Częste oddawanie moczu u dziecka: przyczyny, leczenie. Co stosować na częstomocz?
Częste oddawanie moczu u dziecka może niepokoić rodziców. Jeśli maluch do tej pory oddawał mocz kilka razy dziennie, a częstomocz pojawił się nagle, przyczyn może być wiele. Trzeba uważnie obserwować dziecko i zwrócić uwagę na inne objawy, szczególnie takie jak ból i gorączka.
Częste oddawanie moczu u dziecka nie musi oznaczać niczego złego – bez innych objawów raczej wyklucza zakażenie dróg moczowych czy poważne choroby, takie jak na przykład cukrzyca. Warto jednak zrobić dziecku podstawowe badania.
Dzieci korzystają z toalety częściej niż dorośli i jeśli nie skarżą się przy tym na nieprzyjemne objawy, nie ma powodu do niepokoju. Bywa jednak, że częstomocz u dzieci wiąże się z bólem lub nadmiernym, nienaturalnym pragnieniem. Wyjaśniamy, co można stosować na częste oddawanie moczu i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.
Spis treści:
- Częstomocz – co to jest?
- Częste oddawanie moczu u dziecka: przyczyny
- Częstomocz – jakie badania
- Częstomocz u dzieci: leczenie
Częstomocz – co to jest?
Częstomocz to sytuacja, gdy ktoś oddaje mocz wyraźnie częściej niż zwykle. Zdaniem lekarzy o zbyt częstym oddawaniu moczu możemy mówić, gdy ktoś musi opróżniać pęcherz moczowy częściej niż 7-8 razy na dobę.
Częstomocz nie jest chorobą, a jedynie objawem, który może świadczyć o chorobie lub zaburzeniu w pracy organizmu.
Częste oddawanie moczu może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku.
Częstomocz: objawy
Za objaw częstomoczu uznaje się sytuację, gdy ktoś oddaje mocz znacznie częściej niż zwykle, niezależnie od ilości moczu wydalanego w czasie każdej wizyty w toalecie. Podczas częstomoczu można więc siusiać często i dużo lub często i niewiele.
Czasami częstomoczowi towarzyszą inne objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, gdyż mogą pomóc lekarzowi ustalić przyczynę problemu:
- pieczenie podczas siusiania
- zaczerwienienie ujścia cewki moczowej
- bolesne parcie na pęcherz
- ból brzucha
- gorączka
- kropelkowe oddawanie moczu
- zmiana wyglądu moczu
- złe samopoczucie ogólne
- nadmierne pragnienie.
Częstomocz u dziecka bez innych objawów
Częste oddawanie moczu u małego dziecka bez innych objawów może więc być zjawiskiem naturalnym i nie wskazywać na poważne schorzenia. Zdrowe dziecko oddaje ok. 500-600 ml moczu 6-8 razy dziennie. Chłopcy mogą korzystać z toalety nawet 8-9 razy dziennie.
Częstomocz pojawiający się u dziecka bez innych objawów może mieć podłoże psychiczne. Zwykle ustępuje samoistnie. Zawsze jednak warto obserwować dziecko i w razie wątpliwości skonsultować się z pediatrą, który wykluczy zakażenie układu moczowego lub nieprawidłowości w budowie układu moczowego dziecka.
Częste oddawanie moczu u dziecka: przyczyny
Częstomocz u dzieci może mieć zarówno niegroźne, jak i bardzo poważne przyczyny. Jeśli masz wrażenie, że twój maluch korzysta z toalety zbyt często, najpierw zastanów się, jakie czynniki mogły mieć na to wpływ. Zazwyczaj częste oddawanie moczu u dziecka wiąże się z:
- dużą ilością wypijanych płynów, głównie słodkich soków, także wieczorem (częste oddawanie moczu w nocy). Zapotrzebowanie na płyny u dziecka w wieku przedszkolnym to około 1200 ml (do tej ilości wlicza się wszystkie płyny, także zupy, jogurty itp.).
- zmianami w diecie,
- czynnikami emocjonalnymi.
Innymi przyczynami częstomoczu mogą być choroby:
- zakażenie układu moczowego,
- nieprawidłowo rozwinięty układ moczowy,
- cukrzycę,
- choroby nerek.
Częstomocz – jakie badania
Aby rozpoznać przyczynę częstomoczu, lekarz może zlecić następujące badania diagnostyczne:
- ogólne badanie moczu oraz posiew bakteriologiczny lub inne posiewy na specjalistyczne podłoża (np. grzyby, chlamydię)
- USG brzucha z oceną stanu i budowy pęcherza moczowego i nerek
- badanie krwi
- badanie urodynamiczne (test przepływu moczu) oraz wziernikowanie pęcherza moczowego.
Częstomocz u dzieci: leczenie
Po otrzymaniu wyników badań lekarz stawia diagnozę, czyli rozpoznaje przyczynę częstomoczu i podejmuje leczenie – najczęściej farmakologiczne ( w przypadku zakażeń układu moczowego czy pasożytów), czasami operacyjne (przy wadach w budowie układu moczowego lub nowotworach).
Domowe sposoby na częste oddawanie moczu u dziecka
Jeśli wyniki badań są prawidłowe, dziecko nie skarży się na żadne dodatkowe objawy i dolegliwości, a częste oddawanie moczu nadal występuje, spróbuj:
- wyeliminować z diety dziecka słodkie i gazowane napoje,
- nie podawać dziecku produktów, które mogą podrażniać śluzówkę pęcherza moczowego (owoce cytrusowe, sok żurawinowy, produkty bogate w witaminę C),
- unikać obfitego pojenia dziecka przed snem,
- prowadzić obserwacje, zapisując w dzienniku ilość wypijanych w ciągu dnia płynów oraz częstotliwość i ilość oddawanego przez dziecko moczu.
Taką kartę obserwacji warto pokazać później pediatrze.
Bibliografia:
Geary D.F., Schaefer F. (red.): Pediatric nephrology, Mosby Inc., 2008; 587-603
Sieniawska M., Wyszyńska T. (red.): Nefrologia dziecięca, Warszawa, Ośrodek Informacji Naukowej Polfa, 2003; 35-38
Zobacz też: