Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawki edukacyjne
Fotolia
Wychowanie

Czy zabawki edykacyjne służą rodzicom do spełniania marzeń

Czy zabawki edukacyjne, kreatywne, interaktywne dadzą dziecku to wszystko, co obiecują modne przymiotniki w ich nazwie?

Na forum internetowym zatroskana mama pyta: „Czy warto inwestować w zabawki edukacyjne?". Inwestować, czyli w domyśle: kupować, ale nie dlatego, że chcemy sprawić przyjemność dziecku, i nie po to, aby miało się czym bawić, tylko dlatego żeby w przyszłości mieć z tej inwestycji jakiś zwrot. Czy rzeczywiście zabawki, których nazwy bardzo dużo obiecują, spełnią pokładane w nich nadzieje rodziców?

Zabawka edukacyjna, czyli lepsza?

To chyba najbardziej rozpowszechnione określenie wielu nowoczesnych zabawek, które mają zaspokoić jedną z największych potrzeb współczesnych rodziców – dobry rozwój dziecka. Zabawka edukacyjna ma łączyć przyjemność zabawy z nauką. Czy to czyni? Eksperci są bardzo ostrożni.

Naukowcy ze szwedzkiego International Toy Research Centre w Sztokholmie wprost twierdzą, że nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdziłyby istnienie czegoś takiego jak zabawka edukacyjna. Ich zdaniem, zabawki tylko pomagają dzieciom ćwiczyć pewne umiejętności, ale niczego same nie uczą. Natomiast w opinii psychologów, walor edukacyjny mają takie zabawki, którymi dziecko może operować, czyli posługiwać się nimi na wiele różnych sposobów w myśl zasady, że „nie jest ważne to, co robi sama zabawka, lecz ważne jest to, co zrobi z nią dziecko”.

Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!

A może interaktywna?

Zabawki interaktywne wymagają czynnego udziału w zabawie. Bawiąc się nimi, maluch musi coś nacisnąć, zaśpiewać, wrzucić, czegoś posłuchać. Brzmi nieźle, ale... Pojęciem „interaktywne” zwykle określa się zabawki elektroniczne. Mają one z góry określony zakres działań i bawiące się nimi dzieci szybko mogą się znudzić – co też często się dzieje. Nudzą je (a rodziców często przy okazji bardzo denerwują) powtarzane w kółko polecenia, piosenki czy dźwięki.

Ta powtarzalność sprawia, że wiele drogich zabawek interaktywnych nie wytrzymuje konkurencji z tak banalnymi przedmiotami jak drewniane klocki, koraliki do nawlekania, glina do lepienia czy kredki i farby, którymi dzieci mogą bawić się na wiele różnych sposobów.

Kreatywna receptą na sukces?

„Kreatywny" to nic innego jak pomysłowy, czyli taki, który tworzy coś nowego. Chcemy, aby nasze dzieci były kreatywne. To wróży dobrą karierę. Z tego powodu specjaliści od kindermarketingu na metkach lub w opisach zabawek umieszczają ten chwytliwy przymiotnik. Czy jednak dziecko może być prawdziwym twórcą, bawiąc się klockami, które służą tylko do odtwarzania tego, co pokazano na obrazku lub w instrukcji?

Czy kreatywności nauczy kolorowanka wymagająca malowania według wzoru? W obu przypadkach dziecko nie ćwiczy się w pomysłowym rozwiązywaniu zadania, tylko w jego odtwarzaniu. To, oczywiście, również ma swoje zalety. Układając z instrukcją, nauczy się postępować w sposób uporządkowany, krok po kroku. Kolorując według wzoru, ćwiczy prawidłowe trzymanie kredki i niewychodzenie za linię. Nie ulegajmy jednak pozorom – kreatywności dużo lepiej służy zabawa suchym makaronem, gdy dziecko np. próbuje z niego zrobić naszyjnik albo wykleja nim obrazek

Sprawdź: Jak zabawa może pobudzać kreatywność?

Żadna nie jest zła

Podkreślmy to wyraźnie – kupowanie zabawek z modnymi przymiotnikami (zabawka edukacyjna, kreatywna, interaktywna) nie jest niczym złym. Problem pojawia się wtedy, gdy skupiamy się tylko na tych określeniach.

Nie kupujemy dziecku zwykłej lalki, choćby była najładniejsza, tylko szukamy takiej, która dodatkowo uczy piosenek, zamiast zwykłego bączka, który zachwyca wirowaniem i zachęca do wprawiania go w ruch, wybieramy taki, który wiruje, świeci i dodatkowo buczy, a jeśli decydujemy się na globus, to raczej ten, który odpyta malucha z geografii.

Dzieci nie bawią się po coś, nie bawią się po to, żeby czegoś się nauczyć. Bawią się dla samej zabawy. I z tego czerpią największą przyjemność. A uczą się przy okazji, mimochodem. Nie martwmy się, że nic nie wyniosą ze zwykłego kopania piłki czy przebierania lalki, że zmarnują swój cenny czas na jeżdżenie samochodzikiem po podłodze lub zbieranie kamyków.

Nie wiemy, czym dokładnie bawił się mały Leonardo da Vinci, czy jako dziecko miał jakikolwiek globus lub drewniane klocki. A przecież jego kreatywność wcale na tym nie ucierpiała. I najważniejsze – znajdźmy czas, żeby pobawić się z dzieckiem. To może być dla niego najbardziej edukacyjne, kreatywne i interaktywne zajęcie.

Konsultacja: dr hab. Aleksandra Jasielska, psycholog, pracuje w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Czytaj także:

Jak zrobić ducha na Halloween? – instrukcja krok po kroku

zabawka
Zakupy
Zabawki przyszłości
W XXI wieku elektroniczne gadżety otaczają nas ze wszystkich stron, stanowiąc nieodłączny element codziennego życia.

Nic więc dziwnego, że także dzieci nie wyobrażają sobie świata bez interaktywnych gadżetów i zabawek. Interaktywne zabawki to urządzenia nie tylko współpracujące z dzieckiem i służące rozrywce, lecz także praktyczne pomoce edukacyjne. Nic więc dziwnego, że zabawki na baterie stają się coraz popularniejsze. Przyjemne z pożytecznym Idealna zabawka nowoczesnego malucha powinna być interaktywna tj. powinna poruszać się, wydawać dźwięki, reagować na dotyk. Takie inteligentne funkcje posiadają głównie zabawki zasilane bateriami. Interaktywne zabawki na baterie dla dzieci przede wszystkim mają za zadanie rozwijać zmysły, pobudzać i stymulować dziecko do rozwoju. Im więcej różnorodnych bodźców, tym bogatsze są zdobywane doświadczenia. Dodatkowo, zabawki na baterie rozwijają nowe, nieosiągalne wcześniej możliwości w zabawie. Pozwalają napełnić zabawkę dźwiękiem, wprawić ją w ruch, wyposażyć w inteligentne funkcje niczym robota, a to z kolei jest doskonałą okazją do rozwijania różnego rodzaju zdolności malucha, pobudzania jego kreatywności oraz chęci poznawania świata. Nauka poprzez taką zabawę jest o wiele ciekawsza i zapewnia dzieciom wiele radości. Ubezpieczenie od płaczu Warto zwrócić uwagę, że większość zabawek interaktywnych zużywa dużo energii. Oznacza to, że w przypadku zabawek zasilanych na baterie źródło zasilania szybko się wyczerpuje i musimy często je wymieniać. Dlatego warto wybierając baterie do zabawek tego typu wybrać baterie rekomendowane do urządzeń energochłonnych czy typu hi-tech. Na przykład, nowością na rynku są baterie  Energizer Maximum z technologią PowerBoost, które działają aż do 70% dłużej*, dzięki czemu rzadziej będziesz wymieniał/a baterie, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz chronić środowisko. Natomiast, jeśli lubisz trzymać baterie na zapas, tak na wszelki wypadek, wypróbuj...

prezent na roczek dla chłopca
Adobe Stock
Gry i zabawy
Prezent na roczek dla chłopca: 13 pomysłów na mądre zabawki 
Prezent na roczek dla chłopca może być praktyczny, zabawny i edukacyjny. Każdy zainteresuje roczne dziecko. Postaraj się jedynie, by był w dobrym guście. Unikaj też prezentów tandetnych i szkodliwych dla rozwoju małego dziecka. W naszym zestawieniu polecamy najlepsze zabawki edukacyjne dla rocznego chłopca.

Chcesz kupić prezent dla rocznego dziecka?  Idealny prezent dla rocznej dziewczynki  to lalki lub klocki Lego. A dla rocznego chłopca? To prosta zabawka edukacyjna, bez niepotrzebnych udziwnień i niewydająca głośnych dźwięków. Prezent dla rocznego dziecka powinien rozbudzać wyobraźnię i rozwijać sprawność rączek. Może więc wybierzesz drewniane klocki lub kółeczka do budowania piramidy? Trafiony prezent na roczek dla chłopca to także prezent praktyczny, np. miseczka-niewysypka, z której maluch będzie długo korzystał (ucieszy także rodziców!). Wybraliśmy najbardziej kreatywne i pomysłowe prezenty na roczek dla chłopca. Spis treści: Jak wybrać prezent dla rocznego chłopca? Drewniane zabawki na roczek Najlepsze prezenty na roczek dla chłopca : Piramidka Wader Miseczka „niewysypka’’ Klocki drewniane Pościel Psi Patrol Pierwsze klocki Mega Bloks Mata edukacyjna Szczeniaczek Fisher Price Basen z piłeczkami Tablica manipulacyjna Kostka edukacyjna 8w1 Rowerek biegowy Piłka sensoryczna Skoczek   4. Po co rocznemu dziecku zabawki? Jaki wybrać prezent dla rocznego dziecka? Jeśli szukasz prezentu dla roczniaka, zdecyduj najpierw, czy ma to być typowa zabawka, czy raczej prezent praktyczny. Dla rocznego chłopca można kupić ciekawy prezent edukacyjny, który sprawi dziecku radość i wspomoże rozwój. Ale fajnym pomysłem jest też prezent użytkowy, np. kolorowa pościel albo przybory do karmienia. Na prezent dla rocznego chłopca szczególnie polecamy proste zabawki rozwijające kreatywność. To przedmioty, które kształtują zmysły i wyobraźnię. Nie kupuj roczniakowi zabawek, których obsługa polega wyłącznie na wciskaniu guzików, co powoduje hałas oraz miganie światełek. Postaw na coś, przy czym dziecko będzie...

Zabawki dla rozpieszczonych dzieci?
Twitter/mrjaydeeem
Aktualności
Zabawki, które naśladują świat dorosłych. Czy na pewno chcesz kupować je dziecku?
Rodzice, chcąc sprawić dzieciom radość, często kupują zabawki bez zastanowienia. Na sklepowych półkach możemy znaleźć coraz więcej zabawek, które naśladują przedmioty ze świata dorosłych. Czy zestaw sushi i drewniana deska serów są dziecku niezbędne?

Kolorowa plastikowa kuchenka odchodzi do lamusa! Zabawki dla dzieci coraz bardziej przypominają akcesoria, którymi posługują się rodzice... Czy warto kupować je dziecku? Zabawki dla dzieci czy dla dorosłych? Dzieci uwielbiają się bawić! Nic dziwnego, że świat zabawek to ogromny biznes. Producenci prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych zabawek, które trafią w bardzo różne gusta maluchów. W sklepach możemy dostać drewniane zabawki przypominające te sprzed kilkudziesięciu lat, nowoczesne, interaktywne gadżety, pobudzające kreatywność klocki czy przypominające świat dorosłych kuchenki albo zestawy do makijażu. Nowa zabawka, choć wymarzona, nie zawsze spełnia oczekiwania dziecka. Często po 15 minutach zabawy nowym samochodzikiem, świecącą lalką albo elektronicznymi cymbałkami, dziecko rzuca zabawkę w kąt i wraca do ukochanego misia... Wybór jest ogromny! Na sklepowych półkach możemy znaleźć coraz więcej zabawek, które do złudzenia przypominają produkty ze świata dorosłych (zdecydowanie nie wszystkich...). Oto kilka z nich: Zestaw do robienia sushi . Pesto w tubce i pasta czosnkowa. Zestaw do robienia ravioli. Drewniana deska serów. Drewniany kozi ser.  Nie każdy dorosły jada sushi i kozi ser – dlaczego powinno bawić się nimi dziecko? Dla przeciwników tego typu zabawek, ekspres do kawy czy drewniana deska serów nie rozwijają dziecięcej kreatywności . Wręcz przeciwnie, przygotowują dziecko do życia w świecie konsumpcji i pogoni za pieniędzmi. Nazywane są "wyrafinowanymi zabawkami klasy średniej". Ich zwolennicy nie widzą w nich nic groźnego – jeśli dziecko chce bawić się w dorosłego, rodzic powinien mu na to pozwolić.  Co myślicie o takich zabawkach? To tylko zabawki czy wolałybyście, żeby wasze dzieci bawiły się w inny sposób? Czytaj także: Po co dzieciom zabawki

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz