Reklama

Rodzice często nie wiedzą, czy z ospą można wychodzić na dwór. Wielu zadaje sobie pytanie: jak długo zostać w domu. Niestety, ospa u dziecka to jedna z tych chorób, której przebieg może być bardzo różny. Zdarza się, że dzieci przechodzą ją niezwykle łagodnie, mają jedynie kilka krost na ciele i choroba szybko mija. Zdarzają się też o wiele poważniejsze przypadki ospy, które kończą się powikłaniami. Dlatego choroby nigdy nie można lekceważyć, a podczas ospy nie wolno wychodzić.

Reklama

Odpowiadamy na wątpliwości, ile dokładnie czasu po ospie można wyjść na dwór, jak długo trwa ospa, jak długo dziecko zaraża i skąd wiedzieć, że choroba się skończyła.

Spis treści:

Ospa wietrzna: jak długo siedzieć w domu?

Jak długo zostać w domu z dzieckiem chorym na ospę? Ospa u dziecka uniemożliwia wychodzenie na dwór. Ospa wietrzna to choroba wysoce zaraźliwa, więc nie można wychodzić na spacery przez cały okres jej trwania. Wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu z osobą zarażoną przez godzinę, by również zachorować. Nie powinno się zatem zabierać na dwór dziecka podczas ospy (czyli gdy wciąż pojawiają się nowe wykwity), ponieważ w ten sposób naraża się zdrowie innych osób.

Ospa u dziecka: kiedy można wyjść na dwór?

Ospa u dzieci trwa dość długo, dlatego w domu trzeba czasem spędzić mnóstwo czasu. Nieprawdą jest, że gdy krostki ospowe przestają wyskakiwać, wystarczy tylko czekać na ich przyschnięcie, a dziecko jest już właściwie zdrowe. Wykwity pojawiają się bowiem na ciele zwykle w kilku rzutach. Trzeba pamiętać, że przez cały okres trwania ospy u dziecka wychodzenie na dwór jest zabronione. Chodzenie z ospą po dworze to zły pomysł. Ze względu na ryzyko zarażenia maluch nie powinien mieć wtedy kontaktu z innymi dziećmi i dorosłymi, którzy nie chorowali na ospę.

Na dwór można wyjść dopiero po zakończeniu choroby, czyli zwykle po ok. dwóch-trzech tygodniach.

Jak długo wyskakują krosty przy ospie?

Wysypka przy ospie ma kilka etapów:

  • U chorego na ospę najpierw pojawiają się czerwone plamki oraz pęcherzyki wypełnione płynem, które pękają same albo przy najmniejszym urazie.
  • Gdy z wysypki pierwszego wysiewu robią się strupy, następuje kolejny wysiew. Takich wysiewów łącznie będzie 3-4. U chorego można zwykle obserwować wysypkę w różnych stadiach jednocześnie.
  • Z czasem pęcherzyki przysychają i w miejscu krost pojawiają się strupki. Trwa to 1-3 tygodnie, po tym czasie strupki odpadają, pozostawiając na skórze jasne przebarwienia, które stopniowo znikają.

Ospa: jak długo dziecko zaraża?

Ospa wietrzna to choroba bardzo zakaźna. Już na dwa dni przed pojawieniem się pierwszych krostek zainfekowana osoba zaczyna zarażać i dzieje się tak aż do momentu, gdy wszystkie pęcherzyki przykryją się strupkami. Chory zaraża przeciętnie około 7–8 dni. Uważa się, że największa zaraźliwość występuje w pierwszym dniu pojawienia się nowych pęcherzyków. Dzieci najczęściej chorują na wiosnę, zarażając się jedno od drugiego, bo wirus ospy wietrznej jest przenoszony drogą kropelkową, a także rozsiewany przez wiatr.

Ile czasu po ospie można wyjść na dwór?

To ważne, aby nie wychodzić z domu podczas ospy u dziecka, ale także wtedy, gdy rodzice nie są pewni, czy choroba się skończyła. Warto wiedzieć, że ospa rozprzestrzenia się już na dwa dni przed pojawieniem się pierwszych objawów i trwa aż do czasu przyschnięcia wszystkich, ostatnich już pęcherzyków. Dopiero wtedy można wyjść z dzieckiem na dwór.

Ospa a wychodzenie na dwór: krostek nie wolno wystawiać na słońce

Czy z ospą można wychodzić na dwór latem lub zimą? Rodzice często myślą, że przy ładnej bądź słonecznej pogodzie można wyjść na dwór z dzieckiem chorym na ospę, bo warto, żeby się dotleniło. Tymczasem wystawianie krostek ospowych na promienie słoneczne może skutkować tym, że na ciele dziecka pozostaną blizny. Nawet jeśli maluch nie ma już nowych wykwitów i dobrze się czuje, a na zewnątrz jest słonecznie, lepiej zakrywać miejsca z pęcherzami, żeby uniknąć tego typu nieprzyjemnej pamiątki po chorobie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...