obwód głowy dziecka
Adobe Stock
Zakupy

Obwód głowy dziecka a wiek i rozmiary czapek

Obwód głowy dziecka zmienia się tym szybciej, im jest ono młodsze. Dlatego początkowo dzieci błyskawicznie wyrastają z czapeczek. Jak dopasować je do obwodu główki i co robić, aby nie kupować co miesiąc nowej.

Obwód głowy dziecka zmienia się szybko. Najszybciej głowa rośnie w okresie niemowlęcym. Po miesiącu główka niemowlęcia może już być większa o 2-3 cm w porównaniu do obwodu głowy noworodka. W dodatku rozmiary czapek dla dzieci bywają różne nawet w ramach jednej kolekcji tego samego producenta – rozmiar czapki widoczny na metce nie musi ściśle odpowiadać rozmiarowi, jaki orientacyjnie przyporządkowuje się do danego wieku dziecka.

Najlepszą metodą na dobranie idealnego rozmiaru czapeczki jest zmierzenie obwodu głowy i poznanie obwodu konkretnej czapki. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj z tabeli, która zawiera przybliżony obwód głowy i pasujący do niego wiek dziecka (podajemy je niżej).

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Obwód głowy a wiek dziecka i rozmiary czapeczek

Rozmiar czapki trzeba dobrać wyjątkowo starannie, bo od jej dopasowania do głowy zależy, jak dobrze będzie chronić przed zimnem i wiatrem. Nie bez znaczenia jest także komfort noszenia czapki: maluch na pewno nie będzie chętnie jej wkładał, jeśli okaże się ciasna albo będzie zsuwać się na oczy. Aby ułatwić rodzicom zadanie, powstały tabele, dzięki którym łatwo sprawdzić, jaki obwód głowy mają dzieci w różnym wieku. Wartości w tabeli rozmiarów są uśrednione.

Nawet dzieci w tym samym wieku mogą mieć mniejszy lub większy obwód głowy. Obwód głowy dziecka najlepiej mierzyć przed każdym zakupem czapki. Szczególną ostrożność należy zachować przy mierzeniu rozmiaru i obwodu grubej czapki zimowej, aby wynik nie był zafałszowany. 

Obwód głowy a wiek dziecka: tabela dla dziewczynek

W tabeli z rozmiarami czapek dla dziewczynek znajdziesz przybliżone obwody głowy dopasowane do wieku dziecka od urodzenia do ok. 13. roku życia. Przed zakupem upewnij się, że wybrany rozmiar czapki zgadza się z obwodem głowy twojego dziecka.
 

wiek dziecka obwód głowy w cm
0-3 mies. 36,0 - 41,0
6 mies. 42,0 - 44,0
9 mies. 44,0 - 45,5
12 mies. 45,0 - 46,5
2 lata 47,5 - 49,0
3 lata 48,5 - 50,0
4 lata 49,0 - 51,0
5 lat 49,5 - 52,0
6 lat 50,0 - 52,5
7-8 lat 51,0 - 53,0
9-10 lat 52,0 - 54,0
11-12 lat 53,0 - 55,0
13+ lat 54,0 - 56,0

 

Obwód głowy a wiek dziecka: tabela dla chłopców

Tabela zawiera średnie obwody głowy dopasowane do wieku chłopców od urodzenia do ok. 17. roku życia. To wartości orientacyjne, zawsze warto zmierzyć obwód głowy dziecka bezpośrednio przed zakupem i na tej podstawie wybrać rozmiar czapki.
 

wiek dziecka obwód głowy w cm
0-3 mies. 36,0 - 41,5
6 mies. 43,0 - 45,0
9 mies. 44,0 - 47,0
12 mies. 46,5 - 48,0
2 lata 48,5 - 50,0
3 lata 49,5 - 51,0
4 lata 50,5 - 52,0
5 lat 51,0 - 53,0
6 lat 51,5 - 53,5
7 lat 52,0 - 53,7
8 lat 52,0 - 54,0
9 lat 52,5 - 54,5
10 lat 53,0 - 55,0
11-12 lat 53,5 - 55,5
13 lat 54,0 - 56,0
14 lat 54,5 - 56,5
15-16 lat 55,0 - 57,0
17+ lat 56,0 - 58,0

 

Jak zmierzyć obwód głowy niemowlaka i starszego dziecka?

Obwód głowy dziecka zależy od wieku, płci, a także od indywidualnych cech dziecka, dokładnie tak samo jak waga i wzrost noworodka. Dlatego zanim kupisz nową czapkę, zmierz dziecku głowę. Jak to zrobić? Owiń głowę malucha miękkim centymetrem, przykładając go na środek czoła, płatki uszu i kark. To miejsca, w których czapka powinna stykać się z głową dziecka.

Nieco inaczej mierzy się obwód głowy noworodka podczas badań lekarskich, dlatego pomiar zdjęty do zakupu czapki nie powinien być traktowany, jak pomiar do weryfikacji w siatkach centylowych.

Uwaga, jeśli znasz obwód czapki, upewnij się, że pomiar został zrobiony po wewnętrznej stronie (grube czapki zimowe mają zupełnie inny obwód wewnątrz i na zewnątrz). Choć przewianie uszu to mit, warto wybrać dla dziecka jak najlepiej dopasowaną czapkę.

Ważne! Koniecznie zwróć uwagę na głębokość czapki. Zbyt płytka nie osłoni czoła, a za głęboka będzie opadać na oczy. Głębokość czapki mierzy się od czubka do końca przedniej części.

Zobacz też:

Zimne rączki u niemowlaka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Zimne rączki u niemowlaka - czy dziecku jest zimno, a może to choroba?
Zimne rączki u niemowlaka to najczęściej wynik niedojrzałego układu krążenia. Czasami zimne rączki i nóżki u niemowlęcia mogą jednak oznaczać chorobę. Natomiast zimne dłonie nie oznaczają, że dziecku jest zimno - to sprawdzisz, dotykając karku niemowlęcia.

Zimne dłonie u niemowlaka zdarzają się często i z reguły nie są powodem do niepokoju. Noworodki i niemowlęta mają niedojrzały układ krążenia, dlatego ich stopy i rączki często są zimne. Nie oznacza to, że dziecku jest zimno - żeby sprawdzić, czy niemowlakowi jest zimno, dotknij skóry na jego karku. Jeśli niemowlę ma zimne ręce i stopy, a do tego zauważysz, że są sine, powiedz o tym lekarzowi, żeby wykluczył problemy z krążeniem. Spis treści: Zimne rączki u noworodka - co mogą oznaczać? Zaburzenia krążenia Zimne ręce przy gorączce Zespół Raynauda Jak poznać, że dziecku jest zimno? Sprawdzanie rączek Sprawdzanie karczku Obserwowanie buzi Jak szybko rozgrzać zmarznięte dziecko? Zimne rączki u noworodka - co mogą oznaczać? Kiedy małe dziecko lub niemowlę ma zimne rączki, najczęściej myślimy, że jest mu zimno. Tymczasem niekoniecznie jest to prawdą. Niemowlęta i małe dzieci często mają zimne dłonie i stopy. Wynika to z niedojrzałości układu krążenia. Czasami jednak może być to objawem choroby, dlatego o wątpliwościach zawsze trzeba porozmawiać z lekarzem. Zaburzenia krążenia Jeśli zimne i blade (bądź sine) rączki pojawiają się u niemowlaka często, skonsultuj się z lekarzem. Mogą one świadczyć o tzw. centralizacji krążenia, czyli przeniesieniu krążenia w okolice ważnych, chronionych przez organizm narządów (mózg, serce, nerki) - przez to dopływ krwi do kończyn jest ograniczony. Takie zjawisko poprzedza spadek ciśnienia i może ono doprowadzić do wstrząsu. Jednak zimne rączki u noworodka mogą także brać się z innych problemów w ukła­dzie ser­co­wo­-na­czy­nio­wym dziecka. Zimne ręce przy gorączce Gorączka i zimne kończyny u dziecka mogą iść w parze. Dziecko może skarżyć się na to, że mu zimno, mogą także wystąpić tzw. „zimne poty”....

kombinezon zimowy narciarski dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Kombinezon narciarski dla dziecka: obowiązkowy na śnieg i mróz! (OGROMNE przeceny!)
Kombinezon narciarski zapewnia dziecku ciepło i chroni przed zmoczeniem ubrania zimą. Dobrze, jeśli przy okazji daje pełną swobodę ruchów. Kombinezon zimowy (albo przynajmniej ciepłe spodnie narciarskie) to niezbędne ubranie dla dziecka w zimie, nie tylko na narty, ale także podczas zabaw na śniegu i mrozie.

Kombinezon narciarski dla dziecka to najwłaściwszy strój zarówno na stok narciarski, jak i na zabawę w śniegu. Kombinezon powinien być dostosowany do potrzeb kilkulatka, tak by było mu nie tylko ciepło, ale i wygodnie. Tylko w ten sposób maluch ma szanse cieszyć się z zimy. A jeśli jednoczęściowy kombinezon zimowy nie wydaje ci się praktycznym rozwiązaniem, wystarczy kupić porządne spodnie narciarskie dla dziecka. Jak wybrać kombinezon zimowy dla dziecka? Kombinezon narciarski musi mieć przede wszystkim odpowiedni rozmiar, bo w za małym albo za dużym dziecku będzie po prostu niewygodnie. Dobry kombinezon nie może też krępować ruchów malucha. Zamiast patrzeć na grubość materiału, należy wziąć pod uwagę jego parametry : czy materiał jest wodoodporny, wiatroszczelny, a także oddychający. Popularne, niedrogie membrany stosowane w ubraniach zarówno do małych, jak i dużych narciarzy charakteryzują się przeważnie wodoodpornością na poziomie ok. 5000 mm i oddychalnością 5000 g. Dobre kurtki narciarskie mogą również posiadać laminowane szwy (co zwiększa ochronę przed przemoknięciem), kaptur z daszkiem, regulowane mankiety na rzepy, wywietrzniki pod pachami. Przydatna jest kieszonka na karnet i rozciągliwe mankiety z otworem na kciuk. Pas zapinany wokół bioder w razie upadku zapobiegnie przedostaniu się śniegu pod kurtkę. Warto także zadbać o to, by ubranie miało fabrycznie wszyte elementy odblaskowe, dzięki temu malec będzie lepiej widoczny. Świetnym pomysłem jest także kupienie kombinezonu zimowe w jaskrawym kolorze. Kombinezon zimowy jednoczęściowy dla małego dziecka Kombinezon jednoczęściowy to dobry wybór dla niemowlaka i małego dziecka do ok. 2 lat. Zapewni on maksimum komfortu − nie będziesz musiała się obawiać, że część ubrania się podciągnie lub zawinie, odsłaniając plecki. Małym dzieciom w jednoczęściowym kombinezonie znacznie łatwiej się...

krem na zimę dla niemowlaka
Materiały prasowe/Fotolia/kolaż Weronika Zagojska
Zakupy
Krem na zimę dla niemowlaka: jaki jest najlepszy? [RANKING]
Krem na zimę dla niemowlaka i starszego dziecka nie musi być drogi, aby dobrze chronił skórę, gdy na dworze wiatr i mróz. Ale ochronny krem zimowy przyda się także w cieplejsze dni − warto wiedzieć, przy jakiej temperaturze jest konieczny. Wybrałyśmy najlepsze kremy na zimę bez wody oraz... kilka zamienników.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj