Właściwy rozmiar butów ma ogromny wpływ na komfort chodzenia i zdrowie całego aparatu ruchu. Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości. Aż 52 z nich to kości stóp. Do tego dochodzą liczne powierzchnie stawowe, mięśnie, ścięgna... Patrząc na malutkie stópki dziecka, aż trudno uwierzyć, w jak skomplikowany sposób są zbudowane. I co ważne, już dziś pracują na zdrowie za kilkadziesiąt lat. Dobranie rozmiaru butów to jedno z zadań dla rodziców. Sprawdź, jak dobrać rozmiar butów dla dziecka.

Reklama

Spis treści:

Jak dobrać rozmiar: czy buty dla dziecka mogą być za duże?

Wybór właściwego rozmiaru bucików jest niezwykle istotny. To obowiązek rodziców − badania naukowe wykazały, że dzieci potrafią bez mrugnięcia okiem chodzić w butach nawet 2 rozmiary za małych. Zbyt małe buty dla dzieci są szkodliwe, jednak niektóre mamy, trzymając się kurczowo tej informacji, puszczają wodze fantazji, przesadzając w drugą stronę. Choć to może wydawać się niewiarygodne, wiele dzieci chodzi w butach o 3-4 rozmiary za dużych, a to wszystko w ramach zapasu, żeby starczyło do końca sezonu. Postępowanie takie jest, niestety, równie karygodne, jak kupowanie butów za małych. I nie mniej szkodliwe.

Jak zmierzyć długość stopy dziecka?

Długość stopy mierzy się, odrysowując jej kontur na kartce. Dziecko musi stać i równomiernie obciążać obie stopy (stojąc prosto, w leciutkim rozkroku). Stopę należy obrysować, trzymając ołówek tuż przy stopie, a następnie zmierzyć odległość od czubka pięty, do czubka najdalej wysuniętego palca stopy (nie u wszystkich ludzi jest to paluch). Mierzyć należy obie stopy, a rozmiar buta dobierać pod dłuższą.

Jak się numeruje buty w różnych krajach?

Metod numeracji obuwia jest kilka. Jak mówi porzekadło: co kraj to obyczaj. Poniższa tabela to doskonale obrazuje.

Zobacz także

Aby uniknąć obliczeń, przeliczeń i innych skalowań, istnieją specjalne tabelki, umożliwiające odczytanie rozmiaru buta przy znajomości długości stopy. Niestety, niewiele osób wie, jak są tworzone i jak się nimi posługiwać. Przykładowa tabelka znajduje się poniżej:

rozmiary butów

Zestawienie to w dość jasny sposób prezentuje ideę działania takich tabelek. Widać, że do długości stopy zostaje automatycznie doliczony zapas w wielkości 15 mm. Rozmiar wskazywany przez tabelkę ten zapas już uwzględnia i nie trzeba dodatkowo wędrować po osi rozmiarów, dodając kolejne centymetry.

Dla przykładu: dziecku ze stopą o długości 15,5 cm trzeba kupić buty w rozmiarze 25 − wkładka bucika będzie miała długość 17 cm. Tak to działa, przynajmniej teoretycznie. W praktyce niestety nie jest tak idealnie: but w rozmiarze 25 nie zawsze ma wkładkę o tak pięknie wykalkulowanej długości 17 cm. Wyjście z sytuacji jest jedno: mierzyć but w sklepie. Czynność ta jest niezbędna, i to nie tylko ze względu na wybór odpowiedniej długości bucika. Stopa każdego dziecka ma swoją unikalną, trójwymiarową formę, i but musi na nią pasować, tak pod względem długości, jak i tęgości, wysokości podbicia, kształtu cholewki.

Rozmiary butów dziecięcych – tabela

Poniżej tabela rozmiarów butów dla dzieci od niemowlęcia do ok. 8. roku życia:

Pamiętaj, żeby zawsze przed zakupami obuwia mierzyć dziecku stopę. Jej długość może się zmieniać w tempie 0,5 rozmiaru co 3-4 miesiące!

Poniżej ilustracja pokazująca rozmiary butów dziecięcych od niemowlaka do wieku nastoletniego i długości stopy do 27 cm (skala niebieska). Na czarno rozmiar w calach, na czerwono rozmiar UK, na fioletowo rozmiar US, na zielono – francuski, a na brązowo – japoński.

jak dobrać rozmiar butów dla dziecka tabela

rys. coolvectormaker/Adobe Stock

Jak dobrać rozmiar buta do stopy dziecka?

Wstępnie możemy oszacować rozmiar buta, bazując na tabelkach czy specjalnych miarkach dostępnych w sklepach. Prosimy sprzedawcę o dany rozmiar i tu następuje część praktyczna. But należy założyć na stopę, następnie dziecko postawić i dokładnie zapiąć/zasznurować bucik (w zasznurowanym bucie stopa ustawia się w pozycji „roboczej", w jakiej potem przyjdzie jej pracować). Następnie staramy się wymacać czubki palców dziecka w buciku. Bucik powinien być dłuższy od stopy o około 1 cm. Sprawdź także: Jaki rozmiar buta dla niemowlaka.

W zakrytych butach, szczególnie w tych z gumowymi przodami, np. w kaloszach, nie jest możliwe wyczucie czubków paluszków i odległości do końca bucika. W takiej sytuacji pozostaje wyjąć wkładkę wewnętrzną buta, położyć ją na ziemi i postawić na niej dziecko.

Pomiar taki może być obarczony pewnym błędem, ponieważ w zależności od konstrukcji cholewki stopa może być przesunięta nieco w tył/w przód w stosunku do tego, jak sobie jej pozycję wyobrażamy (i jak ustawimy stopę na wyjętej wkładce), ale z bez wątpienia lepsze to niż kupowanie na oko.

Czy w butach dla dzieci trzeba zostawiać zapas?

Stopa w bucie nieustannie pracuje, przetaczając się wielokrotnie od pięty po palce (propulsja). Potrzebuje do tego celu nieco przestrzeni. Gdy stopa dziecka wypełnia bucik od zapiętka po sam czubek − but taki jest za mały! Można przyjąć, że taki naddatek funkcjonalny powinien wynosić nie mniej niż 5 mm.

Ponieważ stopa dziecka nieustannie rośnie, a nie chcemy kupować nowych butów co miesiąc, kupujemy buciki o kilka milimetrów za duże − zapas ten stanowi miejsce dla rosnącej stopy. Dlatego doliczamy kolejne 5 mm. Nie należy ulegać pokusie kupna butów z większą ilością zapasu, jest to bardzo niewygodne dla dziecka (mającym wątpliwości polecamy przetestowanie, jak wygodnie chodzi się w za dużych o 5 rozmiarów butach męża), ale i szalenie niezdrowe − w najlepszym wypadku może się skończyć zawijaniem czy koślawieniem nóżek.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama