Reklama

Łatwiej pilnować diety u alergika, który ma dwa latka, niż u starszego dziecka, bo przed młodszym udaje się jeszcze ukryć zakazane owoce. Łatwiej jest też rodzicom dziecka, które prawie od urodzenia jest na diecie, niż starszego, które zdążyło już poznać i polubić wiele nowych smaków. Kiedy okazuje się, że z powodu alergii maluch nagle musi zmienić swoje przyzwyczajenia, pojawia się kłopot, bo mały buntownik ma w sobie z jednej strony naturalną chęć poznawania świata, a z drugiej – trudno mu akceptować zakazy i nakazy rodziców. Spróbuj nauczyć go, jak ma sobie radzić z tą sytuacją.

Reklama

1. Często rozmawiaj z dzieckiem o alergii

Odpowiadaj na pytania dziecka o alergię, wyjaśniaj wątpliwości i podkreślaj, że wiele osób na świecie ma podobne problemy. Według opinii psychologów maluch, który ma dobre relacje z rodzicami, dość szybko powinien zaakceptować nowe reguły.

2. Mów konkretnie i odwołuj się do doświadczeń dziecka

Małe dziecko nie umie jeszcze myśleć abstrakcyjnie i nie zrozumie długiego wywodu na temat alergii pokarmowej. Tłumacz mu to, co się z nim dzieje, prostym, zrozumiałym dla niego językiem: „Jeśli nie będziesz jadał truskawek, nie będzie swędzieć cię skóra i nie będziesz musiał ciągle się drapać”. Tylko taka informacja ma szansę dotrzeć do małego dziecka.

3. Przekonaj, że ma wpływ na to, jak się czuje

Powiedz mu np., że jedząc czekoladę, ryzykuje, że znowu będzie bolał go brzuszek. Przez cały czas, a szczególnie na początku, chwal go, gdy odmówi, kiedy ktoś go częstuje czekoladowym cukierkiem. Twoje ciepła słowa, pochwała sprawią, że będzie z siebie dumny i szybciej nauczy się odmawiać w takich sytuacjach.

4. Wytłumacz, czego nie może jeść

Wyjaśnij, że ta lista zakazanych produktów obowiązuje wszędzie, gdzie będziecie – w domu, w przedszkolu, u babci czy u kolegi na urodzinach. Sama też musisz przestrzegać tych ustaleń. Jeśli pozwolisz dziecku od czasu do czasu zjeść coś, co mu szkodzi, nie oczekuj, że samo wzorowo zastosuje się do zakazów. W takiej sytuacji zacznie domagać się przysmaków, których nie może jeść.

5. Pokaż korzyści płynące z diety

„Jeśli nie będziesz pił mleka czy jadł chipsów, lepiej się poczujesz i będziesz mógł grać w piłkę i bawić się z kolegami”. Gdy po zjedzeniu uczulających pokarmów pojawia się na skórze dziecka wysypka, sięgnij po argument, że przestrzeganie diety zapobiegnie tym krostkom i „nikt już nie będzie cię pytał, dlaczego masz takie czerwone policzki, ani się z nich śmiał”.

6. Poszukaj alergika wśród dorosłych

Jeśli ktoś w waszej rodzinie jest alergikiem, warto, by porozmawiał z maluchem. Dorosły, który ma podobny problem z uczuleniem, to duże wsparcie dla dziecka.

Zobacz też: Kiedy minie alergia u dziecka?

7. Podkreślaj mocne strony dziecka

Ogromnie ważne w takiej sytuacji jest to, by mały alergik w swoim otoczeniu nie słyszał, jaki jest biedny i nieszczęśliwy (a właśnie tak często robią babcie i ciocie). Sprawdź, w czym jest dobry, i rozwijaj jego talenty czy to plastyczne, czy sportowe. Dzięki temu poczuje się bardziej pewny siebie.

8. Pokaż, że innym dzieciom też nie wszystko wolno

„Ty nie możesz jeść czekolady, a Karol nie może mieć ani kotka, ani psa. Gdyby te zwierzaki zamieszkały u niego w domu, Karolek ciągle miałby katar”. W ten sposób maluch nie będzie myślał, że tylko on jeden ma alergiczny problem.

9. Wtajemnicz rodzinę i bliskich znajomych

Informacja o chorobie alergicznej dziecka przyda się znajomym rodziny, by nie wystawiali go na pokusy, częstując różnymi pysznościami, których nie może jeść. Zdanie: „Przecież taka ilość na pewno nie zaszkodzi”, powinno zniknąć ze słownika rodziny i przyjaciół. Bo które dziecko ma w sobie tyle silnej woli, by nie ulec pokusie, gdy ciocia prosi? Wytłumacz też rodzinie i znajomym, by podczas waszych spotkań nie dawali dziecku odczuć, że jest gorsze.

10. Próbujcie żyć normalnie

Alergik powinien żyć normalnie, odwiedzać kolegów, bywać na imprezach urodzinowych. W najgorszym wypadku wyprawisz go z własnym prowiantem, który może jeść bez obaw. A może sama zorganizujesz kinderbal, na którym zaproszone maluchy będą raczyły się przysmakami, jakie jada twoje dziecko. Przygotuj dania atrakcyjnie. To podniesie prestiż diety w oczach małego alergika. Zadbaj, by nikt nigdy nie komentował smaku potraw, które musi jadać maluch. Takie zasłyszane opinie mogą sprawić, że nie będzie miał ochoty dłużej przestrzegać zaleceń lekarza. Jeśli to możliwe – dla całej rodziny przygotowuj potrawy ze składników, na które twoje dziecko nie jest uczulone.

Reklama

Zobacz też: 14 produktów zakazanych dla małych dzieci

Reklama
Reklama
Reklama