Lekcja dobrych manier
Czy wiesz, w jakim wieku malec będzie gotowy, by usiedzieć spokojnie, gdy go o to poprosisz, lub używać słówka „przepraszam”?
- Otylia Zagórzańska
Etykieta za stołem
Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by maluch jadał posiłki z całą rodziną. Wtedy będzie mógł zobaczyć, co należy robić i stopniowo będzie przyzwyczajać się
do odpowiedniego zachowania.
- Kiedy zacząć: Już półroczniaczek może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie, chociaż oczywiście sam nie zje zupki, no i bluzeczka potem będzie nadawać się do prania. Nie oczekuj też, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek.
- Jak to zrobić: Angażuj dziecko podczas nakrywania stołu, pytaj je, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Jeśli maluch nie chce jeść ze zwykłych talerzy, kup mu specjalne, kolorowe, dla dzieci, np. z Myszką Miki lub innym bajkowym bohaterem.
Sprzątanie zabawek
Każdy sprząta po sobie – to zasada, którą powinnaś wpoić dziecku jak najwcześniej – w przyszłości bardzo wiele wam to ułatwi...
- Kiedy zacząć: Już półtoraroczne dziecko może dobrze bawić się z tobą w zbieranie zabawek. Ale przygotuj się na to, że to ty będziesz inicjatorem tej zabawy, dopóki malec nie skończy czterech, pięciu lat.
- Jak to zrobić: Tłumacz swojemu smykowi, dlaczego porządkowanie jest ważne. Powiedz, że jego sensem jest to, by dzieci mogły znaleźć lalki czy autka, gdy będą im potrzebne. Albo że zabawki też muszą iść spać do swoich domków. Kup kolorowe pudełka, by ułatwić ich segregowanie.
Magiczne słowa
Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, więc zwróć uwagę, czy na co dzień sama mówisz do sąsiadów „dzień dobry”, „proszę” lub „przepraszam”. Jeśli tak, to nawet nie zauważysz, kiedy dziecko też zacznie to robić.
- Kiedy zacząć: Już dziewięciomiesięczne dziecko może zacząć poznawać zasady kindersztuby. Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie ten gest będziesz wykonywać za każdym razem, dziękując maluchowi np. za to, że coś ci poda.
- Jak to zrobić: Maluch może czasem zapominać o słowach „proszę” lub „dziękuję”. Możesz wtedy np. nadstawiać ucho jak przygłucha ciocia, mówiąc skrzekliwym głosem: „Nie słyszałam nic, nic nie słyszałam”. To wesoły i skuteczny sposób na przypomnienie dziecku o dobrych manierach.
Niedotykanie miejsc intymnych
Dzieci zwykle odkrywają, że mają narządy płciowe, w drugim, trzecim roku życia. To całkiem normalne, że zarówno chłopcy, jak i dziewczynki ich dotykają.
- Kiedy zacząć: Nie ma potrzeby, żeby w jakiś szczególny sposób odwodzić od tego malca – możesz sprawić, że będzie to robić potajemnie lub w przyszłości nie będzie umiał rozmawiać o swojej intymności.
- Jak to zrobić: Nie zwracaj na to uwagi. Jeśli dziecko dotyka się, będąc w miejscach publicznych, zajmij je czymś interesującym. Gdy w żaden inny sposób nie możesz sobie z tym poradzić, skarć malucha. Ale nigdy, pod żadnym pozorem, nie stosuj kar!
Mycie rączek przed posiłkiem
To szalenie ważny nawyk, ponieważ chroni malucha przed chorobami. Nie rób jednak z mycia rączek wielkiego problemu. Po prostu... zawsze o tym pamiętaj.
- Kiedy zacząć: Tak naprawdę regularną naukę mycia rączek przed jedzeniem powinniście rozpocząć już wtedy, gdy maluch zacznie raczkować – wtedy jego rączki bywają naprawdę brudne!
- Jak to zrobić: Niech to będzie wspólna fajna zabawa – dzieciaki uwielbiają chlapać się w wodzie i pienić mydełko.
Zobacz też: Podwórkowy savoir-vivre