białko w moczu u dziecka
detailblick - Fotolia.com
Zdrowie

Białko w moczu u dziecka – co oznacza, normy, przyczyny białkomoczu

Białko w moczu u dziecka może występować fizjologicznie jedynie w małej ilości, zwykle niewykrywanej w badaniu. Przekroczenie norm, zwane także białkomoczem, może wynikać między innymi z problemów z nerkami. Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy białko w moczu u dziecka zawsze oznacza chorobę.

Białko w moczu u dziecka może zostać wykryte podczas ogólnego badania moczu dziecka i nie zawsze świadczy o chorobie. Ślad białka w moczu jest normą. Część powodów, dla których dochodzi do białkomoczu, nie ma związku z procesami chorobowymi. Każda przyczyna dużej ilości białka w moczu u dziecka wymaga diagnostyki i ewentualnie rozpoczęcia leczenia.

Spis treści:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Białko w moczu u dziecka – norma

Norma zależy od wieku dziecka. U noworodków nie ma powodu do niepokoju, jeśli wynik mieści się w 300 mg/m2. U niemowląt i dzieci za normę uznaje się wynik nieprzekraczający 250 mg na dobę lub 100 mg/m2.

Większość badań moczu wykrywa ilość białka powyżej 100 mg/m2. Oznacza to, że jeśli u niemowlęcia lub dziecka (ale nie u noworodka) wykryje się białko w moczu, to od razu wynik przekracza normę. Dlatego za prawidłowy wynik uznaje się wpis „ujemny’’, choć nie oznacza to, że białka w moczu u dziecka wcale nie ma (ale jego ilość mieści się w normie).

Białko w moczu u dziecka poniżej 100 mg/m2 nie stanowi powodu do niepokoju – jest to stan fizjologiczny. Mocz dziecka zawiera niewielkie ilości albumin, B-2 mikroglobulin, aminokwasów i uromoduliny.

Zdaniem pediatry, dr Andrzeja Malinowskiego, konsultacja lekarska jest konieczna w każdym przypadku, a szczególnie wtedy, gdy coś niepokoi rodzica. Jeśli ilość białka w moczu dziecka jest znacznie przekroczona, warto poprosić pediatrę lub lekarza rodzinnego o skierowanie do nefrologa. Specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości lub skieruje na dodatkowe badania.

Co oznacza białko w moczu u dziecka?

Przyczyny pojawienia się białka w moczu u dziecka dzieli się na chorobowe i niechorobowe. Do chorobowych przyczyn białkomoczu należy zaliczyć m.in.:

 • poważniejsze choroby całego organizmu tj. zespół Turnera-Kiesera czy szpiczak mnogi,
 • choroby nerek, np. uszkodzenie kłębuszków nerkowych, 
 • zespół nerczycowy, 
 • infekcja układu moczowego.

Białkomocz może towarzyszyć cukrzycy, pojawiać się w przebiegu tocznia, a także jako efekt uboczny przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibufenu oraz antybiotyków. Białko w moczu u dziecka pojawia się także po zakażeniu paciorkowcem. Do cywilizacyjnych przyczyn podwyższonej ilości białka w moczu jest otyłość u dzieci – gdy dziecko schudnie, ilość białka w moczu spada.

Jeżeli wykryto zbyt dużą ilość białka w moczu u dziecka, warto powtórzyć test trzykrotnie, w tygodniowych odstępach. Bywa, że wyniki pozytywne mogą być także fałszywe. Dzieje się tak, gdy mocz dziecka ma pH wyższe niż 8, a także kiedy próbka była zanieczyszczona.

Do niechorobowych przyczyn obecności białka w moczu u dziecka zalicza się:

 • silny stres, 
 • odwodnienie u dziecka
 • nadmierny wysiłek,
 • zbyt długie przebywanie w pozycji pionowej.

Białkomocz występuje o 50-10 proc. dzieci w wieku szkolnym. Najczęściej ma charakter przejściowy i łagodny. U nastoletnich chłopców zdarza się tzw. białkomocz ortostatyczny. Polega on na pojawieniu się białka w moczu po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej. Mocz pobrany u tego samego chłopca rano, po wypoczynku w pozycji leżącej da wynik ujemy.

Ślad białka w moczu u dziecka

Niewielkie, czyli śladowe ilości, białka w moczu dziecka nie muszą świadczyć o żadnych nieprawidłowościach. Najczęściej występują np. po intensywnym wysiłku fizycznym, po silnych przeżyciach. Jeżeli białko w moczu dziecka pojawia się z przyczyn niechorobowych, kolejne badania moczu powinny wrócić do normy. Wówczas podwyższone stężenie białka nie świadczy o złym stanie zdrowia. Jest to tzw. białkomocz izolowany, który ma charakter tymczasowy.

Za dużo białka w moczu – objawy

Do najczęstszych objawów białkomoczu należą:

 • gorączka,
 • zmiana barwy i  zmętnienie moczu,
 • pieniący mocz,
 • skąpomocz lub wielomocz,
 • bóle pleców i podbrzusza,
 • utrata masy ciała,
 • obrzęki na ciele
 • nocne moczenie u dzieci powyżej 5. roku życia.

Pamiętaj, aby uważnie przyglądać się powyższym objawom i zadbać o właściwe diagnozowanie przyczyny białkomoczu u dziecka. Obecność białka w moczu u dziecka, do której przyczynia się stan chorobowy, może prowadzić do poważnych powikłań.

Zobacz także:

krew w kale u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Krew w kale u dziecka: świeża, utajona, ze śluzem. Co oznacza krew w stolcu dziecka?
Krew w kale u dziecka najczęściej pojawia się z powodu alergii na białko mleka krowiego. Czasami jest to objaw krwawienia z układu pokarmowego i wtedy trzeba ustalić, na którym odcinku dochodzi do krwawienia, poszukać przyczyny problemu i ją wyeliminować.

Krew w kale u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców i wymaga pomocy lekarskiej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najczęściej jest to spowodowane alergią pokarmową. Także kolor krwi w kale może wiele powiedzieć o powodach jej wystąpienia. Sprawdź, co może spowodować pojawienie się krwi, także utajonej, w kale u dziecka. Spis treści: Krew w kale u dziecka Krew utajona w kale u dziecka Co oznacza krew w kale u dziecka: śluz z krwią w kale dziecka krew w kale u dziecka przy biegunce świeża krew w kale u dziecka krew w kale dziecka po antybiotyku Krew w kale u dziecka – kiedy do lekarza? Krew w kale u dziecka – leczenie Krew w kale u dziecka Krew w kupie dziecka najczęściej objawia się w postaci niewielkich pasm krwi w kale. Krew może być jawna i widoczna gołym okiem lub utajona, wykrywana jedynie w badaniach laboratoryjnych. Jawna krew w kale u dziecka może przybrać postać: czerwonych stolców – występują jedynie niteczki świeżej krwi na stolcu lub skrzepy krwi w kale; świadczy to o tym, że krwawienie nastąpiło z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czarnych nitek w kupce niemowlaka, czarnych stolców – krew uległa przemianom w żołądku i utlenieniu, co może wskazywać na to, że krwawienie ma miejsce w górnym odcinku przewodu pokarmowego. czasami pasmom krwi towarzyszy śluz w kale dziecka .  Im ciemniejsza krew w kupce niemowlaka lub kale u dziecka, tym krwawienie w przewodzie pokarmowym położone jest wyżej, i odwrotnie. Krew utajona w kale u dziecka Krew utajona w kale u dziecka może pojawić się wskutek chorób układu pokarmowego, szczeliny odbytu, zaparcia, alergii pokarmowych. Krwi utajonej w stolcu dziecka nie da się zaobserwować gołym okiem, ale stwierdza się obecność krwi w stolcu u dziecka za pomocą...

bakterie w moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie ZUM
Bakterie w moczu w ciąży to sygnał, że doszło do zakażenia układu moczowego. Bakterie wnikają do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza, gdzie mogą się namnażać i powodować dotkliwe dolegliwości. Zwalczanie bakterii w moczu polega na podaniu ciężarnej antybiotyku.

W ciąży kobiety częściej mają problem z zakażeniem układu moczowego (ZUM). Wszystko przez zmiany w organizmie przyszłej mamy, które sprzyjają takim infekcjom. Stan zapalny cewki moczowej lub pęcherza moczowego na ogół objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu, ale nie tylko. Zakażenie układu moczowego wymaga szybkiego leczenia, tak aby stan zapalny nie zakłócił przebiegu ciąży i nie doszło do powikłań. Spis treści: Bakterie w moczu ciężarnej – przyczyny Objawy bakterii w moczu w ciąży Diagnozowanie bakterii w moczu w ciąży Bakterie w moczu w ciąży – leczenie Powikłania po ZUM w ciąży Zapobieganie ZUM w ciąży Przyczyny pojawiania się bakterii w moczu ciężarnej Do głównych przyczyn występowania bakterii w moczu ciężarnych zalicza się zakażenie pałeczką okrężnicy, nazywaną również bakterią E. coli (łac. Eschericha coli). Bakteria E. coli jest zwykle przenoszona z okolic odbytu, do czego przyczynia się  nieprawidłowa higiena . Ze względu na wielkość brzucha pod koniec ciąży kobiety mogą mieć kłopot z wykonaniem bardzo dokładnej higieny miejsc intymnych, co też może sprzyjać pojawieniu się bakterii w układzie moczowym.  Kolejna ważną przyczyną częstszego występowania bakterii w moczu ciężarnych są zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety, które sprzyjają zakażeniom. Pod wpływem większej ilości progesteronu i estrogenów dochodzi do: przekrwienia i obrzmienia dróg moczowych spowolnienia przypływu moczu zmiany odczynu moczu – staje się mniej kwaśny, co ułatwia bakteriom dostęp do organizmu obecności białka i glukozy, co stanowi pożywkę dla bakterii i sprzyja ich namnażaniu się w moczu. Objawy bakterii w moczu w ciąży Organizm często nie daje żadnych sygnałów, że doszło do zakażenia układu moczowego. Do wykrycia...

krew w moczu u dziecka
adobe stock
Zdrowie
Krew w moczu u dziecka. Jakie są przyczyny i kiedy iść do lekarza?
Krew w moczu u dziecka może być spowodowana poważnymi zmianami chorobowymi, jak i drobną infekcją. Czerwony kolor moczu może powodować też przyjmowana żywność. W zależności od ilości krwi w moczu u dziecka, wyróżnia się krwiomocz i krwinkomocz.

Krew w moczu u dziecka bardzo często jest objawem dziecięcych schorzeń, jak chociażby zakażenia układu moczowego czy w skrajnych przypadkach nowotworu nerki. Warto wiedzieć, że czerwona barwa moczu nie zawsze musi oznaczać krew. Zmiana koloru bywa wywołana np. burakami, barwionymi na czerwono przekąskami czy przyjmowanymi lekami, np. penicyliną.  Spis treści: Krew w moczu u dziecka Krew w moczu u dziecka dziecka – przyczyny Badania na krew w moczu u dziecka Krew w moczu u dziecka – leczenie Krew w moczu dziecka Krewi w moczu u dziecka można stwierdzić, gdy: krew jest zauważalna w moczu makroskopowo (podczas oddawania moczu). Jest to tzw. krwiomocz, zwany inaczej hematurią, który poznaje się po czerwonawym lub herbacianym kolorze moczu – jest to tzw. kwiomocz makroskopowy .   krew pojawia się w moczu w badaniu mikroskopowym . W tym przypadku krew nie jest zauważalna gołym okiem, lecz dopiero pod mikroskopem. Kiedy w moczu stwierdza się więcej niż 3 erytrocyty w polu widzenia, jest to tzw. krwinkomocz , zwany też erytrocyturią. Stan ten jest wynikiem obecności czerwonych krwinek (erytrocytów) w moczu.   krew w moczu u dziecka może też wykazać test paskowy moczu . Kiedy jest on dodatni w kierunku erytrocytów, świadczy to o obecności krwi.                                                                                                                        Krew w moczu u dziecka – przyczyny Krew w moczu u dziecka czy niemowlęcia często pojawia się w wyniku zakażenia układu moczowego oraz chorób nerek. Krew może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz