozostaje w ciągu dnia przez ok. 60 minut...

rodzina, niemowlę, tata, mama, sen
Rozwój
Sposoby na skowronka
Dla dziecka sprawa jest prosta: obudziło się, czuje się wyspane – to znaczy, że czas wstawać. I wcale nie przejmuje się tym, że na zegarze jest dopiero 5.00 nad ranem.

Najpierw zła wiadomość: jeśli maluszek już od urodzenia budzi się wcześnie i potrzebuje trochę mniej snu niż jego rówieśnicy, to najpewniej tak mu już zostanie. Załamałaś się? To teraz trochę cię pocieszymy. Według specjalistów, takich naturalnych, niereformowalnych maluchów skowronków jest na szczęście bardzo mało. Badania psychologów wykazały, że tylko jedno dziecko na dziesięcioro nie da się przestawić na późniejsze godziny wstawania! Na resztę rannych ptaszków podziałają nasze sztuczki. Co robić, kiedy dziecko obudzi się nad ranem: Sprawdź, jak zatrzymać go jeszcze na trochę w łóżeczku.  Zmień pieluszkę. Mokra niespodzianka to obok głodu najczęstszy powód dziecięcych pobudek. Aby nie rozbudzić malca, przewijaj go w półmroku, bez zagadywania i przytulania. Podaj mleko. Jeżeli karmisz butelką, już wieczorem przegotuj wodę i wstaw ją do podgrzewacza, a do pojemniczka wsyp odmierzoną porcję mieszanki. Maluch, który szybko dostanie swoją porcję mleka, być może nie zdąży się zbyt mocno rozbudzić i po jedzeniu łatwo zaśnie. Dziecku, które skończyło już 9–10 miesięcy, spróbuj podać tylko kilka łyków wody, a z prawdziwym śniadaniem poczekaj przynajmniej do 7.00 rano. Dzięki temu jego układ trawienny powoli przyzwyczai się do nowych godzin jedzenia i „głodowy alert” przestanie odzywać się nad ranem. Poczekaj chwilę. Nie biegnij od razu do łóżeczka, kiedy usłyszysz pierwsze kwilenie malucha. Być może tylko trochę się powierci i zaśnie na nowo.  Nie rozbawiaj. Trudno ci się powstrzymać od śmiechu na widok małego rozkoszniaka? Uważaj, dla niego nawet lekkie uniesienie kącików ust to zaproszenie do zabawy. Staraj się też teraz nie zagadywać do niego i unikaj kontaktu wzrokowego – inaczej nigdy nie zrozumie, że takie poranne wstawanie wcale ci się nie podoba. Włącz...

Fotolia
Rozwój
Czy wiesz, ile snu potrzebuje twoje dziecko?
Czy wiesz, ile powinno spać twoje dziecko mając miesiąc a ile mając rok? Podpowiadamy szczególnie świeżo upieczonym mamom.

Jako świeżo upieczona mama pewnie zastanawiasz się, po ile godzin dziennie będzie spało twoje niemowlę. Poniżej przedstawiamy ci ściągawkę w tabeli z godzinami snu dziecka . Oczywiście nie należy traktować jej dosłownie, ponieważ każde dziecko jest inne i potrzeba snu u maluchów jest indywidualna i może różnić się nawet do 2 godzin. Jednak rodzicom ściągawka może okazać się przydatna do ogólnej orientacji, ile, w różnym wieku będzie spać ich pociecha .   Wiek Nocny sen D zienny sen Całkowity sen 1 miesiąc 8 8 16 3 miesiąc 10 5 (3) 15 6 miesiąc 11 3 1/4 (2) 14 1/4 9 miesiąc 11 3 (2) 14 12 miesiąc 11 1/4 2 1/2 (2) 13 3/4 18 miesiąc 11 1/4 2 1/4 (1) 13 1/2 2 lata 11 2 (1) 13 3 lata 10 1/2 1 1/2 (1) 12 W nawiasie podana jest liczba drzemek Należy pamiętać, że sen jest bardzo ważny dla dziecka. Dlatego tak istotne są zwyczaje dziecka odnośnie snu. Maluch nie może być kładziony, czy kąpany o różnych porach, bo wówczas może zaburzać mu to potrzebę snu. A dobry sen dziecka gwarantuje mu prawidłowy rozwój....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj