lamblie u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Lamblie u dzieci – pasożyty, które biorą się z brudnych rąk

Lamblie u dzieci pojawiają się wskutek braku odpowiedniej higieny podczas korzystania z toalety lub zabawy. Objawem ich obecności mogą być częste biegunki, powracające bóle brzucha i wzdęcia. Zakażenie może też przebiegać bezobjawowo. Aby mieć pewność, że dziecko nie zaraziło się lambliami, konieczne jest badanie kału.

Lamblie u dzieci mogą pojawić się w okresie żłobkowym lub przedszkolnym. W czasie zabawy maluchy mają ze sobą bardzo bliski kontakt, sprzyjający przenoszeniu się pasożytów. Jest to częsta, ale niejedyna droga zakażenia. Lamblioza uznawana jest za „chorobę brudnych rąk”. Szacuje się, że zakażenie lambliami dotyczy ok. 20 proc. dzieci. Rodzice nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, gdyż choroba zwykle nie daje objawów, może natomiast przyczynić się do wyniszczenia organizmu dziecka.

Spis treści:

Co to są lamblie?

Lamblie (z łac. Giardia intestinalis) to pasożyty żyjące w jelicie cienkim człowieka i zwierząt, a także w przewodach żółciowych i w przewodzie trzustkowym. Tam żywią się i rozmnażają przez podział. Dostają się organizmu drogą pokarmową i wywołują chorobę pasożytniczą nazywaną lambliozą. Lamblioza nazywana jest także giardiozą i jest klasycznym przykładem choroby „brudnych rąk".

Lamblie na zdjęciu mikroskopowym:

lamblie u dzieci
Adobe Stock

Lamblie mają cztery pary wici i przyssawkę, dzięki którym szybko się poruszają i przyczepiają do błony śluzowej przewodu pokarmowego człowieka lub zwierzęcia. Ich obecność powoduje zakłócenie chłonności jelita, co zaburza wchłanianie składników odżywczych. Po pewnym czasie pewna ilość pasożytów otacza się grubą otoczką i tworzy cysty, które są wydalane z organizmu razem z kałem.

Objawy lamblii u dzieci

Bardzo często zakażenie lambliami przebiega łagodnie i bezobjawowo. Dopiero ostre zakażenie ma wyraźne objawy, dotyczące układu pokarmowego, utrzymujące się nawet do czterech tygodni.

Objawy lamblii u dzieci:

 • nawracająca biegunka (z domieszką śluzu i tłuszczu),
 • kurczowe bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • brak apetytu, za to wielka ochota na słodycze,
 • uczucie zmęczenia.
Po okresie ostrego zarażenia lamblioza może przejść w stan przewlekły, którego objawami są m.in. luźne, cuchnące, ale nie wodniste stolce, chudnięcie lub częste wzdęcia.

Jak można się zakazić lambliami?

Na lambliozę najczęściej chorują dzieci przebywające w dużych skupiskach. Przedszkolaki i dzieci, które chodzą do żłobka, nie mają jeszcze wykształconych prawidłowych nawyków higienicznych i łatwo mogą zarażać się chorobami.

Szacuje się, że nawet 60 proc. dzieci w wieku przedszkolno–szkolnym zostaje zarażonych lamblią. 

Do zakażenia dochodzi wskutek:

 • bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną,
 • kontaktu z wodą (także basenową),
 • z pokarmem,
 • z chorymi zwierzętami lub ich odchodami.


Do przewodu pokarmowego lamblie dostają się np. z zanieczyszczonymi pokarmami (niemyte jabłka, śliwki) albo np. poprzez kąpiele w zanieczyszczonej rzece, jeziorze lub basenie (lamblie są odporne na chlor!).

Lamblie mogą także przechodzić na człowieka od zarażonego psa lub kota (i odwrotnie).

Jak wykrywa się lamblie u dziecka?

Cysty lamblii mogą być widoczne przez mikroskop w kupce dziecka, dlatego w przypadku podejrzenia lambliozy, wykonuje się badanie kału. Do badania (jego cena wynosi ok. 30 złotych) konieczne są trzy próbki pobrane w kilkudniowych odstępach – pojedyncze badanie może nie przynieść rezultatów, ponieważ lamblie wydalane są okresowo.

Leczenie lambliozy

Zazwyczaj lekiem pierwszego wyboru jest lek przeciw pasożytom u dzieci na bazie pyrantelu (u dzieci powyżej 2. roku życia) lub antybiotyki, np. metronidazol czy tynidazol (leczy się nimi nawet lamblie u niemowląt).

Stosuje się także leczenie objawowe, polegające na nawadnianiu celem opanowania biegunki oraz podawaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych w przypadku bólu brzucha. 

Lamblie tuczą się cukrami prostymi, dzięki którym szybko się rozmnażają. Stąd w walce z nimi pomaga dieta pozbawiona węglowodanów.

Leczenie lambliozy musi objąć nie tylko dzieci i rodziców, ale także domowe zwierzęta.

Powikłania po zakażeniu lambliami u dzieci

Nieleczona lamblioza może prowadzić m.in. do:

Lamblie u dzieci – zapobieganie

Lablioza to choroba „brudnych rąk" dlatego najważniejsze jest nauczenie dziecka przestrzegania zasad higieny:

 • dokładnego mycia rąk po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie na świeżym powietrzu i ze zwierzętami,
 • picia wody z pewnego źródła,
 • mycia owoców i warzyw przed ich spożyciem.


Jeżeli przeszło się lambliozę, nie można korzystać z kąpielisk przez dwa tygodnie od ustąpienia objawów choroby.

Źródło: podyplomie.pl

Zobacz także:

Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?

objawy pasożytów u dzieci
adobe stock
Zdrowie
Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty. Objawy pasożytów u dzieci: najczęstsze objawy  inne objawy leczenie domowe sposoby na pasożyty Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się: biegunkę ,  wzdęcia,  nieokreślone bóle brzucha ,  nudności,  wymioty ,  brak apetytu,  stan podgorączkowy,  przewlekły kaszel , wysypka.  Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu , który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze , kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka. Inne objawy obecności pasożytów Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy: ma bladą skórę, nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy, jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy, w nocy może zgrzytać zębami, moczy się w nocy, chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie...

czego nie lubią pasożyty
Adobe Stock
Zdrowie
Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.  Czego nie lubią pasożyty ludzkie? Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać: Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci... Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.   Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów. Dieta przeciwpasożytnicza Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...

owsiki objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Owsiki – objawy u dziecka [WIDEO]
Objawy owsików u dziecka to przede wszystkim silne swędzenie okolic odbytu. Pojawia się najczęściej wieczorem i wtedy, gdy dziecko kładzie się spać. Właśnie wtedy samice owsików wydostają się przez odbyt, aby składać jaja. Istnieją też mniej oczywiste objawy owsicy.

Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest swędzenie odbytu. Jednak obecność owsików w organizmie może wywoływać też objawy ogólne, które nie są już tak oczywiste, np. nadpobudliwość, podkrążenie oczu. Objawem, który potwierdza zakażenie owsikami, jest obecność pasożytów w kale dziecka. Spis treści: Objawy owsików u dziecka Owsiki – co to takiego? Diagnoza owsicy u dziecka Leczenie owsików u dziecka Owsiki u dziecka – zapobieganie Mity na temat owsicy Owsiki – objawy u dziecka Istnieje szereg typowych objawów owsicy, po których wstępnie diagnozuje się obecność pasożytów u dziecka . Do  najczęściej występujących oznak zarażenia owsikami zalicza się: świąd w okolicy odbytu (wzmożony wieczorami i nocą), niespokojny sen, bladość twarzy, podkrążone oczy, problemy z koncentracją, nadpobudliwość, zgrzytanie zębami. Nie wszystkie wymienione wyżej objawy owsicy występują jednocześnie. Liczba i nasilenie symptomów zależy od tego, jak wiele pasożytów jest obecnych w organizmie dziecka. Poza typowymi oznakami, istnieją też mniej znane i rzadziej występujące objawy owsików u dziecka : nudności, ogólne osłabienie, bóle głowy , bóle brzucha, sporadyczne moczenie nocne , świąd pochwy u dziewczynek, zapalenie pochwy, zapalenie wyrostka robaczkowego, problemy z wypróżnianiem, zapalenie skóry, zahamowanie rozwoju fizycznego i psychicznego. Co to są owsiki? Owsica to wstydliwa choroba i trudno się o niej mówi. Ale aż 60 proc. rodziców przyznaje, że dziecko miało kiedyś owsiki. Jak wygląda owsik ? Owsik jest biały, przypomina centymetrową nitkę (jest pasożytem z gatunku nicieni). Na owsicę chorują małe dzieci, które chodzą do żłobków lub przedszkoli. Jednak owsiki można złapać w każdym wieku, a leczenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj