Jak zmniejszyć wagę dziecięcego plecaka? [5 sprytnych patentów]
Za ciężki plecak to ogromne obciążenie dla kręgosłupa dziecka i ryzyko powstania poważnych wad postawy w przyszłości. Możesz zmniejszyć wagę dziecięcego plecaka, wkładając do niego mniej rzeczy i układając je w odpowiedni sposób. Na szczęście sposobów na odciążenie pleców dziecka jest więcej.
Plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała malucha. Oznacza to, że waga plecaka kilkulatka ważącego 30 kg nie może przekraczać 3 kg! Stosowanie się do tej zasady zaleca się rodzicom dzieci do 13. roku życia. To bardzo ważne dla zachowania zdrowia kręgosłupa, prostych pleców i właściwej postawy dziecka.
Jak zmniejszyć wagę dziecięcego plecaka?
Za ciężki plecak to jedna z przyczyn powstawania skoliozy u dzieci. Problem jest jeszcze większy, gdy dziecko nosi plecak na jednym ramieniu albo gdy plecak ma zbyt cienkie i długie szelki, co dodatkowo zaburza postawę dziecka, wykrzywia kręgosłup i powoduje ból mięśni. Warto spróbować zmniejszyć wagę plecaka dziecka − istnieje na to kilka sposobów:
- kup lżejszy model plecaka, wybierz mniejszy egzemplarz (nie będziecie wkładać do niego zbyt wielu rzeczy), bez ciężkich elementów
- wybierz plecak z pasem biodrowym, który przeniesie część ciężaru plecaka z ramion na biodra
- pomyśl o zakupie tornistra na kółkach (sprawdź, czy wasza szkoła pozwala na takie rozwiązanie)
- do wyprawki szkolnej wybierz miękkie, lekkie zeszyty i okładki
- ciężkie przybory szkolne oraz książki pakuj tak, by znajdowały się jak najbliżej pleców dziecka
O ile to możliwe, zestawy farb i kredek zostawcie w szkole, by dziecko nie musiało nosić ich codziennie w plecaku.
Plecak szkolny powinien być nie tylko kolorowy i ładny, ale mieć też usztywnione plecy i dużo kieszonek. Sprawdź te modele, są tanie i wygodne:
Dlaczego ciężki plecak szkodzi dziecku?
Odpowiednia waga plecaka to nie tylko kwestia wygody. Za ciężki plecak dźwigany przez dziecko przez kilka godzin dziennie może przyczynić się do powstania trwałych wad kręgosłupa i problemów zdrowotnych, które zostaną z dzieckiem na całe życie. Niosąc zbyt ciężki plecak, dziecko pochyla się w przód, przez co plecy zaokrąglają się. Odcinek piersiowy kręgosłupa wygina się, a płuca są gorzej wentylowane. Taka nieprawidłowa postawa będzie powodować nie tylko bóle mięśni, ale może też wywołać poważne zmiany w układzie kostno-mięśniowym. Zanim pozwolisz dziecku nosić plecak wypełniony przyborami szkolnymi, zważ go!
Zobacz też:
- Czy twoje dziecko jest gotowe do szkoły? TEST
- Wyprawka dla pierwszoklasisty: co trzeba kupić i ile to kosztuje [LISTA do druku]
- Szkoły już odwołują zajęcia! Czy dzieci zostaną w domach?