regres snu
Adobe Stock
Rozwój

Regres snu – kiedy się pojawia, ile trwa, jak sobie radzić?

Twoje dziecko dobrze spało, a teraz nagle częściej się budzi i trudniej mu usnąć. Prawdopodobnie nastąpił u niego regres snu. Problemy ze snem u niemowlaka i małego dziecka są naturalne, mogą pojawiać się na każdym etapie życia malucha. Sprawdzamy, jakie przyczyny ma regres snu u dziecka i w jaki sposób można pomóc maluszkowi i sobie, żeby przetrwać ten trudniejszy okres w jego rozwoju.

Regres snu u dziecka może pojawić się już w pierwszych miesiącach życia i wracać po pierwszych urodzinach. Badacze snu dzieci zauważyli, że okresy regresu snu oraz skoki rozwojowe mają wiele wspólnego.

Wszelkie zaburzenia snu u małych dzieci są bardzo trudnym doświadczeniem dla rodziców, którzy cierpią z powodu niewyspania. Na szczęście regresy snu dość szybko przemijają. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają te momenty w rozwoju dziecka, kiedy się pojawiają i jak na nie reagować.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Regres snu – co to jest?

Regres snu u dziecka to fachowe określenie sytuacji, w której maluch ma problemy ze snem. Zwykle mówimy o regresie snu, gdy niemowlę lub starsze dziecko, które wcześniej dobrze spało, nagle zaczyna zachowywać się inaczej – śpi krócej, częściej się budzi, ma problemy z zasypianiem, pomija drzemki. ​

Ile trwa regres snu u dziecka?

Okres nazywany regresem snu zwykle trwa od trzech do sześciu tygodni. Może pojawić się u dziecka w różnym wieku. Zwykle jest przejściowy – maluch, który wcześniej dobrze spał, po krótkim okresie problemów ze snem wraca do starych nawyków. Czasem jednak regres snu u niemowlaka zapowiada zmiany na stałe. Tak bywa u niemowląt, które na początku śpią dużo, a potem okresy snu zaczynają się skracać (zwłaszcza w dzień).

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić!

Regres snu u niemowlaka – kiedy się pojawia?

Regres snu może się pojawić, gdy dziecko przechodzi skoki rozwojowe – to takie momenty w rozwoju, w których dziecko zdobywa nowe umiejętności. Opanowywanie ich może powodować przejściowe problemy ze snem lub jakością snu.

 • Regres snu w 4 miesiącu –  po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca powoli ujawnia się zmiana dotycząca długości snu dziecka. Pierwsze tygodnie życia dziecko właściwie cały czas spędza na śnie, który przerywają pobudki na karmienie. Czas dziennego czuwania u niektórych dzieci płynnie się wydłuża, u innych może nastąpić bardziej widoczna dla rodziców zmiana. Dziecko skraca dzienne drzemki i może mieć kłopoty z zasypianiem. Tak może zaczynać się nowy rozdział w życiu niemowlaka, który polega na zmianie jego wzorca snu w kierunku typowym dla dorosłych. Ale uwaga: nie należy liczyć na to, że dziecko w wieku 4 miesięcy zacznie przesypiać noce. Maluszki nadal budzą się na karmienie i niektóre długo jeszcze nie dadzą rodzicom porządnie się wyspać. 
 • Regres snu w 8-10 miesiącu – przejściowe problemy ze snem mogą pojawiać się również w drugim półroczu. Zwykle mają związek z opanowywaniem przez niemowlę nowych ważnych osiągnięć, jakimi są: umiejętność raczkowania, siedzenia czy wstawania. Dodatkowo sen może zaburzać dzieciom ząbkowanie. 
 • Regres snu u 12-miesięcznego i 1,5-rocznego dziecka – niektóre niemowlęta w okolicy pierwszych urodzin zwykle rezygnują z dodatkowej drzemki w dzień. Inne potrzebują jej jeszcze przez kilka miesięcy. Zanim nowy rytm spania ureguluje się, mogą przez pewien czas mieć problemy ze snem i być bardziej niespokojne. Na kłopoty z zasypianiem może wpływać również opanowanie przez dziecko umiejętności chodzenia (zwykle dzieci stawiają pierwsze kroki między 12 a 18 miesiącem).
 • Regres snu u 2-letniego i starszego dziecka – przejściowe problemy ze snem u kilkuletniego dziecka mogą mieć związek np. z typowym buntem dwulatka lub ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka: pojawieniem się niani, powrotem mamy do pracy, pójściem dziecka do żłobka, przedszkola. Czasem przyczyna jest trudna do uchwycenia przez rodzica, a o tym, że mieliśmy do czynienia z regresem snu, można powiedzieć zwykle, gdy po kilku tygodniach sytuacja wraca do normy. 

Regres snu – jak sobie radzić?

 • Nie zmuszaj dziecka do spania – gdy u dziecka dojdzie do regresu snu, obserwuj je, nie zmuszaj do spania według wcześniejszego schematu. Poczekaj cierpliwe, aż sytuacja się unormuje.
 • Karm tak często, jak dziecko się tego domaga. Choć niemowlę wcześniej już budziło się do karmienia dwa razy w nocy, a teraz domaga się jedzenia cztery razy, oferuj pokarm zawsze, kiedy tego potrzebuje. 
 • Upewnij się, że nie chce mu się pić – w pierwszych 6 miesiącach życia dziecko zaspokaja pragnienie mlekiem, później można wprowadzić do jego diety wodę. Ale są sytuacje, kiedy nawet najmłodszemu niemowlakowi przyda się dodatkowe nawodnienie, np. latem, gdy na dworze jest bardzo gorąco lub zimą, gdy w domu jest bardzo suche powietrze. Warto wtedy częściej przystawiać dziecko na krótko do piersi, aby się napiło (czytaj też: co do picia dla niemowlaka).
 • Dbaj o rutynę – stały rytm dnia ułatwia dzieciom funkcjonowanie i sprawia, że ich organizm się reguluje do odbywających się wydarzeń (posiłki, kąpiel, pora na drzemkę, wieczorny wypoczynek). Oczywiście rytm dnia powinien uwzględniać potrzeby dziecka.
 • Zapewnij odpoczynek – jeśli dziecko jest zmęczone, ale nie chce usnąć w porze drzemki, połóż je i zadbaj, aby mogło odpocząć. 
 • Wychodź codziennie na spacer – maluchy, które codziennie spędzają dużo czasu na dworze, zwykle lepiej śpią. Jeśli masz warunki (ogród, balkon), pozwól dziecku w ciągu dnia spać na świeżym powietrzu.
 • Zorganizuj wsparcie – opieka nad niespokojnym zmęczonym niemowlęciem, które ma przejściowo zaburzone okresy snu może być bardzo wyczerpująca, dlatego rodzice powinno tak podzielić opiekę nad dzieckiem między sobą (lub jeśli trzeba między dodatkowymi osobami), aby mogli się wyspać. 

Posłuchaj, jak doświadczona położna, Edyta Brala, tłumaczy młodym rodzicom, o której godzinie najlepiej kłaść niemowlę spać, i dlaczego. Okazuje się, że inna pora jest odpowiednia na sen zimą, a inna latem.

Zapamiętaj:
 1. Dziecko może doświadczać kilku okresów nazywanych regresem snu. Zwykle mają one związek ze skokami rozwojowymi, które pojawiają się zarówno u niemowlaka, jak i u dwulatka czy czterolatka.
 2. Zapotrzebowanie małego dziecka na sen jest duże, ale z upływem czasu maleje (sprawdź, ile powinno spać niemowlę). 
 3. Małe dzieci, podobnie jak dorośli, mają indywidualną potrzebę snu (jedne śpią długo, innym wystarczają krótsze drzemki). Wraz z rozwojem dziecka zmienia się jego rytm dobowy – dziecko śpi coraz krócej w dzień, a wydłuża się jego sen nocny.​

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Zobacz też:

kiedy dziecko prześpi noc
Adobe Stock
Rozwój
Kiedy dziecko przesypia całą noc i jak mu w tym pomóc?
Moment, kiedy dziecko przesypia całą noc, to dla wielu rodziców początek nowego rozdziału w życiu. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Tyle mówi teoria. Praktyka może być zupełnie inna.

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę , jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze. Spis treści: Kiedy dziecko przesypia całą noc? Kiedy niemowlę przesypia noc? Jak pomóc dziecku przespać noc? Karmienie piersią w nocy Jak długo karmić piersią w nocy? Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko? Najczęstsze problemy ze snem dziecka Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym , najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy , choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce . Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce . Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce. Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią,...

spanie niemowlaka na brzuchu
Adobe Stock
Rozwój
Czy niemowlę może spać na brzuchu? Kiedy układać dziecko w tej pozycji?
Córeczka ma 2 miesiące. Czy może już spać na brzuszku? Jeśli nie, to kiedy można zacząć ją tak układać? Zauważyłam, że mała lepiej sypia w tej pozycji, nie boli jej brzuszek, odchodzą gazy. Wyjaśniamy, od kiedy można bezpiecznie położyć dziecko do snu na brzuchu?

Spanie na brzuchu nie jest polecane niemowlakom, które nie umieją same zmieniać pozycji. Pozostawienie dziecka śpiącego na brzuszku bez opieki rodzica może być bardzo ryzykowne. Dla dzieci w pierwszym roku życia  najbezpieczniejszą pozycją do snu jest leżenie na plecach. Takiego zdania są zarówno polscy specjaliści, jak i eksperci słynnej Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP). Niemowlę śpi na brzuchu – jakie ryzyko? Zbyt wczesne układanie dziecka do snu na brzuchu może być przyczyną SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej . Spanie na brzuchu może wywołać problemy z oddychaniem. Niemowlę w pierwszych miesiącach życia nie jest w stanie samo zmieniać pozycji. Jeśli podczas snu przyciśnie nos do materaca, nie będzie w stanie odwrócić główki, co grozi uduszeniem. Eksperci AAP zwracają również uwagę na inne czynniki ryzyka: podczas spania na brzuchu dziecko może być gorzej dotlenione, ponieważ oddycha powietrzem, które wcześniej wydychało (zawierającym dwutlenek węgla), co może skutkować nie tylko niedotlenieniem, ale również  przegrzaniem organizmu , które jest uważane za istotny czynnik śmierci łóżeczkowej. Jak długo należy zachowywać ostrożność? Dziecko nie powinno spać na brzuchu, dopóki nie nauczy się sprawnie zmieniać pozycji w trakcie snu. Umiejętność obracania się z brzucha na plecy niemowlęta zwykle osiągają między 6 a 8 miesiącem. Ale to tylko książkowa norma. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na nabycie takiej sprawności. Zdaniem ekspertów z AAP, zanim położysz dziecko do snu na brzuchu, musisz mieć pewność, że rzeczywiście samo będzie w stanie się odwrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba. To, że raz maluchowi udało się to zrobić w ciągu dnia, nie oznacza, że zrobi to również nocą. Z tego względu wg amerykańskich zaleceń na brzuchu powinny spać dzieci, które skończyły...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz