Fobia szkolna – objawy, przyczyny, leczenie nerwicy szkolnej
Niechęć do szkoły wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest leniwe. Uczeń może borykać się z fobią szkolną, czyli panicznym lękiem związanym ze szkołą. Towarzyszą mu wtedy również objawy somatyczne, np. ból brzucha, biegunka, stany podgorączkowe, ból głowy.
Oznaką fobii szkolnej jest to, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola lub szkoły i próbuje wymusić na rodzicach, by zostało w domu. Jeśli próby pomocy dziecku przez rodziców i nauczycieli nie pomagają – konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego lub psychiatry. Jakość życia dzieci, które cierpią z powodu fobii szkolnej, jest znacznie obniżona i porównywalna do osób z rozpoznaniem depresji. Fobii szkolnej towarzyszą obawy związane z niską samooceną, strachem przed ośmieszeniem, krytyką lub odrzuceniem.
Spis treści:
- Fobia szkolna – co to jest?
- Fobia szkolna – objawy
- Fobia szkolna – przyczyny
- Jak postępować z dzieckiem z fobią szkolną?
- Czy fobia szkolna mija?
- Lęk przed szkołą – leczenie
Fobia szkolna – co to jest?
Fobia szkolna to jedna z nerwic dziecięcych. Określa się ją również jako skolionofobię albo didaskaleinofobię. Fobia szkolna należy do zaburzeń lękowych, które są związane ze środowiskiem szkolnym, a także wymaganiami i obowiązkami stawianymi przed dzieckiem. Taki lęk szkolny może być spowodowany trudnościami w nauce, ale również strachem przed nauczycielem, kolegami. Z pewnością nie należy go lekceważyć!
Fobia szkolna – objawy
Objawy fobii szkolnej to przede wszystkim niechęć dziecka do chodzenia do szkoły. Wiążę się to z lękiem, obawami, bardzo silnym stresem. Objawy nerwicy szkolnej wywołane lękiem mogą przybierać także postać somatyczną. Pojawiają się:
- nudności i wymioty u dziecka,
- bóle i zawroty głowy,
- bóle brzucha,
- stany podgorączkowe lub gorączka,
- duszności,
- kołatanie serca,
- nadpotliwość,
- zaburzenia mowy,
- drżenie mięśni,
- przyspieszone bicie serca,
- biegunka u dziecka.
Objawy fobii szkolnej nasilają się, gdy dziecko wie, że następnego dnia będzie musiało pójść do szkoły, a także o poranku. Nie występują jednak w czasie wolnym od zajęć szkolnych.
Fobia szkolna – przyczyny
Przyczyn fobii szkolnej może być wiele, między innymi to:
- molestowanie w szkole,
- przemoc domowa,
- zastraszanie i bicie przez kolegów,
- wyśmiewanie przez rówieśników lub nauczycieli,
- zbyt surowe ocenianie i krytykowanie przez nauczycieli,
- niskie poczucie własnej wartości wywołane np. niepełnosprawnością czy wadą wymowy,
- postawa lękowa rodzica (przerzucenie własnego lęku na dziecko),
- nadopiekuńczość rodziców,
- silne tendencje perfekcjonistyczne dziecka,
- brak umiejętności radzenia sobie z krytyką, presją rówieśników, czy frustracją.
Powodem może być również to, że rodzice i nauczyciele mają zbyt wygórowane oczekiwania względem dziecka, a ono obawia się porażki. Czasami wpływają też znaczące zmiany, które zachodzą w życiu, np. przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby, kłopoty finansowe rodziny, rozwód rodziców.
Fobia szkolna często współistnieje z:
- lękiem separacyjnym – zaburzeniem lękowym, które u uczniów ujawnia się między 7. a 9. rokiem życia. Dzieci w wieku szkolnym przeżywają silny stres w sytuacji oddzielenia się od rodzica lub opiekuna;
- lękiem społecznym – wynikającym z obawy przed kontaktem z rówieśnikami, znalezieniem się w centrum zainteresowania oraz strachem przed oceną np. strach przez tym, że powie coś, co zostanie uznane za głupie, a tym samym skompromituje się, zostanie wyśmiane;
- innymi fobiami specyficznymi – objawiającymi się panicznym strachem przed konkretną sytuacją (np. klaustrofobia – lęk przed przebywaniem w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach) lub czynnikiem (np. arachnofobia – lęk przed pająkami);
- zaburzeniami lękowymi z napadami paniki – pojawiają się najczęściej u uczniów w okresie dorastania. W trakcie epizodu, dziecko odczuwa silny lęk, któremu towarzyszą fizyczne objawy: duszności, zawroty głowy, przyśpieszone bicie serca.
Jak postępować z dzieckiem z fobią szkolną?
Lęk jest odczuciem subiektywnym, dlatego też nie powinniśmy oceniać dziecka naszą miarą, bagatelizować jego emocji, a także celowo narażać na sytuacje, które wywołują u niego strach i panikę (tzw. terapia szokowa). Co zatem można zrobić, by pomóc dziecku?
- Wysłuchać, okazać zrozumienie i wspólnie wymyślić rozwiązania, które mogłyby poprawić sytuację lub zażegnać problem.
- Czytać wspólnie bajki i opowiadania terapeutyczne, które pomogą dziecku oswoić się z lękiem.
- Nauczyć dziecko rozpoznawać reakcje swojego ciała, aby mogło zastosować techniki relaksacyjne (np. głębokie, miarowe oddychanie).
- Praktykować jogę dla dzieci lub mindfulness.
Czy fobia szkolna mija?
Tak, jeśli zastosuje się odpowiednie leczenie i profilaktykę. Zazwyczaj terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że czas trwania leczenia u każdej osoby może przebiegać inaczej.
Lęk przed szkołą – leczenie
Zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie lęku przed szkołą jest bardzo ważne, ponieważ jego brak może w sposób destrukcyjny wpłynąć między innymi na edukację dziecka, a także relacje z rodziną i rówieśnikami. W leczeniu fobii szkolnej dobrze sprawdza się psychoterapia, czasami konieczne jest również połączenie jej z leczeniem farmakologicznym. Dziecko w takiej sytuacji może skorzystać też z nauczania indywidualnego, jednak nie jest ono rozwiązaniem samym w sobie. Najważniejsza jest praca terapeutyczna nad lękami i trudnościami dziecka.
Zobacz także:
- Dziecko płacze w przedszkolu – adaptacja przedszkolna bywa trudna [WYWIAD Z PSYCHOLOGIEM]
- Depresja lękowa: objawy, przyczyny, leczenie
- Mamo, boję się szkoły