Chłopcy też mają prawo bawić się lalkami
Gry i zabawy

Komu lalkę, komu autko? - wywiad z psychologiem

Czy w dzisiejszych czasach podział na zabawki dla dziewczynek i chłopców ma jeszcze sens? Jak reagować (i czy w ogóle to robić), gdy chłopiec bawi się lalkami, a dziewczynka koparką i dźwigiem?

Dziecko dopiero mając 3 lata, zaczyna sobie z zdawać sprawę z tego, że jest dziewczynką albo chłopcem. Mając 4 lata, zaczyna rozumieć, że wyrośnie na kobietę albo mężczyznę.
W stereotypy związane z własną płcią jest jednak wtłaczane dużo wcześniej, właściwie już na etapie przygotowywania wyprawki i malowania ścian w dziecięcym pokoiku. Im malec jest starszy, tym podział na to, co jest dla dziewczynek, a tym, co jest dla chłopców, staje się wyraźniejszy. Dotyczy to także zabawek: dziewczynkom kupujemy lalki i słodkie kucyki, chłopcom auta i klocki.

Przeczytaj także: Czy dziewczynki są mądrzejsze niż chłopcy?

Zapytaliśmy psycholożkę dziecięcą, Beatę Chrzanowską ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Uniwersytet dla rodziców”, co sądzi na ten temat.

Czy dziewczynki i chłopcy potrzebują innych zabawek?

Beata Chrzanowska: Nie. Potrzebują zabawek, które je ciekawią i którymi mają ochotę bawić się w danym momencie. Fakt, że są to zabawki zaprojektowane z myślą o dziewczynkach lub chłopcach nie ma dla nich – przynajmniej na początku, zanim nie zaczną się przedszkolne mody – żadnego znaczenia. Dziewczynka sięga po koparkę i dźwig? Proszę bardzo. Chłopiec chciałby powozić w wózku lalkę albo ją nakarmić? Czemu nie?

Rodziców rzadko niepokoi fakt, że dziewczynka bawi się dźwigiem. Zaczynają się martwić, gdy chłopczyk sięga po lalki. Widać to np. na internetowych forach dyskusyjnych.

Niepotrzebnie się niepokoją. Dzieci na różnych etapach życia ćwiczą różne role i różne umiejętności. Chłopczyk obserwuje swoją mamę, widzi, jak ona opiekuje się nim samym albo młodszym rodzeństwem, jak wozi młodszego brata w wózku, karmi itd. Naśladuje ją. Nie ma w tym niczego dziwnego ani niepokojącego. Jeśli nie będzie miał lalki, może karmić np. misia albo układać do snu swoje autka i otulać je chusteczkami do nosa.

Z czego bierze się ten lęk rodziców przed lalkami?

Ze stereotypów związanych z rolami płciowymi. Zaniepokojeni rodzice myślą, że taki chłopiec wyrośnie na kogoś mało męskiego. A przecież opiekuńczość, którą dziecko trenuje, bawiąc się lalkami, nie jest niemęska! Czy ktoś nazwałby niemęskim np. mężczyznę-pediatrę? Paradoksem jest to, że nie podoba się nam, gdy chłopiec bawi się lalkami, a potem, gdy ma siedem–osiem lat, oczekujemy, że będzie empatyczny, dobry dla innych, że będzie sobie radził w kontaktach z rówieśnikami i będzie się przyzwoicie zachowywał. Jak ma sobie z tym wszystkim radzić, skoro wcześniej słyszał, że zabawa w dom i rodzinę czy zawijanie lalki w kocyk, żeby nie zmarzła, to zajęcie dla bab?

Czy kupowanie dziewczynkom wyłącznie „dziewczyńskich” zabawek, np. długonogich lalek wraz z wszystkimi akcesoriami, zamiast klocków, które kształtują wyobraźnię przestrzenną, może sprawić, że ograniczy się jej rozwój, obniży poziom życiowych aspiracji?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jednak mam głębokie przekonanie, że dzieci nie dają się tak łatwo „programować”. Jeśli dziewczynka ma chęć rozwijać wyobraźnię przestrzenną, to tak czy inaczej ją rozwinie, jeśli nie w ten, to w inny sposób. Choć pewnie klocki by jej to ułatwiły.

Jakie więc powinny być zabawki dla chłopców i dziewczynek?

Przede wszystkim różnorodne. Dziecko samo sięgnie po taką, jaką chce się w danym momencie bawić. To jemu mają się zabawki podobać, nam niekoniecznie. Ważne jest także to, by nie wtłaczać malca na siłę w związane z płcią stereotypy i np. nie kupować dziewczynce wyłącznie miniaturowych pralek i żelazek, by nie zawstydzać chłopca, który sięga po – naszym zdaniem – mało męską zabawkę.

Polecamy: Co z tą płcią, co z tym gender?
 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Pokój dziecięcy w neutralnych kolorach.
Target Brands, Inc.
Aktualności
Różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca? Nie tym razem!
Urządzanie pokoju dziecka to dla rodziców nie lada wyzwanie: jaki kolor wybrać? Sieć sklepów Target przełamuje stereotypy i wprowadza kolekcję mebli i akcesoriów neutralnych kolorystycznie.

Pokój dziewczynki powinien być pokojem małej księżniczki: różowe ściany, różowy baldachim nad łóżkiem, na półkach lalki w pięknych, balowych sukniach. A co zrobić, jeśli dziewczynka od lalek woli dinozaury, a różowe ściany własnoręcznie zamalowuje kolorowymi kredkami? „Okazało się, że dziewczynki lubię rakiety i koszykówkę, a chłopcy kucyki” – mówi wiceprezes zarządu sieci sklepów Target. Sieć pod koniec lutego wprowadza do sprzedaży kolekcję mebli i akcesoriów dziecięcych , które nie przypisują dzieciom kolorów ze względu na ich płeć. Skąd pomysł na taką kolekcję? Pomysł stworzenia neutralnej kolorystycznie kolekcji pojawił się w trakcie jej kompletowania. Twórcy poprosili dzieci, aby wybrały przedmioty, które im się podobają i które chciałyby mieć w swoim pokoju. Widząc, że dziewczynki wybierają przedmioty, które wybrali też chłopcy, a chłopcy te, które wybrały dziewczynki, stało się oczywiste, że powielane stereotypy nie mają odzwierciedlenia w dziecięcej rzeczywistości. Dziewczynka może mieć na ścianie wieloryba, a chłopiec – pościel w kwiaty! Zobaczcie, jak wyglądają uniwersalne pokoje, w których mogą mieszkać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Taki kącik zabaw chciałby mieć każdy maluch! Niejednemu rodzicowi zdarzyłoby się przysnąć podczas wspólnego czytania książeczki... W tym pokoju z pewnością mogłaby zamieszkać dziewczynka, która marzy o zgłębianiu tajemnic oceanów. Niebieski nie jest zarezerwowany wyłącznie dla chłopców! Ten pokój to prawdziwy raj dla małych podróżników i miłośników biwaków. Na szczęście, te niedźwiedzie nie są groźne. ;) Polecamy: Różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca? Odejście od różu dla dziewczynek i błękitu dla chłopców to świetny pomysł! Kilkulatek sam może zdecydować, jakie kolory i wzory mu się podobają – nie...

wyprawka dla dziecka, wyprawka dla noworodka, kolory, niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki
Fotolia
Noworodek
Różowy i niebieski: zaskakująca historia kolorów dziecięcej wyprawki
Różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca - wyjaśniamy, skąd wzięła się ta tradycja, jakie znaczenie mają oba kolory, jakie barwy kiedyś przypisywano do obu płci, a także jakie znaczenie może mieć kolor ubranka dla skóry dziecka.

Gdy księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, kupiła niebieski wózek, wszyscy wiedzieli, że książęca para spodziewa się syna. Bo niebieski to kolor dla chłopca , a różowy dla dziewczynki . Ale nie wszędzie tak było i nie zawsze.  Skąd wziął się kolor niebieski w ubrankach dla chłopców? Barwa niebieska zawsze oznaczała towar z górnej półki. Nic dziwnego – w kolorze niebieskim jest niebo, więc w starożytności rezerwowano błękit dla bardzo ważnych bóstw. Uzyskanie niebieskiego odcienia było poza tym bardzo kosztowne. Potrzebny do tego kamień – lapis lazuli – był ceniony na równi ze złotem. Jednak dzieci , mimo że to niezwykle cenny dar, ubierano przede wszystkim na biało . Biel symbolizowała czystość , niewinność i nowy początek. Nowo narodzonego synka Słowianie zawijali w białą koszulę ojca, a dziewczynkę w koszulę noszoną przez mamę. Do podkreślenia płci używano np. nakryć głowy. W części Mazowsza (Łowickie) dziewczynki nosiły kolorowe czapeczki z jedwabnych tasiemek, a chłopcy – wyszywane koralikami. Niebieski uznawany był natomiast za symbol macierzyństwa i oddania dzieciom. Zgodnie z tradycją panny młode powinny mieć na sobie w dniu ślubu coś niebieskiego (np. niebieską podwiązkę). Czy różowy od zawsze przypisany jest dziewczynkom? Gdy wieziesz w wózku dziecko ubrane na różowo , jest więcej niż pewne, że ktoś zapyta cię, jak ma na imię twoja córeczka. Barwa różowa jest obecnie zarezerwowana dla dziewczynek . Ale kiedyś ubierano tak chłopców. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, chłopcy nosili róż , bo taki kolor miały na obrazach szaty małego Jezusa. Natomiast dla dziewczynek przeznaczono błękit , ponieważ na niebiesko jest przedstawiany płaszcz Matki Boskiej. Kto wymyślił, że różowy to kolor dla dziewczynek? Zmiany dokonali projektanci ubrań mniej więcej w latach 40. XX wieku....

supermodne ubranka takie jak Klary Lewandowskiej - Dear Sophie
dearsophie.pl
Pielęgnacja
O różnicach w wychowaniu dziewczynek i chłopców
Marzyłaś o córeczce czy synku? A może aż do porodu nie chciałaś znać płci maleństwa? Czyżbyś obawiała się, że ta wiadomość może inaczej nastawić Cię do bycia mamą? Przeczytaj o stereotypach w wychowaniu dzieci.

Obserwując w szpitalu nowo narodzone maluszki, pewnie zauważyłaś, że chłopcy i dziewczynki zachowują się nieco inaczej. Dziewczynki szybciej szukają wzrokiem twarzy mamy, silniej reagują na hałas i ostre światło, są też wrażliwsze na dotyk. Płaczących chłopców zaś trudniej jest uspokoić, choć szybciej zainteresują się grzechotką lub pozytywką nad łóżeczkiem. Czy to możliwe, by płeć miała znaczenie już u tak malutkich dzieci? Psycholodzy podkreślają, że w tej kwestii istotny jest nie tylko temperament. Jak zatem wytłumaczyć fakt, że chłopcy rosną zwykle szybciej, są silniejsi, chętniej niż ich równolatki chwytają różne przedmioty i obracają je w rączkach? A potem budują z klocków wysokie wieże, podczas gdy dziewczynki wolą niższe. Dlaczego jako przedszkolaki zwykle ignorują nowe dziecko w grupie, a ich koleżanki od razu próbują się zaprzyjaźnić? Skąd te różnice Poza cechami fizycznymi i działaniem innych hormonów maluchy odmiennej płci różni też... budowa mózgu. W ostatnich latach wiedza na temat funkcjonowania układu nerwowego rozwinęła się na tyle, że nikt już nie kwestionuje tego, co odkryto. Otóż, choć nie brzmi to najlepiej, mózg chłopca rozwija się inaczej niż dziewczynki. W efekcie najczęściej prawa półkula ma więcej połączeń wewnętrznych, za to mniej połączeń z półkulą lewą. To istotne? Owszem, bo różne części mózgu odpowiadają za odmienne funkcje. Właśnie te różnice mogą wpływać na częstsze występowanie uzdolnień matematycznych i technicznych u chłopców, zaś u dziewczynek – lepsze zdolności językowe. Z drugiej strony, jak wynika z badań, rodzice częściej mówią do córek. Odmienność chłopięcego mózgu ma też zalety. Prawa, sprawniejsza półkula odpowiada za chęć do działania. Możesz więc liczyć na to, że z czasem Twojemu synkowi łatwiej będzie podjąć „męską decyzję”. Niestety,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj