gimnastyka dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Czy gimnastyka jest dzieciom niezbędna?

Dowiedz się, dlaczego małego człowieka rozpiera energia i jaką rolę w jego rozwoju odgrywa ruch. Poznaj też najpopularniejsze rodzaje gimnastyki dla dzieci i wybierz tę aktywność, na której twoja pociecha skorzysta najbardziej

Gimnastyka dla dzieci to, ogólnie rzecz ujmując, zajęcia ruchowe przeznaczone dla najmłodszych. Choć rzadko są wyszczególniane jako oddzielna pozycja w ofercie przedszkoli, to każde z nich daje dzieciom możliwość zabaw ruchowych zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu. Bo ruch jest w rozwoju dziecka tak samo niezbędny jak zdrowe żywienie, miłość i poczucie bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Kiedy i na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko?

Czy rozwój twojego dziecka jest prawidłowy? Sprawdź!
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Dlaczego ruch jest ważny?

Zauważyłaś, jak zachowują się dzieci? Nigdy nie stoją w miejscu, zawsze się wiercą, a idąc podskakują i podbiegają, machają rękami, kręcą się w kółko. Gdyby osoba dorosła tak się zachowywała, uznalibyśmy ją za niespełna rozumu. Jednak u dzieci nas to nie dziwi. I słusznie, bo w ten sposób mały człowiek realizuje swoją naturalną potrzebę ruchu, zwaną czasami "głodem ruchu". Aktywne zabawy są dla przedszkolaka szalenie ważne. Dzięki nim poznaje swoje ciało, ustala granice swoich możliwości, rozwija wiarę we własne siły, poznaje świat. To czas, gdy dziecko nabywa umiejętności, które w późniejszym życiu będzie jedynie doskonalić. Poprzez ruch dzieci ustalają też swoją pozycję w grupie.

Funkcje aktywności fizycznej

Szeroko pojęta gimnastyka (zabawy ruchowe, sporty itp.) spełnia kilka ważnych funkcji w rozwoju dziecka:

  • Stymulacja. Ruch pobudza rozwój organizmu. Dzięki niemu wzmacniają się mięśnie, ścięgna, więzadła i kości. Sprawniej zaczyna działać układ krążeniowo-oddechowy oraz trawienny. Ruch stymuluje do rozwoju także układ nerwowy – kształtują się i doskonalą ośrodki w mózgu odpowiadające za poczucie równowagi i koordynację ruchową.
  • Adaptacja. Poprzez aktywność ruchową (zwłaszcza tę na świeżym powietrzu) organizm dziecka uczy się przystosowywania się do zmieniających się warunków atmosferycznych i zmiennej temperatury. Hartuje się, czyli zwiększa swoją tolerancję na różne bodźce, w tym na stres.
  • Kompensacja. Ruch równoważy czynniki korzystne i niekorzystne, tworząc idealne warunki do rozwoju dziecka.
  • Korektywa. W szczególnych przypadkach (np. schorzenia, nieprawidłowości rozwojowe) ruch spełnia funkcję leczniczą, przywracając dziecku sprawność lub ograniczając skutki różnych chorób.

Jak powinna wyglądać gimnastyka dla dzieci

Ideałem byłoby, gdy każde dziecko miało zapewnioną możliwość ruchowej zabawy kilka razy dziennie przez 20-30 minut za każdym razem. Przedszkolak ma jeszcze ograniczone zdolności koncentracji, dlatego gimnastyka powinna mieć formę zabawy angażującej dziecko w wykonywanie różnych czynności – nie może polegać na monotonnym wykonywaniu konkretnych ćwiczeń. Zadania ruchowe trzeba dobierać tak, aby były dla dziecka atrakcyjne, sprawiały mu przyjemność i radość. Nie powinny budzić niechęci ani sprawiać, że dziecko poczuje się źle. W czasie gimnastyki warto zaangażować dziecko w różnorodne aktywności, dzięki czemu będzie ono kształtowało siłę i elastyczność mięśni oraz sprawność układu krążenia i oddechowego. Takie zabawy noszą wtedy znamiona gimnastyki ogólnorozwojowej, czy nie są ukierunkowane na kształtowanie konkretnych cech sprawności, ale na harmonijny rozwój ciała dziecka.

Gimnastyka korekcyjna

Stosuje się ją w przypadku np. wad postawy, m.in. przy płaskostopiu, koślawości kolan, skrzywieniach kręgosłupa. Ćwiczenia dobiera się wtedy do typu wady, a ich celem jest jej zlikwidowanie lub ograniczenie niekorzystnym zmian w budowie ciała dziecka. Najlepsze rezultaty daje indywidualna praca fizjoterapeuty z dzieckiem oraz wykonywanie w domu zaleconych przez niego ćwiczeń. Ruch pełni więc w tym przypadku funkcję leczniczą. O tym, jak długo dziecko powinno uczestniczyć w gimnastyce korekcyjnej, zadecyduje lekarz i fizjoterapeuta.

Inne rodzaje aktywności

Przedszkolaka można zapisać na dodatkowe zajęcia ruchowe. Wśród dziewczynek popularne są lekcje baletowe i taneczne, chłopcy często interesują się sportami walki. Warto posłać pociechę na takie zajęcia, nawet jeśli znudzą mu się po pewnym czasie. Dzieci często zmieniają sportowe zainteresowania i nie ma w tym nic dziwnego. Jest za to duża szansa, że jeśli spróbują różnych rodzajów zajęć, w końcu znajda takie, które będą dla nich najbardziej interesujące.
Każdy rodzaj sportu rozwija nieco inne cechy. Gimnastyka artystyczna będzie wspierała poprawę elastyczności ciała, sporty walki dodatkowo rozwiną siłę mięśni, a piłka nożna wzmocni układ krążenia i oddechowy. Zresztą w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym podczas treningów w dużej mierze rozwija się przede wszystkim sprawność ogólną i uczy je czerpania radości z aktywności fizycznej – jest to po prostu w dużej mierze najzwyklejsza gimnastyka dla dzieci. Jej celem jest to, aby malec regularnie się ruszał i nauczył, że ruch to fajna sprawa.

Zatem gdy dziecko rezygnuje z jednych zajęć na rzecz innych, nie ma się czym martwić – ono tylko na tym skorzysta!

Pamiętaj też, że nie każdy jest sprawny fizycznie i ma predyspozycje do sportu, a przynajmniej nie do każdego. Dlatego nie zmuszaj pociechy do aktywności, która go nie pociąga. Może twój syn lub córka nie pokocha karate, ale z radością będzie chodzić na taniec nowoczesny albo grać w ping-ponga. Pozwól mu samodzielnie wybrać, co chce robić.

Aktywna rodzina

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko wyrosło na zdrowego człowieka, który będzie dbał o siebie regularnie, podejmując aktywność fizyczną, nie wystarczy, że zapiszesz je na zajęcia ruchowe. To ty musisz dać dziecku przykład! Pokaż mu, że sama lubisz ruch, że regularnie ćwiczysz. I rób to razem z dzieckiem. Możecie organizować sobie podczas spacerów różne zabawy: przeskakiwać przez patyki, układać slalomy z szyszek lub kamyków i biegać między nimi, na zmianę zawisać na drążkach w osiedlowych siłowniach pod chmurką. Tak spędzony czas zaprocentuje podwójnie – dziecko będzie szczęśliwe, że poświęcasz mu swoją uwagę i nauczy się czerpać radość z ćwiczeń fizycznych.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

ćwiczenia w ciąży
materiał Heima studio
Wygląd i samopoczucie
Ile ćwiczyć w ciąży? Posłuchaj, co mówi położna!
Ćwiczenia w ciąży to sposób na pokonanie bólu kręgosłupa, ciągłego uczucia zmęczenia i wzmocnienie rozluźnionych wiązadeł. Sprawdź, ile kobieta w ciąży powinna ćwiczyć, by mieć lepsze samopoczucie i łatwiejszy poród. I dlaczego przed porodem aktywność to wręcz obowiązek! Postaw na sport w ciąży.

Aktywność fizyczna w ciąży: bieganie, pływanie, pilates czy spacery, to nie jest tylko dobry sposób na spędzanie czasu, ale wręcz lekarskie zalecenie! I nie ma większego znaczenia, czy będzie to ruch nad morzem, w górach czy w parku obok domu. Najważniejsze jest sport w ciąży: dopasowanie konkretnych aktywności do możliwości ciężarnej i... dobre samopoczucie podczas ćwiczeń.  Bo korzyści z ćwiczeń w ciąży jest co niemiara!   Zdrowa kobieta w ciąży, niezależnie od trymestru, powinna dziennie pokonać na piechotę odległość około 5 – 6 km . Jest to dystans, który korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję, a do tego gwarantuje dobre samopoczucie – tłumaczy Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna Na Madal. W trakcie ciąży w ciele kobiety następują pewne naturalne zmiany: krzywizny kręgosłupa, obciążenie stawów rozluźnienie wiązadeł Trudno o lepszy sposób na ich kompensowanie i unikanie ewentualnych dolegliwości niż ruch! Czas na ćwiczenia w ciąży śmiało można planować samemu: spacery, bieganie basen, gimnastyka w domu – wybór jest ogromny. Niska aktywność fizyczna kobiet ciężarnych powoduje często: choroby komplikujące ciążę, złe samopoczucie, zmęczenie, obniżony nastrój, rozpoczęcie akcji skurczowej po terminie porodu, gorszą tolerancję na ból i wysiłek porodowy. Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, bądź nadal aktywna, a gdy nie ćwiczyłaś regularnie, zacznij! Namów też partnera – wspólny ruch może być doskonałą zabawą dla ciebie i partnera.   Na jakie zajęcia zapisać się w ciąży? Warto skorzystać z zajęć zorganizowanych, ale tylko tych prowadzonych przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby. Polecane są zajęcia taneczne dla kobiet w ciąży – doskonale relaksują matkę i dziecko oraz wspomagają ogólną wydolność organizmu. Coraz...

Gimnastyka artystyczna dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Kiedy zapisać córkę na gimnastykę artystyczną?
Twoja córka uwielbia tańczyć i jest sprawna fizycznie, więc chciałabyś posłać ją na gimnastykę? Przeczytaj!

Balet, taniec i akrobatyka w jednym. Tym właśnie jest gimnastyka artystyczna. Co dają dziecku takie zajęcia i w jakim wieku warto zacząć trenować? Podpowiadamy! Dlaczego warto zapisać dziecko na gimnastykę artystyczną? Gimnastyka artystyczna z racji tego, że jest tak wszechstronnie rozwijająca , ma wiele zalet. Uczy już od najmłodszych lat systematyczności, zorganizowania. Ćwiczenia doskonale wpływają też na trzymanie prawidłowej postawy ciała, koordynację ruchową, równowagę statyczną i dynamiczną. Dziecko rozwija się nie tylko tanecznie, lecz także doskonali słuch muzyczny. Przede wszystkim  jednak gimnastyka artystyczna to spora dawka ruchu, która daje ogrom frajdy, co zwłaszcza dla kilkulatków jest bardzo istotne. Zobacz też: Czy gimnastyka jest dzieciom niezbędna? Kto może (i powinien) trenować gimnastykę artystyczną? Sport ten przeznaczony jest wyłącznie dla dziewczynek (i kobiet). Chłopcy mogą natomiast uczęszczać na akrobatykę lub gimnastykę sportową. Teoretycznie gimnastykę artystyczną można uprawiać już od 3. roku życia , choć wiele szkół tanecznych prowadzi zajęcia dla dzieci od 5. roku życia. Ponieważ sport ten doskonale wpływa na naszą postawę, może pomagać w wyeliminowaniu niektórych wad postawy. Dlatego polecany jest nie tylko dla zdrowych dziewczynek, ale też dla tych, które borykają się np. z problemem płaskostopia. Zobacz też: Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko? Niestety niektóre wady postawy uniemożliwiają trenowanie gimnastyki artystycznej. Dzieci, które mają wklęsłe plecy (wadę odcinka lędźwiowego kręgosłupa) lub boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę lub asymetrię barków i łopatek), nie mogą uprawiać tego sportu. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci? Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej? Sport ten wykorzystuje różne formy ruchu. Są to ćwiczenia podobne jak...

dzieci sa jak sportowcy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Twoje dziecko w ogóle się nie męczy i ciągle rozpiera je energia? Już wiemy dlaczego!
Zastanawiałaś się kiedyś, jak to jest możliwe, że twoja pociecha potrafi cały dzień biegać, skakać i nie widać po nim zmęczenia? Teraz już wiadomo, jaki sekret skrywa się za tą wyjątkową wytrzymałością organizmu dziecka. Przeczytaj, będziesz zaskoczona!

Francuscy naukowcy z Université Clermont Auvergne i Australijscy badacze z Edith Cowan University zbadali, co kryje się za tym, że dzieci wydają się wyjątkowo odporne na zmęczenie . Swoimi odkryciami podzielili się na łamach naukowego periodyku Frontiers in Physiology. Jak działa ciało dziecka? Podczas wielu aktywności fizycznych dzieci mogą męczyć się szybciej niż dorośli. Wszystko dlatego, że ich układ krążeniowo-oddechowy nie jest jeszcze w pełni sprawny i ma trudności z przyzwyczajeniem się do pewnych rodzajów wysiłku. Poza tym pokonanie jakiegokolwiek dystansu wymaga od maluchów zrobienia większej liczby kroków niż ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej. Jednak te niedostatki organizm dziecka przezwycięża dzięki pewnym wyjątkowym cechom. Jakim? Sekret tkwi w mięśniach! Mięśnie dzieci są dużo bardziej odporne na zmęczenie niż mięśnie przeciętnych osób dorosłych. Na dodatek organizm dziecka dużo szybciej regeneruje się po dużym wysiłku fizycznym niż ciało jego rodzica. Takie wnioski wysnuli naukowcy, poddając wysiłkowi dzieci oraz przeciętnych, niewytrenowanych dorosłych. Mięśnie kilkulatka i tempo, w jakim regeneruje się jego organizm, są więc podobne do tych, jakie obserwuje się u sportowców. Jak dbać o sprawność dziecka? Na podstawie wspomnianych badań naukowcy zasugerowali, jak rozwijać sprawność fizyczną u dzieci. Jeśli chcesz więc zadbać o sprawność dziecka, możesz nie skupiać się na kształtowaniu jego wytrzymałości – tę, twoja pociecha ma w małym palcu! Warto za to skoncentrować się na rozwijaniu u niej: szybkości siły mięśni prawidłowej techniki ruchu Na jakie zajęcia sportowe warto posłać dziecko? Na takie, które skupiają się przede wszystkim na kształtowaniu wyżej wymienionych trzech aspektów sprawności fizycznej. Nie będzie więc to ani trening biegowy, ani jazdy na rowerze – te...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj