od kiedy dziecko może jeździć na podstawce
Adobe Stock
Aktualności

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Co mówią przepisy?

Podkładka do samochodu zamiast fotelika to brak rozsądku i narażenie dziecka na śmiertelne zagrożenie. Przewożenie dziecka w samochodzie na podstawce nie rozwiązuje problemu, nawet gdy autem jedzie trójka rodzeństwa albo do pokonania jest tylko kilka kilometrów. Mimo to przepisy nie zabraniają wożenia malucha w ten sposób. Wyjaśniamy, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i dlaczego... nie powinno.

Jeśli myślisz o przewożeniu dziecka w samochodzie na podkładce, zastanów się dwa razy. Albo i dziesięć. Podstawka do samochodu zamiast fotelika to bardzo zły pomysł – i łatwo to uzasadnić. Przewaga fotelika samochodowego nad podkładką jest przeogromna i może zdecydować o życiu dziecka.

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 39, pkt. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260) dziecko musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Nie określono typu fotelika, więc teoretycznie przewożenie dziecka na podstawce jest dozwolone. Urządzenie podtrzymujące powinno być:

  • dostosowane do wagi dziecka,
  • dopasowane do wzrostu dziecka,
  • zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej lub EKG ONZ.


Producenci podpupników (potoczna nazwa podstawki samochodowej czasem używana przez rodziców) zwykle zalecają, by na podstawkach podróżowały dzieci od 15 kg (czyli od ok. 3 lat). 

Dziecko może też jeździć na podstawce, jeśli 5-osobowym samochodem jedzie troje dzieci i nie da się zamontować trzech fotelików. Wtedy jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata, może jechać na podkładce przypięte pasami.

Przepisy nie zabraniają więc przewożenia dzieci na podstawkach samochodowych, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą.

Przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce: czy to bezpieczne?

​Podstawka do samochodu jest wygodna, ale niestety nie zapewnia bezpieczeństwa, a to powinno być jedyne kryterium przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Oto co pisze specjalista od biomechaniki zderzeń Paweł Kurpiewski z serwisu i Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info: „Sytuacja z wczoraj – duży supermarket i kobieta kupująca tzw. poddupnik. Dlaczego? Bo to nie dla mnie, tylko dla córki sąsiadki. No i? To tylko, żeby przewieźć ją ze szkoły, niecałe 15 minut drogi” – taką wymianę zdań przytacza Paweł Kurpiewski. „No cóż, nie wiedzieliśmy, że prawa fizyki działają inaczej na dziecko sąsiadki, a jeśli trasa jest krótka, to nie oddziałują w ogóle” – dodaje ironicznie.

Wielu z nas wychodzi z założenia, że przy krótkich trasach taka podstawka pod dziecięcą pupę będzie najprostszym rozwiązaniem: nie zajmuje dużo miejsca, łatwo przełożyć na miejsce obok, schować w bagażniku czy przenieść do innego samochodu – np. dziadka, który po południu będzie odbierał dzieci z przedszkola. Nie bez znaczenia jest także fakt, że taka podkładka jest wielokrotnie tańsza od fotelika samochodowego.


Ale Paweł Kurpiewski na swoim videoblogu na kanale w YouTube ostrzega, że podstawka samochodowa dla dziecka:

  • nie posiada ochrony bocznej,
  • nie ma zagłówka, przez co głowa dziecka w żaden sposób nie jest chroniona,
  • nie posiada pasów dostosowanych do budowy ciała dziecka (brak kolców biodrowych), przez co pasy samochodowe wbijają się w kręgosłup szyjny u młodszych dzieci, a u starszych zsuwają się z ramion; pasy w nieprawidłowym miejscu trzymają także brzuch dziecka, powodując nacisk na narządy wewnętrzne.


Konkluzja jest jedna: podkładka do samochodu nie gwarantuje, że dziecko przeżyje wypadek samochodowy. „Podczas wypadku szanse spadają praktycznie do zera” – stwierdza ekspert. Dlatego przestrzega przed kupowaniem podstawek samochodowych, nawet jeżeli zakładamy, że będziemy ich używać tylko wyjątkowo, przy krótkich trasach.

Fotelik samochodowy najbezpieczniejszy dla dziecka

Statystyki są nieubłagane: przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce prowadzi do tragedii. „No więc dlaczego ludzie zakładają, że skoro trasa jest krótka, to nic się nie wydarzy?” – pyta Kurpiewski. „Nasze Centrum Bezpieczeństwa słyszało już niejedną historię, kiedy to matka, jadąc po przysłowiowe bułki do sklepu znajdującego się kilometr dalej, miała wypadek (nawet nie ze swojej winy), a dziecko bez fotelika tej tragedii nie przeżyło”.


Aby podróż w foteliku była dla dziecka przyjemniejsza, kup mu taką opaskę podtrzymującą głowę. Maluchowi będzie wygodnie, gdy zaśnie:


Na swoim videoblogu ekspert w dosyć ostry sposób przestrzega przed konsekwencjami wożenia dzieci na podkładkach w samochodzie. Opisuje przypadek dziewczynki zawożonej przez tatę do przedszkola. Córeczka była źle zapięta i siedziała w mało bezpiecznym foteliku. Inny samochód uderzył w bok ich auta. Niestety, dziewczynka uderzyła głową w szybę i odłamki szkła powbijały się w jej twarz. „Nie chcielibyście tego widzieć. Widok łamie serce. Połowa twarzy jest praktycznie zniszczona” – mówi Paweł Kurpiewski.


Kup dziecku poduszkę w kształcie motylka albo rogala, aby zapewnić mu maksymalną wygodę podczas jazdy w foteliku:


„Naprawdę chcecie ryzykować życie i zdrowie swojego dziecka?” – pyta. I apeluje, aby niezależnie od tego, czy jedziemy blisko, czy daleko, czy odbieramy dziecko ze szkoły, czy jedziemy na wakacje, ZAWSZE pamiętać o foteliku samochodowym dla dziecka, dobrze zapiętym i odpowiednio zamocowanym. I nie używać podstawek do samochodu!

Dziecko powinno jeździć w foteliku wyposażonym w:

  • podwyższone boczne oparcie,
  • wysokie oparcie na plecy,
  • zagłówek,
  • boczną osłonę ramion.

 
Choć przepisy tego nie regulują, to testy zderzeniowe dowodzą, że najbezpieczniej przewozić dzieci samochodem tyłem do kierunku jazdy, czyli w tzw. fotelikach RWF. O ile to możliwe, woź dziecko w ten sposób co najmniej do 2. roku życia lub do czasu, kiedy przekroczy limit wagi bądź wzrostu dla danego fotelika. 

 

Rodzice często decydują się na podkładkę dla starszego dziecka (które wciąż ma mniej niż 150 cm wzrostu), bo np. wożenie w foteliku nastolatka może wydawać się śmieszne. Na pierwszym miejscu jednak warto stawiać bezpieczeństwo, a nie wizualne odczucia. Na rynku jest mnóstwo fotelików, które rosną razem z dzieckiem, i są przeznaczone dla starszych użytkowników, np. do 36 kg.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ruchu drogowym w foteliku samochodowych muszą być przewożone dzieci poniżej 150 cm wzrostu. Zakazane jest przewożenie dzieci do lat 3 w samochodach nieposiadających pasów bezpieczeństwa.


Źródło: fotelik.info

Zobacz też:

fotelik samochodowy
Adobe Stock
Zakupy
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? [WIDEO]
Żeby dobrze zapiąć dziecko w foteliku samochodowym, trzeba odpowiednio napiąć i ustawić pasy. Można to sprawdzić „testem szczypnięcia”. Gdy dziecko będzie źle zapięte, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni go podczas wypadku – dlatego tak ważne jest odpowiednie wykonywanie tej czynności i upewnienie się, że zarówno pasy biodrowe, jak i te na ramionach były odpowiednio zapięte.

Prawidłowe zapinanie pasów w foteliku samochodowym jest równie ważne dla bezpieczeństwa dziecka w podróży, co odpowiedni montaż fotelika. Jeśli dziecko będzie źle zapięte w foteliku, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni dziecka podczas wypadku. Pasy muszą być dobrze napięte, zagłówek na odpowiedniej wysokości. Obejrzyj film i zobacz czy dobrze zapinasz pasy w foteliku samochodowym swojej pociechy. Jak zapinać dziecko w foteliku samochodwym? Instrukcja zapinania pasów  Aby zapinanie dziecka w foteliku  pasami było właściwe, stosuj się do tych zasad: odepnij pasy w foteliku i maksymalnie je wyciągnij . Niektóre foteliki wyposażone są w automatyczną blokadę pasów; wkładając dziecko do fotelika, ustal optymalną wysokość pasów i zagłówka. Pasy w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy powinny być ustawione równo z barkiem dziecka lub nieco powyżej barku, tak żeby dziecko nie było wciskane w fotelik podczas zderzenia czołowego. po włożeniu dziecka do prawidłowo zamontowanego fotelika zepnij pasy razem, włóż je w zamek i napnij pas barkowy; po delikatnym napięciu pasu barkowego ściągnij mocno pasy biodrowe , ciągnąc za pasy barkowe i wyciągnij jeszcze raz pas barkowy. Kiedy pasy będą już napięte, sprawdź testem "szczypnięcia" , czy są napięte odpowiednio. W tym celu włóż palec pod pas, między pas barkowy a klatkę piersiową dziecka, i spróbuj pozostałymi palcami uszczypnąć pas. Jeśli uda ci się to zrobić, to znaczy, że pas jest jeszcze za luźny. Aby uniknąć tego częstego błędu przy zapinaniu dziecka w foteliku , dociągnij pas mocniej i jeszcze raz sprawdź. Jeśli będzie się wyślizgiwał z palców, oznacza to, że jest już odpowiednio napięty , a dziecko jest prawidłowo zapięte w foteliku. Pamiętaj, żeby zawsze zdejmować dziecku kurtkę w foteliku ! W przeciwnym razie pasy nie...

miś, przytulanka, samochód, pas
© Pascal Huot - Fotolia.com
Zakupy
Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe
Foteliki samochodowe są po to, aby dziecko w aucie było bezpieczne. Często o tym zapominamy podczas zakupów, kierując się ceną i wyglądem fotelika. O czym warto pamiętać kupując fotelik samochodowy? Jakie błędy popełniamy przy jego montażu?

Zamontowanie fotelika samochodowego dla dziecka w pojazdach osobowych jest prawnym wymogiem. Brak fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł (6 punktów karnych). Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią, że dziecko mające poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na rynku nie ma dostępnych fotelików odpowiadających wadze dziecka lub w samochodzie podróżuje 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika. Często zapominamy, że wybór fotelika samochodowego  to nie wszystko. Żeby fotelik spełniał swoją funkcję i przewożenie dzieci było bezpieczne – należy go właściwie zamontować .  Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy? O tym powinnaś pamiętać, montując fotelik samochodowy: • Wybierając fotelik weź pod uwagę wzrost i wagę dziecka . • Kupując fotelik sprawdź, czy pasuje do twojego samochodu. • Ustaw fotelik pod odpowiednim kątem . • Fotelik musi być stabilny. • Sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zapięte . • Dwa razy się zastanów przed wyborem podstawki samochodowej.  Poznaj 7 sposobów na nudę w podróży . Fotelik dla noworodka i niemowlaka: o czym pamiętać? Na rynku jest wiele rodzajów fotelików samochodowych. Ich dobór zależy od wagi dziecka. W fotelikach dla noworodków i niemowląt, o najniżej klasie wagowej – 0-13 kg – należy sprawdzić, czy głowa dziecka nie wystaje poza stelaż i jak ustawione są ramiona. Foteliki w tej klasie są montowane zawsze tyłem do kierunku jazdy . Noworodek i niemowlę ma jeszcze bardzo delikatny kręgosłup, któremu należy zapewnić odpowiednie podparcie. Podczas wypadku siła nacisku w foteliku 0-13 kg jest rozłożona na całą powierzchnię pleców. Zmniejsza tym samym obciążenie szyi.    W przypadku fotelików dla...

Dlaczego warto dziecko przewozić w foteliku
Facebook
Aktualności
Te szokujące zdjęcia sprawią, że już zawsze będziesz przewodzić dziecko bezpiecznie
Kolejna mama publikuje na Facebooku mocną fotografię i ostrzega. W ten sposób chce uświadomić rodzicom, że fotelik może uratować życie dziecka.

Często rodzice, wpinając swoje dziecko do fotelika samochodowego robią to odruchowo i nie skupiają się zbytnio na tej czynności. Są także rodzice, którzy, (szczególnie przy długich podróżach lub na krótkich dystansach) pozwalają dziecku swobodnie brykać po tylnej kanapie. Jednak jest to fatalny pomysł! Kolejna mama przestrzega i publikuje mocne zdjęcie, by uświadomić, że fotelik może uratować życie dziecka. Tak blisko domu Amy Butcher jest mamą dwóch dziewczynek i ostatnio przeżyła chwile grozy. Zaledwie 5 minut od domu kierowca, prowadzący pojazd bez prawa jazdy, z impetem uderzył w jej samochód. Uderzenie było tak silne, że samochód Amy dachował. Kobieta była przerażona, gdyż na tylnym siedzeniu były jej córeczki. Amy wyszła z wypadku z kilkoma siniakami, a dziewczynki nie mają żadnych zdrapań. Kobieta postanowiła jednak pokazać, co się stało z jej samochodem na Facebooku, by przypomnieć rodzicom, jak bardzo istotne jest wpinanie dziecka, nawet jeśli jedzie się przecznicę dalej. Kobieta zaznacza, że nie słuchała głośno muzyki, jechała zgodnie z przepisami, dzieci były cicho i jej nie rozpraszały, nie patrzyła także na telefon, jednak nie uchroniło jej to przed wypadkiem. Amy, opowiadając swoją historię, pragnie uświadomić rodzicom, że nie zawsze mamy wpływ na to, co się dzieje na drodze, ale za to zawsze możemy skontrolować fotelik samochodowy dziecka. Fotelik to podstawa Specjaliści od lat przekonują rodziców, że jedynie fotelik może zagwarantować dziecku bezpieczeństwo podczas kolizji. Podstawą jest wybranie dobrego fotelika oraz odpowiednie jego zamontowanie, jednak na tym nie koniec. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak to robić prawidłowo. Szczególnie jest to istotne w okresie zimowym, gdy większość rodziców przewozi dzieci w kurtkach , choć nie powinno. Niezwykle ważne jest, by za każdym razem, gdy wpina się dziecko, kontrolować to,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz