regres snu
Adobe Stock
Rozwój

Regres snu – kiedy się pojawia, ile trwa, jak sobie radzić?

Twoje dziecko dobrze spało, a teraz nagle częściej się budzi i trudniej mu usnąć. Prawdopodobnie nastąpił u niego regres snu. Problemy ze snem u niemowlaka i małego dziecka są naturalne, mogą pojawiać się na każdym etapie życia malucha. Sprawdzamy, jakie przyczyny ma regres snu u dziecka i w jaki sposób można pomóc maluszkowi i sobie, żeby przetrwać ten trudniejszy okres w jego rozwoju.

Regres snu u dziecka może pojawić się już w pierwszych miesiącach życia i wracać po pierwszych urodzinach. Badacze snu dzieci zauważyli, że okresy regresu snu oraz skoki rozwojowe mają wiele wspólnego.

Wszelkie zaburzenia snu u małych dzieci są bardzo trudnym doświadczeniem dla rodziców, którzy cierpią z powodu niewyspania. Na szczęście regresy snu dość szybko przemijają. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają te momenty w rozwoju dziecka, kiedy się pojawiają i jak na nie reagować.

Spis treści:

Regres snu – co to jest?

Regres snu u dziecka to fachowe określenie sytuacji, w której maluch ma problemy ze snem. Zwykle mówimy o regresie snu, gdy niemowlę lub starsze dziecko, które wcześniej dobrze spało, nagle zaczyna zachowywać się inaczej – śpi krócej, częściej się budzi, ma problemy z zasypianiem, pomija drzemki. ​

Ile trwa regres snu u dziecka?

Okres nazywany regresem snu zwykle trwa od trzech do sześciu tygodni. Może pojawić się u dziecka w różnym wieku. Zwykle jest przejściowy – maluch, który wcześniej dobrze spał, po krótkim okresie problemów ze snem wraca do starych nawyków. Czasem jednak regres snu u niemowlaka zapowiada zmiany na stałe. Tak bywa u niemowląt, które na początku śpią dużo, a potem okresy snu zaczynają się skracać (zwłaszcza w dzień).

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić!

Regres snu u niemowlaka – kiedy się pojawia?

Regres snu może się pojawić, gdy dziecko przechodzi skoki rozwojowe – to takie momenty w rozwoju, w których dziecko zdobywa nowe umiejętności. Opanowywanie ich może powodować przejściowe problemy ze snem lub jakością snu.

 • Regres snu w 4 miesiącu –  po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca powoli ujawnia się zmiana dotycząca długości snu dziecka. Pierwsze tygodnie życia dziecko właściwie cały czas spędza na śnie, który przerywają pobudki na karmienie. Czas dziennego czuwania u niektórych dzieci płynnie się wydłuża, u innych może nastąpić bardziej widoczna dla rodziców zmiana. Dziecko skraca dzienne drzemki i może mieć kłopoty z zasypianiem. Tak może zaczynać się nowy rozdział w życiu niemowlaka, który polega na zmianie jego wzorca snu w kierunku typowym dla dorosłych. Ale uwaga: nie należy liczyć na to, że dziecko w wieku 4 miesięcy zacznie przesypiać noce. Maluszki nadal budzą się na karmienie i niektóre długo jeszcze nie dadzą rodzicom porządnie się wyspać. 
 • Regres snu w 8-10 miesiącu – przejściowe problemy ze snem mogą pojawiać się również w drugim półroczu. Zwykle mają związek z opanowywaniem przez niemowlę nowych ważnych osiągnięć, jakimi są: umiejętność raczkowania, siedzenia czy wstawania. Dodatkowo sen może zaburzać dzieciom ząbkowanie. 
 • Regres snu u 12-miesięcznego i 1,5-rocznego dziecka – niektóre niemowlęta w okolicy pierwszych urodzin zwykle rezygnują z dodatkowej drzemki w dzień. Inne potrzebują jej jeszcze przez kilka miesięcy. Zanim nowy rytm spania ureguluje się, mogą przez pewien czas mieć problemy ze snem i być bardziej niespokojne. Na kłopoty z zasypianiem może wpływać również opanowanie przez dziecko umiejętności chodzenia (zwykle dzieci stawiają pierwsze kroki między 12 a 18 miesiącem).
 • Regres snu u 2-letniego i starszego dziecka – przejściowe problemy ze snem u kilkuletniego dziecka mogą mieć związek np. z typowym buntem dwulatka lub ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka: pojawieniem się niani, powrotem mamy do pracy, pójściem dziecka do żłobka, przedszkola. Czasem przyczyna jest trudna do uchwycenia przez rodzica, a o tym, że mieliśmy do czynienia z regresem snu, można powiedzieć zwykle, gdy po kilku tygodniach sytuacja wraca do normy. 

Regres snu – jak sobie radzić?

 • Nie zmuszaj dziecka do spania – gdy u dziecka dojdzie do regresu snu, obserwuj je, nie zmuszaj do spania według wcześniejszego schematu. Poczekaj cierpliwe, aż sytuacja się unormuje.
 • Karm tak często, jak dziecko się tego domaga. Choć niemowlę wcześniej już budziło się do karmienia dwa razy w nocy, a teraz domaga się jedzenia cztery razy, oferuj pokarm zawsze, kiedy tego potrzebuje. 
 • Upewnij się, że nie chce mu się pić – w pierwszych 6 miesiącach życia dziecko zaspokaja pragnienie mlekiem, później można wprowadzić do jego diety wodę. Ale są sytuacje, kiedy nawet najmłodszemu niemowlakowi przyda się dodatkowe nawodnienie, np. latem, gdy na dworze jest bardzo gorąco lub zimą, gdy w domu jest bardzo suche powietrze. Warto wtedy częściej przystawiać dziecko na krótko do piersi, aby się napiło (czytaj też: co do picia dla niemowlaka).
 • Dbaj o rutynę – stały rytm dnia ułatwia dzieciom funkcjonowanie i sprawia, że ich organizm się reguluje do odbywających się wydarzeń (posiłki, kąpiel, pora na drzemkę, wieczorny wypoczynek). Oczywiście rytm dnia powinien uwzględniać potrzeby dziecka.
 • Zapewnij odpoczynek – jeśli dziecko jest zmęczone, ale nie chce usnąć w porze drzemki, połóż je i zadbaj, aby mogło odpocząć. 
 • Wychodź codziennie na spacer – maluchy, które codziennie spędzają dużo czasu na dworze, zwykle lepiej śpią. Jeśli masz warunki (ogród, balkon), pozwól dziecku w ciągu dnia spać na świeżym powietrzu.
 • Zorganizuj wsparcie – opieka nad niespokojnym zmęczonym niemowlęciem, które ma przejściowo zaburzone okresy snu może być bardzo wyczerpująca, dlatego rodzice powinno tak podzielić opiekę nad dzieckiem między sobą (lub jeśli trzeba między dodatkowymi osobami), aby mogli się wyspać. 

Posłuchaj, jak doświadczona położna, Edyta Brala, tłumaczy młodym rodzicom, o której godzinie najlepiej kłaść niemowlę spać, i dlaczego. Okazuje się, że inna pora jest odpowiednia na sen zimą, a inna latem.

Zapamiętaj:
 1. Dziecko może doświadczać kilku okresów nazywanych regresem snu. Zwykle mają one związek ze skokami rozwojowymi, które pojawiają się zarówno u niemowlaka, jak i u dwulatka czy czterolatka.
 2. Zapotrzebowanie małego dziecka na sen jest duże, ale z upływem czasu maleje (sprawdź, ile powinno spać niemowlę). 
 3. Małe dzieci, podobnie jak dorośli, mają indywidualną potrzebę snu (jedne śpią długo, innym wystarczają krótsze drzemki). Wraz z rozwojem dziecka zmienia się jego rytm dobowy – dziecko śpi coraz krócej w dzień, a wydłuża się jego sen nocny.​

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Zobacz też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA