Pas zamiast fotelika: czy adapter do pasów dla dzieci jest bezpieczny?
Pas zamiast fotelika samochodowego to nie jest dobry sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w aucie. Chociaż adapter do pasów dla dzieci uchroni kierowcę przed mandatem, to może spowodować poważne urazy u dziecka. Nakładka na pasy zamiast fotelika powinna być używana z rozsądkiem − apeluje policja.
Pas zamiast fotelika − takie rozwiązanie jest dużo tańsze i dla wielu rodziców wygodniejsze niż profesjonalny fotelik samochodowy. Niestety adapter, który skraca pasy bezpieczeństwa w samochodzie, nie ochroni dziecka przed skutkami kolizji i wypadków samochodowych.
Spis treści:
- Pas zamiast fotelika: co to jest?
- Jak działa adapter do pasów dla dzieci?
- Czy pas zamiast fotelika jest bezpieczny dla dzieci?
- Adapter a policja
Pas zamiast fotelika: co to jest?
Pas zamiast fotelika to urządzenie, które według zapewnień producenta ma chronić dziecko w samochodzie i zastępować fotelik samochodowy. Taki adapter składa się z pasa i klamer. Dodatkowy pas ma pomóc w odpowiednim ułożeniu pasa bezpieczeństwa na odcinku biodrowym i dopasować odcinek barkowy pasa do wzrostu dziecka. Taki pas stosowany zamiast fotelika kosztuje ok. 100 zł, można go kupić na stacjach benzynowych i w marketach.
Jak działa adapter do pasów dla dzieci?
Adapter do pasów dla dzieci, jeśli jest używany zgodnie z instrukcją, pozwala skrócić standardowy pas bezpieczeństwa w samochodzie i dostosować go do potrzeb dziecka. Pas w urządzeniu dopina się do pasa samochodowego i unieruchamia za pomocą klamer. Dzięki adapterowi pas przechodzi na wysokości ramion dziecka i dopasowuje się do ułożenia jego bioder.
Czy pas zamiast fotelika jest bezpieczny dla dzieci?
Nakładka na pasy stosowana zamiast fotelika posiada odpowiednie homologacje i jest dopuszczony do użytku jako urządzenie przytrzymujące dla dzieci w pojazdach z napędem silnikowym. Zgodnie z europejskim certyfikatem bezpieczeństwa mogą go używać dzieci w wieku 4-6 lat (15-25 kg) i 6-11 lat (22-36 kg). Adapter do pasów jest więc tak samo legalny jak podkładki samochodowe i foteliki samochodowe. Ale uwaga, to wcale nie oznacza, że pas zamiast fotelika jest równie bezpieczny co porządny fotelik!
Dlaczego pas zamiast fotelika nie jest bezpieczny dla dzieci?
- adapter do pasów pomyślnie przeszedł testy na manekinach o różnej wadze przeprowadzone przez dwie organizacje (PIMOT i amerykański Calspan); udowodniono w nich m.in., że dziecko przypięte pasami zamiast fotelika nie wyślizguje się spod pasa biodrowego w czasie kolizji. Niestety adapter do pasów nie został przetestowany przez żadną organizację, która regularnie testuje foteliki samochodowe (np. ADAC, OAMTC), więc nie da się porównać wyników z tymi, jakie osiągają foteliki samochodowe.
- Adapter Smart Kid Belt nie przeszedł żadnych testów bezpieczeństwa na wypadek zderzenia bocznego!
Uwaga, według policyjnych statystyk zderzenia boczne to aż 30% wszystkich wypadków samochodowych. Uderzenia w bok auta zdarzają się trzykrotnie częściej niż zderzenia czołowe, w jakich testowano adapter do pasów dla dzieci.
Co się dzieje z dzieckiem, które podróżuje samochodem przypięte pasem zamiast fotelika? Na filmie widać skutki zderzenia bocznego w przypadku dziecka przewożonego na podkładce samochodowej (równie ryzykownej co adapter do pasów). Brak zabezpieczenia w postaci bocznej obudowy fotelika stwarza ryzyko poważnych urazów, gdy dziecko siłą bezwładu przesuwa się w stronę drzwi lub pasażera siedzącego obok.
Adapter do pasów a policja
Adapter do pasów zamiast fotelika to rozwiązanie nie w pełni bezpieczne, ale legalne. Oznacza to, że przewożąc dziecko przypięte pasami z adapterem bez fotelika, opiekun nie popełnia wykroczenia (adapter do pasów musi mieć homologację, być dostosowany do wagi dziecka i używany zgodnie z instrukcją). Adapter do pasów dla dzieci powinien być stosowany z rozsądkiem - kiedy rodzic widzi, że może nie spełnić swojej roli, lepiej zrobi, kupując fotelik - apelowała niedawno olsztyńska policja.
Kiedy można używać adaptera do pasów dla dzieci?
Najlepiej kupić dziecku odpowiedni fotelik samochodowy, a urządzenia typu Smart Kid Belt używać tylko i wyłącznie w sytuacjach, w których to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, bo np. nie ma możliwości zamontowania fotelika, czyli:
- w taksówce
- w autokarze
- podczas podróży większej liczby dzieci jednym samochodem
Zobacz też:
- Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu: kiedy i w czym? I czy w ogóle można?
- 11 najlepszych produktów ułatwiających podróż samochodem
- Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy: wyniki crash testów