Maski antysmogowe z odpowiednimi filtrami powietrza (HEPA, FFP3, P3, N99) oraz filtrem węglowym chronią dzieci przed toksycznymi substancjami z powietrza, takimi jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5, dwutlenek siarki i dwutlenek azotu. W przeciwieństwie do masek bawełnianych (lub zwykłego szalika!) dobrze wyłapują nawet najmniejsze cząsteczki o wielkości 0,001 mikrona.

Reklama

Ale czy to wystarczy do ochrony przed koronawirusem? Tak, bo wielkość cząsteczek SARS CoV-2 to ok. 0,06-0,014 mikrona. Jednak nie wszystkie dzieci mogą nosić maseczki antysmogowe - bez względu na to, czy mają one chronić przed zanieczyszczonym powietrzem, czy stanowić ochronę przed wirusami.
Spis treści:

  1. Czy dzieci mogą nosić maseczki antysmogowe?
  2. Jaką maskę antysmogową dla dziecka wybrać?
  3. Czy maska antysmogowa chroni przed koronawirusem?

Czy dzieci mogą nosić maseczki antysmogowe?

Maski antysmogowe, ale też inne maseczki ochronne, przeznaczone są dla dzieci powyżej 2 roku życia. Dlaczego młodsze dzieci nie powinny nosić maseczek, skoro ich odporność jest niższa i wymagają szczególnej ochrony? Maseczki utrudniają oddychanie i takie maluchy po prostu nie poradzą sobie w maseczce.

Trudno też oczekiwać, że dziecko poniżej 2 roku życia będzie nosić taką maseczkę prawidłowo i zachowa higienę przy jej wkładaniu i zdejmowaniu. Jaka jest na to rada? W dobie koronawirusa małe dzieci w ogóle nie powinny wychodzić z domu, w przypadku smogu także powinny zrezygnować ze spacerów. Trzylatek może już nosić maseczkę antysmogową, ale żeby stanowiła odpowiednią ochronę przed wirusami i zanieczyszczeniem powietrza, musi być odpowiedni dobrana.

Jaką maskę antysmogową dla dziecka wybrać?

Kupując maskę antysmogową dla dziecka, zwróć uwagę na:

Zobacz także
  • Filtry - dobra maska ochronna ma dwa filtry: filtr węglowy (wyłapuje gazy i zapachy) oraz filtr powietrza. Wybierz maseczkę z filtrem FFP3 lub HEPA.
  • Rozmiar - maseczka musi dobrze przylegać do twarzy dziecka, odpowiednio zakrywając jego usta i nos. Wybieraj maseczki przeznaczone dla dzieci, o rozmiarach S i XS.
  • Zawory - ułatwiają oddychanie, dlatego warto zdecydować się na maseczkę, która je posiada.
  • Mocowanie - maseczki ochronne dla dzieci zakłada się, mocując gumki na uszach lub za pomocą rzepów z tyłu głowy. Te z gumkami są wygodniejsze i z reguły ściślej przylegają do twarzy.
  • Wzór - to oczywiście kwestia drugorzędna dla bezpieczeństwa, ale pierwszorzędna dla dziecka i tego, żeby chciało ją nosić. Na szczęście producenci maseczek antysmogowych i ochronnych dobrze o tym wiedzą i ich produkty mają różnorodne kolorowe wzory, tak by każde dziecko mogło wybrać maseczkę, którą będzie nosić z radością.

Ważne! Filtry trzeba wymieniać. Sprawdź, jak często producent zaleca wymianę filtrów w swoim produkcie.

Czy maska antysmogowa chroni przed koronawirusem?

Noszenie masek ochronnych od 16 kwietnia 2020 roku będzie w Polsce obowiązkowe dla wszystkich, którzy wychodzą z domu. Za brak maseczki przewidziano kary finansowe. Ma to uchronić nas przed koronawirusem i przed zakażaniem innych. Czy maska antysmogowa może ochronić dziecko przed SARS CoV-2? Tak, jeśli ma odpowiednie filtry (i jeśli zachowacie inne zasady ochrony przed koronawirusem). Musi jednak być dobrze nałożona i dobrze zakrywać nos i usta.

Pamiętaj też, że taka maseczka musi mieć filtr HEPA, FFP3, klasę filtra N99 lub N95 oraz że filtry mają ograniczoną żywotność, trzeba więc je wymieniać w czasie określonym przez producenta maseczki. Dużym powodzeniem cieszą się także maseczki z tkaniny RESPILON®. Nanowłókna tej opatentowanej tkaniny mają chronić przed 99,9 proc. wirusów, bakterii i zanieczyszczeń.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama