Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fotolia
Wychowanie

Czy telewizja jest dobra dla dziecka?

Szklany ekran ograniczać rozwój dziecka. Ale może też go wspierać. Wszystko zależy od tego, co i jak długo maluch ogląda. Sprawdź, jak mądrze korzystać z telewizora.
Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić.

Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód.

Telewizja a niemowlę

Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja  ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia
 
Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego  telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy  próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu.

Jak pomóc dziekcu w nauce mowy?
 

Telewizja a dziecko kilkuletnie

Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami, bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić. 
 
Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka, bo jego energia nie znajduje ujścia.  Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem. 
 
Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych.
 
W pewnym stopniu telewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka. Posługuje się bowiem głównie obrazem.

Mały telemaniak często nie ma czasu ani ochoty na słuchanie czytanych mu książek, nudzą go opowiadane bajki.
 

Co dziecko może oglądać w telewizji?

Wybierając program dla malca, sprawdź, czy jest dostosowany do jego wieku i potrzeb.
 
0-2 lata

Nie ma takich programów.
Dziecko w tym wieku w ogóle nie powinno przebywać w pobliżu włączonego telewizora! 
 
Od 2 lat

Krótkie, proste (także od strony graficznej) bajki.
 Im mniej elementów i prostsza fabuła, tym lepiej. Filmik może trwać najwyżej 10 minut, bo tak małe dziecko nie potrafi dłużej skupić uwagi. Możesz wybrać bajkę na wideo lub DVD – taką, która na pewno nie zaszkodzi dziekcu,  np. uwielbiane przez maluchy Teletubisie.
 
Od 3 lat

Programy z piosenkami.
Dzieci w tym wieku uwielbiają słuchać wesołej, skocznej muzyki. Dziecko chętnie obejrzy razem z tobą "Domisie", "Ulicę Sezamkową" czy "Jedyneczkę". To wartościowe programy pełne gier, wierszyków i piosenek. Malec może też obejrzeć krótkie (15-, 20-minutowe) kreskówki. 
 
Od 5 lat
 
Pełnometrażowy film animowany. Powinien mieć jednego wyrazistego bohatera, z którym dziecku łatwo będzie się utożsamić. Wybieraj filmy z piosenkami (pozwalają odpocząć maluchowi, który śledzi w napięciu akcję). 
 
Od 6 lat
 
Filmy, także dokumentalne. W tym wieku może zainteresować się przeznaczonym dla niego programem o życiu zwierząt lub historii, np. starożytnej.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Wychowanie
4 ważne pytania o oglądanie telewizji przed snem
W telewizji jest tyle propozycji programów dla dzieci, że gdyby im pozwolić, mogłyby one spędzić przed telewizorem wiele godzin, oglądając krótsze i dłuższe filmy. Wiadomo jednak, że to może być szkodliwe. Czy bajka na dobranoc także?

Choć oglądnie telewizji to bardzo przyjemna rozrywka (także dla większości dorosłych), nie można pozwolić, by dziecko uzależniło się od bajek. Dlatego mądrze włączaj dziecku telewizor, zwłaszcza jeśli chodzi o wieczorne godziny. 1. Jak długo dziecko może oglądać wieczorem telewizję? Trzyletniemu dziecku powinna wystarczyć jedna, najwyżej dwie bajki dziennie (po 5–10 minut) . Od początku wyrabiaj nawyk wyłączania telewizora zaraz po filmie i rozmawiania o nim. Zadbaj też, by oglądanie telewizji odgrywało zdecydowanie mniejszą rolę niż inne zajęcia twojego dziecka: samodzielne zabawy, spotkania z kolegami, spacery, czytanie dziecku książek, rysowanie. Spędzanie czasu przed telewizorem nie sprzyja rozwojowi, prowadzi też do uzależnienia, z którym coraz trudniej będzie ci się uporać. Masz na to wpływ. Zobacz też: Dlaczego oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie 2. Czy bajka na dobranoc to dobry pomysł? Przed snem dzieci potrzebują wyciszenia. Dobrze jest, jeśli w taki nastrój wprawia bajka na dobranoc. Nie powinna prowokować emocjonalnej huśtawki ani straszyć. Musi być dostosowana do wieku dziecka. To pozwala uniknąć nocnych niespodzianek – płaczu, wędrówek do łóżka rodziców, koszmarów sennych . Nawet polecane przez ekspertów dobranocki mogą u wrażliwych dzieci wywołać strach lub silne emocje. Czasem lepiej jest nastawić bajkę z płyty (wcześniej możesz ją sama obejrzeć) albo wieczorny seans przenieść na popołudnie. Wtedy możesz dłużej porozmawiać o tym z dzieckiem.   3. Dlaczego warto rozmawiać o obejrzanym filmie? Zabawa w dopowiadanie wątków lub tworzenie własnych zakończeń rozwija wyobraźnię. Temat wieczornej bajki może być też okazją do rozmowy z dzieckiem o sprawach ważnych. Sprowokuj je do dyskusji: Czy uważasz, że miś powinien oddać zabawkę koledze? Jak myślisz, dlaczego jest smutny? W ten sposób...

dziecko przed komputerem
Adobe Stock
Wychowanie
Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka
Dziecko przed komputerem to częsty widok w wielu domach. I dobrze, bo umiejętność obsługi telefonu, tabletu i komputera jest dzisiaj niezbędna. Niestety zbyt częsty i za długi kontakt dziecka z ekranami komputera i smartfonu niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Sprawdź, ile godzin dziecko może spędzać przed komputerem.

Czas, który spędza dziecko przed komputerem, telewizorem czy telefonem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nie żyjemy w próżni, trudno jest więc izolować dziecko od współczesnej technologii, dlatego całkowity zakaz korzystania z elektroniki jest krokiem radykalnym i stosowanym, gdy dojdzie do uzależnienia. W jego zapobieganiu kluczowy jest zdrowy rozsądek. Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść do tego tematu z głową i dopilnować, żeby dziecko przed komputerem nie siedziało bezmyślnie całymi godzinami. Spis treści: Dziecko przed komputerem – ile czasu Ile godzin przy komputerze to uzależnienie Dlaczego warto ograniczać dziecku czas spędzany przed ekranami Dziecko przed komputerem – ile czasu Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu.  do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka). od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon. od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch....

wpływ telewizji na rozwój dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Wpływ telewizji na rozwój dziecka może być pozytywny lub negatywny. Wszystko zależy od tego, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i co ogląda. Te złe skutki oglądania telewizji przez dzieci to przebodźcowanie, zmęczenie, spowolnienie reakcji, lek i niepokój. Dobre - poszerzanie wiedzy, ćwiczenie pamięci, wzbogacanie języka. Jak to mądrze wyważyć?

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Negatywne skutki oglądania telewizji są przede wszystkim efektem błędów, jakie popełniają rodzice czy opiekunowie. Nie bez winy jest też sposób realizacji programów telewizyjnych. Odpowiedni ich dobór i dawkowanie czasu, jakie dziecko spędza przed telewizorem, ma kluczowe znaczenie. Bo telewizja może mieć też pozytywny wpływ na dziecko. Wpływ telewizji na małe dziecko Duża ilość czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może być szczególnie niekorzystna dla rozwoju młodszych dzieci. Maluchy nie odróżniają fikcji od rzeczywistości, a nadmiar informacji sprawia, że ich mózg musi je selekcjonować i robi to po najmniejszej linii oporu – przyswaja tylko najprostsze z nich. Dzieje się to poza świadomością dziecka, gdyż ono samo jeszcze nie umie spośród natłoku informacji wybrać najważniejszych. Jego mózg chłonie te najłatwiejsze do zrozumienia. To w przyszłości może skutkować tym, że dziecko będzie niechętnie mierzyć się z wyzwaniami intelektualnymi i nie rozwinie umiejętności koncentracji. Maluch ma także skłonność do naśladowania zachowań postaci pokazanych w programach telewizyjnych, także postaci z kreskówek. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet w bajkach dla dzieci pojawiają się postaci prezentujące agresywne zachowania, czy zachowujące się złośliwie, szyderczo albo wrogo, to należy liczyć się z tym, że dziecko „faszerowane’’ takimi treściami zacznie zachowywać się podobnie. Istnieje też ryzyko, że nie rozwinie się u niego w prawidłowy sposób empatia , która jest warunkiem udanych kontaktów społecznych. Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia zgubne skutki oglądania telewizji przez małe dzieci w zbyt dużym wymiarze czasu: wycofanie się z kontaktów międzyludzkich...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz