Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?

Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki.

Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką.

Najlepszy probiotyk dla dzieci – nie każdy działa tak samo. Opinia eksperta

Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza?

Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary):

  • B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone,
  • R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe,
  • A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu,
  • T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna.


Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany efekt przy biegunce u dzieci. Podobne na organizm wpływa też marchwianka, która jest jednym z głównych domowych sposobów na biegunkę u dzieci.

Najlepsza kolejność podawania dziecku, które ma biegunkę, produktów wchodzących w skład diety BRAT: 

  • najpierw ryż i marchwianka, gdyż niektóre dzieci przy biegunkach gorzej tolerują banany i jabłka,
  • potem banan lub jabłko – można je podać, gdy dziecko po podaniu ryżu i jabłka czuje się dobrze,
  • na końcu podaje się pszenne pieczywo.

Co jeszcze może jeść dziecko z biegunką?

Lekko zapierające, a przy tym lekkostrawne, są następujące produkty i potrawy, które można podawać dziecku w następnej kolejności:

  • purée z ziemniaków
  • chrupki kukurydziane
  • chude gotowane mięso (drobiowe)
  • jaja na twardo
  • galaretki bez cukru
  • gorzka czekolada (minimum 60% kakao).


Jaką zupę podać na biegunkę u dziecka? Najlepsze będą: zupa krem z marchewki z gotowanym ryżem oraz bulion drobiowy z gotowaną marchewką i selerem i z dobrze ugotowanym makaronem.


Propozycje na lekkostrawny posiłek dla dziecka z biegunką:

Co podawać niemowlakowi do jedzenia przy biegunce?

Jeśli niemowlę ma biegunkę, najlepiej zacząć od podania marchwianki – niemowlę karmione butelką może pić mleko modyfikowane przygotowane nie na wodzie, ale na marchwiance.

Niemowlęciu, które przyjmuje już inne pokarmy niż mleko, można przygotować: 

  • purée z ryżu – ryż wystarczy mocno rozgotować i rozgnieść widelcem z dodatkiem wody z gotowania,
  • mus z pieczonego lub gotowanego jabłuszka oraz rozgniecionego banana,
  • purée z ziemniaków,
  • gotowane mięso drobiowe,
  • galaretki,
  • chrupki kukurydziane.

Napoje wskazane przy biegunce u dzieci

Dziecko z biegunką powinno dużo pić, żeby się nie odwodnić. Niemowlęciu podczas biegunki należy częściej podawać pierś lub mleko modyfikowane przygotowane na marchwiance. Dla starszych niemowląt i dzieci najlepsza jest niegazowana niskozmineralizowana woda o temperaturze pokojowej. 

W zapobieganiu odwodnieniu pomocne są też herbatki dla dzieci, np. z mięty, rumianku lub z suszonych jagód (do kupienia w aptece). Podawaj je, jeśli dziecko skończyło już 12 miesięcy. Ważne, żeby były bez cukru, który m.in. nasila fermentację w jelitach. Gdy dziecko nie chce pić, nie wolno się poddawać. Najlepiej podać po jednej lub dwie łyżeczki płynu, ale za to często. Oczywiście na czas biegunki z diety muszą zniknąć soki i słodkie napoje. 

Starszym dzieciom można także podać:

  • słaby napar z lipy lub nagietka
  • naturalne kakao na wodzie
  • kisiel z siemienia lnianego
  • lekki bulion drobiowy.


Napoje te, poza działaniem nawadniającym, mają także działanie lekko zapierające, podobnie jak wymienione wcześniej produkty spożywcze.

Dieta dziecka z biegunką – czego unikać?

W diecie dziecka, które cierpi z powodu rozwolnienia, nie powinny się znajdować: słodzone potrawy, przekąski i napoje, dania smażone i tłuste, produkty mleczne, dania odgrzewane ani produkty wyjęte prosto z lodówki (przyspieszają przemieszczanie się pokarmu przez jelita, co może nasilać biegunkę).

Jakie leki pomogą przy biegunce?

Dietę można wspomóc preparatami zawierające sole mineralne (np. Gastrolit) lub leki probiotyczne (Trilac, Floridral, Enterol). Środki zapierające, czyli leki przeciwbiegunkowe, podaje się tylko po konsultacji z lekarzem.

Sprawdź też: Co pomoże na biegunkę u dziecka?

Uwaga! Gdy kupka jest wodnista, wystąpi biegunka z krwią, objawy nie mijają albo towarzyszą im wymioty i gorączka, trzeba zgłosić się do lekarza. Pediatra sprawdzi, czy dziecko nie wymaga leczenia w szpitalu. 


Zobacz też:

odra
Gina Sanders - Fotolia.com
Zdrowie
Jak leczyć biegunkę rotawirusową?
Ekspert radzi, jak pomóc dziecku zakażonemu rotawirusem. Czy chore na biegunkę rotawirusową niemowlę można karmić piersią?

  Jak leczy się biegunkę rotawirusową i czy chore dziecko można karmić piersią? Nie ma skutecznych leków przeciwbiegunkowych. Najważniejsze jest uzupełnianie traconych płynów specjalnym doustnym płynem nawadniającym. Podanie kroplówki będzie konieczne, gdy odwodnienie dziecka przekroczy 10% jego masy ciała. W trakcie choroby należy kontynuować karmienie piersią. Dowiedz się więcej na: www.powstrzymajrotawirusy.pl  

co na biegunkę u dziecka
adobe stock
Zdrowie
Co na biegunkę u dziecka? – leki, probiotyki, odpowiednia dieta
Na biegunkę u dziecka można stosować zarówno preparaty z apteki, jak i domowe metody, które pomogą łagodzić objawy w pierwszej kolejności. Choć biegunka jest jedną z najczęstszych dziecięcych dolegliwości, nie należy jej bagatelizować, ponieważ bardzo szybko powoduje odwodnienie. Sprawdź, czym leczyć dziecko, które cierpi z powodu rozwolnienia.

Jeśli dziecko ma biegunkę, przede wszystkim podawaj mu dużo napojów, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Napój powinien być chłodny i niesłodzony. Przy rozwolnieniu kluczowa jest również lekkostrawna dieta – dziecko może jeść np. marchwiankę i kleik ryżowy, które działają lekko zapierająco. Bardzo ważne jest podawanie probiotyków i preparatów nawadniających z solami mineralnymi (zwłaszcza jeśli biegunka ma ostry przebieg). Co na biegunkę u dziecka? Leki, które pomogą zatrzymać biegunkę u dziecka, bez problemu znajdziesz w aptece. Dzieciom zazwyczaj podczas biegunki podaje się: probiotyki (Dicoflor, Asecuron, Acidolac) leki hamujące rzadkie wypróżnienia (Smecta, DicoStop) preparaty nawadniające i przywracające właściwe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej (Orsalit, Protego Elektrolity, Hydronea Baby).   Zawsze warto też dociec przyczyny biegunki : czy wywołało ją zatrucie pokarmowe, rotawirusy, bakterie czy może alergia pokarmowa – to może mieć znaczenie dla leczenia biegunki. Sposoby na biegunkę u rocznego dziecka i dwulatka Jeśli przebieg biegunki u rocznego dziecka i dwulatka (u starszych dzieci także) jest łagodny, możesz zastosować domowe sposoby na rozwolnienie. Dziecko może pić:   wodę, niesłodzoną herbatkę, ugotowaną w domu marchwiankę, napar z suszonych jagód, herbatkę lipową herbatę z nagietka. Lepiej, by dziecko piło po łyczku, ale za to częściej. Napój powinien być chłodny, ale nie zimny! Dieta przy biegunce u dziecka musi być lekkostrawna. Ale jeśli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia .  Podawaj maluchowi: rozgotowany ryż kleik ryżowy marchwiankę lub gotowaną marchewkę; mus z pieczonego lub gotowanego jabłka domowy kisiel (najlepiej z jagód) sucharki kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200.   Nie...

01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Pielęgnacja
Znów ta kupka!
Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza?

Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza? Dla niemowlęcia biegunka jest poważną chorobą. Dla starszego dziecka zresztą też. Wraz z luźnymi kupkami malec traci bowiem dużo wody, a wraz z nią bardzo cenne składniki mineralne. Łatwo o odwodnienie . Na szczęście nie każda luźna kupka to biegunka. Kiedy możesz obawiać się, że to coś poważnego? To nie problem Przewód pokarmowy niemowlęcia nie pracuje tak jak twój. Noworodek karmiony piersią może robić kupki 8–10 razy dziennie. Często są one słabo uformowane, papkowate. Żołądek dzidziusia jest malutki – gdy brzdąc pije mleko, popycha ono pokarm w jelitach. Efekt: kupka, często nawet w czasie jedzenia! Jedna za drugą Jeśli karmisz piersią, możesz podejrzewać biegunkę, gdy malec ma więcej wypróżnień niż zazwyczaj (np. było ich dziennie pięć, a teraz jest osiem), pojawia się w nich śluz, ropa, krew. Gdy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym , zwykle robi ono 1–2 kupki dziennie. Jeśli nagle będzie ich więcej albo pojawi się w nich śluz, ropa lub krew, to znak, że coś jest nie w porządku. Jeśli biegunkę ma malec do szóstego miesiąca, natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Odwodnienie może nastąpić bardzo szybko i jest groźne. U starszego dziecka pojawienie się 2–3 luźniejszych stolców to nie problem. Przyczyną może być np. zjedzenie zbyt wielu śliwek, czereśni, popicie ich wodą albo wypicie za dużej ilości soku. Jeśli po kilku godzinach brzuszek wróci do normy, wszystko w porządku. Niepokój powinno wzbudzić to, że kupki są wodniste, ze śluzem, z krwią lub ropą. Natychmiast jedź z malcem do lekarza, jeżeli ma on też gorączkę , wymiotuje. Wprowadź dietę Jeśli maluszek tylko częściej niż zwykle robi luźniejsze kupki , nie musisz od razu biec do lekarza. Spróbuj leczenia dietą....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak