Biegunka z krwią u dziecka – co oznacza, jak ją leczyć
Biegunka z krwią u dziecka może mieć wiele przyczyn – od dość błahych po poważne i wymagające pilnego leczenia. Szczególnej uwagi wymaga ostra biegunka u dziecka z krwią i śluzem. Zagrożeniem dla malucha może być nie tylko spowodowane nią odwodnienie, ale i przyczyna krwawienia.
Zawsze gdy u dziecka pojawia się biegunka z krwią, której towarzyszą bóle brzucha, należy skonsultować się z lekarzem. Objawy te uznaje się za alarmujące. Niezwłocznej wizyty u lekarza wymaga każda biegunka, która wybudza malucha w nocy, towarzyszy jej gorączka, bóle kończyn, utrata masy ciała lub spowolnienie rozwoju dziecka. Wystąpienie krwawej biegunki u dziecka jest również wskazaniem do wykonania badania kału na obecność bakterii oraz ewentualnie ich wrażliwości na leki. Sprawdź, co jeszcze należy wiedzieć o krwistych wypróżnieniach dziecka.
Przyczyny biegunki z krwią u dzieci
Do najczęstszych przyczyn biegunki z domieszką krwi u dziecka należy:
- zakażenie salmonellą,
- zakażenie bakterią Shigella
- zakażenie Escherichia coli
- zakażenie amebą lub pełzakiem czerwonki
- antybiotykoterapia
Do zakażeń salmonellą, Shigellą lub bakterią Escherichia coli dochodzi w wyniku spożycia skażonego jedzenia lub wody, co może zdarzyć się wszędzie, nie tylko w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Skutkiem jest tzw. zatrucie pokarmowe, którego przyczyną mogą też być wirusy wywołujące tzw. grypę jelitową.
Biegunka u dziecka ze śladami krwi może wystąpić także po antybiotykoterapii, zwłaszcza jeśli dziecko przyjmowało antybiotyk długo – kilka tygodni. Zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej jelit może doprowadzić do zakażenia układu pokarmowego bakterią Clostridium difficile, co prowadzi do tzw. rzekomobłoniastego zapalenia jelit.
Krwista biegunka u dziecka może pojawić się także jako objaw zarażenia pierwotniakiem – np. amebą lub pełzakiem czerwonki.
Zapalne przyczyny biegunki z domieszką krwi u dziecka
Rzadszą, ale i poważniejszą, przyczyną pojawienia się krwistej biegunki u dziecka może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Charakterystycznym jego objawem jest biegunka u dziecka z krwią i śluzem, osłabienie, utrata masy ciała.
Krew przy biegunce u dziecka może wystąpić także w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna – to także jest choroba o podłożu zapalnym. Towarzyszą jej silne bóle brzucha, zmiany w okolicy odbytu, wymioty, afty w jamie ustnej.
Obie choroby zapalne jelit mają podłoże autoimmunologiczne i są trudne w leczeniu. Czasami nie wystarczy farmakoterapia, bywa że niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Biegunka z domieszką krwi u dziecka – inne przyczyny
Poza zakażeniem układu pokarmowego i chorobami zapalnymi, u dzieci przyczyną biegunek mogą być:
- wgłobienie jelita (u niemowląt pojawia się wtedy stolec w postaci „malinowej galaretki”)
- alergia pokarmowa (podejrzewa się ją, gdy w kale dziecka nie ma chorobotwórczych bakterii)
- polipy jelita grubego
- uchyłek Meckela (wrodzona nieprawidłowość w budowie jelita cienkiego).
Postępowanie w ostrej biegunce z krwią u dziecka
Gdy dziecko ma biegunkę, bardzo ważne jest nawadnianie elektrolitami (sprawdź: co na biegunkę u dziecka). Jeśli dziecko nie płacze łzami, ma gorączkę, wymiotuje, cierpi na silne bóle brzucha, w kale obecna jest krew, śluz lub ropa, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Obok nawadniania rozpoczęte zostanie diagnozowanie przyczyn problemu, które może wiązać się z koniecznością wykonania badań: posiewu z kału z antybiogramem, badania na krew utajoną, USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI) jamy brzusznej, rektoskopii lub kolonoskopii.
Sprawdź też: