Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jakie zabawki dla dziecka
Adobe Stock
Wychowanie

Im więcej zabawek, tym trudniej - tłumaczy psycholog

Pozbawienie dziecka zabawek jest złe, bo potrzebuje ich do rozwoju, ale zalewanie go nimi może przynieść więcej złego niż dobrego – przekonuje psychoterapeutka.

Co roku w wakacje robię przegląd pokojów moich dzieci, bo w ciągu roku obrastają w niewyobrażalną liczbę zabawek i szpargałów. Zawsze wtedy zadaję sobie pytanie: co ja robię źle? Czy one naprawdę potrzebują tylu zabawek? Postanowiłam zapytać o to Małgorzatę Bajko, psychoterapeutkę wspierającą rodziców w ich roli i wychowaniu dzieci.

Czy to, ile dziecko ma zabawek, ma znaczenie dla jego rozwoju?

Mniej zabawek lepiej wpływa na rozwój wyobraźni, bo jedna rzecz może mieć dziesięć zastosowań: koc staje się łąką, a pudełko – statkiem. Im więcej zabawek, tym częściej słyszymy: „nudzi mi się…”. W pewnym niemieckim przedszkolu przeprowadzono eksperyment i na trzy miesiące pozbawiono dzieci zabawek. Po krótkim okresie konsternacji maluchy ruszyły wyobraźnią i z kocyków, poduszek, materaców oraz wszystkiego, co z pozoru zabawką nie było, powstały zamki, morze, lasy i jaskinie. Do tego zacieśniły się więzi pomiędzy dziećmi, bo zaczęły współpracować przy tworzeniu miejsca zabawy. Po paru tygodniach mogły przynieść kilka zabawek z domu. Przyniosły te, które urozmaiciły ich dotychczasowe „budowle”. Rozbudowały je i ulepszyły.

Czyli dla wyobraźni dziecka lepiej mniej niż więcej. Coś jeszcze?

Musimy pamiętać, że im więcej zabawek, tym trudniej zachować porządek. Im mniej – tym wieczorem mniej frustracji rodzica. Nie potyka się o klocki, lalki, nie wywraca  na resoraku, nie złości się, że jego dziecko nie chce sprzątać. Jeśli zabawek jest mało, po zabawie można łatwiej nauczyć dziecko sprzątania. I jeszcze w domu jest mniej kurzu, co jest bardzo ważne w dobie alergii u dzieci i dorosłych.

Może kupować tylko zabawki edukacyjne?

Dzielenie zabawek na edukacyjne i pozostałe stało się ostatnio popularne, a tak naprawdę każda zabawka jest edukacyjna, te tradycyjne także. Nawet zwykła piłka ma dziesiątki rozwojowych zadań. Małe dziecko uczy się myślenia przyczynowo-skutkowego, kiedy widzi, że jak nią popchnie, już jej nie ma w rączkach. Starsze – ćwiczy mięśnie, kopiąc i rzucając, rozwija koordynację wzrokową i ruchową, uczy się gry zespołowej, buduje relacje itd.

Czym mamy kierować się przy wyborze zabawki?

Bardzo ważny jest świadomy wybór. Kupujmy zabawki nie dlatego, że mają metkę znanej firmy albo pasują nam do wystroju domu. Mają spełniać konkretne funkcje i nie mogą wpływać źle na nasze dziecko. Niemowlakowi nie musimy więc fundować drogich karuzel nad łóżeczko, wystarczy kolorowy balonik, który  mocno przywiążemy do nogi łóżka lub do wózka. Muzyka? Tak, jest bardzo ważna, ale ta z karuzeli nie różni się niczym od tej, którą możemy puścić z ulubionej płyty.
Pamiętajmy także, że dla tak małego dziecka zabawką jest wszystko dookoła. Frędzle od dywanu, kable (uwaga!), doniczka, sedes, kran, książka na stoliku nocnym rodziców (bo taki fajny dźwięk wydaje, kiedy wyrywa się z niej kartki!), buty i wszystko, co wpadnie w ręce małego odkrywcy. Ileż to razy słyszeliśmy: „ma tyle pięknych i drogich zabawek, a najbardziej lubi się bawić moimi okularami”?

Czyli kupowanie zabawek niemowlakowi nie ma sensu?

Najlepszą zabawką, bo najbezpieczniejszą i najlepiej wpływającą na rozwój niemowlęcia jest… mama lub tata. Mają wszystkie niezbędne funkcje w jednym! Działają pozytywnie na cały układ sensoryczny, pachną, wydają miłe i bezpieczne dźwięki, robią fajne miny, mają bezpieczny dotyk, potrafią rozśmieszyć, można się do nich przytulić, znaleźć pocieszenie. Potrafią nakarmić i utulić do snu. Kołyszą lepiej niż niejedna huśtawka. Jaka inna zabawka spełniłaby choć jedną funkcję w takim stopniu jak mama? A już na pewno nie ma żadnej, która umiałaby to wszystko i czytała potrzeby dziecka tak jak ona. Do tego szybko ładuje baterie, wystarczy tylko krótka drzemka.
Nie oznacza to, że mamy zupełnie zrezygnować z zabawek. Ale dopasujmy je do realnych potrzeb dziecka i jego wieku. Na pewno musimy pamiętać, że zabawka powinna być łatwa w utrzymaniu w czystości, wykonana bardzo solidnie, żaden element nie może odpaść i zostać w rączce czy buzi dziecka. Nie powinna mieć długich sznurków i musi mieć oznaczenie CE, które informuje, że została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i z nietoksycznych materiałów. To bardzo ważne.

Czy są takie zabawki, które każde dziecko powinno mieć w domu?

Tym najmniejszym przydają się grzechotki, gryzaki i lusterko (nietłukące – przyp. red.). Dla starszych wymieniłabym klocki dla dzieci – najpierw pluszowe bez kantów i duże, które można układać i burzyć, bo proces burzenia jest równie ważny co budowanie. W miarę dorastania dziecka wymieniamy klocki na mniejsze, drewniane lub plastikowe, których elementy można łączyć ze sobą i z których może powstać coś więcej niż prosta wieża. Rozwija to sensorykę, wyobraźnię, dziecko staje się świadomym twórcą, co dobrze wpływa na jego rozwój emocjonalny. Nie zapominałabym też o puzzlach, piłce, kredkach, farbach i plastelinie. Tego typu akcesoria powinny być z łatwością dostępne w każdym domu.
 

A książki mają siłę przebicia?

Oczywiście! Książki i książeczki powinno mieć każde dziecko! Można oswajać je z nimi od samego początku. Nawet kiedy maluch nie rozumie, co czytamy, to sam monotonny, spokojny głos czytającego rodzica jest dla niego kojący. 
Dzieci, którym od małego się czyta, mają większy zasób słownictwa, bogatszą wyobraźnię, w dorosłym życiu chętniej sięgają po książki, lepiej czytają ze zrozumieniem. Podczas wspólnego czytania wzmacnia się więź między rodzicami a dzieckiem. Tylko pamiętajmy, żeby wyłączyć wtedy dźwięk w telefonie i w 100 proc. skupić się na tej czynności i na swoim dziecku.

Rodzice czasami chowają różne zabawki, a potem znowu je wyciągają, żeby dziecko mogło odkrywać je na nowo.

To bardzo dobry pomysł. Te, które są w pokoju, powinny mieć swoje określone miejsce, być dostępne dla dziecka, by mogło je z łatwością wziąć i odłożyć. Wymiana zabawek co 2–3 tygodnie to dobry pomysł, ale pamiętajmy o jednej zasadzie: nie możemy bez zgody dziecka, cichaczem wymienić wszystkich zabawek. Bo jak wytłumaczymy, dlaczego zniknął zamek, którym dziecko nie skończyło się bawić, czy miś, do którego lubi się przytulać? A ulubione lalki? Są teraz w zimnym, ciemnym schowku?
Tak nam nie wolno zrobić. Wymiana musi być ustalona z dzieckiem i nieprzeprowadzona siłą. Wspólnie ustalamy, które klocki, puzzle są odkładane i czekają na swoją kolej w przyszłym miesiącu. Niektórych zabawek – tych ulubionych, z którymi dziecko jest najbardziej związane emocjonalnie – nie wynosimy nigdy!

Niektórzy rodzice kupują dzieciom tylko takie zabawki, które są zgodne z ich gustem – drewniane, ekologiczne itp. Czy to dobre podejście?

Uważam, że żadne skrajności nie są dobre. Skrajnością nazywam takie zachowanie, kiedy dziadkowie przynoszą dziecku plastikową lalkę, a rodzic ją wyrzuca, bo nie jest to zgodne z jego estetyką i podejściem. Zgadzam się, że na rynku jest dużo zabawek mogących wyrządzić szkodę, dlatego sprawdzajmy certyfikaty, ale nie popadajmy w panikę wtedy, kiedy dziecku nie dzieje się realna krzywda. To nie jest dobry pomysł.

Dużo małych prezentów, czy jeden duży składkowy – co jest lepsze?

Zgodnie z zasadą im mniej, tym lepiej – odpowiedź wydawałaby się oczywista. Pamiętajmy jednak, że czasami kupujemy jeden drogi, duży prezent, a kolega czy koleżanka dostanie pięć małych. I wtedy płacz murowany! Dziecko nie rozumie wartości pieniądza i jakości zabawek. Dlatego, jeśli wręczamy taki pojedynczy prezent, zróbmy to w sposób mądry.

A może da się wychować dziecko zupełnie bez zabawek?

Oczywiście, że się da, pytanie brzmi: po co? I co to ma dać? Zabawki są potrzebne! Jeśli nie uznajemy zabawek ze sklepu lub nie stać nas na nie, możemy je sami tworzyć z dzieckiem. Robić szmaciane lalki, pacynki, klocki czy puzzle. 
Pamiętam z dzieciństwa, jak z rodzicami podklejałam tekturkę pod obrazek, a później wycinałam z tego puzzle. Pamiętam, jak starszy brat zrobił mi drewnianą windę dla lalek, ponieważ bardzo zazdrościłam koleżance, której rodzice kupili taki prezent. Te emocje i sentyment zostaną we mnie na zawsze. 
Dzisiaj to raczej niemożliwe, żeby dziecko nie miało żadnej zabawki ze sklepu, ale warto jest na spokojnie przyjrzeć się kupowaniu zabawek, posiąść konkretną wiedzę i zrozumieć nie tylko mechanizmy dziecka, ale także swoje podczas takich zakupów. Najpierw poszukajmy odpowiedzi, kiedy i dlaczego zabawki są dobre, a kiedy mogą dziecku zaszkodzić. I nie zapominajmy, że nadrzędną wartość ma nie sama zabawka, ale zabawa.
 

dr Małgorzata Bajko - psychoterapeuta, psychotraumatolog, terapeuta EMDR. Współzałożycielka Centrum Psychologicznego INEO. Wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i realizacji w tej roli. Autorka bajek terapeutycznych i psychoedukacyjnych. Współautorka  książki „(Nie)grzeczni?”, nominowanej do Nagrody Teofrasta oraz książki „Mamo, co by było, gdyby. Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy”.

Zobacz także
Lego Friends

Zestawy klocków Lego Friends na każdą kieszeń [Przegląd]

klocki dla małego dziecka

Klocki dla dzieci do 3. roku życia [Przegląd]

lalki hiszpańskie bobasy

Lalki hiszpańskie – musisz je poznać!

lalki marionetki

Marionetka – lalka, którą bawi się rzadko które dziecko. A szkoda!

 

Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film

Aleksandra Piotrowska psycholog
Małgorzata Mikołajczyk
Wychowanie
Jak wybierać zabawki dla dzieci? Tuż przed Gwiazdką radzi psycholog
Przedświąteczna gonitwa za prezentami dla dzieci właśnie osiąga apogeum. Czy dać się temu porwać? Jeśli jeszcze nie masz prezentu, przeczytaj, po co dzieciom w ogóle potrzebne są zabawki i zobacz, które poleca znana psycholog dr Aleksandra Piotrowska, która twierdzi, że zabawa to poważna sprawa.

Zapytam najpierw: po co dzieci się w ogóle bawią? – Dzieci nie mają świadomości, że się bawią, nie mają takiej intencji. To po prostu ich podstawowy sposób istnienia przez kilka pierwszych lat życia. Niemal wszystkie czynności, które dziecko wykonuje, mają charakter zabawowy. Gdy trzymiesięczne niemowlę nieudolnym chwytem namierza i łapie grzechotkę, zaczyna nią wymachiwać, to są to właśnie pierwsze zabawy. Przez całe życie albo się bawimy, albo uczymy, albo pracujemy. Zmienia się to, że w pewnym momencie rozwoju zyskujemy świadomość zabawy, wiemy, że spotykamy się, żeby obejrzeć film czy pograć w brydża. Nie wolno lekceważyć zabawy , to bardzo poważna sprawa – przecież w jej trakcie dziecko intensywnie się uczy. Ale czy do zabawy potrzeba zabawek? – Zabawki są potrzebne, kwestia tylko jakie. Część pedagogów i psychologów formułuje dość kategoryczny pogląd, zgodnie z którym wszystkie przedmioty robione lub kupowane specjalnie do zabawy, przeszkadzają w rozwoju wyobraźni. Ich zdaniem, dziecku wystarczą rekwizyty, które są wszędzie: kamyczki, listki, piasek, woda, łyżki. Drugi kraniec to pogląd, zgodnie z którym dzieci powinny mieć wszystkie możliwe zabawki , a obowiązkiem opiekunów jest ich dostarczanie. I im więcej zabawek o różnych stopniach skomplikowania, tym dziecko ma lepsze warunki rozwoju. Jaka jest prawda? Moim zdaniem, żadna skrajność nie jest dobra. Nie jestem zwolenniczką skazywania dzieci tylko na patyczki i kasztanki, bo zabawki naprawdę pobudzają wyobraźnię i sprzyjają rozwojowi, a dzieci nie żyją w społecznej próżni. Spotykają inne dzieci i porównują, czym one dysponują. Przez pierwsze parę lat naszego życia świat dostrzegamy przecież na poziomie materialnym. To nic złego. Te konkretne przedmioty, zabawki, są dla dzieci bardzo użyteczne z punktu widzenia rozwoju sprawności spostrzegania, manipulowania, myślenia,...

prezent na roczek dla chłopca
Adobe Stock
Gry i zabawy
Prezent na roczek dla chłopca: 13 pomysłów na mądre zabawki 
Prezent na roczek dla chłopca może być praktyczny, zabawny i edukacyjny. Każdy zainteresuje roczne dziecko. Postaraj się jedynie, by był w dobrym guście. Unikaj też prezentów tandetnych i szkodliwych dla rozwoju małego dziecka. W naszym zestawieniu polecamy najlepsze zabawki edukacyjne dla rocznego chłopca.

Chcesz kupić prezent dla rocznego dziecka?  Idealny prezent dla rocznej dziewczynki  to lalki lub klocki Lego. A dla rocznego chłopca? To prosta zabawka edukacyjna, bez niepotrzebnych udziwnień i niewydająca głośnych dźwięków. Prezent dla rocznego dziecka powinien rozbudzać wyobraźnię i rozwijać sprawność rączek. Może więc wybierzesz drewniane klocki lub kółeczka do budowania piramidy? Trafiony prezent na roczek dla chłopca to także prezent praktyczny, np. miseczka-niewysypka, z której maluch będzie długo korzystał (ucieszy także rodziców!). Wybraliśmy najbardziej kreatywne i pomysłowe prezenty na roczek dla chłopca. Spis treści: Jak wybrać prezent dla rocznego chłopca? Drewniane zabawki na roczek Najlepsze prezenty na roczek dla chłopca : Piramidka Wader Miseczka „niewysypka’’ Klocki drewniane Pościel Psi Patrol Pierwsze klocki Mega Bloks Mata edukacyjna Szczeniaczek Fisher Price Basen z piłeczkami Tablica manipulacyjna Kostka edukacyjna 8w1 Rowerek biegowy Piłka sensoryczna Skoczek   4. Po co rocznemu dziecku zabawki? Jaki wybrać prezent dla rocznego dziecka? Jeśli szukasz prezentu dla roczniaka, zdecyduj najpierw, czy ma to być typowa zabawka, czy raczej prezent praktyczny. Dla rocznego chłopca można kupić ciekawy prezent edukacyjny, który sprawi dziecku radość i wspomoże rozwój. Ale fajnym pomysłem jest też prezent użytkowy, np. kolorowa pościel albo przybory do karmienia. Na prezent dla rocznego chłopca szczególnie polecamy proste zabawki rozwijające kreatywność. To przedmioty, które kształtują zmysły i wyobraźnię. Nie kupuj roczniakowi zabawek, których obsługa polega wyłącznie na wciskaniu guzików, co powoduje hałas oraz miganie światełek. Postaw na coś, przy czym dziecko będzie...

najlepsze zabawki dla dziecka, zabawki edukacyjne, zabawki kreatywne, zabawki dla 1,5 rocznego dziecka
Fotolia
Rozwój
Pudełko do butów lepsze niż zabawka edukacyjna? - wywiad z ekspertem
Specjaliści od sprzedaży wymyślają różne triki, aby zachęcać cię do zakupów. Jak się w tym nie pogubić i kupić taką zabawkę dla dziecka, która rzeczywiście je ucieszy i zajmie na długo? Wyjaśniamy z naszym ekspertem.

Masz dziecko, więc kupujesz zabawki. Razem z Aleksandrą Jasielską, psychologiem i współautorką książki „Dorośli reklamują, dzieci kupują" przygotowaliśmy krótki kurs wybierania ze sklepowych półek najlepszych zabawek dla dzieci . Zabawka, która podoba się tobie, nie musi podobać się twojemu dziecku ...czyli nie daj się uwieść marketingowcom. Decyzje o kupnie zabawek dla dziecka podejmują dorośli i to pod wpływem emocji. To oni buszują między półkami sklepowymi i wybierają coś, co ich zdaniem zachwyci malucha. Dobrze wiedzą o tym specjaliści od zarządzania sprzedażą zabawek. Z tego powodu misie, autka, klocki, kolejki leżące w sklepie na półce, dokładnie odpowiadają gustom pokolenia, które w tej chwili ma małe dzieci. Skoro tata mógł kiedyś tylko pomarzyć o kolejce Piko, dziś chętnie kupi ją swojemu synkowi. I wszyscy będą szczęśliwi, pod warunkiem że dziecko też lubi kolejki i zechce się nimi bawić. Jakie zabawki polecają rodzice - sprawdź opinie! Im zabawka mniej obiecuje, tym lepiej bawi ...czyli nie przywiązuj nadmiernej wagi do opisów na etykietach. Zastanawiasz się, czy lepiej kupić zabawkę edukacyjną czy może jednak kreatywną? Eksperci ze sztokholmskiego Centrum Badań nad Zabawkami uważają, że dziecko tyle samo nauczy się podczas zabawy zabawką edukacyjną, co podczas wielokrotnego zakładania pokrywki na pudełko od butów. Jeśli więc chcesz kupić dziecku proste drewniane klocki zamiast plastikowej pralki, która uczy języka angielskiego, lub wózek dla lalek zamiast zabawkowego laptopa, który pomaga w nauce dodawania, zrób to bez wyrzutów sumienia, że zaniedbasz rozwój malucha. Im prostsza zabawka, np. piłka, kreda, kredki , tym lepiej rozwija wyobraźnię dziecka.   Nieważne, co robi zabawka, ważne, co robi z nią dziecko ...czyli nie przeceniaj elektroniki. Zabawki, które działają na zasadzie: „wciśnij guzik,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz