Dzień Pluszowego Misia
Adobe Stock
Wychowanie

Dzień Pluszowego Misia: co to za święto, kiedy wypada, 

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie. Dziś niemal każde dziecko ma swoją ukochaną maskotkę, ale nie zawsze tak było. Historia narodzin pluszowego misia ma ponad 100 lat i związana jest z jednym z amerykańskich prezydentów. Opowiedz dziecku, jaki rodowód ma pluszowy miś. Sprawdź, jak można uczcić to święto.

Pluszowy miś jest ulubioną maskotką wielu dzieci. Nie ma chyba domu, w którym nie pojawia się ten towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków i przytulanka do zasypiania. Nic więc dziwnego, że zabawka ta doczekała się swojego święta. Wyjaśniamy, kiedy jest Dzień Pluszowego Misia, jaka jest historia tego święta oraz jak się je obchodzi.

Zabawki dla niemowląt - film

Dzień Pluszowego Misia – historia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od tego dnia pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy jako bohaterowie bajek. W Wielkiej Brytanii karierę zaczął robić Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce w latach 70. Miś Uszatek. 

Historia pluszowego misia – kiedy powstał pluszowy miś i skąd się wzięła jego nazwa?

Ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów narodził się 119 lat temu w USA jako Teddy Bear i do dziś, w różnych wersjach, jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. 

Swój wkład w powstanie pluszowego misia ma prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku prezydent USA uczestniczył w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Roosevelt nie zgodził się wówczas na jego odstrzelenie. „The Washington Post” opublikował rysunek, który upamiętnił to wydarzenie. Wizerunek misia stał się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona, który zaczął produkować misie, nazywając je na cześć prezydenta USA „Teddy Bear” (Nazwa Teddy Bear nawiązuje do imienia Theodore, które nosił prezydent). 

Dziś pluszowy niedźwiadek nadal jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. O ile inni bohaterowie popularnych współczesnych bajek są zazwyczaj chwilowymi gwiazdami, „Teddy Bear”, czyli klasyczny pluszowy miś, jest zabawką ponadczasową. Które dziecko nie posiada choć jednej takiej maskotki?

Misie stały się także inspirującym motywem dekoracyjnym dla producentów zabawek. Kubki termiczne, foteliki, ręczniczki – wszystko z wyrysowanymi misiowymi postaciami.

Jak obchodzi się Dzień Pluszowego Misia?

W Dniu Pluszowego Misia przedszkolaki mają zwykle możliwość zabrania swoich ukochanych misiów do przedszkola. Podczas zajęć opowiadają, dlaczego lubią swojego pluszaka, jak się z nim bawią, rysują jego portret, wykonują pracę plastyczną na Dzień Pluszowego Misia.

Dzień Pluszowego Misia bywa też świętowany w szkołach w klasach 1-3. Tego dnia mali uczniowie również mogą zabrać swoje ukochane przytulanki na lekcje.


Dzień Pluszowego Misia można uczcić również z dzieckiem w domu. Jeśli Twoje dziecko lubi kolorować – idealnie sprawdzą się kolorowanki z misiem. Możecie także pójść o krok dalej i spróbować samodzielnie narysować niedźwiadka – z naszą instrukcją, jak narysować misia nie będzie to wcale tak trudne. 

Dobrym pomysłem jest również opowiedzenie dziecku o słynnych misiach z bajek, których twój maluch jeszcze nie zna. Możecie zrobić sobie misiowy wieczór i obejrzeć filmy lub animacje, w których występują znane niedźwiadki.
 

Zobacz także:

Kochamy Cię Misiu Tulisiu.jpg
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Tego Misia kochają dzieci w 30 krajach!
To już piąty tom kultowej serii sprzedanej w 1,5 milionie egzemplarzy! Zobacz kolejną książkę o Misiu Tulisiu.

Chciałbyś mieć NAJLEPSZEGO PRZYJACIELA? I to takiego, który by zawsze ci pomógł i zawsze CIĘ MOCNO PRZYTULIŁ? Każdy by chciał. Tuliś też. I martwi się, że tylko on nie ma przyjaciela, więc wyrusza na poszukiwania pełne zabawnych przygód i Misiowych przytuleń.   Dołącz do Misia Tulisia, a przekonasz się, jak zdobyć przyjaciół. Bo każdy, kto ma wielkie serce, jest kochany. Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Amber.

lalki szmaciane
Adobe Stock
Gry i zabawy
Lalki szmaciane są idealnymi przytulankami. Którą wybierzesz dla dziecka?
To nieprawda, że lalkami szmacianymi mogą się bawić tylko dziewczynki. Chłopcy też chętnie się z nimi zaprzyjaźnią. Tym razem wybraliśmy dla was miękkie lalki, popularnie zwane szmaciankami. To dobry pomysł na prezent dla malucha na każdą okazję.

Szukasz pomysłu na prezent dla ponadrocznego malucha? Może wybierzesz lalkę szmacianą? To nie najpiękniejsza nazwa, ale zapewniamy, że dzisiejsze lalki szmaciane nie mają nic wspólnego ze szmatkami – są piękne, dopracowane i chce się do nich przytulać zupełnie jak do pluszowego misia. I są bezpieczne dla malutkich dzieci, ponieważ nie mają ostrych plastikowych elementów , którymi dziecko mogłoby się skaleczyć lub je połknąć. Podsuwamy najpiękniejsze lalki szmaciane, a na końcu polecamy jeszcze jedną wyjątkową szmaciankę w całości szytą w Polsce przez polską projektantkę. Lalki szmaciane: 1. Szmaciana lalka dla niemowlaka, Smily Play Brittany, 29 zł 2. Urocza lalka szmaciana Julka, cena: 55 zł 3. Szmaciana lalka Metoo, cena: 48 zł 4. Szmaciana lalka chłopiec Little Dutch, cena: 125 zł 5. Lalka szmaciana Robert, cena: 26 zł 6. Lalka szmaciana z imieniem, cena: 119 zł 7. Lalka szmaciana ręcznie robiona, cena: 260-280 zł 1. Szmaciana lalka dla niemowlaka, Brittany, 29 zł Lalka ma 25 cm wysokości. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia . Nie ma drobnych elementów, które dziecko mogłoby od nie oderwać i włożyć do buzi. Uszyta z wysokiej jakości materiałów. Jest miękka, nadaje się na przytulankę np. do wózka. Spełnia normy: Bezpieczeństwo: EN71-1, EN71-2, ENT1-3. 2. Urocza lalka szmaciana Julka, cena: 55 zł Przeznaczona dla dzieci od 18 miesiąca życia. Ma 45 cm wysokości, mówi i śpiewa 3 piosenki . Ubrana jest w śliczne barwne ubranko, ma dwie gęste włóczkowe kitki i sympatyczny wyraz twarzy. Wyprodukowana przez Smily Play.   3. Szmaciana lalka Metoo, cena: 48 zł Urocza szmacianka z czapeczką z króliczymi uszkami. Ubrana w szarą sukieneczkę z koronką i kieszonką w kolorze czapeczki. Wykonana z bardzo miłych w dotyku i delikatnych materiałów. Zabawka ma 34 cm...

przytulanie modyfikuje ekspresje genów
Adobe Stock
Aktualności
Przytulaj dziecko, bo to dobrze wpływa na jego geny!
Przytulanie niemowlęcia i częsty z nim kontakt fizyczny ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Bliskość korzystnie wpływa na ekspresję genów dzieci, a jej brak zaburza ich działanie.

Częste tulenie do siebie niemowlęcia, dotykanie go, przytulanie i głaskanie to inwestycja w zdrowie dziecka – takie wnioski płyną z badań opublikowanych na łamach Development and Psychopatology. Naukowcy przez 4,5 roku mieli pod obserwacją grupę 94 dzieci. Badanie zaczęło się w czasie ich niemowlęctwa, a naukowcy badali, jak często dzieci mają fizyczny kontakt z rodzicami i obserwowali, jak działają ich geny. Brak bliskości szkodzi! Z badań wynika, że u dzieci, które rzadko miały fizyczny kontakt z bliskimi osobami, obserwuje się zmiany na poziomie molekularnym, które wpływają niekorzystnie na ekspresję genów. Nie od dzisiaj wiadomo, że geny niczego nie gwarantują . To środowisko sprawia, że niektóre z nich się aktywują lub pozostają uśpione. Na poziomie molekularnym wygląda to tak, że do poszczególnych genów przyczepiają się atomy węgla i wodoru (proces nazywa się metylacją DNA), niejako znacząc je. To z kolei wpływa na ekspresję genów – ich aktywację lub blokowanie ich działania. Podczas badania zaobserwowano, że metylacja genów różniła się u dzieci często tulonych i tych, które miały mniej fizycznego kontaktu z rodzicami. Między innymi różnice odkryto w genach biorących udział w kształtowaniu odporności dziecka oraz działania jego procesów metabolicznych. Naukowcy odkryli także, że brak bliskości zaburza wiek biologiczny dziecka (spowalnia niejako upływ czasu), co może źle wpływać na kalendarz rozwoju niemowlaka . Zainwestuj w zdrowie dziecka, bez wydawania pieniędzy: przytulaj je! Masz niemowlę w domu? Spędzaj z nim czas, przytulaj, masuj, głaszcz je po główce, rączkach i nóżkach i rób to jak najczęściej! To nie tylko przyjemne dla ciebie i dziecka, ale też może sprawić, że maluch będzie się zdrowiej rozwijał. Masz starsze dziecko, a w jego niemowlęctwie nie zwracałaś uwagi na to, aby dziecko często przytulać? Rób to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj