Stolik edukacyjny – rodzaje i dobre oferty [Przegląd]
Stolik edukacyjny może być atrakcyjną zabawką dla dziecka w wieku 1-4 lata. Dzięki niemu maluch może nauczyć się wielu rzeczy, a przy okazji rozwijać sprawność manualną.
Stolik edukacyjny jest jedną z najpopularniejszych zabawek kupowanych małym dzieciom. Potrafi je zająć na długi czas i nauczyć wielu rzeczy poprzez zabawę. Radzimy, jaki stolik kupić.
Spis treści:
Stolik edukacyjny – dobre oferty:
- Drewniany kosmos, 85 zł
- Stolik Clementoni, 104 zł
- Stolik-drzewko, 119 zł
- Muzyczny stolik Smiley, 133 zł
- Stolik 2w1,159 zł
- Drewniana farma Viga, 299 zł
Zalety stolików edukacyjnych
Zabawki tego typu rozwijają u dziecka wile różnych umiejętności. Należą do nich:
- logiczne myślenie,
- koordynacja oko-ręka,
- mała motoryka.
Mogą też uczyć kształtów, kolorów, liter i cyfr. Wszystko zależy od tego, jakie zadania oferuje dziecku zabawka. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przeczytać opis zabawki.
Rodzaje stolików edukacyjnych
Najważniejszy podział dotyczy materiałów, z jakich wykonano zabawkę. Na rynku są więc stoliki edukacyjne drewniane i plastikowe.
Stolik edukacyjny drewniany
Drewniane zabawki nie świecą i nie grają. Oferują głównie zabawy, przy których maluch trenuje sprawność rączek. Tego typu stoliki są bardziej stabilne, ale i cięższe. Raczej też nie pełnią dodatkowych funkcji, są za to ekologiczne. Bardzo często niektóre elementy wykonane w nich są z metalu (prowadnice), a w niektórych stolikach z pianki. Nic tu nie świeci ani nie gra, więc będą idealne dla rodziców, którzy nie znoszą elektronicznych dźwięków wydawanych przez dziecięce zabawki.
Stolik edukacyjny plastikowy
Jest lekki, ale mniej stabilny. Najczęściej jest też bardziej kolorowy od drewnianego i ma dodatkowe atrakcje w postaci światełek oraz wygrywanych melodyjek – warto sprawdzić, czy zabawka "mówi" po polsku czy tylko po angielsku i czy ma regulację głośności.
Uwaga! Do stolików plastikowych często potrzebne są baterie – sprawdź, czy są w zestawie, a jeśli ich nie ma, od razu je dokup, żeby dziecko mogło zaraz po otrzymaniu zabawki zacząć jej używać.
Niektóre plastikowe stoliki edukacyjne mogą pełnić dodatkowe funkcje. Można je zmienić np. w pchacz ułatwiający naukę chodzenia albo odpiąć im nogi i dać dziecku do zabawy sam blat z atrakcjami – funkcja przydatna, aby dać choremu maluchowi zabawkę do łóżka, albo położyć ją na dywanie.
Zobacz także: Zabawki edukacyjne dla trzylatka [Przegląd]
Jaki stolik edukacyjny wybrać
Najważniejszy jest dobór zabawki do wieku dziecka. Na rynku są zabawki dla maluchów od 12. miesiąca życia, od 2. roku życia oraz dla dzieci od 3. roku życia. Jeśli spodoba ci się stolik przeznaczony dla starszego malucha niż twój, nie przejmuj się – lepiej kupić zabawkę nieco na wyrost niż taką, która będzie dla dziecka "za łatwa".
Gorąco polecamy drewniane stoliki edukacyjne. Pozornie są mniej atrakcyjne dla dziecka niż plastikowe. Jeśli jednak poświęcisz maluszkowi czas i razem z nim usiądziesz do takiej zabawki, z pewnością chętnie się nią będzie bawił. Gdy dziecko wyrośnie już z takich zabaw, nie będzie trzeba lecieć z zabawką do punktu selektywnej zbiórki odpadów, jak ma to miejsce w przypadku stolików zasilanych bateriami.
1. Drewniany kosmos, 85 zł
Bardzo ładny stolik edukacyjny wykonany z drewna bukowego oraz pianki firmy Lucy&Leo. Zabawka hipoalergiczna i biodegradowalna. Na stoliku znajdują się: 2 kulki do przebijania wraz z młoteczkiem, ruchome koła zębate, 3 puzzle z nadrukiem, 3 piankowe statki kosmiczne, przeplatanka z koralikami i przesuwana rakieta. Wymiary: 15 x 44 x 6 centymetrów. Dla dzieci od 3. roku życia.
2. Stolik Clementoni, 104 zł
Zabawka zawiera m.in.: książeczkę ze zwierzętami, klawisze z literkami, kształty geometryczne. Stolik mówi i śpiewa po polsku, a także świeci. Do wykonania jest 11 zadań. Całość wykonana z plastiku. Wymiary: 42 x 42 x 37 cm. Zasilanie: 3 baterie AA (są w zestawie). Dla dzieci od 12. miesiąca życia.
3. Stolik-drzewko, 119 zł
Zabawka ma kształt drzewka, a na jego blacie znajdują się: miniksiążeczka, motylek, pianinko, domek-sorter z piłeczkami i bębenek. Na "pniu" drzewka znajduje się zjeżdżalnia dla piłeczek. Zabawka gra melodyjki i ma regulację głośności. Wymiary: 43 x 43 x 34 (wysokość) centymetrów. Zasilanie: 3 baterie AA (są w zestawie). Dla dzieci od 3. roku życia.
4. Muzyczny stolik Smiley, 133 zł
Cena regularna: 179 zł. Po odpięciu nóżek interaktywny blat można położyć na łóżku lub podłodze. Zabawka mówi po polsku i świeci. Ma ruchome elementy, a wśród nich jest pociąg, balon Kubusia Puchatka, kolorowe elementy na pałąkach. Całość wykonana z plastiku. Wymiary: 43 x 43 x 34 (wysokość) centymetrów. Zasilanie: 3 baterie AA (są w zestawie). Dla dzieci od 12. miesiąca życia.
5. Stolik 2w1, 159 zł
Zabawka może pełnić funkcję stolika edukacyjnego oraz pchacza z głową konia. W całości wykonana z plastiku. Naciskanie guzików sprawia, że zabawka wydaje dźwięki i świeci. Wymiary: 35 x 47 x 49 (wysokość) centymetrów. Dla dzieci od 12. miesiąca życia. Zabawka zasilana 3 bateriami AA (brak w zestawie).
6. Drewniana farma Viga, 299 zł
Stolik ma wysokość 96 cm i średnicę 60 cm. Nogi drewna wykonane z litego bukowego drewna. Na okrągłym blacie znajdują się: rollercoaster z kolorowych drutów z koralikami, figurka farmera, traktora i 3 zwierząt – do przesuwania wzdłuż torów, obrotowe koło zębate, wiatrak z obracającymi się łopatkami. Zabawka dla dzieci w wieku od 2. roku życia.
Zobacz także:
- 10 pomysłów na prezenty dla rocznego dziecka
- Prezenty dla trzylatka nie tylko na święta
- Najlepsze gry planszowe dla przedszkolaków