maluch, ogródek, lato
Edukacja

Truciciele z ogródka - lista roślin trujących

Dla dziecka każdy ogród jest pełen tajemnic. Zgłębiaj je razem z nim. To świetna zabawa, a przy okazji skuteczny sposób, by powstrzymać dziecko przed spróbowaniem trującej rośliny czy „oswajaniem” jadowitego zwierzątka.

     Smak i dotyk to zmysły, które pomagają dziecku poznawać świat. Zdarza się jednak, że chcącego zaspokoić ciekawość malucha, spotyka przykre doświadczenie.      Pół biedy, jeśli będzie to poparzenie pokrzywą – spowodowany nim ból i obrzęk powinny szybko ustąpić. Mały odkrywca zaś zapamięta raz na zawsze, że tak wyglądającej rośliny po prostu nie opłaca się dotykać. Na tym właśnie polega nauka.

Co jednak, jeśli testom „zjedz” albo „dotknij” zostaną poddane trujące rośliny i jadowite stworzenia? Taka lekcja może być groźna dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego na wszelki wypadek warto nauczyć się właściwego reagowania.

 

Trujące rośliny - zasada pierwsza: Nie panikuj!

Jeśli widzisz, że dziecko bierze do ust podejrzaną jagódkę, nie krzycz, lecz stanowczo powiedz STOP albo WYPLUJ TO. Jeżeli zareagujesz gwałtowniej, dziecko może zakrztusić się owocem lub odruchowo go połknąć.

 

  • Gdy trująca przekąska zostanie wypluta, daj dziecku czystą wodę do przepłukania ust – to pomoże pozbyć się toksycznego soku.

Uwaga! Dziecko nie może tej wody połknąć.

  • Jeśli dziecko jednak zjadło „jagódki”, wywołaj u niego wymioty. W tym celu podaj mu do wypicia ok. pół szklanki letniej wody, a potem włóż mu do buzi palec i łaskocz tylną część podniebienia. To powinno wywołać odruch wymiotny. Gdy dziecko zwróci zawartość żołądka, powtórz całą procedurę. Potem na wszelki wypadek pojedź do lekarza.

Ważne! Zabierz ze sobą próbkę wymiocin lub niezjedzone fragmenty roślin.

 

Trujące rośliny - zasada druga: nie stosuj domowych sposobów

Nie widziałaś, by dziecko zjadło coś niedozwolonego. Za to dziwnie się zachowuje: jest senne albo nadmiernie pobudzone, ma zaburzenia równowagi lub widzenia, dręczy je silne pragnienie, bóle głowy, biegunka lub wymioty – każdy z tych objawów może świadczyć o zatruciu.

 

  • Ponieważ nie wiesz, z jaką substancją masz do czynienia, nie podawaj dziecku żadnych lekarstw – niewłaściwie dobrane mogą nasilić objawy.
  • Jedź do lekarza lub wezwij pogotowie!
  • Pomocy medycznej szukaj także wtedy, gdy zauważysz u dziecka rozległe objawy skórne: opuchliznę, zaczerwienienie, pęcherzyki itp. Mogą być one objawem kontaktu z trującą rośliną lub reakcją na jad owadów. Na następnych stronach przeczytasz o niebezpiecznych przedstawicielach świata roślin i zwierząt w Polsce.

Co może rosnąć w zasięgu rąk dziecka?

Aby uchronić dziecko przed zatruciem, warto mieć je stale na oku. Trzeba mu też wytłumaczyć, że to, co wygląda apetycznie, nie zawsze nadaje się do jedzenia. Kłopoty żołądkowe może wywołać nawet skosztowanie jadalnego, ale surowego grzyba. Złym pomysłem jest także sięganie po nieumyte jagody (mogą być na nich jaja tasiemca bąblowca). W lesie i parku łatwo roi się też od roślin, które są silnie toksyczne. W ich rozpoznaniu pomoże ci nasz miniatlas. Znajdziesz w nim także spis objawów, które występują po zjedzeniu trucicieli.

Zobacz też: Kwitnie barszcz Sosnowskiego: poparzona dziewczynka jest w szpitalu

Oto czarna lista roślin trujących:

  1. Ligustr pospolity
    Często sadzony w żywopłotach. Jego czarne jagody powodują nudności, silną biegunkę i bóle brzucha. Zjedzenie większej porcji może wywołać drgawki, spowodować zapaść (ostra niewydolność krążenia, której towarzyszy nagły spadek ciśnienia krwi), a nawet śmierć.
  2. Wawrzynek wilcze łyko
    Najbardziej toksyczne są jaskrawoczerwone owoce (dla dziecka dawką śmiertelną może być już 10 sztuk!). Po ich zjedzeniu występuje obrzęk błon jamy ustnej, ślinotok, pragnienie, silne bóle brzucha. Mogą się też pojawić nudności, wymioty i biegunka.
  3. Bluszcz pospolity
    Dotykanie liści może wywołać uczulenie i podrażnienie spojówek. Zjedzenie czarnozielonych jagódek powoduje bóle głowy, oszołomienie, nudności i wymioty oraz problemy z oddychaniem.
  4. Kasztanowiec zwyczajny
    Owocem zakazanym jest dla małych odkrywców nawet niegroźnie wyglądający kasztanowiec. Zjedzenie jego kwiatów, młodych liści czy kasztanów może spowodować problemy żołądkowe, ale także porażenie mięśni i zatrzymanie oddechu.
  5. Śnieguliczka
    Dzieci lubią zrywać i zgniatać owoce śnieguliczki (pękają z trzaskiem). Wydobywający się przy tym sok może jednak podrażniać skórę. Zjedzenie białych kulek powoduje wymioty i biegunkę. Mogą też wystąpić zaburzenia nerwowe: początkowo silne pobudzenie, następnie ospałość i zaburzenia świadomości.
  6. Kaczeniec błotny
    Dotykanie rośliny może wywołać na skórze objawy uczulenie. Zjedzenie kaczeńca powoduje podrażnienie śluzówki wyściełającej przewód pokarmowy, bóle brzucha i wymioty (mogą być krwawe!).
  7. Konwalia majowa
    Zjedzenie liści albo czerwonych owoców zakłóca pracę serca, powoduje zaburzenia widzenia i problemy żołądkowe. Grozi śmiercią!
  8. Złotokap
    Najbardziej trujące są nasiona (10 sztuk może uśmiercić nawet dorosłego). Zawarte w nich toksyny wywołują halucynacje, wymioty, ślinotok, duszności, zawroty głowy i zaburzenia równowagi.
  9. Kalina koralowa
    Jej intensywnie czerwone owoce, a także kora i liście podrażniają błony śluzowe jamy ustnej, żołądka i jelit. Wywołują wymioty i biegunkę, bóle brzucha, zawroty głowy, zaburzenia świadomości i równowagi.
  10. Żywotnik
    Czyli popularna thuja, zawiera substancje drażniące i pobudzające. Po zjedzeniu szyszek lub igieł występują problemy żołądkowe, zakłócenie rytmu serca i świadomości. Może też dojść do uszkodzenia wątroby i nerek.
  11. Naparstnica purpurowa
    Zjedzenie zaledwie kilku kwiatów może prowadzić do zaburzenia pracy serca, zawrotów głowy, halucynacji, problemów z widzeniem i wymiotów. Czasem także biegunki i bolesnej kolki.

Sprawdź, czy twój ogród jest bezpieczny dla dziecka? - test

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dziecko, las, wakacje
Panthermedia
Czas wolny
Niebezpieczne ukąszenia na wakacjach
Jak wakacje, to w lesie i na łące. Sprawdź, co robić, a czego unikać, gdy dziecko ukąsi osa, kleszcz, mrówka albo żmija.

Co zrobić, gdy dziecko zostanie ukąszone przez owady? Jak chronić je przed ukąszeniem żmii? Ukąszenia mrówek Mrówki zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą. Co robić – miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem, który złagodzi przykre objawy, na opuchliznę można zrobić okład z sody. Jak się chronić – mrówki występują niemal wszędzie. Zwabia je jedzenie – słodycze, owoce, napoje. Człowiek jest dla nich przypadkową ofiarą. Zanim rozłożysz koc, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza ścieżka. Ukąszenia kleszczy Gdy kleszcz wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć. Co robić – nie smaruj kleszcza tłuszczem (masłem, kremem) ani alkoholem. Chwyć go pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę. Jak się chronić – tego pajęczaka można spotkać wszędzie, a szczególnie w lasach liściastych i mieszanych (tam jest wilgoć), na łąkach, w parkach, ogródkach. Można się od niego zarazić wirusowym zapaleniem mózgu (są na to szczepionki) i boreliozą (nie można się przed nią zaszczepić). Najlepszą ochroną jest ubieranie się tak, by zakryć ręce, nogi i kark, a po powrocie do domu dokładne obejrzenie ciała i wypranie ubrania. Ukąszenia meszek Po meszkach pozostaje krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka. Co robić – postępuje się podobnie jak w przypadku komarów. Jak się chronić – to trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci....

Gwiazda betlejemska: czy jest trująca?
AdobeStock
Święta i uroczystości
Gwiazda betlejemska jest trująca dla dzieci i zwierząt
Gwiazda betlejemska - trująca, choć piękna roślina, która uprzyjemnia okres Bożego Narodzenia. Należy wyjątkowo uważać, ponieważ zarówno dziecko, jak i zwierzaki domowe, mogą poważnie otruć się tym kwiatem: grozi im nawet oparzenie skóry lub czasowa ślepota!

Gwiazda betlejemska jest trująca dla dzieci i zwierzaków, a mimo to ta roślina domowa często zdobi domy, zwłaszcza w okresie świątecznym. Przed zakupem należy jednak mieć pełną świadomość zagrożenia, które może stanowić. Gwiazda betlejemska, nazywana także poinsecją, stanowi piękną świąteczną ozdobę , a jej mocny, czerwony kolor nadaje wyjątkowy klimat każdemu wnętrzu - zawsze musi być jednak stawiana poza dostępem dzieci i zwierząt domowych. Spis treści: Gwiazda betlejemska (poinsecja) - roślina trująca Czy liście gwiazdy betlejemskiej są trujące? Gwiazda betlejemska a dziecko Co zrobić, gdy dziecko zje kawałek poinsecji? Poinsecja trująca dla kota i psa Gwiazda betlejemska (poinsecja) - roślina trująca Poinsecja zawiera w swoich tkankach biały sok mleczny, który jest trujący (to od niego roślina nazywana jest też wilczomleczem nadobnym). Sok ten składa się z kwasu euforbinowego, euforbiny i związków cyjanogennych. Kontakt z tymi substancjami może wywołać poparzenie lub zapalenie skóry oraz stan zapalny śluzówek. W przypadku dostania się kwasu mlecznego do oczu, można nawet czasowo oślepnąć. Czy liście gwiazdy betlejemskiej są trujące? Trujące substancje znajdują się zarówno w korzeniu, łodydze, jak i w liściach gwiazdy betlejemskiej. Gwiazda betlejemska a dziecko Maluchy poznają świat wszystkimi zmysłami. Często gdy coś uchwycą rączkami, od razu wkładają to do buzi. Zjedzenie fragmentu liścia, łodygi czy kwiatu poinsecji może wywołać u nich zatrucie objawiające się nudnościami i wymiotami . Na szczęście zwykle te zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie są zbyt  intensywne i szybko mijają, jednak aby uchronić przed nimi dzieci, należy stawiać gwiazdę betlejemską poza zasięgiem ich małych rączek i uważać na to, by np. odłamana gałązka zawierająca trujące soki nie znalazła się na...

rośnie liczba alergii u dzieci
AdobeStock
Aktualności
Lekarze alarmują: spada odporność dzieci, a rodzice lekceważą objawy
Dziecko kaszle i siąpi nosem, a ty nie jesteś pewna, co mu dolega. To niekoniecznie jest przeziębienie.

Przyszła jesień, a wraz z nią infekcje wirusowe u dzieci. Ich pierwszym sygnałem są katar i kaszel.  Ale takie same objawy występują w przypadku alergii i czasami trudno się połapać co dziecku dolega. A to ważne, aby nie przegapić diagnozy, bo nieleczona alergia to poważna sprawa i ryzyko przewlekłej choroby. Rośnie liczba alergii u dzieci Jak alarmują lekarze pediatrzy w Łodzi rośnie liczba dzieci z alergiami. Rodzice z młodszymi dziećmi coraz częściej zgłaszają się do nich z objawami alergii pokarmowych , a w przypadku starszych dzieci - z alergiami ze strony układu oddechowego . To choroba, którą można nabyć w każdym wieku, ale można też się z nią urodzić. – Obserwuję wzrost liczby uczuleń wśród dzieci. U młodszych są to najczęściej alergie pokarmowe, zaś u dzieci w wieku przedszkolnym występują alergie wziewne – mówi łódzki pediatra z przychodni Medyceusz dr Joanna Kupś–Rzepecka. "Dopiero po kilku wizytach trafiliśmy do alergologa" Ustalenie, czy to przeziębienie, czy też jednak alergia nie jest proste i zajmuje czasu. – Syn długo miał katar i kichał, a my myśleliśmy, że to zwykła infekcja gardła, przeziębienie czy zapalenie oskrzeli – mówi pani Katarzyna z Łodzi. Po kilku wizytach u pediatry trafiła z synkiem do alergologa. Lekarze przestrzegają, aby nie lekceważyć objawów alergii, bo może to mieć poważne skutki zdrowotne, jak w przypadku każdej choroby przewlekłej. Testy alergiczne pomogą wykryć alergię Dlatego pediatrzy radzą, aby rodzice uważniej obserwowali swoje dziecko i w razie wątpliwości zrobili badania.   – Badania na alergię można wykonać w każdym wieku, ale trzeba pamiętać, że im dziecko młodsze, tym częściej wynik badania będzie negatywny, co jednak nie wyklucza alergii – tłumaczy dr Kupś–Rzepecka. Dlatego badanie warto ponowić po kilku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz