Bezpieczeństwo dziecka
AdobeStock
Czas wolny

Możesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka w prosty sposób, więc dlaczego tego nie robisz?

Wielu rodziców chce, by maluchowi nie zabrakło ruchu, jednocześnie zapomina o jednej bardzo ważnej kwestii. To przeoczenie może kosztować dziecko zdrowie... a nawet życie!

Aż serce rośnie, gdy na świeżym powietrzu dzieci śmigają na rowerkach, hulajnogach i innych sprzętach na kółkach. Pod przedszkolem mojej córki dziecięcy parking dla jednośladów dosłownie pęka w szwach. Jednak jeśli uważasz, że wystarczy dać dziecku rower, to jesteś w olbrzymim błędzie. Wielu rodziców dbając o zdrowie dziecka, zapomina o jego bezpieczeństwie.

W kasku czy bez?

Pojawiają się pomysły wprowadzenia przepisów, które nałożą na dzieci obowiązek jazdy w kasku do 14 roku życia, obecnie jednak takowych nie ma. W praktyce oznacza to, że jest to indywidualna decyzja każdego rodzica. I wielu z nas rezygnuje z takiego zabezpieczenia. Kilka lat temu TNS Pentor przeprowadził badania dotyczące jazdy w kasku. Prawie 80 proc. dorosłych Polaków popiera wprowadzenie przepisów nakazujących jeżdżenie na rowerze w kasku, jednak używa go tylko 2 proc. badanych. Sondaż pokazał też, że jedynie 45 proc. dzieci w wieku 6-12 lat używa kasków rowerowych, a po przekroczeniu 12. roku życia liczba dzieci noszących kask zdecydowanie maleje.

Warto pamiętać, że nie chodzi tylko o rowery. Nasze pociechy jeżdżą także na hulajnogach, deskorolkach, czy rolkach. Na tych sprzętach osiągają spore prędkości i nie zawsze są uważne. Upadek bez kasku na głowie może oznaczać wycieczkę na pogotowie. Na własnym przykładzie wiem, że im wcześniej jest wprowadzony kask, tym malec mniej się buntuje. Od początku tłumaczyliśmy, że to dla bezpieczeństwa i teraz córka sama pamięta, by go włożyć. Wybierając kask, zwróć uwagę na jego kształt. Warto wiedzieć, że różnią się od siebie wyglądem nie tylko designem!
 

Jeśli planujecie jazdę tylko na rowerze, wybierzcie klasyczny. Natomiast jeśli maluch ma zapędy do ekstremalnych sportów, kupcie kask „orzeszek”. Lepiej ochroni potylicę, która jest narażona na urazy przy sportach, w których łatwo o wywrotkę do tyłu.

 

Gdy już wybierzesz odpowiedni model, pozwól maluchowi wybrać w jakim ma być kolorze. To zachęci małego sportowca do jego noszenia.

Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy kask posiada odpowiednie atesty. Informacje na ten temat znajdziesz wewnątrz kasku na naklejce. Jeśli mamy tam oznaczenie CE oraz EN 1078, oznacza to, że kask spełnia wymagania europejskich dyrektyw bezpieczeństwa oraz standardów ustawy EN 1078 dotyczącej kasków dla rowerzystów. Warto także pomyśleć o ochraniaczach na łokcie i kolana.

Kask to nie wszytko

Najlepszym sposobem zapobiegania urazom jest noszenie kasku. Jednak, by ograniczyć niebezpieczne sytuacje, wszyscy musimy przestrzegać zasad ruchu drogowego i kultury na drodze. Niestety w badaniu TNS Pentor 12 proc. rodziców przyznało, że nie robi nic, aby poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci jeżdżących na rowerach, a tylko 17 proc. rodziców deklaruje, że rozmawia z dziećmi na temat bezpieczeństwa na drodze. Tymczasem każda sytuacja może być pretekstem do pouczającej rozmowy i utrwalania zasad, które zapewnią twojemu dziecku większe bezpieczeństwo na drodze. Ważne, by także rodzic był dobrym przykładem dla dziecka i nie tylko stosował się do obowiązujących przepisów, ale także zachowywał się na drodze kulturalnie.

Rodzinna wycieczka

Lato to idealny czas na rowerowe wyprawy za miasto. Choć to wielka przyjemność, pamiętaj, że przepisy obowiązują nas przez cały rok. Jadąc z małym dzieckiem, które nie ukończyło siódmego roku życia i nie radzi sobie z prowadzeniem roweru, możecie zdecydować się na fotelik lub przyczepkę. Warto wiedzieć, że z maluchem przewożonym (w ten sposób) poza dopuszczonymi w przepisach wyjątkami, trzeba jeździć po jezdniach lub ścieżkach rowerowych.

W sytuacji, gdy dziecko potrafi jeździć na rowerze, ale nie skończyło siedmiu lat, może samodzielnie jechać po chodniku, bo jest traktowane jako pieszy. Jednak musi znajdować się pod opieką osoby powyżej 10 roku życia, która także ma prawo jechać po chodniku. Opiekun wcale nie musi korzystać z roweru, w takiej sytuacji może być również towarzyszącym pieszym. Za pozostawienie jadącego na rowerze dziecka bez opieki grozi grzywna w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Natomiast dziecko, które ukończyło 10. rok z życia, może poruszać się po drodze pod warunkiem, że zdało egzamin na kartę rowerową.

Źródło: moto.pl, autokult.pl, nytimes.com
 

Zobacz także
hulajnoga dla dwulatka

Hulajnoga dla dwulatka: trójkołowa, balansowa czy 3w1? A może lepiej rowerek?

fotelik rowerowy dla dziecka

Fotelik rowerowy dla dziecka –  jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

rowerek biegowy trójkołowy

Rowerki biegowe trójkołowe – 8 modeli już od 45 zł [Przegląd]

jaki kask rowerowy dla dziecka

Kask rowerowy dla dziecka: jak dobrać i zmierzyć kask rowerowy dla dzieci? [RANKING]

 

Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)

dzieci do 10 lat mogą jeździć na rowerach tylko po chodnikach
Adobe Stock
Aktualności
Majówka: maluch na rowerku to jednak nie rowerzysta. Jak jeździć z dzieckiem?
"99% rodziców uczących swoje dzieci jazdy na rowerze stwarza zagrożenie na drodze!" - pisze zdenerowowany mieszkaniec Warszawy. Podczas majówkowego odpoczynku warto nie zapomnieć o tym, że nasz maluch choćby nie wiadomo jak sprawny na rowerku nie może jeździć trasami, po których doświadczeni rowerzyści śmigają z naprawdę dużymi prędkościami.

Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają rowerki - a ten majowy długi weekend aż kusi swoją słoneczną pogodą do rodzinnnych przejażdżek , bądź też stawiania pierwszych kroków w nauce jazdy na rowerze. Przy tej okazji warto pamiętać o przepisach ruchu drogowego, gdyż coraz więcej rowerzystów skarży się na rodziców, że robią to bardzo niefrasobliwie, narażając dzieci na niebezpieczeństwo. "Trochę szlag trafia" "Czy moglibyście przypomnieć wszystkim, jakie są przepisy dotyczące dzieci na rowerkach ?" - prosi w mailu do redakcji tustolica.pl mieszkaniec Warszawy. Bo jak pisze "trochę szlag trafia", gdy obserwuje dzieci na rowerkach pod opieką rodziców. Chodzi o używanie ścieżek rowerowych do jazdy z dzieckiem."Takie małe dziecko nie panuje dobrze nad rowerem , jedzie zygzakiem, tamuje ruch i naraża wszystkich na zderzenie" - opisuje pan Adam z Tarchomina. Niestety - jak dodaje - rodzice często nie przyjmują tego do wiadomości. Czasem zwracałem ludziom uwagę, że powinni zjechać z dzieckiem na chodnik, ale przestałem, kiedy kilka razy z rzędu usłyszałem stek bluzgów. Trochę szlag trafia" - stwierdział. Jego zdaniem dzieci nie są uczone zasad ruchu drogowego . "Od paru lat mamy na Tarchominie miasteczko ruchu drogowego, ale jeszcze nie widziałem, żeby ktoś tam serio uczył przepisów. Dzieciaki szaleją, jeżdżą na czerwonym i robią co chcą . Czym skorupka za młodu nasiąknie...?!" - opisuje.  Maluch na rowerku tylko po chodniku Przepisy regulują w jaki sposób maluch może jeździć rowerem. Zgodnie z kodeksem drogowym dziecko do 10 lat kierujące rowerem jest traktowane jako pieszy. Dlatego nie może poruszać się po jezdni, a tylko i wyłącznie po chodniku. A co z rodzicem? Rowerzysta opiekujący się dzieckiem również powinien jechać po chodniku - najlepiej za dzieckiem , by widzieć jak sobie radzi i być dobrze...

fotelik rowerowy
fotolia.com
Zakupy
Fotelik rowerowy dla dziecka – pomagamy wybrać najlepszy!
Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik rowerowy dla dziecka i zdecyduj, który model najlepiej spełni twoje oczekiwania i zapewni komfort maluszkowi.

Dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, jeżeli pewnie samo siedzi i jest w stanie wytrzymać w tej pozycji co najmniej kilkanaście minut. Producenci zazwyczaj zaznaczają, że foteliki są bezpieczne dla dzieci od 9. miesiąca życia, aczkolwiek dla młodego kręgosłupa bezpieczniejsze jest rozpoczęcie jazdy po 1. roku życia.   Spis treści: Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka? Normy gwarantujące bezpieczeństwo Co gwarantuje certyfikat? Montaż z przodu czy z tyłu? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka? Wybierając model, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na 2 pytania: Ile waży dziecko? Gdzie chcesz umieścić fotelik : na bagażniku, Za siodełkiem, ale nie na bagażniku (bo go nie masz), na kierownicy czy między kierownicą a siodełkiem?   Gdy odpowiesz sobie na te pytania, będziesz mogła ograniczyć poszukiwania do konkretnego typu, który wyznaczony jest przez normy – o nich piszemy poniżej. Normy gwarantujące bezpieczeństwo Istnieją 2 porównywalne normy gwarantujące bezpieczeństwo fotelików dla dzieci: TUV/GS i popularniejsza europejska norma EN 14344 , opracowana przez organizację ETRA (European TwoWheel Retailers Association). Zgodnie z nią wyodrębnia się trzy kategorie fotelików: A 15 – montowane za siedzeniem rowerzysty. Są przeznaczone dla dzieci o wadze do 15 kg A 22 – również montowane za siedzeniem rodzica, przeznaczone dla dzieci o wadze do 22 kg C 15 – są montowane między kierownicą, a siodełkiem i można w nich przewozić dzieci do 15 kg . Można je zamontować na ramę męską i damkę.  Na rynku dostępny jest także model dla dzieci do 32 kg (GMG Junior). Natomiast modele montowane na kierownicy nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa i nie są certyfikowane (wg normy EN 14344). Przeczytaj:...

fotelik rowerowy przedni
Adobe Stock
Zakupy
Fotelik rowerowy przedni – 8 modeli od 125 do 460 zł
Fotelik rowerowy przedni to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla dziecka. Zobacz różne modele, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Foteliki rowerowe przednie cieszą się coraz większą popularnością. I dzieje się to nie bez powodu, gdyż nad fotelikami montowanymi z tyłu roweru mają wyraźną przewagę. Chodzi zarówno o komfort dziecka, jak i rodzica ! Spis treści: Zalety i wady fotelików rowerowych przednich Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Bellelli Tatoo Handlefix, 125 zł Bellelli Freccia B-Fix, 230 zł Thule Yepp MINI, 370 zł iBert T-Seat, 370 zł Bobike One Mini, 400 zł Bobike Exclusive Mini Safari, 425 zł Thule RideAlong, 460 zł Safe Front Deluxe WeeRide, 460 zł Zalety i wady fotelików rowerowych przednich W przeciwieństwie do tych montowanych z tyłu, pozwalają dziecku oglądać otoczenie, a nie plecy rodzica. Rodzic z kolei cały czas ma pociechę pod kontrolą i może z nią swobodnie rozmawiać. Wszystkie prezentowane tu foteliki umieszcza się między kierownicą a siodełkiem. Dzięki temu środek ciężkości nie zostaje przesunięty w tył, a rower jest stabilniejszy zarówno podczas jazdy, jak i w czasie postoju. Jedyną wadą, jaką można znaleźć w takim rozwiązaniu to to, że nie produkuje się fotelików przednich odchylanych w tył. Dlatego w większości z nich lepiej nie przewozić śpiącego dziecka (kiwająca się głowa mocno obciąża kręgosłup szyjny). Zobacz także: Ranking fotelików rowerowych od 110 do 620 zł Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jest kilka spraw, które trzeba wziąć pod uwagę. Wybierając idealny dla was model koniecznie zwróć uwagę na to, czy fotelik ma certyfikat bezpieczeństwa , a siedzisko można szybko zdemontować. Sprawdź też, jaki udźwig ma siedzisko – foteliki rowerowe przednie zwykle nadają się dla dzieci do 15 kg, ale niektóre mają większy udźwig (do 23 kg), a więc posłużą dłużej. Udogodnienia w fotelikach Niektóre foteliki mają różne udogodnienia dla dziecka i/lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz