Reklama

Pyłków, które mogą uczulać dziecko, jest naprawdę wiele i trudno się przed nimi chronić. Jednak nie jest to niemożliwe. Oto, co możesz zrobić, żeby pomóc dziecku, które ma katar sienny.

Reklama

1. Idź z dzieckiem do alergologa

Pozostawienie alergii samej sobie często prowadzi do powikłań: powtarzających się zapaleń uszu, gardła i zatok, pokrzywek, a nawet astmy! Aby do nich nie dopuścić, trzeba koniecznie iść z dzieckiem do alergologa i rozpocząć leczenie. Obecnie jest mnóstwo skutecznych i, co równie ważne, bezpiecznych leków, dzięki którym twój smyk przestanie kichać, łzawić, przeziębiać się...

2. Zawieś w oknach wilgotne firanki

Możesz również zwilżać je spryskiwaczem do kwiatów. Takie mokre, a do tego gęsto tkane firany są świetnym filtrem, który nie wpuszcza alergenów do mieszkania.

Zobacz też: Interaktywny kalendarz pylenia

3. Polub spacery w deszczu

Powietrze jest wówczas czyste jak łza. Pamiętaj, że najwięcej pyłków unosi się w nim, kiedy świeci słońce i wieje wiatr.

4. Dobrze chroń na dworze

Zakładaj na dziecięcą główkę czapkę albo chusteczkę. Na spacery zabieraj wodę w butelce i chusteczki higieniczne – gdy maluszek nagle dostanie kataru, przemyj mu buzię zwilżonymi wodą chusteczkami.

5. Kup okulary przeciwsłoneczne

Najlepiej okulary dla dziecka wybierz u optyka – będziesz miała pewność, że mają odpowiednie, nieniszczące oczu filtry (tandetne okulary z przydrożnych straganów potrafią być szkodliwe dla wzroku!). Im okulary szczelniej przylegają do twarzy, tym lepiej dla smyka. Dzięki temu dziecięce oczy będą chronione przed bezpośrednim kontaktem z alergenami, więc przestaną łzawić.

6. Myj dziecięcą buzię i rączki

Po powrocie do domu idź z dzieckiem do łazienki, by mu umyć ręce i twarz oraz wypłukać buzię. Gdy maluch nadal kicha, umyj mu głowę, bo włosy są świetnym magazynem alergenów. Oczyść dziecku nos wodą morską w spreju i koniecznie go przebierz. Dzięki temu maluch uniknie dalszego kontaktu z pyłkami.

Zobacz też: Na czym polega odczulanie małego alergika?

7. Bardzo dbaj o ubranka smyka

Pierz je w proszkach przeznaczonych dla alergików i nigdy nie susz ich na balkonie czy na dworze, bo wnikną w nie pyłki.

8. Sprzątaj mieszkanie

Rób to odkurzaczem z filtrem HEPA (lub wodnym) – doskonale zbiera alergeny. Możesz także włączać w mieszkaniu oczyszczacz powietrza.

9. Wyjeżdżaj, gdzie jest bezpieczniej

Jeśli to możliwe, w okresie pylenia uczulającej rośliny wyjedźcie w inny region – nad morzem czy w górach rośliny pylą w innych okresach niż w centralnej Polsce. Planując urlop, sprawdzaj kalendarze pylenia dla regionu, w którym macie zamiar wypoczywać. Jeśli okaże się, że pyli uczulająca dziecko roślina, zmieńcie swoje plany. Wakacje z kichającym, marudzącym maluchem raczej nie będą udane.

Reklama

Portret alergika
Doświadczony lekarz potrafi zdiagnozować uczulenie na pyłki już na pierwszy rzut oka.
Nos. Malec ma wodnisty katar, a jeśli często pociera nosek, widać na nim poziomą zmarszczkę.
Oczy.
Wielu małych alergików ma efektowne, gęste i długie jak u gwiazdy filmowej rzęsy. Inne objawy: załzawione oczy, przekrwione spojówki, lilioworóżowe „podkówki“ pod oczami.
Skóra. O alergii na pyłki może świadczyć swędząca pokrzywka, niewielkie, łuszczące się plamki w kącikach oczu, „naderwane“ uszy, sucha skóra.
Głos. Zdarza się, że choć kataru nie widać, dziecko ciągle mówi przez nos.

Reklama
Reklama
Reklama