Reklama

Suchy kaszel u dziecka, utrudniający swobodne oddychanie, najczęściej jest wynikiem infekcji (przeziębienia lub grypy). Zazwyczaj występuje na początku choroby, a wraz z rozwojem infekcji zamienia się w mokry kaszel (oczyszcza drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny, cechuje go częste odkrztuszanie wydzieliny w ciągu dnia). Nie jest to jednak regułą.
Suchy kaszel jest znacznie bardziej męczący od mokrego kaszlu. Bywa duszący i uporczywy. Często występuje także w nocy, zakłócając sen. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Reklama

Leki na suchy kaszel u dziecka

Jeśli suchy kaszel zwiastuje początek infekcji dróg oddechowych, mamy do wyboru dwie możliwości: leki na suchy kaszel oraz naturalne, domowe sposoby, które łagodzą dolegliwości. W aptece najczęściej znajdziemy syrop na bazie kodeiny lub dekstrometorfanu, rzadziej z substancjami antyhistaminowymi.

Domowe sposoby na suchy kaszel są bezpieczniejsze (nie powodują żadnych skutków ubocznych i nie uzależniają), a bywają równie skuteczne. Świetnie sprawdzą się tu inhalacje z różnymi olejkami eterycznymi, bańki, a także odpowiednia dieta (mleko z miodem nawilży gardło, a siemię lniane łagodzi suchy kaszel). Możemy też samodzielnie zrobić syrop z cebuli czy z buraka i podawać dziecku kilka razy w ciągu dnia.

UWAGA: Należy pamiętać, że suchy kaszel może mieć inne podłoże. Przewlekły suchy kaszel może świadczyć o poważnych schorzeniach, takich jak np. astma. Kaszel może też pełnić funkcję oczyszczająca drogi oddechowe. Zanim więc zdecydujesz się na jakiejkolwiek lekarstwa przeciwkaszlowe, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu i ustal przyczynę problemu. Pamiętaj też, że leków przeciwkaszlowych nie można przyjmować zbyt długo, bo mogą być uzależniające.

Co na suchy kaszel dla niemowlaka?

Suchy kaszel u niemowlaka może być bardzo niebezpieczny (zwłaszcza suchy kaszel u dziecka w nocy), dlatego liczy się czas. Niemowlakowi nie będzie służył miód (do 1. roku jest on zakazany w diecie), ale sól fizjologiczna (idealna do inhalacji), środki nawilżające śluzówkę i glikokortykosteroidy obkurczające oskrzela sprawdzą się znakomicie. Trzeba jednak pamiętać, że te ostatnie dostaniemy wyłącznie na receptę. Mają silne działanie, ale bezwzględnie należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama