Znane misie z bajek to za mało powiedziane - te miśki w pełni zasługują na miano kultowych postaci literackich i filmowych dla dzieci. Choć najmłodszy ma sześćdziesiątkę, a najstarszy przekroczył setkę, nadal są uwielbiane przez dzieci. Obejrzyj nasz ranking najsłynniejszych misiów na świecie. Sprawdź, za co kochają je duzi i mali.
Malgorzata Wódz, Luiza Słuszniak
Słynne misie z bajek i filmów dla dzieci to dość wiekowe towarzystwo. Brytyjski Miś Paddington czy polski Miś Uszatek to bajkowe postaci doskonale znane nie tylko rodzicom, ale także dziadkom, a mimo to nadal trafiające do serc najmłodszych. Oto nasze zestawienie najpopularniejszych miśków znanych w Polsce i na świecie. Zobaczcie, jaką niosą ze sobą historię, ile mają lat i jak bardzo je nadal kochają dzieci. Jeden z naszych bohaterów przyczynił się nawet do tego, że co roku wszystkie misie mają swoje święto.
Teddy Bear to klasyczna postać pluszowego misia, od której wszystko się zaczęło. Historia jego powstania ma kilka wersji. Najsłynniejsza – związana jest z postacią prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta, który zyskał sympatię Amerykanów, uwalniając schwytanego na polowaniu niedźwiadka. Na pamiątkę tego wydarzenia rozpoczęto w 1902 roku produkcję pierwszych pluszaków o imieniu Teddy (skrót od imienia prezydenta). Sto lat później – w roku 2002, ustanowiono bardzo przyjemne nie tylko dla maluchów święto – Dzień Pluszowego Misia, które obchodzone jest 25 listopada.
Znane misie z bajek i filmów
Gdy miś zaczął robić karierę jako zabawka, pojawił się również jako bohater bajek dla dzieci. Po postać niedźwiadka sięgali zarówno pisarze, jak i twórcy filmów animowanych. Niektóre misie zaczęły robić karierę dwutorowo – i w literaturze dla dzieci, i w bajkach.
Miś Uszatek
Obchodzi w tym roku już sześćdziesiąte czwarte urodziny! Pamiętamy go przede wszystkim z dobranocki, którą rozpoczynała słynna piosenka:
Na dobranoc, dobry wieczór, miś pluszowy śpiewa wam.
Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam.
Klapnięte uszko nie przeszkodziło temu zawsze gustownie ubranemu misiowi w światowej karierze. Bajkowym serialem, który powstawał w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku, zachwycili się nie tak dawno nawet mali Japończycy.
Miś Uszatek nie ma jednak rodowodu telewizyjnego. Do dobranocki trafił z książek Czesława Janczarskiego (wymyślił postać) i Zbigniewa Rychlickiego (nadał jej plastyczny kształt). Zanim Uszatek stał się bohaterem literackim, był patronem pisemka dla dzieci „Miś", które Czesław Janczarski stworzył i przez wiele lat prowadził.
Kolor Plusz
Kolor PluszKolor PluszKolor Plusz
Kubuś Puchatek
Postać stworzona przez Alana Alexandra Milne’a, wzorowana na pluszowym misiu, którym bawił się syn pisarza, Christopher. Maskotka nosiła imię Winnie-the-Pooh. Nazwano ją tak na cześć uwielbianej przez małego Christophera niedźwiedzicy Winnipeg. Chłopiec podziwiał ją podczas spacerów z tatą po londyńskim ogrodzie zoologicznym. Warto wiedzieć, że źródłem inspiracji dla pisarza był nie tylko miś, ale i syn Christopher – to on jest pierwowzorem literackiej postaci Krzysia, znanej z książek o Kubusiu Puchatku (pierwszą wydano 94 lata temu).
Miś Paddington
Pochodzący z Peru, znaleziony na londyńskiej stacji Paddington i przygarnięty przez rodzinę Brownów miś jest jednym z najpopularniejszych literackich niedźwiadków. Ma 61 lat. Od czasu ukazania się pierwszej książki Michaela Bonda bawi kolejne pokolenia swoimi przygodami, angielskim poczuciem humoru i kusi smakiem pomarańczowej marmolady.
Od 1958 roku ukazało się 16 książek o przygodach Paddingtona. Literacki niedźwiadek stał się także bohaterem filmów animowanych oraz wielkiej kinowej produkcji „Paddington" (pierwsza część weszła na ekrany w 2014 roku, druga w 2017). Wraz z filmem wydano ostatnią książkę o przygodach Paddingtona, napisaną przez 88-letniego już Michaela Bonda (na razie nie przetłumaczono jej na język polski, znamy ją tylko pod oryginalnym tytułem „Love from Paddington").
Niedźwiedź z bajki „Masza i Niedźwiedź”
Inspirację do animowanej bajki „Masza i Niedźwiedź” stanowiła popularna rosyjska bajka ludowa, której bohaterami byli: niesforna dziewczynka i jej opiekun, niedźwiedź. Współcześnie trudno o dziecko, które nie zna przygód Maszy. A także o rodzica, który choć raz nie współczułby niedźwiedziowi takiej energicznej i pełnej pomysłów podopiecznej.
Niedźwiedź, zamiast spokojnie żyć w swym leśnym domku (po zakończonej karierze cyrkowca), co chwila musi mierzyć się z kłopotami, których źródłem jest rozdokazywana Masza. Na szczęście za każdym razem wszystko kończy się dobrze i chyba nikt nie ma wątpliwości, że bohaterów łączą wręcz rodzinne więzy. Nawet jeśli cierpliwość Niedźwiedzia wystawiana jest czasem na naprawdę ciężką próbę. Mimo że ma on liczne talenty (jak np. zręczność cyrkowca, gra na instrumentach) i pasje (rozwiązywanie krzyżówek, wędkowanie) – życie Niedźwiedzia bez Maszy byłoby nudne i smutne.
Baloo z „Księgi Dżungli”
Jedni znają go z książki Rodyarda Kiplinga (z roku 1894), inni z bajek Disneya (z roku 1967 i 2016) , które powstały w oparciu o opowieść o Mowglim. Imię Baloo, przetłumaczone z języka hinduskiego znaczy po prostu: niedźwiedź.
Baloo jest nauczycielem, który uczy młode wilczęta praw rządzących dżunglą. Jednak przede wszystkim kojarzymy go jako wychowawcę i niezawodnego przyjaciela Mowgliego. Wraz z panterą wybawił chłopca z niejednej opresji.
Baloo to mądry, doświadczony niedźwiedź. Choć bywa surowym nauczycielem – z jego strony nikomu nie zagrażało nigdy żadne niebezpieczeństwo. W bajkach Disneya daje się poznać jako miś kochający relaks, smakołyki, drapanie po plecach i… jazz.
Miś Coralgol/Jeremy
Błękitne oczy, wełniana grzywka, niebieska kokardka pod szyją. Coralgol to miś znany od połowy ubiegłego stulecia nie tylko polskim widzom starych dobranocek. Jego postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine. O ile w Polsce i we Francji miś ten nosi imię Koralgol, to Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie – mali i duzi znają go pod imieniem Jeremy.
Polsko-francuska bajka o misiu Coralgolu powstawała w latach 1968-1974. Liczyła 53 odcinki. Coralgol to też bohater trzech filmów pełnometrażowych: „Cudowna walizka”, „Colargol na Dzikim Zachodzie” i „Coralgol w Kosmosie”.
Znana jest dokładna data narodzin Uszatka. Miś przyszedł na świat 6 marca 1957 roku, a pierwszą z poświęconych mu książek wydano trzy lata później pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka".
A.A. Milne „Kubuś Puchatek"
3
z
8
Pierwsza książka o przygodach Kubusia Puchatka, która rozsławiła jej twórcę na całym świecie została wydana 14 października 1926 roku i zatytułowana po prostu „Kubuś Puchatek". Dwa lata później ukazała się kolejna i ostatnia część - „Chatka Puchatka". Na tym jednak nie koniec. W 2009 roku miała premierę oficjalna kontynuacja przygód Kubusia Puchatka „Powrót do Stumilowego Lasu". Jej autorami są David Benedictus - twórca adaptacji audio książek Milne'a oraz Mark Burgess, ilustrator poprzednich wydań Kubusia Puchatka.
paddington.com
4
z
8
Od 1958 roku ukazało się 16 książek o przygodach Paddingtona Literacki niedźwiadekstał się także bohaterem filmów animowanych oraz wielkiej kinowej produkcji „Paddington" (pierwsza część weszła na ekrany w 2014 roku, druga w 2017). Wraz z filmem wydano 16 książkę o przygodach Paddingtona, napisaną przez 88-letniego już Michaela Bonda (na razie nie przetłumaczono jej na język polski, znamy ją tylko pod oryginalnym tytułem „Love from Paddington").
Inspirację do animowanej bajki „Masza i Niedźwiedź” stanowiła popularna rosyjska bajka ludowa, której bohaterami byli: niesforna dziewczynka i jej opiekun, niedźwiedź. Współcześnie trudno o dziecko, które nie zna przygód Maszy. A także o rodzica, który choć raz nie współczułby niedźwiedziowi takiej energicznej i pełnej pomysłów podopiecznej…
Niedźwiedź, zamiast spokojnie żyć w swym leśnym domku (po zakończonej karierze cyrkowca), co chwila musi mierzyć się z kłopotami, których źródłem jest rozdokazywana Masza. Na szczęście za każdym razem wszystko kończy się dobrze i chyba nikt nie ma wątpliwości łączą wręcz rodzinne więzy. Nawet jeśli cierpliwość Niedźwiedzia wystawiana jest czasem na naprawdę ciężką próbę… Mimo że ma on liczne talenty (jak np. zręczność cyrkowca, gra na instrumentach) i pasje (rozwiązywanie krzyżówek, wędkowanie) – życie Niedźwiedzia bez Maszy byłoby nudne i smutne.
kadr z bajki "Księga dżungli"
6
z
8
Miś Baloo
Jedni znają go z książki Rodygarda Kiplinga (z roku 1894), inni z bajek Disneya (z roku 1967 i 2016) , które powstały w oparciu o opowieść o Mowglim. Imię Baloo, przetłumaczone z języka hinduskiego znaczy po prostu: niedźwiedź.
Baloo jest nauczycielem, który uczy młode wilczęta praw rządzących dżunglą. Jednak przede wszystkim kojarzymy go jako wychowawcę i niezawodnego przyjaciela Mowgliego. Wraz z panterą wybawił chłopca z niejednej opresji.
Baloo to mądry, doświadczony niedźwiedź. Choć bywa surowym nauczycielem – z jego strony nikomu nie zagrażało nigdy żadne niebezpieczeństwo. W bajkach Disneya daje się poznać jako miś kochający relaks, smakołyki, drapanie po plecach i… jazz.
kadr z bajki "Colargol"
7
z
8
Miś Coralgol/Jeremy
Błękitne oczy, wełniana grzywka, niebieska kokardka pod szyją… Coralgol to miś znany od połowy ubiegłego stulecia nie tylko polskim widzom starych dobranocek. Jego postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine. O ile w Polsce i we Francji miś ten nosi imię Koralgol, to Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie – mali i duzi znają go pod imieniem Jeremy.
Polsko-francuska bajka o misiu Coralgolu powstawała w latach 1968-1974. Liczyła 53 odcinki. Coralgol to też bohater trzech filmów pełnometrażowych: „Cudowna walizka”, „Colargol na Dzikim Zachodzie” i „Coralgol w Kosmosie”.
pittsburghjellystone.com
8
z
8
Miś Yogi
Miś Yogi
Miś Yogi po raz pierwszy widziany był w 1958 roku. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia w najlepsze mieszkał sobie w Parku Narodowym Jellystone (tak, nazwa celowo nawiązuje do Jellowstone). Towarzyszył mu mały miś Boo-Boo, który często sugerował Yogiemu co wolno, a czego nie... Wielu z nas Yogi zawsze kojarzyć się z misiem uwielbiającym podkradać jedzenie turystom i działającym na nerwy strażnikowi Smithowi.
Kermit Żaba i Panna Piggy powracają w wielkim stylu na Blu-ray i DVD. „Muppety” Disneya to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów szalonych pluszaków!
Obejrzyj dalsze losy kultowych pluszowych bohaterów, którym tym razem na planie partnerują takie gwiazdy jak Jason Segel (Jak poznałem waszą matkę), Amy Adams (Zaczarowana, Wątpliwość) i Chris Cooper (Adaptacja). Zobacz największe show w historii telewizji z muppetowymi gwiazdami w rolach głównych: charyzmatycznym Kermitem , pomysłowym Misiem Fazzi , zjawiskową Panną Piggy oraz debiutującym sympatycznym Walterem .
Podczas wakacji w Los Angeles Walter, największy fan Muppetów na świecie, oraz Gary (Jason Segel) i jego dziewczyna Mary (Amy Adams) wpadają na trop diabolicznej intrygi uknutej przez chciwego Texa Richmana (Chris Cooper), który planuje zburzyć Teatr Muppetów i wykorzystać zdobyty teren pod odwierty naftowe. Aby powstrzymać nikczemnego milionera, przyjaciele będą musieli zjednoczyć starą ekipę i skłonić Kermita, Pannę Piggy, Misia Faziego oraz resztę paczki do powrotu na scenę.
Nowy film z Muppetami to mnóstwo zwariowanych przygód, muppetowego humoru i gagów. A także fantastyczne piosenki, w tym nagrodzona Oscarem „Man or Muppet".
Jeszcze więcej rozrywki zapewnią zakręcone materiały dodatkowe dostępne na wydaniach Blu-ray i DVD. Na DVD znajdziemy „Najdłuższą kolekcję wpadek, jaką kiedykolwiek zebrano (w historii Muppetów)”. Wydanie Blu-ray to prawdziwa gratka dla największych fanów Muppetów – wśród dodatków specjalnych poza „Najdłuższą kolekcją wpadek” dostępne są tu: niewykorzystane sceny, parodie zwiastunów kinowych, komentarze audio gwiazdy „Muppetów” Jasona Segela, reżysera Jamesa Bobina i scenarzysty Nicholasa Stollera, a także przezabawny krótkometrażowy dokument „Krótki test odbiornika”, dzięki któremu widzowie dowiedzą się, jak Jason Segel, Kermit, Gonzo, Fazi, Panna Piggy i inni przygotowywali się do rozpoczęcia zdjęć. Wśród bonusów na Blu-ray znajduje się...
screen Instagram/katemidleton
Aktualności
Księżna Kate na spotkaniu charytatywnym bawiła się z misiem Paddingtonem!
Tego nikt się nie spodziewał! Księżna Kate pojawiła się na wczorajszym spotkaniu charytatywnym na londyńskiej stacji kolejowej. Rozmawiała z dziećmi i tańczyła z dziecięcym bohaterem bajek i książek – misiem Paddingtonem.
Wczoraj ciężarna Kate po raz kolejny pojawia się publicznie, co prawdopodobnie jest oznaką tego, że trochę lepiej zaczęła przechodzić kolejne miesiące ciąży . Zrobiła niemałą niespodziankę swoim fanom, ponieważ nikt nie spodziewał się, że będzie obecna na charytatywnym evencie związanym z Royal Charities Forum (królewska fundacja charytatywna - przyp. red.), który odbywał się na jednej z głównych stacji kolejowych w Londynie – London Peddington Station. Księżna towarzyszyła w wydarzeniu swojemu mężowi – księciowi Williamowi oraz jego bratu – Harremu.
Zaokrąglony brzuszek Kate w 4. miesiącu ciąży
Obecnie księżna jest w 4. miesiącu ciąży i mimo szczupłej figury, już możemy zaobserwować jej powiększający się brzuszek, co udało się uchwycić fotoreporterom. Kate zachwycała wyglądem – prezentowała się tak, jak powinna wyglądać każda przyszła mama: promiennie i szczęśliwie, dużo się uśmiechała i bawiła z dziećmi obecnymi na spotkaniu .
Apologies for my late posting! It's difficult when the royals have an unexpected engagement as I'm sound asleep! Today the Duke and Duchess of Cambridge and Prince Harry met with children from various charities they support, on board Belmond British Pullman train at Paddington Station. They met 130 children from around a dozen of the 30 organisations supported by Their Royal Highnesses' Charities Forum, many of whom are going through difficult times. They spent nearly an hour talking to the children on the Belmond British Pullman steam train, the sister train to the Venice Simplon-Orient-Express. The children then waved goodbye as they set off on a journey into the English countryside. The trio met with cast members from the new Paddington 2 movie, including Paddington Bear himself who gave Kate a little twirl. Hugh Bonneville, who plays Henry Brown in the movie, praised the three royals for their...
Wychowanie
Jak ukoić płacz? 4 najlepsi pocieszyciele dziecka
Pluszak, smoczek lub kocyk - twoje dziecko nie chce się nigdzie bez nich ruszyć? Jest jeszcze paluszek... Pocieszyciele pełnią ważną rolę w życiu dziecka – bardzo dobrze, że są. Dzięki nim dziecko uczy się uspokajać bez pomocy rodzica. Zobacz, jak to działa.
Choć na początku jesteś dla dziecka całym światem, to w końcu orientuje się ono, że nie możecie ciągle być razem. Wtedy przywiązuje się do rzeczy, która dodaje mu otuchy, przynosi ukojenie i zastępuje ciebie (psycholodzy nazywają ją obiektem zastępczym). Ale nie tylko. Zaspokaja ona potrzeby dotyku oraz ssania, z którymi dzieci przychodzą na świat. Przytulankom i smoczkom dzieci nadają imiona – nawet gdy jeszcze niewiele potrafią mówić. I mają one specjalne miejsca w ich sercach. Oto najważniejsze z nich:
1. Pluszowy miś
Pluszak to ulubiony pocieszyciel – na trudne chwile i do zasypiania. Jest też towarzyszem zabaw. Może wcielić się w każdą postać, jaką wymyśli sobie dziecko. Gdy wyjeżdżacie daleko od domu, sama zadbaj, by zabrać przytulankę dziecka ze sobą – jeśli nie chcesz wracać po nią w połowie drogi.
Nasza rada: Utrzymuj pluszaka w czystości. Ale nie pierz go przy dziecku. Widok wirującego w pralce ukochanego misia mógłby być dla dziecka szokujący. Dlatego rób to, gdy dziecko śpi. Przytulanki małych alergików zamrażaj, by pozbyć się z nich roztoczy.
Sprawdź też, czy dziecko może mieć uczulenie na pluszaki
2. Ulubiony kocyk
Może to być też tetrowa pielucha, którą maluch nakrywa sobie buzię, zasypiając, czy poduszeczka. Tacy pocieszyciele, choć mało atrakcyjni z wyglądu, potrafią służyć dzieciom nawet do końca przedszkola. Choć starsze dzieci używają ich już raczej w ukryciu...
Nasza rada: Zadbaj, by mieć dwa takie same kocyki lub poduszeczki. Dubler musi być jednak schowany – dasz go dziecku tylko w razie potrzeby (np. podczas prania lub gdy aktualnie używany pocieszyciel się zagubi). Jeśli będziecie używać ich na zmianę, posłużą też dłużej.
Zobacz też: Bezcenna bliskość mamy z Cuski
3. Smoczek do ssania
U maleńkich dzieci doskonale zaspokaja potrzebę ssania. Dla rodziców jest wybawieniem od...