Reklama

Bazofile powstają w szpiku kostnym i należą do szeroko pojętego układu odpornościowego. Są komórkami wielofunkcyjnymi – jednym z ich zadań jest udział w reakcji alergicznej. Bazofile produkują różne substancje i poprzez nie wpływają między innymi na działanie układu nerwowego. Stanowią też linię obrony organizmu przed infekcjami.

Reklama

Spis treści:

Bazofile – co to jest?

Bazofile są najmniej liczną odmianą krwinek białych. Zalicza się je do granulocytów zasadochłonnych. W ich wnętrzach znajdują się ziarnistości, a w nich obecne są: serotonina, histamina, heparyna i interleukina-4.

Zadaniem bazofili jest szybkie wywoływanie reakcji alergicznej. Bazofile zwalczają również wnikające do organizmu chorobotwórcze drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby) oraz szkodliwe substancje. Odpowiadają za wytwarzanie heparyny, która odgrywa kluczową rolę w krzepliwości krwi. Produkują serotoninę, która bierze udział w przesyłaniu sygnałów między komórkami mózgowymi i histaminę, która rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia przepływ krwi.

Bazofile – norma u dzieci

W wynikach morfologii poziom bazofili oznaczony jest skrótem BASO. Ilość bazofili określa się jako procent liczby białych krwinek lub ich liczbę w mikrolitrze krwi.

Norma bazofili u dzieci:

  • 0 do 300/mikrolitr krwi lub:
  • od 0 do 1%.

Norma bazofili u noworodków w ciągu kilku dni po porodzie jest inna i wynosi do 2,5%. Po kilku dniach ilość granulocytów we krwi noworodka spada do normy obowiązującej dla dzieci i dorosłych.

Badanie poziomu bazofili u dzieci wykonuje się rutynowo co pewien czas w ramach wykonywania morfologii krwi u dziecka, a także przy podejrzeniu pewnych chorób, np. alergii.

O czym świadczą podwyższone bazofile u dziecka?

Częstą przyczyną podwyższenia bazofili u dziecka (stan ten nazywamy bazofilią), jest alergia. Bazofile mają receptory dla przeciwciał IgE, dlatego mogą brać udział w reakcjach alergicznych.

Innymi przyczynami podwyższenia bazofili u dziecka mogą być:

  • niedoczynność tarczycy
  • choroby nowotworowe (takie jak np. chłoniak Hodgkina, przewlekła białaczka szpikowa),
  • gruźlica,
  • choroby zapalne przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • zaburzenia lipidowe (w szczególności w hiperlipidemii).

Warto pamiętać, że nieprawidłowa liczba bazofili – przy prawidłowych wartościach pozostałych wskaźników krwi – rzadko świadczy o tym, że dziecko choruje na jakiekolwiek schorzenie.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama