Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maseczka niebezpieczna dla małych dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Dzieci nie powinny nosić masek ochronnych?

Nie wszystkim dzieciom powinniśmy zakładać maseczki ochronne – mogą im zaszkodzić, zamiast pomóc. Nie dość, że nie ochronią malca, to jeszcze sprowadzą na niego zagrożenie. Dlaczego dzieci nie powinny nosić masek?

Od 16 kwietnia noszenie masek w miejscach publicznych będzie w Polsce obowiązkowe. Okazuje się jednak, że w przypadku najmłodszych dzieci nie jest to dobry pomysł.
CDC (Centers for Disease Control and Prevention), czyli Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, wchodzi w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA. Jest to jedyna organizacja, która zajęła stanowisko w sprawie stosowania maseczek u dzieci podczas pandemii koronawirusa. Wciąż czekamy na stanowisko polskich autorytetów. 

Wiek dziecka, od którego może nosić maseczkę

Zgodnie ze stanowiskiem CDC maseczek NIE powinny nosić dzieci do drugiego roku życia. Jest kilka powodów, dla których zakładanie maseczek takim maluchom nie ma sensu. Nie dość, że najprawdopodobniej będą nieskuteczne, to jeszcze mogą stanowić dla nich zagrożenie.

Powody, dla których maluchy nie powinny nosić maseczki

Dzieci do drugiego roku życia są za małe, aby zakładać im maseczkę ochronną. Oto, jakie ryzyko niesie ze sobą zasłanianie niemowlętom i dzieciom do drugiego roku życia:

  • Ich drogi oddechowe są znacznie węższe niż u starszych dzieci i dorosłych, dlatego materiał maseczki może im utrudniać oddychanie. Gdy do tego dojdzie, niemowlęta będą mieć problem, aby samodzielnie zdjąć maseczkę i odsłonić nos i usta. Przez to może dojść do niedotlenienia, a nawet uduszenia.
     
  • Jeśli maseczka ma drobne elementy, które dziecko może oderwać, istnieje ryzyko, że je połknie.
     
  • Skuteczność maseczki w przypadku malutkich dzieci jest bardzo wątpliwa, zarówno jeśli chodzi o zakażenie się od innych, jak i przenoszenie się wirusa z dzieci na dorosłych. Małe dziecko nie jest w stanie przestrzegać zasad noszenia maseczki: powstrzymać się od sięgania rączkami do twarzy, będzie maseczkę zsuwać, a koronawirus będzie miał otwartą drogę do i z dróg oddechowych dziecka.
     
  • Trudno też oczekiwać, że małe dziecko będzie przestrzegać obowiązujących zaleceń, które mówią o tym, aby myć i jak myć ręce przed założeniem maseczki i po jej zdjęciu. A to znowu prosta droga do zakażenia koronawirusem, które grozi poważnymi powikłaniami, np. zapaleniem płuc u dziecka.

Co zamiast maseczki w przypadku dzieci do 2. roku życia

Specjaliści nie mają wątpliwości, że najważniejsze jest zatrzymanie dziecka w domu. Najmłodsze dzieci trudno powstrzymać przed dotykaniem różnych przedmiotów i obiektów i przed wsadzaniem rąk do buzi, a to prosta droga do zakażenia czy rozsiewania wirusa. Dlatego m.in. obowiązuje zakaz wychodzenia  z dzieckiem na place zabaw.

W przypadku konieczności wyjścia z dzieckiem na dwór ważne jest zachowywanie bezpiecznego dystansu do obcych ludzi (minimum 2 metry, a nawet więcej). Dziecku należy też często i dokładnie myć ręce.

Zgodnie z opinią CDC maseczek NIE powinny nosić też osoby, które mają problemy z oddychaniem lub są nieprzytomne, a także te, które nie będą mogły samodzielnie zdjąć maseczki.

Źródło: huffpost.com, CDC

Zobacz też:

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Koronawirus i lekarz online: co robić w razie choroby dziecka?
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i lekarz online: jak bez wychodzenia z domu leczyć dziecko
Jeżeli twojemu maluchowi coś dolega lub podejrzewasz, że jest chory, skorzystaj z usługi pediatry online. W czasach koronawirusa to najbardziej bezpieczny, ale i skuteczny sposób leczenia naszych dzieci.

O tym, jak działa pediatra online, jak przygotować się do takiej wizyty i jak ona przebiega, porozmawiałyśmy z dr n. med. neonatologiem Jolantą Tyczyńską, która w czasach koronawirusa codziennie leczy w ten sposób nawet kilkadziesiąt małych pacjentów. Spis treści: Kiedy umówić się do lekarza online? Co zrobić, aby umówić dziecko na konsultację online? Jak przygotować się do konsultacji online? Czy mogę przyjechać z dzieckiem do lekarza? Telemedycyna to także e-recepty, L4 i skierowania na badania Jak długo można leczyć dziecko bez konsultacji lekarskiej? Domowe sposoby leczenia dziecka Nagłe pogorszenie stanu zdrowia dziecka - dzwoń na pogotowie! Kiedy umówić się do lekarza online? Dziecko marudzi, jest osowiałe, pokłada się, nie chce jeść – to mogą być pierwsze sygnały choroby. – W przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci, nawet zwykły katar może bardzo szybko przekształcić się w poważną infekcję górnych lub dolnych dróg oddechowych . Każdy sygnał choroby powinien być traktowany z troską i uwagą, i najszybciej  skonsultowany z pediatrą – wyjaśnia dr Tyczyńska. W przypadku starszych dzieci możemy poczekać z poradą lekarską dzień lub dwa. Obserwujemy rozwój choroby. Jeżeli jednak np. obok kataru i kaszlu pojawi się bardzo wysoka gorączka , nie zwlekajmy z jak najszybszą konsultacją u pediatry. Konsultacji lekarskiej zawsze wymagają niemowlaki do 3 miesiąca życia, dzieci od 3. do 6. miesiąca życia mające gorączkę powyżej 38,5 stopni Celsjusza oraz starsze dzieci, którym gorączka nie przechodzi po 3-5 dniach.     Co zrobić, aby umówić dziecko na konsultację online? Trzeba w pierwszej kolejności zadzwonić do swojej przychodni rejonowej, tak aby ustalić godzinę udzielenia teleporady. Jeżeli placówka, z której do tej pory...

mama z noworodkiem zarażona koronawirusem
Agnieszka Majchrzak
Aktualności
Poród w czasach koronawirusa: kobieta z COVID-19 rozdzielona z dzieckiem
Dopiero po 10 dniach mama mogła wziąć maleństwo na ręce i przytulić do piersi. „Oddzielenie mnie od synka było najtrudniejszą rzeczą, jaką przyszło mi przeżyć” – wyznała.

Historia tej mamy jest pełna dramatycznych momentów, ale ma też szczęśliwy finał. Opisujemy ją dla wszystkich kobiet w ciąży , aby dodała im otuchy i wiary, że cud narodzin jest w stanie przezwyciężyć wszelkie przeciwności, których teraz doświadczają. Rozdzieleni zaraz po porodzie Poród w czasie pandemii koronawirusa to dla wielu kobiet powód do ogromnego stresu. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano porody rodzinne, jest kłopot z wcześniejszym wybraniem placówki, media donoszą o kolejnych przypadkach zakażenia wśród personelu medycznego w szpitalach. Trudno w takich okolicznościach ze spokojem przygotowywać się do przyjścia na świat dziecka. 34-letnia Vanesa Muro z Madrytu zachorowała na COVID-19. To spowodowało, że przez 10 dni nie mogła widzieć się ze swoim nowo narodzonym synkiem. Mama i dziecko zostali rozdzieleni zaraz po porodzie, kiedy testy wykazały, że kobieta jest nosicielką koronawirusa . „Oddzielenie mnie od dziecka tuż po tym, jak je urodziłam, było najtrudniejszą rzeczą, jaką przyszło mi przeżyć” – wyznała kobieta. „Nadal nie dotknęłam syna bez rękawiczek” Teraz, po wielu dniach pełnych tęsknoty i niepewności, szczęśliwa mama trzyma w ramionach synka Olivera. W końcu może go dotknąć, pocałować i przytulić. Chociaż nadal musi zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa , na twarzy ma maseczkę, a na dłoniach gumowe rękawiczki. „Bierze mój palec i dotyka plastiku, biedactwo” – powiedziała Vanesa. „Nadal nie dotknęłam syna bez rękawiczek. Bardzo za nim tęsknię” – dodała. „Najdłuższe półtorej godziny życia” To były trudne chwile także dla męża kobiety Oscara Carillo, który nie mógł towarzyszyć żonie podczas porodu. Mężczyzna opisuje to doświadczenie jako „najdłuższe półtorej godziny swojego życia”....

5-letnia ofiara koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus zabija najmłodszych: śmierć 5-letniego dziecka
To maleństwo jest prawdopodobnie najmłodszą ofiarą pandemii koronawirusa w całej Europie. To kolejny tragiczny dowód, że COVID-19 jest śmiertelnie niebezpieczny także dla dzieci.

Poniedziałek przyniósł kolejne dramatyczne doniesienia o liczbie zmarłych z powodu pandemii koronawirusa. Wirus zabrał życie już 69 758 ludziom na całym świecie. Wśród ofiar COVID-19 jest zaledwie 5-letnie maleństwo z Wielkiej Brytanii. Najmłodsza ofiara koronawirusa w Europie „To najmłodsza ofiara epidemii w tym kraju i prawdopodobnie w Europie" – podaje PAP, powołując się na brytyjskie służby medyczne. Wiadomo, że maleństwo miało choroby współtowarzyszące . Na razie nie podano żadnych szczegółów na temat zmarłego dziecka – chorób, na jakie cierpiało, płci, miejsca zgonu. Dotychczas najmłodszą ofiarą koronawirusa w Wielkiej Brytanii był 13-letni Ismail Mohamed Abdulwahab z Londynu, który według relacji jego rodziny nie miał żadnych kłopotów ze zdrowiem. Z kolei najmłodszą ofiarą koronawirusa w Europie prawdopodobnie była do tej pory 12-letnia dziewczynka z Belgii, która zmarła na początku ubiegłego tygodnia. Tragiczne żniwo koronawirusa na Wyspach Wielka Brytania jest w dziesiątce państw z największą liczbą przypadków zakażenia koronawirusem ( 47 806 zakażeń na 6 kwietnia br.). Niestety kraj ten odnotowuje też rekordowe liczby zgonów. Tylko w ciągu jednej doby, między godz.17 w ubiegły czwartek a godz. 17 w piątek zmarło 708 osób. Zmniejszyło się natomiast tempo przyrostu nowych przypadków. Mimo że dzieci nie są w grupie największego ryzyka zachorowania na COVID-19 , nic nie zwalnia nas z troski o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Dramatyczne doniesienia z Wielkiej Brytanii powinny jeszcze bardziej uzmysłowić nam, że nikt nie jest wolny od ryzyka zakażenia się koronawirusem i nie każde dziecko łagodnie lub bezobjawowo przechoruje COVID-19. Źródło: onet.pl Zobacz też: Koronawirus: co stanie się z dzieckiem, którego oboje rodzice zachorują na COVID-19? Uratuj święta tych dzieci! Pomóż przygotować...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz