Wszystkich Świętych, Zaduszki – w te dni, zgodnie z polską tradycją, odwiedzamy groby najbliższych. Pielęgnując rytuały związane z pamięcią o bliskich, którzy odeszli, możesz rozbudzić w dziecku chęć postępowania w przyszłości w podobny sposób. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko na dzień Wszystkich Świętych i jak rozmawiać z nim na trudne tematy.

Reklama

Spis treści:

Jak przygotować dziecko na uroczystość Wszystkich Świętych?

Opowiedz dziecku o 1 listopada zgodnie ze swoimi przekonaniami. Jeśli jesteś osobą wierzącą, możesz wytłumaczyć dziecku, że Wszystkich Świętych jest uroczystością w kościele katolickim na cześć wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Możesz wyjaśnić maluchowi, że ludzie po śmierci muszą przejść przez specjalne miejsce, w którym przygotowują się na spotkanie z Bogiem, a dzięki naszym modlitwom szybciej znajdą się blisko Boga.

Jako osoba niewierząca, możesz wyjaśnić, że 1 listopada jest okazją do upamiętnienia zmarłych bliskich. To czas, kiedy intensywniej ich wspominamy. Odwiedzanie grobów i zapalanie świec jest symbolem naszej pamięci o nich.

Pamiętaj, żeby unikać nieszczerości i wymyślania nieprawdziwych odpowiedzi. Jeśli nie potrafisz wyjaśnić dziecku jego wątpliwości – przyznaj, że tego nie wiesz i zaproponuj, że wspólnie poszukacie odpowiedzi.

Zobacz także

Warto przeczytać dziecku wiersz o Zaduszkach, np. ten Heleny Bechlerowej:

Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma.
Wspominają drogie imiona,
zasłaniają lampki przed wiatrem,
dla tych bliskich wieńce zielone
i bukiety jesienne pełne kwiatów.

Wszystkich Świętych a dzieci: rozmowy na trudne tematy

Rodzice często nie wiedzą, jak powinny wyglądać rozmowy z dziećmi na trudne tematy. Mówiąc o śmierci – najlepiej podążać za pytaniami, które zadaje dziecko. Warto jednak pamiętać o dziecięcej wrażliwości i wyobraźni. Kilkuletnie dzieci nie są jeszcze w stanie pojąć zjawiska śmierci, nie potrafią także zrozumieć i zaakceptować jej nieodwracalności. Mogą martwić się, że mama kiedyś umrze, że ono samo umrze.

Odpowiedzi na pytania dzieci powinny być dostosowane do ich wieku. Maluchy powinny wiedzieć, że najpierw się rodzimy, jesteśmy dziećmi, dorastamy, starzejemy się, a potem umieramy. Nie musimy jednak serwować dzieciom szczegółów, o które nie pytają lub których nie są w stanie jeszcze zrozumieć. Jeśli jesteście rodziną wierzącą – możesz wyjaśnić dziecku, ze dusza po śmierci przechodzi do innego, szczęśliwego świata, który będzie istniał już zawsze. Jeśli nie jesteście wierzący – możesz powiedzieć maluchowi, że po śmierci na zawsze pozostajemy w sercach i pamięci naszych bliskich.

Jako pomoc w rozmowie na trudne tematy warto wykorzystać odpowiednie książki dla dzieci.

Czy iść z dzieckiem na cmentarz?

Nie należy obawiać się, że odwiedzanie grobów będzie dla dziecka smutnym doświadczeniem. Warto iść na cmentarz całą rodziną. Na maluchu z pewnością zrobi wrażenie widok cmentarza, na którym migoczą światełka, a groby obsypane są chryzantemami. Podczas wizyty na cmentarzu warto przywołać wspomnienia, opowiedzieć, kim była i co lubiła bliska osoba, której grób odwiedzamy. Pozwólmy dziecku wybrać kwiaty czy wianek, ułożyć na grobie krzyżyk z kasztanów – maluch poczuje się wtedy ważny i listopadowe święto staną się mu bliskie.

Podczas odwiedzania cmentarza można też odwiedzić grób powstańca, żołnierza polskiego lub innej osoby, która przysłużyła się ojczyźnie. To przy okazji lekcja patriotyzmu dla dziecka.

Pamiętajcie, że nie jest ważne, ile grobów wspólnie odwiedzicie, jakie lampki kupicie. Najważniejsze jest podtrzymywanie pamięci o bliskich i czas spędzony wspólnie z rodziną.

Jak powinna wyglądać wizyta z dzieckiem na cmentarzu?

Ustal wcześniej, które groby odwiedzicie. Wędrówka po cmentarzu nie powinna być dla dziecka męcząca, bo wtedy dzień Wszystkich Świętych będzie kojarzył się z czymś mało przyjemnym.

  • Wyjaśnij, dlaczego odwiedza się groby. Możesz powiedzieć, że chodzi o pamięć o tych, którzy odeszli, i okazywanie im naszej miłości.
  • Pozwól, by dziecko brało udział w porządkowaniu i ozdabianiu grobów. Poczuje się ważnym uczestnikiem tego święta.
  • Zachęć, by postawiło świeczkę na opuszczonym grobie. Powiedz, że warto dbać o to, by na każdej mogile zabłysło światełko.
  • Zaproponuj, by po powrocie do domu dziecko narysowało to, co widziało na cmentarzu. Oczywiście, jeśli nie jest zbyt zmęczone. Rysowanie to dobry sposób na odreagowanie emocjonujących przeżyć.

Wszystkich Świętych a dzieci: kolorowanki

Jedną z metod oswojenia dnia Wszystkich Świętych mogą być kolorowanki. Dziecko może pokolorować obrazki przedstawiające znicz, postacie świętych, nagrobki. 1 listopada nie powinien być tematem tabu. To część naszej rzeczywistości. Kolorowanki mogą być też impulsem do rozpoczęcia rozmowy o dniu Wszystkich Świętych.

Znicz na dzień Wszystkich Świętych

Wytłumacz dziecku, że na grobach zapala się znicze jako znak naszej pamięci o zmarłych.

Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze.

Dzień Wszystkich Świętych a dzieci: znicz
Adobe Stock

Nagrobki

Opowiedz dziecku, że podczas listopadowych świąt sprząta się i pięknie ozdabia zniczami i kwiatami nagrobki. Wytłumacz maluchowi, że o groby naszych najbliższych należy dbać przez cały rok.

Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze.

wszystkich świętych a dzieci: nagrobki
Adobe Stock

Święci i Pan Jezus

Na tym obrazku przedstawiony jest Jezus ze swoimi uczniami, którzy zostali świętymi. Jeśli jesteś osobą wierzącą – wyjaśnij dziecku, że Jezus miał 12 uczniów, których nazywamy apostołami, czyli świętymi.

Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze.

Dzień Wszystkich Świętych a dzieci
Adobe Stock

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama