Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, maskotka, zaduma
Wychowanie

Jak nagradzać dziecko?

Co bardziej pomaga w wychowaniu: kij czy marchewka? Zdecydowanie to drugie. Nagrody budują poczucie własnej wartości i pomagają utrwalić dobre nawyki.

Jak nagradzać dziecko, aby go nie rozpieścić?

Już kilkumiesięczny bobas może być dumny z dobrze wykonanego zadania, a ta potrzeba sukcesów rośnie razem z nim. Dlatego nie wyręczaj dziecka we wszystkim; przeciwnie – staraj się, aby miał jak najwięcej okazji, by poczuć satysfakcję. To uczucie jest dla niego nagrodą samą w sobie. Kiedy jednak dziecko nie będzie się czuło przez ciebie doceniane (i nie będzie nagradzane), może stracić zapał do dalszych wysiłków. Zatem, jeśli chcesz nauczyć malucha pozytywnych zachowań, nie skąp mu uznania. Wynagradzaj jego wysiłki codziennie, ale pamiętaj, że najcenniejsze dla niego nagrody wcale nie muszą kosztować krocie.

Czy wiesz, co dziecko ucieszy najbardziej?

  • Zachwyt i pochwała. Dzieci uwielbiają być podziwiane i zrobią wszystko, by zasłużyć na oklaski. Tylko pamiętaj, aby swój zachwyt wyrażać umiejętnie. Szczegółowe wyliczenie zalet maluszka ucieszy go o wiele bardziej niż ogólne stwierdzenie: „Byłeś dzisiaj bardzo grzeczny”. Chwaląc dziecko, dokładnie opisuj, co tak naprawdę urzekło cię w jego zachowaniu: „Widzę, że włożyłeś układankę na jej miejsce zaraz po zabawie”, wyraźnie podkreślaj swoją radość: „Bardzo mi się podoba, że zrobiłeś to tak szybko” i wyjaśniaj, dlaczego zachowanie malca było tak ważne: „Dzięki temu mamy więcej czasu na kąpiel”. Maluch, widząc twój podziw, będzie się starał ponownie na niego zasłużyć. Pamiętaj także, że wyjątkowo cenną nagrodą dla każdego dziecka jest mamine: „Dziękuję”.
  • Wspólna zabawa. Który szanujący się dwulatek da się bez walki namówić na sprzątanie zabawek albo samodzielne zasypianie? No właśnie, prawie żaden. W takiej sytuacji musisz sięgnąć po broń większego kalibru niż sam zachwyt. Do prośby albo polecenia dodaj atrakcyjną obietnicę. Nie wiesz, czym skusić malucha? Nawet najpiękniejsza zabawka nie ucieszy smyka tak bardzo jak czas spędzony z tobą. Postaraj się więc, aby najczęstszą nagrodą dla malca był kwadrans wspólnego budowania z klocków, tańczenia albo oglądania książeczki.
  • Wyprawa w nieznane. Możesz też połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast zabawy w domu zaproponować dwulatkowi długi (i zdrowy) spacer. Ale nie na najbliższy plac zabaw, którego zakamarki maluch zna już na pamięć. Wybierzcie się tam, gdzie jeszcze nie był. Uwaga! Nie funduj malcowi jazdy za miasto (godzina w samochodzie to dla dziecka kara, a nie nagroda!). O wiele lepszym rozwiązaniem będzie np. wędrówka nad staw, aby nakarmić kaczki. Taka przygoda na długo zapadnie w dziecięcej pamięci.
  • Prezent niespodzianka. Kupno i wręczenie upominku to najłatwiejszy sposób docenienia wysiłków malca, lecz psychologowie radzą, aby tej metody nie stosować zbyt często. Dzieci, przyzwyczajone do tego, że każde, nawet drobne osiągnięcie jest nagradzane kolejną zabawką, mogą wyrosnąć na małych (a potem, co gorsza, dorosłych!) materialistów. Do tego pamiętaj, że najmłodsze dzieci łatwo się nudzą zabawkami, a kiedy mają ich za dużo, nie umieją się skupić na żadnej. Nie obsypuj więc malca prezentami. Ale specjalne osiągnięcia, np. samodzielne zaśnięcie albo zjedzenie zupki, warto nagrodzić uroczyście. Wybierz prezent bardzo starannie. Zamiast kolejnego pluszaka wręcz smykowi nowe kredki, układankę albo ciastolinę, którymi pobawicie się wspólnie. Podczas rysowania albo układania puzzli będziesz mogła opowiadać dziecku, czym zasłużyło na tak wspaniałą nagrodę. Takie przypominanie jego sukcesu będzie nie tylko motywowało go do dalszych wysiłków, ale również podnosiło wartość nagrody w jego oczach.
  • Ulubiony smakołyk. Choć jedzenie (nawet to najpyszniejsze) zazwyczaj nie powinno być nagrodą dla malucha, nic złego się nie stanie, jeśli od czasu do czasu, np. w uznaniu za dzielne zachowanie u lekarza, dostanie czekoladowe jajko z niespodzianką. W ten sposób osłodzisz maluszkowi niemiłe wspomnienia i kolejna wizyta w przychodni już nie będzie mu się kojarzyć wyłącznie ze stresem. Pamiętaj jednak, aby nie przekupywać smyka słodyczami w zamian za zjedzony obiad. To może prowadzić do zaburzeń łaknienia.


Nagradzaj starania, a nie osiągnięcia dziecka. Nagroda będzie dla niego zachętą do dalszych wysiłków. Nagroda cieszy, a dodatkowo:

  • Utrwala dobre nawyki. Maluch uczy się właściwych zachowań i lepiej je zapamiętuje.
  • Utwierdza w dziecku wiarę we własne siły i buduje poczucie wartości u dziecka.
  • Zachęca malucha do podejmowania coraz trudniejszych zadań, dzięki czemu dziecko wciąż uczy się nowych rzeczy.
  • Dostarcza satysfakcji i daje poczucie sukcesu.
  • Działa pozytywnie na tych, którzy... nagradzają. Dlatego oboje chwalcie malca i wspólnie wręczajcie nagrody.

Zobacz też: 4 zdania zakazane podczas wychowania dziecka

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

nieznośny, bunt, dwulatek, dziecko
Mama
Jak karać i nagradzać dziecko - wywiad z psychologiem
Czy dzieci należy karać, czy może tylko nagradzać? Czy nagrodą jest zwykła pochwała, czy może jednak prezent? Który rodzic nie ma podobnych wąpliwości? O to, co robić, by karząc lub nagradzając, nie unieszczęśliwić dziecka, ani go nie rozpuścić, pytamy psychologa.

Gdyby dzieci zawsze robiły to, czego oczekują rodzice, temat kar i nagród pewnie by nie istniał. Nie istniałyby też wątpliwości, czy kary nie unieszczęśliwiają, a nagrody nie rozpuszczają i czy stosując jedne i drugie, zasługujemy na miano dobrego rodzica, a może raczej tresera. O tym, czy karać i nagradzać , a jeśli tak, to w jaki sposób, rozmawiamy z psychologiem, dr Aleksandrą Jasielską.  Przed Gwiazdką wiele dzieci słyszy słynne zdanie: „Jak będziesz się źle zachowywać, Mikołaj przyniesie ci rózgę". Co o tym sądzi psycholog?  Należy sobie zadać pytanie, co chcemy uzyskać, mówiąc do dziecka w ten sposób. Jeśli zmianę zachowania, to straszenie rózgą nie jest dobrym pomysłem. Bo zarówno kary, jak i nagrody powinny pojawić się od razu, gdy dziecko zrobi coś źle lub dobrze. Opowiadanie o tym, co będzie za miesiąc czy dwa tygodnie, to dla malucha abstrakcja. Lepiej powiedzieć, że Mikołaj czy Gwiazdor, jak mówimy w Wielkopolsce, zastanawia się, jaki prezent dziecko może dostać, gdy np. nie będzie biło młodszej siostry albo pozwoli mamie dokończyć rozmowę telefoniczną. Rodzice straszą rózgą, ponieważ najczęściej nie mają żadnego repertuaru kar ani nagród. (sprawdź też: Jak zapobiec kłótniom między rodzeństwem ). A może dałoby się wychowywać dzieci bez ich stosowania? Nasze pociechy nie zawsze zachowują się tak, jakbyśmy chcieli, jak jest to akceptowane społecznie. Małe dziecko jest z natury ruchliwe, żywiołowe, głośne i niektóre jego zachowania są niewłaściwe  w pewnych okolicznościach, np. kiedy rozrywa opakowania prezentów na imprezie urodzinowej kolegi lub niszczy przygotowane tam dekoracje. Jeśli chcemy, by tak nie postępowało, możemy pokazywać dobry wzorzec, ale niekiedy nie da się tego zrobić i potrzebna jest kara. Na przykład jaka? Wymyślenie kary odpowiedniej dla swojej pociechy to...

dziewczynka, dziecko, obowiązki, zmywanie
Wychowanie
Nauka domowych obowiązków
Nikt ich nie lubi, ale malec przecież nie musi o tym wiedzieć. Możesz już teraz zrobić naprawdę wiele, by dla smyka obowiązki były zabawą (na początku), a w przyszłości czymś zupełnie naturalnym.

Choć wszyscy marzymy o tym, by było ich jak najmniej, dobrze wiemy, że się od nich nie uwolnimy. Smutne? Pewnie tak, ale z drugiej strony... Po co zatruwać się myślami w stylu: „Jak ja nienawidzę mycia naczyń”. Przyznaj się, ile razy usłyszał to twój maluch? A może lepiej powiedzieć: „OK, zrobię to i to, ale później czekają mnie same przyjemności” albo „Sprzątanie jest beee, ale później jest czysto w domu”? Wszystko, co powiesz czy zrobisz, dla smyka jest najważniejsze na świecie. Więc jeśli ty narzekasz na obowiązki, to i on zapamięta je jako coś, co lepiej omijać duuużym łukiem. Pamiętaj, póki malec jest wpatrzony w ciebie jak w obrazek, możesz pokazać mu, że o to, by wasz dom wyglądał jak najlepiej, starają się wszyscy – i mali, i duzi. Dlaczego są potrzebne? Tak, dzieciństwo powinno być beztroskie i wypełnione zabawą. Ale czy powinno być pozbawione obowiązków? Nie! Dzięki nim maluch uczy się odpowiedzialności („Poukładam książki na półce, bo na podłodze mogą się zniszczyć”), samodzielności i niezależności (co wpływa na ocenę własnej wartości). Dziecko uczy się też systematyczności, bo jeśli czegoś nie zrobi dzisiaj, jutro będzie miał dwa razy więcej. A do tego czuje się potrzebne i ważne. Bo w rodzinie każdy jest za coś odpowiedzialny: mama, tata, starsze rodzeństwo, nawet maluszek. To świetna nauka, dzięki której smyk dowie się, jak żyć w grupie i jak współdziałać z innymi. Od czego zacząć? Zastanów się, jakie obowiązki może mieć twój szkrab, a potem: • Powiedz smykowi, czego od niego oczekujesz. Konkretnie! Nie mów: „Sprzątaj codziennie pokój”, tylko: „Odstaw samochodziki/lalki na półkę”, „Odłóż koszulkę na tę półkę, a spódnicę na tę”. Maluch powinien dokładnie wiedzieć, jakie są jego zadania. Dla ułatwienia możesz...

Wychowanie
Nie taki lekarz straszny
Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe!

Jeśli dziecko jest chore, musi iść do lekarza. To dla niego duży stres? Na szczęście są sztuczki, by oswoić malucha z pediatrą. I to miłe! Niektóre dzieci z chęcią chodzą do przychodni, dla innych jest to przeżycie, któremu towarzyszą lęk i łzy. Jeśli Twoja pociecha należy do tej drugiej grupy, na razie jest Ci trudniej, ale nie znaczy to, że malec nie oswoi się z lekarzem. Spróbuj kilku sposobów. Żeby odnieść sukces, czasem będzie potrzebna współpraca lekarza. Przygotowanie do wizyty Jeśli macie zaplanowaną wizytę u doktora, nie rób z tego wielkiego wydarzenia, o którym długo rozmawia się w domu i informuje całą rodzinę. Spróbuj potraktować sprawę jak coś zwykłego, co załatwicie np. przy okazji robienia zakupów, ale zawsze poinformuj malca, że idziecie także do lekarza. Powiedz: "Zrobimy zakupy, a potem wpadniemy do pani doktor, która da nam lekarstwa na twój katarek". Możesz zachęcić dziecko, przedstawiając wizytę w przychodni jako środek do osiągnięcia celu, np.: "Jeśli pójdziemy do lekarza, to szybciutko wyzdrowiejesz i wybierzemy się na basen". Zabawa w lekarza Zadbaj, by dziecko wiedziało, co zdarzy się w gabinecie. Kup książeczki, których bohaterowie odwiedzają lekarza. Możesz też opowiadać bajki, w których postaci, podobnie jak maluch, u lekarza przeżywają trudne emocje. Ale przede wszystkim bawcie się w doktora. Kup zabawkowy zestaw lekarski. Niech maluch osłucha Ciebie, misia czy samochodzik. Daj mu też zwykłą strzykawkę (bez igły!) – niech robi zastrzyki zabawkom i z nimi rozmawia. Wcielając się w lekarza, sam będzie musiał znaleźć argumenty, by uspokoić swoich pacjentów. Pozwól, by podał misiowi syrop. Choć dziecko nabrudzi, osiągniesz coś ważniejszego – ono zobaczy, że zabawki też przyjmują lekarstwa. Rozbieranie bez krzyku Choć w domu mówiłaś, jak wygląda wizyta u lekarza, w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak