Gdy Twoje dziecko choruje na alergię wziewną, dostaje uczulenia na substancje, które dostają się do dróg oddechowych podczas oddychania. Jak ułatwić życie małemu alergikowi radzi nasza specjalistka dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog.
Alergeny wziewne dostają się do organizmu przez drogi oddechowe i wywołują katar, kichanie, łzawienie oczu, zapalenie spojówek. Gdy dostaną się do dolnych dróg oddechowych, powodują duszność, kaszel, świszczący oddech. Przeprowadzając testy skórne lub z krwi, lekarz stwierdzi, co jest przyczyną uczulenia. Zaleci też, by wyeliminować źródło alergenu, ale nie można oczekiwać natychmiastowej poprawy stanu dziecka (alergeny długo unoszą się w powietrzu). Może też zalecić podawanie leków czy odczulanie.

Reklama

Alergeny zwierzęce

15% właścicieli kotów i 15% hodowców chomików dostaje uczulenia po roku przebywania zwierzaka w domu (najbardziej uczula nie sierść, ale naskórek i ślina). Chorobę wywołują także świnki morskie, psy, konie, papugi. Objawy alergii na sierść to łzawienie oczu, wodnisty katar, nudności. Niestety, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest oddanie zwierzaka. Po dokładnym wysprzątaniu domu poziom alergenów jest coraz mniejszy, a bezpieczny staje się po upływie czterech tygodni. Przyzwyczaj kota do cotygodniowego mycia – szampon zmniejsza ilość alergenów.

Czy alergik może mieć zwierzę?

Dzieci atopowe, czyli mające generalnie skłonność do alergii, są szczególnie predysponowane do uczulenia także na alergeny zwierzęce. Mogą uczulić się na nie bez względu na wiek, dlatego nie jest prawdą, że niemowlę jest mniej odporne i przez to bardziej narażone na alergię niż starsze dziecko. Jeżeli ma ono kontakt ze zwierzętami i jest na nie uczulone, to ujawni się to wcześniej czy później. Najbardziej niebezpieczne, bo najsilniej alergizujące zwierzątko, to świnka morska. Zaraz za nią w rankingu znajduje się kot, potem szczur, mysz i wreszcie pies. Najbezpieczniejsze są gady, np. żółw.

Pleśnie

Występują niemal wszędzie: w łazience, ubikacji i kuchni, w doniczkach roślin. Zimą na ramach okien tworzą czarny osad, wyrastają pod tapetami, szczególnie gdy użyto tzw. klejów ekologicznych, pojawiają się w kurzu w przewodzie wentylacyjnym. Pleśnie lubią zwłaszcza pieczywo, pieczarki, mąkę i sery pleśniowe, owoce i ich przetwory. Z jednej spleśniałej pomarańczy może unieść się w powietrze ponad 15 miliardów zarodników!
Alergia na pleśnie może powodować katar alergiczny, astmę lub zmiany w zatokach przynosowych. Niebezpieczne jest uczulenie na pleśń z rodzaju Alternaria, które mogą wywoływać ciężkie napady duszności. Uczulenie na pleśnie ma 5-12% pacjentów z astmą lub alergicznym katarem, zwykle uczulonych również na inne alergeny. Spożycie spleśniałych produktów może też doprowadzić do zatrucia.

Jak się przed nimi bronić?

  1. Dziecko powinno unikać kontaktu ze skoszoną trawą, opadłymi liśćmi. W wakacje nie mieszkajcie w domkach letniskowych, namiotach, nie śpijcie w śpiworach.
  2. Zwalczaj nadmierną wilgoć w mieszkaniu. Zainstalowanie w łazience wentylatora pomoże skutecznie usunąć jej nadmiar.
  3. Ściany maluj, a nie tapetuj. Regularnie sprawdzaj stan ścian za dużymi meblami i pod boazerią.
  4. Do środków czyszczących dodawaj preparaty przeciwgrzybicze.
  5. Ogranicz liczbę kwiatów doniczkowych.
  6. Szybko wyrzucaj odpady kuchenne.
  7. Nie podawaj dziecku dżemów, przetworów z owoców lub warzyw, na których pojawiło się choćby małe ognisko pleśni.
  8. Wykreśl z menu dziecka pieczarki, kiszoną kapustę i ogórki. Sprawdzaj, czy pleśń nie pojawiła się na suszonych owocach, winogronach, prażonej kukurydzy, w zapasach herbaty.

Kurz domowy

To mieszanka kilkudziesięciu alergenów, z których najsilniej uczulają roztocza. W czasie porządków – odkurzania i trzepania pościeli – alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu i wywołują dokuczliwe objawy.

Zobacz także

Gdzie jest dużo roztoczy?
W mieszkaniu, które:

  • ma ponad 25 lat,
  • położone jest w dolinie lub na podmokłym terenie,
  • znajduje się na parterze lub nad wilgotną piwnicą,
  • jest słabo nasłonecznione,
  • jest rzadko wietrzone.

Dzieci, które spędziły pierwsze dwa latka w mieszkaniu, gdzie jest dużo dywanów, tapicerowanych mebli, wełnianych narzut, wykładzin na stałe przymocowanych do podłóg, książek, zabawek, a domownicy śpią w pościeli z pierza i wełny, w późniejszym wieku częściej wykazują uczulenie na roztocza, chorują na choroby alergiczne, z astmą włącznie.

Reklama

Gdy dziecko jest alergikiem, trzeba:

  • usunąć rzeczy gromadzące kurz, np. zasłony, dywany,
  • odkurzać tapicerowane meble minimum raz w tygodniu, gdy dziecka nie ma w domu,
  • przecierać podłogi, parapety wilgotną ścierką,
  • co tydzień prać pościel w gorącej wodzie.
Reklama
Reklama
Reklama