
O sylabach na pewno uczyłyście się w podstawówce. Dla tych z was, które nie znają dokładnej definicji sylaby albo nie potrafią podać przykładów sylaby, przygotowałyśmy małą ściągawkę. Przypomnij sobie, co to jest sylaba, jak odróżnić ją od głoski, jak dzielić wyrazy na sylaby i głoski, by pomóc swojemu dziecku w nauce!
Co to jest sylaba?
Najprościej mówiąc, sylaba (inaczej zgłoska) to część struktury wyrazu. To grupa głosek zawierająca samogłoskę. W piśmie sylaby rozdziela się znakiem myślnika (-) lub środkowej kropki (·). Definicja sylaby nie jest jednak jednoznaczna i wielu językoznawców do dziś spiera się, jak powinna ona wyglądać.
Sylaby w języku polskim
W języku polskim występują dwa rodzaje sylab:
- sylaba otwarta zakończona samogłoską, czyli pozbawiona wygłosu: np. każda sylaba w wyrazie ma-te-ma-ty-ka;
- sylaba zamknięta zakończona spółgłoską, czyli taka, która ma wygłos: np. każda sylaba w wyrazie trój-kąt.
W języku polskim zdecydowanie więcej jest sylab otwartych.
Sylaby dzielimy też na sylaby lekkie (słabe) i mocne. Te pierwsze nie mogą być dyftongiem (w języku polskim to „au” lub „eu”, w których głoska „u” nie jest sylabiczna i wymawiana jak „ł”) ani samogłoską długą. Muszą za to posiadać prosty ośrodek (najczęściej samogłoskę), który nie ma wygłosu lub ma tylko jedną spółgłoskę w wygłosie. Sylaby ciężkie (mocne) to wszystkie pozostałe sylaby.
Sylaby: przykłady
Najłatwiej wytłumaczyć dziecku czym jest sylaba na konkretnych przykładach. Spróbujcie wspólnie podzielić poniższe słowa na sylaby. Możecie przy tym klaskać!
Przykłady sylab:
- nauka: na-u-ka
- zwierzę: zwie-rzę
- kochać: ko-chać
- kochany: ko-cha-ny
- auto: au-to
- telefon: te-le-fon
- noga: no-ga
- długopis: dłu-go-pis
- kot: kot
- dziecko: dzie-cko
Sylaby a głoski:
Musisz też wytłumaczyć dziecku, jak odróżnić sylabę od głoski. Głoska to pojedyncze dźwięki, które dziecko jest w stanie usłyszeć. Głoski dzielimy na:
- samogłoski: a, ą, e, ę, i, u, ó, o, y,
- spółgłoski: b, c, cz, d, dz, dź, dż, f, g, h, j, k, l, ł, m, n, ń, p, r, rz, s, sz, ś, t, w, z, ź, ż.
Kiedy mówimy wolno, nie wypowiadamy pojedynczych głosek, a ich połączenia (sylaby).
Dzielenie wyrazów na sylaby i głoski
Koniecznie musisz poznać też zasady, które mówią o tym, jak poprawnie dzielić słowo na sylaby i głoski w języku polskim.
Dzielimy wyraz na tyle sylab, ile ma samogłosek. Kiedy tworzymy sylabę, dzielimy wyraz tak, żeby każda sylaba zawierała jedną samogłoskę.
Nie wszystkie wyrazy i grupy liter można podzielić. Nie dzielimy wyrazów jednosylabowych, czyli monosylab (np. noc, kot), dryftongów, czyli dwugłosek, oraz połączeń spółgłoski, litery „i” oznaczającej jej zmiękczenie oraz samogłoski.
Sylaby i głoski: przykłady
Sylaby i głoski najlepiej poznać na przykładach:
- pies – pies (1 sylaba), p-i-e-s (4 głoski)
- pomidor – po-mi-dor (3 sylaby), p-o-m-i-d-o-r (7 głosek)
- szalik – sza-lik (2 sylaby), sz-a-l-i-k (5 głosek)
Zobacz też:

Nauka literek to kolejny ważny etap w życiu dziecka. Najlepiej rozpocząć ją z trzy- lub czterolatkiem, ponieważ w tym wieku mózg dziecka jest w stanie bardzo szybko zapamiętać cały alfabet. Aby nauka literek była skuteczna, powinna odbywać się w atmosferze zabawy i przyjaźni. Nie może być przykrym obowiązkiem, bo wówczas zamiast ochoty na poznawanie liter, dziecko zacznie czuć coraz większe zniechęcenie. W dużej mierze to właśnie rodziców zależy, w jakim tempie maluch będzie uczył się alfabetu. Spis treści: Nauka literek - kiedy zacząć? Nauka literek - o czym należy pamiętać? Nauka literek przez zabawę Nauka literek - kiedy zacząć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie zawsze jest gotowe na zdobywanie nowych umiejętności dokładnie w tym samym czasie, co jego rówieśnicy. Niemniej jednak warto je obserwować i próbować rozbudzać w nim chęć poznawania alfabetu już w przedszkolu. I wcale nie chodzi tu o to, by przedszkolak umiał płynnie czytać, lecz by przed pójściem do szkoły był już oswojony z literkami. Okazuje się, że jeśli zaczniesz uczyć liter 3- lub 4-letnie dziecko, przyswajanie ich zajmie mu mniej czasu, niż gdybyś rozpoczęła naukę literek dopiero w wieku 6 lat. Zdaniem Glenna Domana, twórcy nauki czytania metodą globalną , mózg dziecka najszybciej rozwija się właśnie do 6 roku życia, dlatego czas na naukę literek powinien przypadać na wiek 3-5 lat. Oczywiście zdarza się, że dzieci wykazują ogromne zainteresowanie literami już w wieku 2 lat , ale nie jest to normą. Z reguły tak małe dzieci raczej skupione są wciąż na rozwoju ruchowym niż poznawczym. Zobacz też: Szlaczki do druku: ćwiczenia rączki dziecka Nauka literek - o czym należy pamiętać? Istnieje kilka zasad, dzięki którym nauka literek może pójść sprawniej i...

Szlaczki po śladzie to wygodna pomoc naukowa dla młodszych dzieci. Można je wykorzystać w domu i w przedszkolu. Warto, aby dziecko rozpoczęło rysowanie szlaczków już od czwartego roku życia. Tego typu ćwiczenia są ważnym elementem procesu nauki pisania. Usprawniają dłoń dziecka, poprawiają koordynację oko-ręka, uczą także prawidłowego posługiwania się pisakami i odpowiedniego nacisku ołówka czy długopisu na kartkę. Powtarzając rysowanie prostych kształtów, dziecko ćwiczy cierpliwość, dokładność i koncentrację. Są to cechy i umiejętności, które później zaprocentują podczas nauki szkolnej. Aby wydrukować wybrane szlaczki, kliknij w obrazek i puść go na drukarkę z nowego okna, które się otworzy. Do wyboru aż 26 wzorów szlaczków! Spis treści: Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki Szlaczki do druku podobne do "U" Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki Szlaczki do druku: figury geometryczne Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: k oła, owale, samochody Nauka liter do druku: "E" Szlaczki do druku: domki, łódki, lody Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’ Nauka liter do druku: lecący motylek Szlaczki do druku: laseczki i owoce Szlaczki do druku – ukośne kreski Szlaczki do druku: łuki i grzybki Szlaczki do druku: łuki i zygzaki Szlaczki do druku – laseczki Nauka liter do druku: litera "L" Szlaczki do druku - parasole Szlaczki do druku: słoneczka, chmurki Szlaczki do druku i misie Nauka liter do druku: "O" i "C" Szlaczki do druku: fale i spirale Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki Szlaczki do druku: pętelki Nauka pisania literek do druku: "O" i "G" Szlaczki do druku plus kolorowanka kot Szlaczki do...

Nauka pisania liter nie musi być nudna! Skorzystaj z naszego „owocowego” szablonu do druku. Zachęć dziecko do rysowania po śladzie. Gdy uda mu się połączyć wszystkie kropki, w nagrodę czeka na nie kolorowanka z owocem na literkę „D”. Drukujcie, bawcie się i uczcie! Nauka pisania liter: litera „D” Zanim dziecko nauczy się pisać, musi posiąść wiele umiejętności, takich jak precyzja ruchów czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Pomagają w tym odpowiednie ćwiczenia, między innymi kolorowanie oraz rysowanie linii i szlaczków. Etapem poprzedzającym samodzielne pisanie u dziecka jest pisanie po śladzie – liter, cyfr, wyrazów. Usprawnia ono także koncentrację uwagi u dziecka. Doskonale sprawdzi się do tego nasz obrazek z literką „D”. Litera „D” do pisania po śladzie Nasza litera „D” do pisania po śladzie będzie dla dziecka świetną pomocą podczas nauki pisania literek. Kliknij w szablon do nauki pisania i wydrukuj go. A może twoje dziecko potrafi już napisać cały wyraz „dynia”? Jeśli nie, to koniecznie pobierz pozostałe litery do nauki pisania do druku z naszego owocowego alfabetu. Litera „D” do druku: ściągawka Możecie także skorzystać z naszej ściągawki, która pomoże dziecku w nauce pisania litery D po śladzie. Strzałki dokładnie wskazują etapy pisania tej literki, określając ruchy długopisu lub ołówka. Zobacz także: Jak przygotować dziecko do nauki pisania? Szlaczki do druku – nauka pisania liter, cyferek, rysowanie po śladzie [26 WZORÓW] Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci: szlaczki, labirynty, litery i inne ćwiczenia na grafomotorykę