Najlepsze bajki dla dzieci: Ranking
Adobe Stock
Czas wolny

Najlepsze bajki dla dzieci: ranking najlepszych filmów animowanych

Sprawdź naszą listę najlepszych bajek animowanych dla dzieci. Piękne bajki z morałem przypadną do gustu nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.

Jeśli uwielbiacie rodzinne seanse i szukacie najlepszych bajek dla dzieci, to świetnie trafiliście! Na HBO Go, Netfliksie czy innych platformach VOD nie brakuje bajek i filmów animowanych. Postanowiliśmy ułatwić wam wybór i wyłowić prawdziwe perełki, które przypadną do gustu nie tylko dzieciom – całe rodziny z przyjemnością zasiądą przed telewizorem i z chęcią zobaczą te piękne animacje dla dzieci. 

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Najlepsze bajki dla dzieci: nasz ranking

Film animowany powinien bawić, jednak nie brakuje produkcji, które, mimo że są bajkami, dla najmłodszych zupełnie się nie nadają. Zamiast włączyć pierwszy lepszy film dla dzieci, warto zwrócić uwagę na fabułę i przesłanie. Wiele produkcji porusza ważne tematy, czasem nawet te bardzo trudne. To świetna okazja, by poruszyć je w rodzinnym gronie, poznać się lepiej lub nauczyć czegoś nasze pociechy. Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najlepszych bajek dla dzieci:

10. Zwierzogród
9. Smok życzeń
8. Odlot
7. Merida Waleczna
6. WALL·E
5. Lego przygoda
4. Coco
3. Balerina
2. Kraina cudów
1. W głowie się nie mieści

10. Zwierzogród (2016) 

Bajka opowiada o małej króliczce Judy Hops, która pragnie zostać policjantką. Gdy jej się to udaje, zostaje oddelegowana do wystawiania mandatów za złe parkowanie. Wykorzystując natrafiającą się okazję, chce pokazać swoim silniejszym i większym kolegom, że tak samo jak oni jest w stanie poradzić sobie z poważnym śledztwem. Ze swoim informatorem lisem wspólnie będą musieli rozwiązać sprawę, od której będzie zależał los wszystkich mieszkańców Zwierzogrodu. Bajka ta pokazuje, że nie można ulegać stereotypom, a także, że warto wierzyć w swoje marzenia i dążyć do ich spełnienia.

9. Smok życzeń (2021)

Nastoletni Din tęskni za koleżanką z dzieciństwa. Pewnego dnia spotyka spełniającego życzenia smoka. Mogłoby się wydawać, że teraz jego życie stanie się prostsze... Bohaterowie muszą jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak naprawdę można mieć wszystko, czego się chce, i co tak naprawdę jest ważne w życiu.

8. Odlot (2009)

Na początku filmu poznajemy chłopca o imieniu Carl. Widzimy, jak zakochuje się w Eli, z którą zakłada wspólny dom i spędza życie. Kiedy Ela umiera, Carl traci radość z życia. Staje się zgryźliwy i samotny. Tęskni za ukochaną. Pewnego dnia postanawia polecieć swoim domem do Ameryki Południowej, by spełnić marzenie. Przez przypadek staruszek zabiera ze sobą ośmioletniego skauta. Po drodze dołączają do nich barwny ptak Stefan i mówiący pies As. Ten film bawi, ale i porusza także wiele ważnych tematów jak starość, samotność i przemijanie. Pokazuje także, jak ważna w życiu jest przyjaźń. Przygotujcie chusteczki!

7. Merida Waleczna (2012)

Merida od dziecka była wychowywana tak, by w przyszłości zostać dobrą żoną i królową. Lekcje etykiety były jednak dla niej zawsze bardzo nudne – wolała przygody i poznawanie świata. Gdy ojciec chce ją wydać za mąż, postanawia się przeciwstawić tradycji i kompromituje wszystkich kandydatów, a także hańbi imię ojca. W złości prosi o pomoc czarownicę, a w efekcie jej mama zamienia się w niedźwiedzia. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że ma niewiele czasu, by uratować matkę. Wraz z bohaterami możemy się nauczyć, że upieranie się przy swoim utrudnia nam słuchanie i zrozumienie drugiej strony.

6. WALL·E (2008)

Uroczy robocik WALL•E przez setki lat w samotności oczyszcza Ziemię, która wygląd jak jedno wielkie śmieciowisko. Nagle na planetę trafia robot EVE, by sprawdzić, czy ludzie mogą powrócić na planetę matkę. Od tej chwili jego życie całkowicie się zmienia, a uczucia do EVY powodują, że WALL•E odkrywa swoje prawdziwe przeznaczenie. Bajka jest nie tylko ważną lekcją ochrony środowiska, ale także pokazuje, czym jest przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność za siebie i innych.

5. Lego Przygoda (2014)

Emmet, zwykła figurka Lego, zostaje przez pomyłkę wzięty za wybrańca, który ma ocalić świat. W ten sposób dołącza do drużyny, która ma powstrzymać złowrogiego tyrana. Coś dla fanów kloców Lego, ale nie tylko. Historia na granicy parodii, choć z fantastycznym przesłaniem (szczególnie dla dorosłych). Dodatkową gratką dla rodziców będzie to, że w bajce mogą zobaczyć zestawy klocków ze swojego dzieciństwa. Świetny pretekst, by wyciągnąć klocki Lego i razem się pobawić!

4. Coco (2017)

Dwunastoletni Miguel chce zostać muzykiem i osiągnąć sukces jak jego idol, jednak w jego rodzinie muzyka jest zakazana. W pogoni za pasją trafia do Krainy Umarłych, gdzie poznaje skrywaną historię swojej rodziny. Ta mocno osadzona w meksykańskiej kulturze bajka w piękny sposób opowiada o wytrwałości, dążeniu do spełniania marzeń. Animacja opowiada także o odejściu osób bliskich i o tym, jak ważna jest pamięć o nich. Bajka pełna wzruszających momentów, którą warto nie tylko obejrzeć, ale i omówić w rodzinnym gronie.

3. Balerina (2016)

Jedenastoletnia Felicja ucieka z sierocińca, by spełnić swoje marzenie i zostać baleriną. W Paryżu trafia pod opiekę byłej gwiazdy baletu Madame Odetty. Felicja będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoja rywalką Camilą, ale także z własnymi słabościami. To uniwersalna opowieść o pasji i mierzeniu się z własnymi ograniczeniami. To także bajka o tym, ile trzeba wykonać pracy, by spełnić własne marzenia.

2. Kraina cudów (2019)

June jest marzycielką i urodzoną optymistką. Niestety, gdy pojawiają się trudności i dziewczynka czuje, że musi nagle dorosnąć, przestaje wierzyć w świat wyobraźni. Pewnego dnia wszystko się zmienia, gdy trafia do ukrytego w lesie wesołego miasteczka. Dziewczynka łączy siły z niezwykłymi zwierzakami, by ocalić park. Piękna bajka pokazująca, jak ważna jest wyobraźnia i że nigdy nie jest się zbyt dorosłym, by marzyć.

1. W głowie się nie mieści (2015)

Głównymi bohaterami bajki są mała Riley oraz jej emocje: Radość, Smutek, Strach, Odraza i Złość. Dziewczynka jest radosnym dzieckiem i każdego dnia zbiera szczęśliwe wspomnienia, które kształtują jej osobowość. Pewnego dnia Riley wraz z rodzicami opuszcza rodzinną Minnesotę i przenosi się do San Francisco. Dziewczynce trudno odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole, a tym samym utrzymać pozytywne nastawienie. Do głosu częściej dochodzą strach, złość i smutek. Bajka pokazuje, jak bardzo ważne są wszystkie emocje i że każdy z nas ma prawo zarówno do radości, jak i złości, smutku czy strachu. Baka z pięknym przesłaniem dla całej rodziny.


Zobacz także:

bajki disneya - najlepsze bajki disneya [lista]
adobe stock
Gry i zabawy
Bajki Disneya – największe filmowe hity dla dzieci [LISTA 117 BAJEK]
Najlepsze bajki Disneya są uwielbiane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Zawierają wartościowe treści i jednocześnie są atrakcyjne wizualnie. Oglądanie filmów animowanych Walta Disneya daje więc ogromną frajdę, a przy tym uczy. Zobacz listę kultowych bajek Disneya, które po prostu trzeba zobaczyć!

Chyba każdy z nas ma przynajmniej jedną ulubioną bajkę Walta Disneya. Taką dla młodszych lub starszych dzieci. Wielu z nas ma też całą listę tytułów, które uważa za najlepsze bajki Disneya. To, co stanowi o ich wyjątkowości, to przede wszystkim mądre przesłania, które stanowią źródło namysłu nie tylko dla dzieci, lecz także dorosłych. W przypływie coraz to nowszych internetowych animacji warto pokazać dzieciom także nieco starsze, lecz wciąż aktualne (i piękne!) bajki Disneya. Być może niektórzy rodzice będą je kojarzyć wyłącznie z księżniczkami Disneya , ale bogata lista filmów familijnych gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sporządzona w artykule lista bajek Disneya to wybór treści, które jednocześnie bawią i uczą, a morały w nich zawarte nierzadko zostają z dziećmi na całe życie!   Spis treści: Najlepsze bajki Disneya – nie tylko Myszka Miki i Kaczor Donald! Bajki Disneya –  10 najlepszych filmów animowanych Walta Disneya  Bajki Disneya – pozostałe tytuły, które warto obejrzeć Bajki Disneya – najnowsze pozycje Walt Disney – historia bajek   Najlepsze bajki Disneya – nie tylko Myszka Miki i Kaczor Donald! Najlepsze bajki Disneya to dla wielu ludzi przede wszystkim Myszka Miki, Kopciuszek czy Kaczor Donald. Warto zapoznać dzieci także z innymi bajkami, równie pięknymi, które na pewno przypadną im do gustu. Opowieści Disneya są ponadczasowe i skierowane do dzieci w każdym wieku (a także dorosłych!). Disney polecany jest przedszkolakom , ale też starszym dzieciom. Najlepsze bajki Disneya uczą dzieci znaczenia przyjaźni, miłości, odwagi i pogody ducha, bez względu na okoliczności. To nie tylko zabawne opowieści, lecz także mądre lekcje. Kochają je wszyscy, bez względu na wiek. Bajki Disneya: 10 najlepszych...

Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]
Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne. Fajne bajki dla dwulatka: Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Bajki dla małych dzieci: książki Bajki dla małych dzieci na dobranoc Bajki dla 2-letnich dzieci: słuchowiska Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii , posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe. Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim: nieskomplikowane, zabawne krótkie (kilkuminutowe) Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix: Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści. Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku. Świnka Peppa : kultowa bajka dla małych...

bajki dla dzieci
Adobe Stock
Rozwój
Bajki dla niemowląt - do czytania, słuchania i śpiewania
Bajki dla niemowląt muszą być dostosowane do etapu rozwoju dziecka. Już najmłodsze niemowlęta polubią czytanie do snu, nawet jeśli jeszcze niewiele z tego zrozumieją. Do 2. roku życia lepiej zrezygnować jednak z bajek telewizyjnych.

Opowiadanie i czytanie bajek dla niemowląt  pomoże zbudować więź między rodzicem a dzieckiem, ustalić stały rytm dnia, a w przyszłości - przekazać dziecku miłość do książek. Pamiętaj jednak, że o ile bajki czytane lub opowiadane są wartościowe także dla niemowląt, nie należy tak małym dzieciom puszczać bajek w telewizji czy w laptopie. Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizją. Dla niemowlaków wskazane są bajki do opowiadania, czytania, słuchania, a także książki obrazkowe, tzw. picture booki, a także książki kontrastowe.  Spis treści : Bajki dla niemowląt: do czytania Bajki dla niemowląt: do słuchania Bajki dla niemowląt: do opowiadania Bajki na dobranoc dla niemowląt Bajki kontrastowe dla niemowląt Bajki dla niemowląt do oglądania Bajki dla niemowląt po angielsku Bajki dla niemowląt: do czytania Czytaj dziecku bajki  przynajmniej przez 20 minut dziennie . Głośne czytanie dobrze wpływa na rozwój dziecka nie tylko w zakresie mowy, lecz także rozwoju emocjonalnego, poczucia własnej wartości, budowania więzi z rodzicem. Na wspólne czytanie nie musisz czekać do momentu, aż dziecko samo nauczy się czytać . Najlepiej zacząć wtedy, gdy maluch jest jeszcze w brzuchu. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” W internecie znajdziesz dużo ciekawych bajek dla niemowlaków do czytania online. Oczywiście książki z bajkami mogą być jeszcze za trudne dla niemowlaka, ale dziecko i tak będzie się cieszyć, słysząc twój głos podczas czytania, a z czasem zacznie rozumieć coraz więcej. W ten sposób jest duża szansa, że pokocha książki! Przed pierwszymi urodzinami możecie już razem oglądać książki obrazkowe. Możesz również czytać dziecku niezwykle melodyjne wiersze polskich klasyków, np. Juliana Tuwima („Ptasie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj