piaskownica, dziecko, zabawa
fotolia
Zakupy

Jak wybrać piaskownicę dla dziecka: polecamy drewniane, z daszkiem i muszelki [SUPER CENY]

Piaskownica dla dziecka musi być bezpieczna i wygodna. Najpopularniejsze piaskownice to te drewniane i plastikowe, zamykane, w kształcie żółwia albo muszelki. Wiele z nich można kupić w dobrych cenach, ale przed zakupem warto sprawdzić, jakie cechy musi mieć solidna piaskownica.

Piaskownica to miejsce, które pochłania dziecko na długie godziny zabawy. Przyda się nie tylko na działce, ale i w przydomowym ogródku czy nawet na balkonie. Podczas zakupu piaskownicy dla dziecka warto mieć na uwadze przede wszystkim jakość produktu. Lepiej zainwestować w model, który zawiera w zestawie pokrywę lub folię, dzięki czemu ochronisz piaskownicę przed deszczem. W sklepach dostępne są piaskownice drewniane, plastikowe, zamykane w kształcie muszelki albo piaskownice-żółwie. Wybrałyśmy najlepsze produkty w dobrych cenach.

Spis treści:

Drewniane piaskownice dla dzieci

Jeśli zależy ci na tym, aby piaskownica była trwała i użyteczna, wybierz piaskownicę z drewna. Drewniane piaskownice zazwyczaj:

 • są ekologiczne
 • są bezpieczne i trwałe, o ile drewno jest właściwie przygotowane (musi mieć płaską powierzchnię i powinno być odpowiednio zaimpregnowane)
 • przeważnie posiadają szerokie brzegi, dzięki czemu można na nich robić babki lub siadać
 • są idealne do średnich i dużych ogrodów

Na co zwrócić uwagę, kupując drewnianą piaskownicę?

Wybór drewnianej piaskownicy wymaga nieco więcej przygotowania i rozeznania w temacie. Aby była nie tylko wygodnym, lecz także bezpiecznym miejscem do zabawy, zwróć uwagę na to, by:

 • była wykonana z wysokiej jakości drewna oraz jego łączeń
 • wszystkie metalowe elementy były wykonane ze stali nierdzewnej
 • śrubki były wpuszczane w głąb desek

 

 

Piaskownice plastikowe i z tworzyw sztucznych

Piaskownice z tworzyw sztucznych od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością, a to za sprawą tego, że:

 • są idealne do ogrodów niewielkich rozmiarów
 • są lekkie, dzięki czemu łatwo je przenieść czy schować
 • nie wymagają montażu lub jest on prosty i szybki
 • mogą służyć jako basen dla dziecka w upalne dni lub basen z kulkami
 • są łatwe w czyszczeniu
 • ze względu na niewielkie rozmiary, nie potrzebują dużej ilości piasku
 • są tańsze niż drewniane

 

Polecamy np. wygodne piaskownice modułowe, które mogą też służyć za suchy basen z kulkami:

 

Piaskownice zamykane - muszelki i żółwie

Piaskownica w kształcie muszelki to pomysłowa piaskownica 2w1, która równie dobrze nadaje się do zabawy w piasku, jak i w wodzie. Taka piaskownica muszelka składa się z dwóch części, które można nałożyć na siebie i w ten sposób zamknąć piaskownicę. Piaskownice muszelki są odporne na promieniowanie UV, wykonane z bezpiecznych tworzyw, nie mają ostrych krawędzi. Łatwo się je czyści, a niewielkie rozmiary pozwalają przenosić je z miejsca na miejsce czy ustawić np. na balkonie.


 

Popularne są też piaskownice - żółwie, z pokrywą:

Piaskownice z daszkiem

Praktycznym rozwiązaniem jest piaskownica z daszkiem, który po opuszczeniu może pełnić rolę pokrywy. Dobrze, jeśli daszek jest regulowany i można ustawiać go pod różnym kątem, by chronił dziecko przed słońcem. Daszek powinien być szczelny i wodoodporny.
 

Piaskownica dla dziecka - o czym jeszcze pamiętać?

Każda piaskownica, niezależnie od tego, czy jest plastikowa, czy drewniana, zamykana czy nie, powinna spełniać poniższe wymogi. Nie tylko jej jakość, lecz także miejsce ustawienia może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. 

 • Każda piaskownica powinna posiadać przykrycie ze względu na ryzyko zarażenia się przez dzieci pasożytami, które znajdują się m.in. w kocich odchodach. Po zakończonej zabawie, na noc, zakrywaj piaskownicę, by nie stała się kuwetą pobliskich kotów.
 • Nie ustawiaj piaskownicy w nasłonecznionym miejscu. Na rynku dostępne są piaskownice z daszkiem. Zapewniają ochronę przed groźnym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), ale także przed przelotnym deszczem.
 • Wybierz miejsce w pobliżu innych urządzeń służących dzieciom do zabawy np. huśtawek (jeśli takie posiadasz), ale na tyle daleko, by nie stanowiły zagrożenia, gdy np., jedno dziecko będzie się huśtać, a drugie przechodzić obok do piaskownicy. Warto też zwrócić uwagę na widoczność piaskownicy dla rodzica.
Uwaga! Wybierając miejsce ustawienia piaskownicy, sprawdź, czy w pobliżu nie rosną trujące rośliny.


Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

drewniany plac zabaw
AdobeStock
Zakupy
Plac zabaw drewniany - idealna zabawa dla małego akrobaty [Przegląd]
Plac zabaw drewniany rozwija sprawność mięśni i zmysł równowagi dziecka. Oto jego zalety oraz najciekawsze propozycje, które możesz kupić tutaj.

Jeżeli masz kawałek ogródka lub działki i zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić zabawę swojemu maluchowi pomyśl o kupnie drewnianego placu zabaw. To inwestycja na wiele lat, wspaniale rozwijająca sprawności ruchową dziecka , ale nie tylko. Drewniane place zabaw to konstrukcje zawierające także domki i wieże, dzięki czemu dziecko ma jeszcze więcej możliwości rozwoju wyobraźni i kreatywności. Zobacz zalety takich zabaw i najciekawsze propozycje, jakie są obecnie dostępne w sprzedaży. Zalety zabawy na drewnianym placu zabaw Zabawa dziecka na placu zabaw na świeżym powietrzu rozwija w maluchu: mięśnie i kości; współpracę obu półkul mózgowych; dużą i małą motorykę (potrzebne to będzie później do nauki pisania i czytania); planowanie ruchu i ocenę ryzyka; wiarę w swoje umiejętności; zmysł równowagi i koordynacji ruchowej; naukę upadania; zmysł dotyku, wzroku; wyobraźnię; tworzenie kreatywnych zabaw. Huśtawka i zjeżdżalnia to podstawa każdego placu zabaw Drewniany plac zabaw może zawierać: huśtawkę; trampolinę; liny; zjeżdżalnię; drabinki; domek; wieżę; piaskownicę. Dopasuj plac zabaw do wieku dziecka Drewniany plac zabaw powinien być dopasowany do wieku i możliwości dziecka. Im jest ono młodsze, tym mniej powinien zawierać atrakcji - nie fundujmy np. trzylatkowi zjazdu z wieży po linie. Dla małych dzieci 1-2-letnich najlepsze będą niewielki plac zabaw z: piaskownicą; małą zjeżdżalnią; huśtawką. Dla starszych dzieci - 4-5-letnich idealnie sprawdzą się zaawansowane konstrukcyjnie tory przeszkód. Bezpieczny plac zabaw Zanim zdecydujesz się na postawienie w ogrodzie placu zabaw dla dziecka, dobrze wybierz dla niego miejsce: powinno być zacienione; nie może być w pobliżu drzew owocowych, które wabią osy, pszczoły i inne owady; powierzchnia...

Zestaw do robienia cegieł z piasku
materiały prasowe
Gry i zabawy
Zabawki do piaskownicy i na plażę - takich jeszcze nie widziałaś!
Silikonowe wiaderko, które można zwinąć jak gazetę, foremki do jajek z piasku, zestaw do robienia cegieł albo lodów, wiertło, łopatka-rękawica... Oto zabawki, które warto zabrać na plażę i do piaskownicy.
jak wygląda owsik
StockAdobe
Zdrowie
Jak wygląda owsik: ZDJĘCIA pasożyta i jaj owsików
Owsiki wyglądają jak cienkie białe niteczki. Można je zobaczyć gołym okiem. Zwykle nie przekraczają długości trzech lub 10 milimetrów – to zależy od płci pasożyta. Widoczne bywają w okolicach odbytu dziecka oraz w jego kale.

Jeśli wiesz, jak wygląda owsik, możesz stwierdzić, że dziecko ma te pasożyty, jeszcze zanim oddasz jego kał do badania. Szczególnie łatwo dzieci zarażają się owsikami w przedszkolu. Na owsicę mogą wskazywać różne objawy ogólne, a przede wszystkim silny świąd między pośladkami. Dodatkowo owsiki można niekiedy zobaczyć. Aby potwierdzić zakażenie trzeba wykonać badania kału dziecka, w którym specjaliści stwierdzają (lub nie) charakterystycznie wyglądające owsiki. Spis treści: Jak wygląda owsik? Gdzie można zobaczyć owsiki? Jaja owsików – jak wyglądają? Dodatkowe objawy owsików Zarażenie owsikami Leczenie owsicy Jak wygląda owsik? Owsiki u dziecka wyglądają jak białe, cienkie niteczki . Ich długość może wynosić nawet 1 cm w przypadku samic i ok. 3 mm w przypadku samców. Zdjęcie poniżej przedstawia owsika w 40-krotnym powiększeniu pod mikroskopem:   fot. Adobe Stock Gdzie można zobaczyć owsiki? Owsiki można wykryć, sprawdzając miejsca w okolicy odbytu dziecka późnym wieczorem, gdy śpi. Jest to pora, kiedy samice owsików wydostają się na powierzchnię skóry przez odbyt i tam składają jaja. Owsiki mogą być widoczne na skórze dziecka, na bieliźnie, a także na pościeli. Niektórzy doradzają, by założyć dziecku czarne majteczki – na czarnym materiale łatwiej zaobserwować białe pasożyty. Należy jednak pamiętać, że owsiki nie zawsze można zauważyć. Warto zwracać uwagę również na dodatkowe objawy owsicy u dzieci , które powinny wzmóc czujność rodziców (opisujemy je niżej). Jak wyglądają jaja owsików? Jaja owsików są tak maleńkie, nie można ich zobaczyć gołym okiem (mają wymiary 50–60 x 20– 2 µm). Są za to bardzo lekkie i z łatwością unoszą się w powietrzu, skąd mogą trafić na różne przedmioty, np. zabawki dziecka, bieliznę, pościel i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj