Małe dziecko

Co na chorobę lokomocyjną u dziecka: najlepsze sposoby i leki (syropy, opaski, plastry) – WIDEO

Rodzice często głowią się, co jest najlepsze na chorobę lokomocyjną u dziecka. Nie ma jednego skutecznego leku, warto jednak wypróbować preparaty farmaceutyczne, np. opaski czy plastry. W aptekach dostępne są też leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci w różnym wieku, w tym dla rocznego dziecka i dwulatka. Czy zaklejanie pępka działa na chorobę lokomocyjną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co pomoże na chorobę lokomocyjną u dziecka. Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna, dotyka głównie dzieci. Może się zdarzyć nawet u rocznego czy dwuletniego dziecka. Niestety nie zawsze można jej w pełni zapobiec, ale zawsze warto łagodzić przykre objawy. Na chorobę lokomocyjną można dziecku podać leki, ale to niejedyny sposób, który pomaga na mdłości i wymioty podczas jazdy. Przed podróżą i w jej trakcie można stosować u dziecka syropy, opaski i specjalne plastry na chorobę lokomocyjną.

Co na chorobę lokomocyjną u dziecka:

Sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci

W sezonie wakacyjnym wielu rodziców chce się dowiedzieć, co stosować na chorobę lokomocyjną u dziecka. Warto wiedzieć, że choroba lokomocyjna u dzieci to dolegliwość, którą dużo łatwiej opanować, stosując środki zapobiegawcze. Jest wtedy szansa, że nie dojdzie do nudności i wymiotów, z którymi dużo trudniej sobie poradzić, gdy już się pojawią. Dlatego przed podróżą profilaktycznie zastosuj środki przeciw chorobie lokomocyjnej i obserwuj, czy jest poprawa. Masz do wyboru:

 • syropy na chorobę lokomocyjną (na bazie imbiru),
 • leki homeopatyczne na chorobę lokomocyjną,
 • opaski akupresurowe na nadgarstek,
 • plaster przyklejony na pępek.
Aby dodatkowo osłabić objawy choroby, warto odpowiednio przygotować dziecko jeszcze przed podróżą. To najlepsze sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci:
 • Nie przekarmiaj – podaj dziecku lekki posiłek, np. kanapkę lub mus owocowy. Postaraj się, aby dziecko nie jadło tuż przed jazdą, ale np. pół godziny wcześniej.
 • Ubierz dziecko wygodnie i niezbyt grubo, aby nie było mu za gorąco – większy komfort wpływa na samopoczucie. Choć ubranie nie ma wpływu na objawy choroby lokomocyjnej, maluch, którego uwierają sztywne dżinsowe spodenki, nawet na lekkie mdłości może reagować gwałtownie.
 • Przed podróżą porządnie przewietrz samochód. W ten sposób pozbędziesz się intensywnego zapachu tapicerki, który sprawia, że niektóre maluchy z chorobą lokomocyjną nie chcą nawet wsiąść do auta.
 • Nie używaj perfum i intensywnych dezodorantów – silne zapachy mogą nasilać mdłości.
 • Włącz klimatyzację – aby w aucie nie było za gorąco i by powietrze było przyjemne.
 • Ustaw dziecięcy fotelik w pozycji półleżącej – to zmniejszy dezorientację ruchową. 
 • Nie dokarmiaj w czasie jazdy – jeśli dziecko zgłodnieje, zatrzymajcie się i zjedzcie coś lekkiego (kanapkę, banana). Nie daj się namówić na fast foody, które mogą przyczynić się do problemów.
 • Przed podróżą i w jej trakcie nie podawaj nic słodkiego – napoje gazowane (dziecko w ogóle nie powinno ich pić!) również mogą nasilić złe samopoczucie. Najlepiej gasić pragnienie wodą.
 • Nawet jeśli dziecko nie jest głodne, rób przystanki, aby mogło pooddychać świeżym powietrzem – objawy choroby lokomocyjnej nie pojawiają się od razu, więc częste postoje pomagają ich uniknąć. Podczas przerw w podróży korzystaj z okazji i wietrz samochód.
 • Nie jedź w ciszy – staraj się zabawiać dziecko, aby odwrócić uwagę od dolegliwości. Zadawaj zagadki, śpiewaj, włącz audiobook dla dzieci. Niektóre maluchy szybko usypiają podczas słuchania bajki. Nie proponuj jednak oglądania obrazków w książce – to może nasilić mdłości.
 • Jeśli maluchowi robi się niedobrze, poproś, aby głęboko oddychał przez nos, zatrzymaj auto i podaj mu wodę.
 • Jedź spokojnie, bez nagłych skrętów, gwałtownego przyspieszania i hamowania – jeśli masz wybór, wybierz autostradę, aby jazda była bardziej płynna.

Leki na chorobę lokomocyjną u dziecka

Leki, które można podać dziecku na chorobę lokomocyjną, zależą od wieku malucha:

 • Dzieciom powyżej 2. roku, które ciężko znoszą jazdę, lekarz może przepisać leki antyhistaminowe (np. Aviomarin). Pamiętaj jednak, że leki na chorobę lokomocyjną dla dwulatka powinny być konsultowane z lekarzem. Nie podawaj ich na własną rękę!
 • Maluchom od 3. roku życia można podawać preparaty z imbirem, np. lizaki Automotki, syrop Lokomotiv, saszetki LokoMoto, tabletki Lokomarin.
 • Dzieciom powyżej 6. roku życia na chorobę lokomocyjną można dać np. Aviomarin, Aviomarin Natural w tabletkach, drażetki Lokomotiv, tabletki SpokoLoko, krople doustne Cocculine lub Lokomniamki do ssania z imbirem.
Dzieci w pierwszym roku życia rzadko mają problemy z chorobą lokomocyjną. Jeśli jednak u maluszka występują objawy tej dolegliwości, warto w miarę możliwości podróżować samochodem w porach drzemki, nie karmić obficie przed jazdą i często zatrzymywać się na postój.

Opaski na chorobę lokomocyjną u dziecka

Działanie opasek na nadgarstek oparte jest na akupresurze, czyli tradycyjnej chińskiej metodzie leczenia za pomocą dotyku i ucisku odpowiednich punktów na ciele człowieka. Opaski na chorobę lokomocyjną działają szybko, nawet po 2-5 minutach, i można je zakładać nawet już po wystąpieniu pierwszych symptomów. Opaska uciska punkt P6 (Nei-Kuan), który odpowiada za hamowanie nudności i wymiotów. Znajduje się on na wewnętrznej stronie przedramion powyżej nadgarstków.

Opaski można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia. Opaska zwykle jest wykonana z dzianiny, jest elastyczna i ma od wewnątrz plastikową wypustkę, którą należy ulokować we właściwym miejscu. Dostępne są też plastry akupresurowe na nadgarstki.

Zaklejanie pępka na chorobę lokomocyjną u dziecka

Plaster na pępek, choć budzi kontrowersje, jest dość powszechnie stosowanym domowym sposobem na chorobę lokomocyjną u dzieci. Jak to zrobić? Jedni twierdzą, że plastry trzeba nakleić na krzyż, inni, że należy to zrobić po prostu szczelnie. Czy ta metoda działa? Nawet jeśli zaklejanie pępka to tylko odwrócenie uwagi dziecka, to na forach nie brakuje historii potwierdzających skuteczność tego sposobu. Do zaklejania pępka używa się najzwyklejszych plastrów opatrunkowych.

Pamiętaj, że zaklejanie pępka jako sposób na chorobę lokomocyjną nie ma żadnego medycznego uzasadnienia. Nie jest jednak szkodliwy, więc jeśli działa (nawet jeżeli jest to tylko efekt placebo), można go stosować.

Zobacz też:

Jak prawidłowo zapinać niemowlę w foteliku
Adobe Stock/Tierney
Niemowlę
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy są rzeczy, o których należy pamiętać, zapinając niemowlę w foteliku? Czy to prawda, że „Im mocniej kochasz swoje dziecko, tym mocniej zapinasz pasy w foteliku”? Nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak mówi jak zapewnić maksimum bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom.

Wydawać by się mogło, że aby prawidłowo zapiąć niemowlę w foteliku, wystarczy połączyć ze sobą pasy bezpieczeństwa. A to wcale nie wszystko. Jak zapinać dziecko w foteliku? By pasy w foteliku dziecięcym spełniły swoje zadanie, warto pamiętać, aby podczas podróży: Niemowlę nie miało na sobie zbyt grubych okryć wierzchnich, Gdy jest zimno, okryć śpiworkiem lub kocykiem już przypiętego pasami maluszka, Uprząż fotelika powinna przylegać do ciała niemowlęcia, Napięcie uprzęży powinno być takie jak napięcie struny w gitarze. Zdaniem naszego eksperta, zasada „Im mocniej kochasz swoje dziecko, tym mocniej zapinasz pasy w foteliku” jest bardzo ważna. „To tak jakbyście chcieli skoczyć na bungee. Myślę, że nikt z nas nie chciałby mieć wtedy luźnej uprzęży” – wyjaśnia Kamil Kasiak. Przeczytaj także: Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Czy można na chwilę wyjąć dziecko z fotelika w aucie? Czy otwierać okna podczas jazdy, by samochód się przewietrzył?

upał a niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja
Upał a niemowlę: jak pomóc dziecku w domu, samochodzie i na spacerze?
Upał może być niebezpieczny dla niemowlaka, bo grozi odwodnieniem lub przegrzaniem organizmu. Dlatego w bardzo gorące dni trzeba niemowlę odpowiednio ubierać, ograniczać nasłonecznienie i nagrzewanie się pomieszczeń. Sprawdź, co jest ważne zarówno w domu, jak i na spacerze z niemowlakiem w upał. Czy szczepienie w upał jest bezpieczne?

Upały są trudne do przetrwania także dla niemowląt, które nie potrafią wyraźnie sygnalizować, że jest im za gorąco. Wysoka temperatura może powodować brak apetytu, apatię i rozdrażnienie u niemowlaka. Dlatego na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania o to, by dziecko przetrwało upał w dobrej formie. Najważniejsze jest odpowiednie ubieranie niemowlęcia w upał – w domu i na spacer. To jednak niejedyna rzecz, o którą trzeba zadbać, by nie dopuścić do odwodnienia i przegrzania niemowlęcia w czasie upału. Niemowlę a upały: co grozi niemowlęciu w upał? jak ubierać niemowlę w upał? upał a spacer z niemowlakiem upał z niemowlakiem w domu upał a niemowlę w samochodzie Niemowlę a upały – zagrożenia Podczas upałów na malutkie dzieci trzeba chuchać i dmuchać. A wszystko po to, żeby nie dopuścić do problemów, które mogą wyniknąć z przegrzania organizmu, np. do  odwodnienia dziecka . Co grozi niemowlęciu w gorące dni?   Spa - Akademia Młodych Rodziców   Upał a odwodnienie dziecka Objawy : Dziecko staje się apatyczne, ospałe, ma suchą, rozgrzaną i mniej elastyczną skórę, a także wysuszone śluzówki (w jego ustach brakuje śliny), nie siusia albo siusia dużo mniej niż zwykle. Ciemiączko jest zapadnięte. Co robić : Odwodnienie jest bardzo groźne dla niemowlaka, więc jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Może zalecić pojenie malca Gastrolitem albo skierować go do szpitala. Obniżenie zawartości wody w organizmie spowalnia pracę nerek i układu trawiennego. Upał a udar cieplny u dziecka Objawy : Rozpalona, wilgotna, a potem sucha skóra. Dziecko jest rozdrażnione, masz wrażenie, że przelewa ci się przez ręce. Rośnie mu temperatura. Co robić :  Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma udar słoneczny , zmocz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz