Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maseczki antysmogowe dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy

Maski antysmogowe dla dzieci - ochrona przed wirusami i zanieczyszczeniem powietrza [PORADNIK ZAKUPOWY]

Maski antysmogowe dla dzieci są kolorowe i chronią przed bardzo drobnymi cząstkami szkodliwych substancji z powietrza. Nie wszystkie jednak są skuteczne, a żeby chroniły też przed wirusami, w tym koronawirusem, muszą mieć filtr powietrza FFP3 lub HEPA.

Maski antysmogowe z odpowiednimi filtrami powietrza (HEPA, FFP3, P3, N99) oraz filtrem węglowym chronią dzieci przed toksycznymi substancjami z powietrza, takimi jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5, dwutlenek siarki i dwutlenek azotu. W przeciwieństwie do masek bawełnianych (lub zwykłego szalika!) dobrze wyłapują nawet najmniejsze cząsteczki o wielkości 0,001 mikrona.

Ale czy to wystarczy do ochrony przed koronawirusem? Tak, bo wielkość cząsteczek SARS CoV-2 to ok. 0,06-0,014 mikrona. Jednak nie wszystkie dzieci mogą nosić maseczki antysmogowe - bez względu na to, czy mają one chronić przed zanieczyszczonym powietrzem, czy stanowić ochronę przed wirusami.
Spis treści:

  1. Czy dzieci mogą nosić maseczki antysmogowe?
  2. Jaką maskę antysmogową dla dziecka wybrać?
  3. Czy maska antysmogowa chroni przed koronawirusem?

Czy dzieci mogą nosić maseczki antysmogowe?

Maski antysmogowe, ale też inne maseczki ochronne, przeznaczone są dla dzieci powyżej 2 roku życia. Dlaczego młodsze dzieci nie powinny nosić maseczek, skoro ich odporność jest niższa i wymagają szczególnej ochrony? Maseczki utrudniają oddychanie i takie maluchy po prostu nie poradzą sobie w maseczce. 

Trudno też oczekiwać, że dziecko poniżej 2 roku życia będzie nosić taką maseczkę prawidłowo i zachowa higienę przy jej wkładaniu i zdejmowaniu. Jaka jest na to rada? W dobie koronawirusa małe dzieci w ogóle nie powinny wychodzić z domu, w przypadku smogu także powinny zrezygnować ze spacerów. Trzylatek może już nosić maseczkę antysmogową, ale żeby stanowiła odpowiednią ochronę przed wirusami i zanieczyszczeniem powietrza, musi być odpowiedni dobrana.

Jaką maskę antysmogową dla dziecka wybrać?

Kupując maskę antysmogową dla dziecka, zwróć uwagę na:

  • Filtry - dobra maska ochronna ma dwa filtry: filtr węglowy (wyłapuje gazy i zapachy) oraz filtr powietrza. Wybierz maseczkę z filtrem FFP3 lub HEPA.
  • Rozmiar - maseczka musi dobrze przylegać do twarzy dziecka, odpowiednio zakrywając jego usta i nos. Wybieraj maseczki przeznaczone dla dzieci, o rozmiarach S i XS.
  • Zawory - ułatwiają oddychanie, dlatego warto zdecydować się na maseczkę, która je posiada. 
  • Mocowanie - maseczki ochronne dla dzieci zakłada się, mocując gumki na uszach lub za pomocą rzepów z tyłu głowy. Te z gumkami są wygodniejsze i z reguły ściślej przylegają do twarzy.
  • Wzór - to oczywiście kwestia drugorzędna dla bezpieczeństwa, ale pierwszorzędna dla dziecka i tego, żeby chciało ją nosić. Na szczęście producenci maseczek antysmogowych i ochronnych dobrze o tym wiedzą i ich produkty mają różnorodne kolorowe wzory, tak by każde dziecko mogło wybrać maseczkę, którą będzie nosić z radością.

Ważne! Filtry trzeba wymieniać. Sprawdź, jak często producent zaleca wymianę filtrów w swoim produkcie. 

Czy maska antysmogowa chroni przed koronawirusem?

Noszenie masek ochronnych od 16 kwietnia 2020 roku będzie w Polsce obowiązkowe dla wszystkich, którzy wychodzą z domu. Za brak maseczki przewidziano kary finansowe. Ma to uchronić nas przed koronawirusem i przed zakażaniem innych. Czy maska antysmogowa może ochronić dziecko przed SARS CoV-2? Tak, jeśli ma odpowiednie filtry (i jeśli zachowacie inne zasady ochrony przed koronawirusem). Musi jednak być dobrze nałożona i dobrze zakrywać nos i usta.

Pamiętaj też, że taka maseczka musi mieć filtr HEPA, FFP3, klasę filtra N99 lub N95 oraz że filtry mają ograniczoną żywotność, trzeba więc je wymieniać w czasie określonym przez producenta maseczki. Dużym powodzeniem cieszą się także maseczki z tkaniny RESPILON®. Nanowłókna tej opatentowanej tkaniny mają chronić przed 99,9 proc. wirusów, bakterii i zanieczyszczeń. 

Zobacz także:

Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]

smog
mamotoja.pl
Aktualności
Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

"Przejmuję się, ale jestem w tym niekonsekwentna , bo jak widać palę papierosy" – wyznaje kobieta, trzymając w palcach papierosa. Przejmuję się smogiem, ale muszę załatwić sprawy na mieście "W ogóle się nim nie przejmuję" – mówi z kolei starsza pani. Inna zaś dodaje, że smog źle wpływa na jej zdrowie. " Nie mogę swobodnie oddychać, jestem spowolniona, nawet psychicznie źle się czuję". Młoda mama z dzieckiem wyznaje, że przejmuje się, ale musi załatwiać sprawunki. "Trzeba żyć, trzeba iść do banku i trzeba wyjść z maleństwem "- tłumaczy. "Rano sprawdzam informacje o smogu i dopiero wtedy podejmuje decyzję, czy będę trenować" – mówi biegaczka. Maseczka antysmogowa? Nie, dziękuję "Jakość powietrza, w miejscu gdzie mieszkam, jest dla mnie bardzo ważna " – stwierdza młody chłopak, który w dni alertów smogowych chodzi w masce. "Filtr, który na początku jest biały, po paru dniach robi się szary" - informuje. " Muszę kupić maseczkę antysmogową " – stwierdza dziewczyna. Na ulicach rzadko można spotkać osoby noszące maseczki. Jak się wsłuchać w to, co mówimy na temat smogu, to wygląda na to, że przejmujemy się nim, ale nic konkretnego w tej sprawie nie robimy . Jak mówią uczestnicy naszej sądy, życie toczy się dalej, a sprawy trzeba załatwiać. Pamiętajmy, że smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i starszych ludzi. Wywołuje zapalenia oskrzeli , płuc i astmę. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu smogu przedwcześnie umiera 50 tys. Polaków. A wy co sądzicie na ten temat? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach. Zobacz też: Smog to nie żarty! Otylia Jędrzejczak boi się o zdrowie córki Jak ochronić siebie i dziecko przed smogiem i alergenami? Co to ten smog? Dość...

Zakupy
Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]
Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.

Zimą coraz częściej widzimy na ulicach ludzi w maseczkach antysmogowych . Faktycznie kiedy powietrze jest znacznie zanieczyszczone, a musimy wychodzić z domu, lepiej mieć przy sobie taką maseczkę. Dzięki niej do naszych płuc dostanie się znacznie mniej trujących substancji z powietrza . Czy taką maseczkę powinny zakładać nawet dzieci lub niemowlaki? Zapytaliśmy o to eksperta, dra Piotra Dąbrowieckiego. Czy małe dzieci powinny nosić maseczki przeciwsmogowe? Okazuje się, że małym dzieciom nie warto kupować maseczki. Dlaczego? „Dzieciom przedszkolnym i mniejszym maseczki mogą utrudniać oddychanie ” – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, takie dzieci raczej powinny zostać w domu niż zakładać maseczki. Warto zatem obserwować dane na temat jakości powietrza i jeśli w danym dniu jest ono znacznie zanieczyszczone, nie wychodzić z dzieckiem nawet na krótki spacer. Skutki wdychania smogu mogą być bardzo szkodliwe dla jego zdrowia. Kiedy przyda się maseczka przeciwsmogowa dla dziecka? Jeśli mamy duże przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza , pięcio-, sześciokrotne – lepiej nie wychodźmy z małymi dziećmi na dwór. Starszym warto nabyć maseczkę, ale wcześniej zapytać o to, jaką. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii porady lekarza pediatry czy alergologa. Lekarz dobierze maskę w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Czyli: jeżeli maska, to odpowiednio dobrana przez lekarza . Czy dorośli potrzebują maseczki przeciw smogowi? Jeżeli musimy my dorośli lub starsze dzieci i młodzież wyjść na powietrze przy dużym zanieczyszczeniu , to lepiej robić to w maseczce. Szczególnie jeśli uprawiamy aktywność fizyczną , która powoduje, że głębiej oddychamy i wdychamy więcej powietrza. Jednak pamiętajmy, że warto, by dobrał ją lekarz – dodaje dr Dąbrowiecki.  Zobacz też:   Rośliny,...

Pielęgnacja
Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Smog, a właściwie zanieczyszczenia, jakie są obecne w powietrzu, wyjątkowo mocno dotykają dzieci. Szczególnie zaś dzieci z astmą, czyli te maluchy, w których układzie oddechowym dochodzi do zapalenia, czyli astmy – tłumaczy d r n. med., alergolog i internista, Piotr Dąbrowiecki . Jakie są więc skutki smogu? Dla kogo smog jest niebezpieczny? Istnieją cztery grupy osób , dla których smog jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia. Wśród nich znajdują się: dzieci, osoby starsze, osoby chore na astmę lub choroby układu oddechowego i krążenia. Te osoby powinny absolutnie unikać wychodzenia na dwór podczas smogu.  Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy, że skutki smogu najbardziej odczuwają takie maluchy, które dotyka  zapalenie zwane astmą , które się charakteryzuje: dusznościami światami (świszczącym oddechem) kaszlem Na astmę nakłada się zapalenie wywoływane przez obecność zanieczyszczeń w powietrzu, którym maluchy oddychają. To doprowadza do większej ilości objawów, więc ewidentnie szkodzi dzieciom z alergią, alergicznym nieżytem nosa czy astmą właśnie.  Skąd się bierze smog? Wszyscy wiemy, że smog to zmora podczas sezonu grzewczego. Ale co powoduje, że powstaje i jest tak niebezpieczny dla zdrowia? Podczas spalania drewna lub węgla zawsze do powietrza przenikają zanieczyszczenia, a skoro zimą musimy docieplać mieszkania , wówczas produkujemy znaczne ilości tych zanieczyszczeń. Dodatkowo powietrze zanieczyszczane jest też przez spaliny samochodów i wielkie fabryki. Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tym jest cieplejsze. Taka warstwa ciepłego powietrza tworzy dla smogu swego rodzaju kopułę, która nie pozwala mu na rozwianie się. A wtedy stężenie smogu wzrasta, powodując, że jakość powietrza znacznie odbiega od norm. Czy w walce ze smogiem należy korzystać z maseczek...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak