Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka
Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?
Jeśli dziecko jest zdrowe, świetnie się rozwija, pediatra często nie zleca wykonywania mu żadnych dodatkowych badań. Warto jednak na ten temat porozmawiać z lekarzem, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, poprosić o skierowanie.
Morfologia
To podstawowe badanie krwi. Pozwala wykryć stan zapalny, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. Określa się ilość i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by sprawdzić:
- poziom żelaza. Pozwala stwierdzić, czy przyczyną niedokrwistości (anemii) nie jest niedobór żelaza.
- OB (opad Biernackiego). Badanie wykonuje się, jeśli lekarz podejrzewa ukrytą infekcję.
- ASO (poziom antystreptolizyny). Badanie jest zlecane dzieciom, które chorowały na anginę oraz szkarlatynę. Chodzi o wykluczenie możliwych powikłań reumatologicznych.
- CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie wykonuje się dzieci, u których podejrzewa się ukrytą infekcję bakteryjną.
Mocz
Badanie trzeba wykonać, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego.
Badanie moczu pomaga wykryć infekcję, która u dzieci może przebiegać bez gorączki, a objawiać się brakiem apetytu, luźniejszymi stolcami.
O infekcji może świadczyć pojawienie się w moczu białka, cukru, krwi.
Lekarz może też zalecić wykonanie posiewu moczu (badanie świadczy o obecności bakterii). Dzięki temu może lepiej dobrać antybiotyk.
Ciśnienie krwi
Warto zmierzyć ciśnienie chociaż raz każdemu dziecku, które skończyło 2 lata: zwłaszcza jeśli rodzice mają nadciśnienie. Ciśnienie można zmierzyć podczas każdej wizyty lekarskiej.
Nadciśnienie u małych dzieci występuje rzadko: zwykle jeśli dziecko ma rodzinne skłonności do nadciśnienia.
Badanie cholesterolu
Badanie jest zalecane przez Amerykańską Akademię Pediatrii u każdego dziecka, które skończyło 2 lata. W Polsce na razie oficjalnych zaleceń nie ma, jednak coraz częściej kardiolodzy zalecają wykonanie takiego badania co najmniej raz u dziecka, które skończyło 2 lata (można w ten sposób wykryć genetyczną skłonność do podwyższonego poziomu cholesterolu.
Badanie jest zalecane szczególnie dzieciom, które mają nadwagę lub otyłość, a także wówczas, gdy w rodzinie dziecka występują choroby serca, nadciśnienie, miażdżyca.
Czy dziecko musi być na czczo przed pobraniem krwi, jak wygląda badanie, przeczytasz tu: