Pierwsze buty do chodzenia trzeba kupować razem z dzieckiem, żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa dziecka. Kupując w internecie, warto zamówić 2-3 pary w podobnych rozmiarach i zostawić te najlepsze dla dziecka, a pozostałe odesłać. Czy lepszy będzie but trzymający kostkę, trampki czy może skarpetki antypoślizgowe? To ważna decyzja, bo złe i zbyt wcześnie włożone buciki przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się stopy dziecka

Reklama

Spis treści:

Idealne buty do nauki chodzenia

Pierwsze kroki dziecko może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buty warto kupić, kiedy dziecko zacznie chodzić samo w czasie spacerów. W sklepie przymierz mu buty i dokładnie je obejrzyj.

Pierwsze buty dla dziecka

Ważne, aby pierwsze buty do nauki chodzenia miały:

  • zapiętek usztywniony, do kostki
  • nosek szeroki
  • podeszwę elastyczną
  • materiał przewiewny (np. skóra, goreteks, nubuk)
  • zapięcie na rzepy
  • rozmiar ok. 1 cm dłuższy od stopy
  • wyściółkę dobrze wyprofilowaną, anatomiczny kształt
  • szerokość dopasowaną do kształtu stopy

Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa. Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki posiadają także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Zobacz także

Cechy dobrych pierwszych butów dla dziecka

Warto się postarać, aby pierwsze buty do nauki chodzenia i pierwszych spacerków miały wszystkie wymienione wyżej cechy. Dlaczego?

  • zapiętek - powinien być dobrze usztywniony (ale nie twardy), żeby zapobiegał przekrzywianiu się pięty. Najlepiej, gdy sięga dziecku przynajmniej do kostki. Od wewnątrz musi być pokryty gładkim materiałem chroniącym piętę przed otarciem. Sprawdź, czy nie ma na nim nierówności lub szwów, które mogą otrzeć stópkę.
  • nosek buta - najlepszy jest szeroki, żeby dziecko mogło swobodnie ruszać paluszkami - podkurczać je i rozprostowywać. Taki bucik nie będzie uwierać stopy.
  • podeszwa - zegnij bucik, sprawdzając, czy jest sprężysta.

    Podeszwa musi być dość gruba, elastyczna, antypoślizgowa. Pierwszy but dziecka powinien się zginać na linii zgięcia palców, tylko wtedy dziecko będzie mogło chodzić w sposób naturalny i zdrowy.

  • materiał wierzchni - musi być przewiewny, żeby gwarantować stopie wentylację. Dobrze sprawdzają się buty z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Są droższe niż te z syntetyków, ale o wiele zdrowsze dla dziecka. Dobrym wyborem są także buty z goreteksu lub nubuku. W butach ze sztucznego tworzywa nóżki mogą się pocić i odparzać.
  • zapięcie - musi dobrze trzymać but na nóżce i być łatwe w obsłudze. Najlepsze są rzepy, które dziecko może samodzielnie rozpiąć. Sznurówki też są dobrym rozwiązaniem. Unikaj za to sprzączek i paseczków – są niewygodne, mogą uciskać nóżkę, a ponadto nie zapewniają właściwej ochrony całej stopy.
  • rozmiar - odpowiednia długość buta to połowa sukcesu. Stópka dziecka szybko rośnie, więc butki zawsze trzeba kupować większe – najlepiej o jeden rozmiar.

    Paluszki nie mogą dotykać ściany buta, między dużym palcem a końcem buta powinno być ok. 8 mm-1 cm.

  • wyściółka -

    powinna być dobrze wyprofilowana i mieć anatomiczny, dostosowujący się do stopy kształt. To zapewnia większą wygodę. Sprawdź, czy bucik jest wyłożony miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem – naturalnym, nigdy sztucznym!

  • szerokość - tak samo ważna jak długość. Buty dla dziecka nie mogą być za wąskie, bo obetrą małe stopy, ani za szerokie, bo nóżka będzie się w nich przesuwać i ślizgać. Szerokość buta trzeba dostosować do kształtu stóp dziecka.
  • cholewka - Powinna sięgać przynajmniej do kostki, by nóżka dziecka była trochę usztywniona. To ułatwi mu stawianie kroków.

Ważne! Nie zakładaj dziecku używanych butów, np. po starszym rodzeństwie, bo może przyczynić się to do deformacji jego stópek.

Pierwsze buty do nauki chodzenia - częste pytania

Buciki do nauki chodzenia to temat, który nastręcza rodzicom wielu trudności. Nic dziwnego, że pojawia się tyle pytań o dobre obuwie − o zapiętek, odpowiedni rozmiar, model. Spróbujmy rozwiać kilka wątpliwości:

  • Trenujące chodzenie dziecko nie może nosić sandałów bez piętprawda. Buciki z odkrytymi paluszkami również powinny mieć usztywnioną piętkę, tzw. zapiętek. Pomaga on w odpowiednim ustawieniu stopy.
  • Najlepsze są buty ortopedycznefałsz. Wręcz przeciwnie: specjalistyczne obuwie noszone bez potrzeby może zdeformować zdrowe stópki. Kupienie takich bucików może zalecić wyłącznie ortopeda!
  • Buty mogą być na dziecko za duże nawet o dwa rozmiary fałsz. Mogą być najwyżej o rozmiar większe. To wystarczy, by maluch swobodnie poruszał palcami. W większych butach stopa nie ma dobrego oparcia, ślizga się, a wybrzuszenie na podbicie może uciskać poduszkę przed paluchem.

Czy dziecko musi mieć buty na nauki chodzenia po domu?

Do nauki chodzenia po domu wystarczą antypoślizgowe skarpetki. Nie ma jeszcze potrzeby kupowania kapci czy bucików. Kiedy twoje dziecko wprawi się już w trudnej sztuce chodzenia (przeważnie między 10. a 13. miesiącem życia), czas na pierwszy spacer poza domem i pierwsze buty.

Jakie pierwsze buty dla dziecka na lato?

Czy pierwsze buty na lato wybieramy inaczej niż na inne pory roku? Nie, kryteria są identyczne. Jednak oprócz tego, że muszą dobrze trzymać stopę i być elastyczne, to jeszcze powinny być na tyle wygodne, by nie obcierały, a stopa się w nich nie pociła.
Najlepsze modele butów dziecięcych na gorące lato to:

Zimowe buty do nauki chodzenia

O czym należy pamiętać w przypadku kupowania pierwszych butów jesienią i zimą? But musi chronić przed odmrożeniem i przemoczeniem, ale także odpowiednio odprowadzać wilgoć. Dlatego najlepiej wybierać modele z tzw. membranami niż kozaczki ze sztucznych tworzyw. Podeszwa antypoślizgowa to najlepszy wybór. Lepiej, żeby sięgały do kostki lub powyżej. Śniegowce są dobre, zwłaszcza jeśli spadnie dużo śniegu i zrobi się chlapa. Ale na całodzienne chodzenie, gdy za oknem nie ma minusowej temperatury już niekoniecznie. Skórzane wygodne kozaczki mogą się więc także przydać. Ważne, by spełniały powyższe kryteria dobrych pierwszych butów do nauki chodzenia.


Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama