Podstawowe znaki drogowe dla dzieci do nauki (obrazki)
Nauka o zasadach ruchu drogowego jest bardzo ważna, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo dzieci na drodze. Jej podstawą jest rozpoznawanie znaków drogowych. Przedstawiamy znaki drogowe dla dzieci do nauki, które wystarczy wydrukować.
Nauka znaków drogowych dla dzieci wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Spróbujcie zamienić ją w zabawę, np. urządzając konkursy, kto zapamięta więcej znaków. Możesz także wspólnie z maluchem rysować znaki drogowe – to z pewnością ułatwi zapamiętanie.
Przedstawiamy obrazki znaków drogowych, które wystarczy wydrukować. Możesz przy ich pomocy uczyć swojego malucha, co oznacza dany znak. Jeśli przywiesicie je np. nad biurkiem dziecka, maluch podczas wykonywania codziennych czynności będzie miał styczność z obrazkami, dzięki czemu szybciej je zapamięta.
Podstawowe znaki drogowe do nauki dla dzieci
Znaki drogowe dzielą się na kilka grup. Najważniejsze z nich dla dziecka, to:
- Znaki ostrzegawcze – trójkątne skierowane wierzchołkiem do góry w czerwonym obramowaniu,
- Znaki zakazu – okrągłe w czerwonym obramowaniu, czarny (w niektórych znakach – kolorowy) symbol na białym tle,
- Znaki nakazu – okrągłe z białym symbolem na niebieskim tle,
- Znaki informacyjne – prostokątne, niebieskie (ewentualnie z białym polem na tle niebieskim) z białym, czarnym lub kolorowym symbolem.
Przedstawiamy podstawowe znaki drogowe, których powinno nauczyć się dziecko jeżdżące na rowerze lub wracające samo ze szkoły do domu. Ułatwią one maluchowi funkcjonowanie w ruchu drogowym, dzięki czemu dziecko będzie bezpieczniejsze.
Znaki drogowe dla dzieci: zakaz wjazdu na rowerach
Ten znak oznacza zakaz wjazdu na rowerach. Dziecko na rowerze nie powinno jechać w tę stronę, jeśli zauważy taki znak. Znak ten jest ustawiony zazwyczaj na drogach o dużym natężeniu ruchu lub dużej dopuszczalnej prędkości stanowiącej niebezpieczeństwo dla jadących rowerami.
Znaki drogowe dla dzieci: parking
Znak stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych. Dziecku wystarczy informacja, że jest to miejsce przeznaczone do parkowania samochodów.
Znaki drogowe dla dzieci: przejście dla pieszych
Znak ostrzega o przejściu dla pieszych, które może nie być zawczasu widoczne dla kierujących pojazdami.
Odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym
Znak ostrzega jadących jezdnią jednokierunkową o miejscu, w którym rozpoczyna się ruch dwukierunkowy, czyli samochody poruszają się po drodze w obu kierunkach.
Tramwaj – znak drogowy ostrzegawczy
Widoczny tutaj znak ostrzega kierujących pojazdami o niebezpiecznym przejeździe przez tory tramwajowe, które mogą nie być zawczasu widoczne.
Nakaz jazdy prosto
Strzałka na granatowym tle oznacza nakaz jazdy prosto. Dziecku niech strzałka skierowana do góry zawsze kojarzy się z tym, że ma się kierować przed siebie, bez skręcania w lewo lub w prawo.
Uwaga: dzieci
Znak przedstawiający dzieci ostrzega o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez najmłodszych lub o bliskości takiego miejsca. Kierowcy po zobaczeniu takiego znaku powinni wykazać się nadzwyczajną ostrożnością. Nie oznacza to jednak, że dziecko ma nie zwracać uwagi na jadące samochody (koniecznie mu o tym przypomnij!).
Znaki drogowe dla dzieci: droga dla rowerów
Ten znak oznacza, że dziecko może jechać tą drogą na rowerze, ponieważ jest ona przeznaczona dla rowerzystów. Jeżeli jednak maluch idzie pieszo – nie powinien się po niej poruszać, ponieważ będzie przeszkadzał osobom, które jadą na rowerze. Wyjaśnij dziecku, że zazwyczaj przy ścieżkach rowerowych są wydzielone także ścieżki dla pieszych.
Znaki drogowe dla dzieci: znak „stop”
Znak stop wprowadza obowiązek zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Nie musisz jednak na tym etapie wprowadzać dziecka w zawiłe zasady ruchu drogowego. Niech znak „stop” oznacza dla niego, że ma się zatrzymać, jeśli zobaczy taki obrazek.
Znaki drogowe dla dzieci: zakaz wjazdu
Znak ten oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia. Zdarza się, że niektóre pojazdy nie podlegają temu zakazowi. Wtedy pod znakiem znajduje się tabliczka z napisem „Nie dotyczy” oraz symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd.
Zobacz także: