
Niezdarne dziecko często unika ruchu, ale może być i tak, że rusza się niemal non stop, robi to jednak chaotycznie i przez to często pakuje się w tarapaty (bo np. nie wyciąga odruchowo rąk przy upadku).
Skąd te kłopoty? Jak pomóc małemu niezdarze i dlaczego warto zrobić to jak najszybciej? Zapytaliśmy o to Annę Marczewską-Stręk, psychologa.
Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka
Przyczyny niezdarności
- Nie miało okazji ćwiczyć. Chodziło na krótkie spacery (albo ciągle siedziało w wózku), rzadko bywało na placu zabaw, spędzało dużo czasu przed telewizorem albo bawiąc się na siedząco.
- We wszystkim je wyręczano. Chciało zabawkę? Dostawało ją do ręki. Mocowało się z kapciami? Zakładano mu je. Przyzwyczaiło się, że nie musi wkładać w nic wysiłku i straciło wiele okazji do trenowania precyzji i planowania ruchów.
- Boi się. Niektóre dzieci tak często są napominane („Nie biegaj!”, „Nie ruszaj!”, „Uważaj!"), że stają się nadmiernie ostrożne.
- Po prostu takie jest. My, dorośli, także różnimy się sprawnością.
Kiedy do lekarza?
Jeśli dziecko często się przewraca, choć już dawno nauczyło się chodzić, porusza się dziwacznie (jego ruchy są bardzo spowolnione, zbyt szybkie albo niezborne i chaotyczne), bardzo odstaje od rówieśników (np. ma trzy lata i nie potrafi trafić łyżką do buzi), warto wybrać się z nim do lekarza. W grę może wchodzić m.in. :
- Nieprawidłowość w układzie kostno-stawowym. Sprawne bieganie i utrzymywanie równowagi może utrudniać dziecku m.in. nieprawidłowe ustawienie stóp lub bioder.
- Wada wzroku. Żeby złapać piłkę albo zeskoczyć z krawężnika, trzeba ją dobrze widzieć i prawidłowo oceniać odległość.
- Minimalna dysfunkcja w układzie nerwowym. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z zagrożonej ciąży i tych, które miały problemy z przyjściem na świat, np. urodziły się za wcześnie, były niedotlenione, rozwijały się z opóźnieniem (albo i bez, ale ich ruchy wyglądały inaczej niż u rówieśników).
- Nadwaga. Zbyt pulchny maluch szybciej się męczy, trudniej mu panować nad ciałem, biegać, wspinać się.
Sprawdź także: Co musi umieć trzylatek?